Nowoczesne, lotnicze systemy IFF.

Lotnictwo wojskowe - sprzęt, taktyka, operacje sił powietrznych.

Nowoczesne, lotnicze systemy IFF.

Postprzez dawo » 10 sty 2019, o 18:34

Ostatnio pojawiła się na forum dyskusja o systemach IFF, zasadzie ich działania, przeznaczeniu oraz możliwościach, zwłaszcza w odniesieniu do F-16. Oczywiście znamy definicję nazwy, ale postanowiłem zaczerpnąć nieco więcej, bardziej ludzkim językiem mówionych informacji o znaczeniu systemów swój- obcy w samolotach wielozadaniowych. Informacje pozyskałem podczas luźnej rozmowy z otoczeniem pilotażowo- obsługowym samolotów F-16. Są to ogólnodostępne dane w internecie + kilka domysłów.

IFF typu AN/APX-113, to zdecydowanie coś więcej aniżeli antena nadawczo- odbiorca. Współczesne IFF to "zewnętrze części komputerów misji", są bowiem z owymi komputerami bardzo powiązane, bardziej niż radar. To nie tak, że system IFF decyduje który samolot może zostać namierzony, a który nie. O tym decyduje baza danych która jest wgrana w takowy system i która informuje komputer, że dany samolot jest przyjacielem lub wrogiem. Amerykańskie systemy IFF, to swojego rodzaju biblioteka celów, stąd kupując pociski JAASM, nieodzowne było zmodernizowanie tego systemu. W praktyce oznaczało to udostępnienie listy celów do których te pociski mogą zostać odpalone (bez dodatkowej zgody rządu USA- ta de facto została już wydana). Jeżeli byśmy sobie zażyczyli uderzyć w inny obiekt, który nie został umieszczony na liście, musielibyśmy poprosić o zgodę rząd USA i wgrać go na listę- jak się domyślam nie było to bezpłatne.

USA ostatnio zablokowało sprzedaż Chorwacji izraelskich F-16. Prawdopodobnie najwięcej obaw wzbudzał właśnie system IFF, który nie dość, że posiada (najprawdopodobniej) znacznie bardziej rozbudowana listę celów to jeszcze umożliwia jej aktualizację własnymi siłami przez użytkownika w czasie rzeczywistym (klasyfikowanie celów).

Rola systemów IFF w przyszłości jeszcze bardziej wzrośnie, ponieważ staną się one elementem w pełni sieciocentrycznym, zdolnym do tworzenia "obrazów pola walki". W praktyce oznacza to, że samolot np. F-35, będzie mógł wypracowywać bazę celów powierzchniowych dla samolotów uderzeniowych separując cele wojskowe od cywilnych w czasie rzeczywistym.

"Zabawne jest, że wszyscy skupiają się na radarach, jaki ma zasięg, możliwości obliczeniowe, a mało kto zdaje sobie sprawę jak istotny jest właśnie IFF dla pilota".

Wiem, że dla większości to sprawy oczywiste, ale może komuś się przyda nieco plotek :)
Avatar użytkownika
dawo
Moderator
Moderator
 
Posty: 3531
Dołączył(a): 17 paź 2007, o 17:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Nowoczesne, lotnicze systemy IFF.

Postprzez jurek5551 » 11 sty 2019, o 20:06

To nie są sprawy oczywiste dla wszystkich tym bardziej że bardzo mało jest wiarygodnych informacji o sposobie działania tych systemów. Idąc tym tropem to nie dziwią np. zakupy Egiptu we Francji i Rosji. Ciekawe czy nasz F-16 może zaatakować np niemieckiego EF i odwrotnie.
jurek5551
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 327
Dołączył(a): 7 lut 2018, o 14:27


Powrót do Lotnictwo wojskowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: sealkw i 10 gości