Co po Caracalach? Reperkusje i rozwiązania. (od 8.10.2016)

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Co po Caracalach? Reperkusje i rozwiązania. (od 8.10.201

Postprzez dawo » 14 sty 2019, o 17:58

Piękna maszyna, ale wracajmy do tematu zajęć :)
dawo
Moderator
Moderator

Postprzez Skitarius » 24 sty 2019, o 09:23

Błaszczak zabrylował że jutro podpisze umowę z Polskimi ( ;D ) zakładami w Mielcu na partię Blackhawkow. Będzie wesoło.
Skitarius
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Maraton Uśmiechu » 24 sty 2019, o 09:59

Będą je potem wysyłać do USA w celu doposażenia?
„Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań.”
Maraton Uśmiechu
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez darek_wwa » 24 sty 2019, o 10:02

Tu jest trochę szczegółów: https://www.defence24.pl/wojsko-kupuje- ... pecjalnych
Pierwsza partia 4 szt.
Specjaisi będą mięli prezent na wybory :)

Zobaczymy jaka będzie cena
darek_wwa
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez beco » 24 sty 2019, o 10:17

Ceny prędko nie poznamy.
beco
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mjacenty » 24 sty 2019, o 10:40

Jak dla mnie to dobrze że to wersja 70 i . I dobrze ze tylko 4 szt .
Po wyborach jak zmieni się opcja (oby) , to łatwo będzie sprzedać i strata będzie mniejsza.
A potem trzeba kupić takie śmigłowce jaka jest potrzeba wojska i bez zabawy w mikro floty .
Oczywiście w ramach niegospodarności wielkich rozmiarów są na włodarzy stosowne paragrafy i liczę że następcy po nie sięgną .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tartyron » 24 sty 2019, o 10:51

A po co ci kolejne 4 lata dialogu technicznego?
Nie bój się - w umowie będzie pewnie serwisowanie w MIelcu przez 20 lat - aby nie opłacało się sprzedawać.
Już widzę jak sprzedają 4 śmiglaki specjalsów i zostawiają ich bez maszyn do czasu powstania fabryki w Łodzi - którą uwali jeszcze kolejna ekipa - bo nie ma szans na realizację tego w ciągu jednej kadencji.
Kolejne 4 lata bez nowych maszyn.
Niech ta umowa będzie wiążąca i niech wreszcie zaczną latać. Wypada by coś się wreszcie zaczęło dziać.
O tym co jest słuszne a co nie - decyduje zwycięzca po konflikcie.
Tartyron
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez kocur75 » 24 sty 2019, o 10:59

Zakup ma sens
Wojska specjalne posiadają 4 młode Mi-17-1-W - chyba w 2010 kupili od Rosjan na Afganistan i doposażyli po naszemu czyli nowe i nowoczesne w miarę
i 4 starsze Mi-17, które teraz trafią do przewozu żołnierzy zastępując jakieś stare Mi-8.

".....Mi-17-1V mają lepiej sprawdzić się w trudnych warunkach afgańskich dzięki mocniejszym silnikom Klimow TW3-117WM, przystosowanym do działania w warunkach wysokogórskich........... ramach odrębnej, już wynegocjowanej umowy z WZL-1, śmigłowce muszą być doposażone do tzw. wariantu afgańskiego (opancerzenie, zintegrowany system łączności itp.), za co MON zapłacić ma ok. 40 mln brutto. Całość łączności zarządzana ma być z pomocą Zintegrowanego Systemu Łączności (ZSŁ) z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Jednym z ważnych elementów modernizacji ma być dostosowanie do użycia gogli NVG (klasa IIIb wg MIL-STD 3009). Śmigłowce otrzymać mają rejestratory parametrów lotu S2-3a. Istotnym elementem modernizacji ma być instalacja pakietów opancerzenia podobnych do stosowanych na wcześniej modernizowanych śmigłowcach. Zabudowane mają być też transpondery Radwar SC10-D2 systemu IFF oraz promienniki termiczne KT-1V Adros systemu samoobrony przed pociskami rakietowymi naprowadzanymi na podczerwień. W odróżnieniu od wszystkich dotychczas używanych w Polsce śmigłowców rodziny Mi-8/Mi-17 nowe maszyny mają - zgodnie z od dawna stosowanym w Rosji standardem - wyrzutniki flar i dipoli typu ASO-2W, zabudowane po trzy po obu stronach kabiny ładunkowej, a nie pod belką ogonową (co może stanowić utrudnienie w przyszłości we współpracy z systemem samoobrony MASE produkcji Termy"

Proszę o korektę tych info bo nie wiem co zrobiono finalnie.

logiczny ruch, uspokojenie Mielca, a siły specjalne mamy z głowy na jakieś 20 lat pewnie

teraz MW a potem stopniowe wprowadzanie do floty Black Hawkow mając już system szkolenia opracowany etc. (niech będzie nawet 4-6 rocznie)
kocur75
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez lobbyś » 24 sty 2019, o 11:05

kocur75 napisał(a):Zakup ma sens
W odróżnieniu od wszystkich dotychczas używanych w Polsce śmigłowców rodziny Mi-8/Mi-17 nowe maszyny mają - zgodnie z od dawna stosowanym w Rosji standardem - wyrzutniki flar i dipoli typu ASO-2W, zabudowane po trzy po obu stronach kabiny ładunkowej, a nie pod belką ogonową (co może stanowić utrudnienie w przyszłości we współpracy z systemem samoobrony MASE produkcji Termy"

Proszę o korektę tych info bo nie wiem co zrobiono finalnie.

A, czasami przetarg na ten system nie zdechł śmiercią komiczną?
Wprowadzenie komunizmu w Polsce byłoby podobne do nałożenia siodła na krowę.
Cytaty: Józef Stalin;
lobbyś
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Skitarius » 24 sty 2019, o 15:11

Na razie nawet nie wiadomo jakie to wersje będą, sam Blackhawk ma przecież kilkanaście wersji specjalnych. Może się przecież okazać że to będa tylko Biedahołki w podstawowej wersji, pomalowane na czarno i już mamy "specjalnych sił maszyna".

No i ta zawrotna liczba 4 maszyn.

Nie trudno przewidzieć treść docinek, celnych jak ta lala. Miało być 50 maszyn, jest 4. Miał być offset, nie ma.
Skitarius
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Piotr79 » 24 sty 2019, o 15:33

No właśnie jak było z tą TREMĄ?
Piotr79
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 24 sty 2019, o 15:35

Zaprawdę powiadam wam biedahołk nadchodzi!

Ile wersji jest zintegrowanych z ppk (bo taki był wymóg wersji SOF w przetargu na karakany)
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Skitarius » 24 sty 2019, o 15:46

Lumen napisał(a):Ile wersji jest zintegrowanych z ppk (bo taki był wymóg wersji SOF w przetargu na karakany)

No na pewno oba Battlehawki przy czym ten dla Australii to chyba nawet był promowany jako w pełni zintegrowany ze Spike. Z tych najnowszych to standard MH-60M, MH-60L są zintegrowane z Hellfire.

No jakby to był odpowiednik M to by było na bogaciej.
Skitarius
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez lobbyś » 24 sty 2019, o 15:50

Piotr79 napisał(a):No właśnie jak było z tą TREMĄ?

https://www.altair.com.pl/news/view?new ... 43&q=Terma
To info z 2012r...
Wprowadzenie komunizmu w Polsce byłoby podobne do nałożenia siodła na krowę.
Cytaty: Józef Stalin;
lobbyś
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez w-t » 24 sty 2019, o 15:54

Pamiętajcie, że profile w mediach społecznościowych bardzo rzadko prowadzi delikwent... chyba, że na pokazówce w stylu tweetup'ów - a ja mam wrażenie, że komuś się porąbało.

Dlaczego? Bo MON nie może ot tak sobie kupić.

Jeden rzut oka na postępowania w toku, i zdaje się że zagadka rozwiązana: Cztery - zgadza się. Ale nie Black Hawki, a AW-101, nie od Sikorsky-Mielec a od Leonardo-Świdnik, i nie dla Specjalsów, tylko dla MW do ZOP/SAR.

Jedyną furtką jaką sobie potrafię wyobrazić to "z wolnej ręki", ale to tak łatwo nie przejdzie. Mogłoby, gdyby kupiono "te same lub ekwiwalentne" co UH-60 których używają amerykańscy specjalsi, ale i ta furtka jest bardzo kontestowalna...

Cóż, jutro przekonamy się, co tak naprawdę podpisuje Pan Minister. Mam mocne podejrzenia, że ten tweet nagle wyparuje :)
w-t
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie