Obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa SZ RP

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa SZ RP

Postprzez Piotr733 » 8 sie 2018, o 23:44

Prostrzym rozwiązaniem byłby gtom ze zmniejszoną prędkością i prostrzym naprowadzaniem taki nasz rbs 70 . Nie wymaga drogiego nośnika, wręcz przenošny wraz ze zmniejszeniem prędkości zasięg uległby zwiększeniu zresztą drony nie manewrują tak dynamicznie i nie mają systemów zakłcających przynajmniej na razie i tego typu.
Piotr733
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 202
Dołączył(a): 8 lut 2018, o 15:49

Re: Obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa SZ RP

Postprzez DBR » 8 sie 2018, o 23:55

pio napisał(a):A, i jeszcze jedno. Szybkostrzelność Boforsa 57 mm w wersji morskiej wynosi od 200 do 220 pocisków na minutę. I jeśli uda się wyciągnąć podobną wartość przy OPL, to warto zmienić tor dyskusji na ten temat.


Rosjanie swego czasu myśleli nad czymś takim

Granit napisał(a):W runecie pojawiło się ostatnio trochę informacji na temat nowego opracowywanego artyleryjskiego zestawu przeciwlotniczego ZAK-57 (zenitnyj artilerijskij kompleks-57).

Obrazek

Uzbrojenie ma stanowić jak wskazuje nazwa armata automatyczna kalibru 57 mm o szybkostrzelności 120 strz./min. , umożliwiająca zwalczanie celów powietrznych poruszających się z prędkością 350 m/s w odległości do 6 km i wysokości do 4,5 km, zasięg rażenia lekkoopancerzonych celów naziemnych ma wynosić 3km. W skład JO ma wchodzić także amunicja od starej S-60, natomiast nowością ma być nowy, kierowany w wiązce lasera pocisk. Rysunek kierowanego artyleryjskiego pocisku kalibru 57 mm wraz z informacją o możliwości stosowania go po modyfikacjach na dystansie do 8 km pojawił się już dawno temu w runecie, ma to tak wyglądać:

Obrazek

Prawdopodobieństwo porażenia celu przy zastosowaniu 2 kierowanych pocisków ma wynosić 0,6-0,8.
Avatar użytkownika
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2422
Dołączył(a): 16 lip 2015, o 20:57

Re: Obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa SZ RP

Postprzez misiekuba » 9 sie 2018, o 21:38

WSPÓŁPRACA RUMUŃSKO-IZRAELSKA NA BSDA 2018

"Na zakończonych w Bukareszcie targach Black Sea Defense & Aerospace (BSDA) 2018 doszło do zawarcia szeregu umów pomiędzy przedstawicielami rumuńskiego i izraelskiego przemysłu zbrojeniowego. (...)

Pociski powietrze—powietrze Python są oferowane przez izraelskiego Rafaela jako element wyposażenia zarówno obecnie używanych w lotnictwie rumuńskich wielozadaniowych samolotów bojowych F-16A/B Block 15, jak i planowanych do zakupienia F-16 w nowszych wariantach. Według dostępnych informacji przedmiotem licencji miałyby być naprowadzane na źródło ciepła pociski Python V o zasięgu ponad 20 kilometrów, lecz nie można wykluczyć, że współpraca dotyczy również pocisków typu I-Derby ER, które również zaprezentowano na stoisku Rafaela w Bukareszcie. Te pociski charakteryzują się znacznie większym zasięgiem (około 100 kilometrów) i naprowadzaniem radarowym aktywnym (ARH). To jest bardzo ważne, gdyż do tej pory w Rumunii produkowano głównie pociski przeciwlotnicze naprowadzane termicznie. Zdarzyły się jednak chlubne wyjątki w postaci licencji na naprowadzane półaktywnie pociski R-23R/R-24R oraz prace rozwojowe nad własnym pociskiem o nazwie A-901 (zarzucone w roku 1990).

Trzecim pociskiem wzmiankowanym przy temacie współpracy rumuńsko-izraelskiej jest Tamir. Wyrzutnie pocisków tego typu wchodzą w skład systemu Kipat Bar’zel (Żelazna Kopuła; znany w Polsce również pod anglojęzyczną nazwą Iron Dome). Ich zadaniem jest zapewnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w promieniu do 70 kilometrów od wyrzutni. Trudno jest określić sposób naprowadzania pocisku na cel, jednak z opisu wynika, że Tamir charakteryzuje się naprowadzaniem radarowym półaktywnym (SARH) lub track-via-missile (TVM).

Obecnie w Rumunii trwa postępowanie, którego celem jest zakup dwudziestu jeden baterii rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu razem z przenośnymi wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych. Na obydwa typy uzbrojenia rumuńskie ministerstwo obrony planuje wydać odpowiednio 1,4 miliarda i 700 milionów euro. Na razie wiadomo, że w przetargu wystartuje francuski MBDA oferujący tandem pocisków przeciwlotniczych Mistral 3 i VL MICA oraz niemiecki Diehl oferujący pociski przeciwlotnicze z rodziny IRIS-T w ramach opracowanego wcześniej wspólnie z ROMAERO systemu SIRET.

Przy temacie Tamira wspomniano, że celem porozumienia jest również współpraca przy opracowaniu odmiany pocisku, która będzie stanowiła wyposażenie obrony przeciwlotniczej okrętów nawodnych. (...)

Można również zauważyć, że izraelski przemysł rozpoczął niedawno ofensywę marketingową skierowaną do potencjalnych klientów z państw Europy Środkowo-Wschodniej. Na razie znaki na niebie i ziemi pokazują, że ten ruch może przynieść spore sukcesy.
"

Całość na: http://www.konflikty.pl/technika-wojsko ... bsda-2018/

Ciekawe czy nasz rząd planuje, obok rumunizacji Homara, także rumunizację Narwi? ;)
misiekuba
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 443
Dołączył(a): 18 lis 2004, o 12:14
Lokalizacja: Piernikowo

Re: Obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa SZ RP

Postprzez pio » 9 sie 2018, o 22:55

To jest tylko jedna z propozycji. Obok Żydów w przetargu ma startować na pewno Diehl, Raytheon i MBDA France. I co ważne, tamtejsze postępowanie jest kompletnie inne w porównaniu z Narwią. Bo ma być wybrany nie tylko odpowiednik Narwi.
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
Avatar użytkownika
pio
Moderator
Moderator
 
Posty: 2932
Dołączył(a): 13 lut 2015, o 14:31

Re: Obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa SZ RP

Postprzez mjacenty » 12 sie 2018, o 17:38

Z uwagi na zbliżające się targi wypływa wiele nowości . Czy nie ma jakiś nowych przecieków na temat amunicji programowalnej do armaty 35 mm opracowywanej w kraju ? Ostatnie komunikaty mówiły o badaniach zakładowych i ich zakończeniu na przełomie 2017/2018 . Jak to wygląda na dziś ?
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2136
Dołączył(a): 20 mar 2014, o 18:49

Poprzednia strona

Powrót do Wojsko Polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości