Batalion

Dyskusje poświęcone współczesnym siłom lądowym.

Batalion

Postprzez Tromp » 17 maja 2018, o 19:26

Panowie, jest wątek o niższym szczeblu, zróbmy i o wyższym. Jakie obecnie struktury wydają się być najlepsze?
Avatar użytkownika
Tromp
Moderator
Moderator
 
Posty: 3819
Dołączył(a): 21 mar 2014, o 21:56

Re: Batalion

Postprzez Thorwald » 18 maja 2018, o 10:02

Wzorowany na ABCT przed redukcją:
1xkompania dowodzenia
2xkompanie czołgów
2xkompanie bwp
1xbateria artylerii 120mm
1xkompania logistyczna (delegowana z batalionu logistycznego brygady)
1xkompania rozpoznawcza (w tym m.in pluton JTAC, pluton BSP, pluton EW)
Thorwald
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 402
Dołączył(a): 25 lip 2016, o 19:06

Re: Batalion

Postprzez Lumen » 18 maja 2018, o 10:18

Nie ma "baterii artylerii" są moździerze

Delegowanie kompanii log z batalionu log oznacza że batalion nie posiada "organicznej" klog...
Niedoceniane sa struktury ze wschodu

Taka białorsuka batalionowa grupa taktyczna (ekwiwalent batalionu) jest też niezła
http://militarium.net/wp-militarium/wp- ... orus_2.jpg
Jakby sprzęt był lepszy (nowszy) to naprawdę nie ma się co czepiać...
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2092
Dołączył(a): 21 cze 2014, o 06:52

Re: Batalion

Postprzez norbi141 » 18 maja 2018, o 12:04

Przydałaby się również jakaś organiczna saperka. Pluton lub kompania z WZT, MiD i mostami towarzyszącym.
norbi141
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 417
Dołączył(a): 14 lip 2015, o 14:04

Re: Batalion

Postprzez Tromp » 18 maja 2018, o 12:33

A Niemcy jak w końcu mają? 4. kompania w bcz jest jako rezerwowa, czy jej nie ma w ogóle?
Avatar użytkownika
Tromp
Moderator
Moderator
 
Posty: 3819
Dołączył(a): 21 mar 2014, o 21:56

Re: Batalion

Postprzez Thorwald » 18 maja 2018, o 14:07

Lumen napisał(a):Delegowanie kompanii log z batalionu log oznacza że batalion nie posiada "organicznej" klog...


Logistyka powinna być zintegrowana, z pełną wymianą informacji w czasie rzeczywistym i z przepływem środków według potrzeb. Zamiast opierać się o składy na poszczególnych szczeblach dowodzenia, powinna opierać się o zasady point-to-point i just-in-time. W przypadku walki z przeciwnikiem posiadającym bogate środki rozpoznawcze (bsp, lotnictwo, rozpoznanie satelitarne, specnaz) powinno się unikać składów i operacji przeładowywania. W oparciu o dane z BMS i raporty strumień materiałów pędnych i amunicji kierowany byłby zgodnie z potrzebami.
Dlatego uważam, że zamiast rozdzielać na logistykę w batalionie i logistykę w brygadzie, lepsze jest rozwiązanie amerykańskie w którym kompania logistyczna w batalionie jest częścią batalionu logistycznego brygady. Jeżeli są środki w kompani logistycznej innego batalionu łatwiej jest przesunąć je do batalionu który ich nie ma i nie ma „chomikowania” bo może kiedyś mi się przyda. Jeżeli kompania logistyczna jest po prostu częścią batalionu, może w większym stopniu uznawać za swoje zadanie chomikowanie na potrzeby swojego batalionu. Ponadto taka zintegrowana struktura upraszcza kwestie szkoleniowe i zarządzanie zasobami ludzkimi.

norbi141 napisał(a):Przydałaby się również jakaś organiczna saperka. Pluton lub kompania z WZT, MiD i mostami towarzyszącym.

Podobnie w mojej ocenie powinna wyglądać sprawa choćby saperów czy np. opl. Kompania saperów na stałe współpracująca ze „swoim” batalionem, ale będąca częścią batalionu saperów brygady. OPL brygady przydzielone do batalionu, ale w zakresie szkolenia, utrzymania sprzętu itd zintegrowana na szczeblu brygady. Jeżeli batalion w danej chwili nie potrzebuje saperów i opl łatwo przesunąć ich na kierunek zgodny z potrzebami i nie ma kiszenia „to moi ludzie i nigdzie ich nie puszczę”.

Lumen napisał(a):Nie ma "baterii artylerii" są moździerze
Przepraszam, moja niekonsekwencja. Miało być o strukturze, a wpisałem uzbrojenie.
Bateria artylerii, a już wyposażenie może wynikać z tego co będzie. Przykładowo docelowo mogą to być samobieżne moździerze 120mm, ale ze względu na brak gąsienicowych Raków, mogły na dziś być to 2S1 (Czy dla purystów bateria moździerzy lub bateria haubic). Moździerze przewoźne czy przenośne powinny być jedynie w jednostkach aeromobilnych. W batalionach zmechanizowanych powinna artyleria być samobieżna.
Thorwald
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 402
Dołączył(a): 25 lip 2016, o 19:06

Re: Batalion

Postprzez olgierdo » 18 maja 2018, o 17:19

Co do batalionu ABCT przed i po redukcji to mam pewne wątpliwości który z nich jest lepszą opcją. Z jednej strony mamy mniej kompanii piechoty i czołgów ale jednocześnie pozostałym kompaniom zapewniamy lepsze wsparcie. Pytanie czy odpowiednio rozbudowując pododdziały rozpoznawcze na szczeblu batalionu i zapewniając mu lepsze wsparcie artyleryjskie dysponujące bardziej precyzyjną amunicją nie zyskujemy więcej niż tracimy przez braku jednej kompanii bojowej.
olgierdo
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 725
Dołączył(a): 25 cze 2014, o 20:32

Re: Batalion

Postprzez pio » 18 maja 2018, o 20:44

Thorwald napisał(a):Dlatego uważam, że zamiast rozdzielać na logistykę w batalionie i logistykę w brygadzie, lepsze jest rozwiązanie amerykańskie w którym kompania logistyczna w batalionie jest częścią batalionu logistycznego brygady. Jeżeli są środki w kompani logistycznej innego batalionu łatwiej jest przesunąć je do batalionu który ich nie ma i nie ma „chomikowania” bo może kiedyś mi się przyda. Jeżeli kompania logistyczna jest po prostu częścią batalionu, może w większym stopniu uznawać za swoje zadanie chomikowanie na potrzeby swojego batalionu. Ponadto taka zintegrowana struktura upraszcza kwestie szkoleniowe i zarządzanie zasobami ludzkimi.


Ale pamiętaj o tym, że mamy jeszcze logistykę na szczeblu kompanii. I to ona IMO powinna być wydzielana z pododdziału logistycznego szczebla batalionu.
A logistyka zawsze się przydaje.

Niemniej to już wykracza poza temat tego wątku.

olgierdo napisał(a):Co do batalionu ABCT przed i po redukcji to mam pewne wątpliwości który z nich jest lepszą opcją. Z jednej strony mamy mniej kompanii piechoty i czołgów ale jednocześnie pozostałym kompaniom zapewniamy lepsze wsparcie. Pytanie czy odpowiednio rozbudowując pododdziały rozpoznawcze na szczeblu batalionu i zapewniając mu lepsze wsparcie artyleryjskie dysponujące bardziej precyzyjną amunicją nie zyskujemy więcej niż tracimy przez braku jednej kompanii bojowej.


Niekoniecznie. Ten czwarty pododdział z reguły ma pełnić rolę obwodu, a ten lepiej mieć, niż nie mieć.
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
Avatar użytkownika
pio
Moderator
Moderator
 
Posty: 3468
Dołączył(a): 13 lut 2015, o 14:31

Re: Batalion

Postprzez jasiol » 18 maja 2018, o 21:47

pio napisał(a):
Thorwald napisał(a):Dlatego uważam, że zamiast rozdzielać na logistykę w batalionie i logistykę w brygadzie, lepsze jest rozwiązanie amerykańskie w którym kompania logistyczna w batalionie jest częścią batalionu logistycznego brygady.
Ale pamiętaj o tym, że mamy jeszcze logistykę na szczeblu kompanii. I to ona IMO powinna być wydzielana z pododdziału logistycznego szczebla batalionu.
A logistyka zawsze się przydaje.

Niemniej to już wykracza poza temat tego wątku.

Niekoniecznie. Zależy co będziesz traktował jako podstawową samodzielną jednostkę: batalion czy brygadę tam będziesz lokował jednostki pomocnicze.
jasiol
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 616
Dołączył(a): 21 cze 2010, o 19:17
Lokalizacja: kraków

Re: Batalion

Postprzez prowler » 18 maja 2018, o 22:53

Tromp napisał(a):A Niemcy jak w końcu mają? 4. kompania w bcz jest jako rezerwowa, czy jej nie ma w ogóle?


viewtopic.php?f=7&t=5781&start=60
Generalnie jest 3 kompanie liniowe i w bcz i bzmech.
Ale wydaje się, że przynajmniej wojskowi chcieliby mieć 4 kompanie "po staremu". Tyle że Ulka z Lejem kupuje "za mao" sprzętu... (nowego -> Boxerów/ Pum itp)

To nie jest w sumie nic nowego BW choćby w HS-5 miała 4 batalionowe brygady gdzie czwarte baony były skadrowane, a w HS4 w saperach dwa bataliony były aktywne a kolejna dwa "półaktywne"
Avatar użytkownika
prowler
Moderator
Moderator
 
Posty: 4106
Dołączył(a): 10 lut 2010, o 14:45

Re: Batalion

Postprzez Zwitt » 22 maja 2018, o 13:51

Ja nie podzielam optymizmu co do sprawnego żonglowania i przydzielania oddziałów wsparcia i zabezpieczenia do batalionów. Zawsze istnieje pokusa przytrzymania na dłużej przydzielonego wsparcia. Delegowany oddział może nie przybyć lub przybyć za późno. Dodatkowo zakładamy ogniskowo-przestrzenny typ działań, co powoduje, że odległości między batalionami małe nie będą. Dlatego uważam, że logistyka powinna być blisko linii a każdy batalion powinien dysponować silną organiczną klog.
Zmienił był kwsp. Wywaliłbym snajperów i dał do rozpoznania. Natomiast na ich miejsce dał bym do kwsp pluton granatników automatycznych co jest sensowniejsze niż tachanie ich przez pluton zmotoryzowany. Powiększył bym też plutony moździeży do 6 szt. W kwsp byłoby 12 moździeży samobieżnych. Opl powinna być na szczeblu brygady, ale dobrze by było by w batalionie był pluton opl z PPZR i końcówką Regi. Tak by chronić SD i logistykę głównie.
Avatar użytkownika
Zwitt
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1424
Dołączył(a): 9 sie 2007, o 13:18
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Batalion

Postprzez norbi141 » 22 maja 2018, o 17:07

Snajperzy są w kompanii dowodzenia. I znowu powraca postulat osobnej kompanii rozp. w batalionie.
Kompania wsparcia to: drużyna dowodzenia, 2 x Pluton ogniowy (3 x M98 lub M120), Pluton przeciwpancerny (6 x Spike-LR), Drużyna zabezpieczenia. O ile większa ilość Raków jest zasadna to sam ich podział(2x6) już nie koniecznie. Zamiast zwiększać plutony lepiej stworzyć kolejny a nawet dwa, co dałoby po cztery plutony po trzy wozy dla każdej kompanii.
norbi141
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 417
Dołączył(a): 14 lip 2015, o 14:04

Re: Batalion

Postprzez pio » 22 maja 2018, o 17:11

norbi141 napisał(a):Zamiast zwiększać plutony lepiej stworzyć kolejny a nawet dwa, co dałoby po cztery plutony po trzy wozy dla każdej kompanii.


Tylko że kompanie wsparcia, które są wyposażone w Raki, mają 2 plutony po 4 wozy :)
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
Avatar użytkownika
pio
Moderator
Moderator
 
Posty: 3468
Dołączył(a): 13 lut 2015, o 14:31

Re: Batalion

Postprzez PDT » 24 maja 2018, o 16:51

Snajperzy są w kompanii dowodzenia.


Od kiedy ?
Avatar użytkownika
PDT
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 510
Dołączył(a): 12 sty 2008, o 22:33

Re: Batalion

Postprzez Lumen » 24 maja 2018, o 17:06

Od kiedy w WP są snajperzy?
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2092
Dołączył(a): 21 cze 2014, o 06:52

Następna strona

Powrót do Wojska lądowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość