Artyleria WP - cz. II

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez w-t » 5 sie 2018, o 18:53

Razparuk napisał(a):Co do orania hektarów,gdzie wyczytałeś ze trzeba orać 31mln? wystarczy te gdzie są pozycje polskich wojsk,nawet we wsiach.
Tylko jeszcze trzeba wiedzieć, których. Artyleria Rosji bez żadnej żenady wielokrotnie była przyłapana na strzelaniu przez granicę Ukrainy - z mizernymi skutkami.

Poprawili rozpoznanie na poziomie ogólej świadomości sytuacji, ale nic nie zrobili ani z środkami, ani ze skutecznością dowodzenia nimi. Jeżeli nie byli w stanie koordynować ognia skutecznie na dystansach około 40km, skąd bierzesz założenie, że nagle będą w stanie zlokalizować NASZE jednostki rozsiane na 31 milionach hektarów, i skutecznie koordynować ogień na głębokość ponad 1000km?

Razparuk napisał(a):Pisanie o "precyzji" i "oburzeniu i konsekwencjach" jest oparte na załozeniu ze mamy polityczny parasol.
I znowu, kanapowe ple ple.
Polityka militarna ma swoje zasady, i swoją logikę.
Najpierw pozyskujesz sojuszników.
Potem budujesz z nimi współpracę, i zgodność logistyczną.
Potem możesz albo samodzielnie dodawać zdolność do obsługi czy aprowizowania lokalnie, albo jeśli to niemożliwe, to rozbudowywać zapasy - albo wprowadzać nowe, własne środki, już niekoniecznie zgodne w obrębie sojuszu.

I o to chodzi.

Mamy sojuszników (abstrahując od całej reszty).
NIE MOŻEMY, jak kanapowy generał-półgłówek, zakładać że są be od samego początku.
No chyba że jesteśmy zakonspirowanym agentem Kremla, i sianie zamętu to nasz cel.

Jak na razie, w chwili nerwów w 2014/15, JEDEN z tych sojuszników, USA, bez problemu wzmocnił nasze lotnictwo o 1/3, bo pół amerykańskiej eskadry z Aviano którą wtedy przebazowano do Łasku to była dokładnie 1/3 całej naszej floty F-16, jedynych sensownych myśliwców jakie mamy.

A to było możliwe relatywnie szybko - co sami przyznawali amerykanie - tylko dlatego, że właśnie na pierwszy myśliwiec nie-ZSRR, wybraliśmy właśnie F-16, a w Łasku poza 2 naszymi eskadrami, na amerykanów czekała kompletna infrastruktura, zapasy części i wyszkoleni mechanicy.

Dla porówniania, równie napaleni na nasze szekle Francuzi, po długich deliberacjach na 2 miesiące przysłali do Malborka 4 Mirage (które szybko wycofali, bo im też 'były potrzebne'), a Szwedzi, ostatni z oferentów w przetargu lotniczym, pośpiesznie odbudowywali własne rezerwy i robili wstręty do części Czechom i Węgrom.

Tu idzie o tą samą logikę.

Potrzebujemy te 3 dywizjony, a ponieważ MLRS to standard w sojuszu do którego należymy, to MUSZĄ to być dywizjony zdolne korzystać z standardowych sześciopaków do M270 i M142. KROPKA, koniec dyskusji.

Będzie dobrze, jeżeli wynegocjujemy prawo strugania czegoś samodzielnie, i nie jest to wykluczone, przykładem chociażby Diehl.
Ale nawet jeśli nie, to też nie dramat - bo POTEM możemy już ze spokojnym sumieniem rozluźnić wymagania, i albo wystrugać coś samemu i wsadzić w Langustę, albo kupić OBOK, dla następnych 3 dywizjonów.

Proste? Proste.
w-t
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 360
Dołączył(a): 19 wrz 2016, o 15:22

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez Piotr733 » 5 sie 2018, o 19:51

Najkrócej jak można pieprzysz, dla Amerykijesteśmy skarbonką nie sojusznikiem, zakup w ten sposób zniweczył ponad 10 lat badań i projektowania własnych rakiet, jakie siły pancerne udostępni nam USA,te kilkanaście samolotów to był symbol
, Trampek jak dotąd pozbywa się sojuszników, ma nawet nienjesteśmy podmiotem polityki zagranicznej, co najwyżej przedmiotem. A debili, którzy do tego doprowadzili trrzea by rozliczyć, byle nie po utracie niepodległości.
Piotr733
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 297
Dołączył(a): 8 lut 2018, o 15:49

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez PDT » 5 sie 2018, o 19:56

A debili, którzy do tego doprowadzili trzrba by rozliczyć,


Ukarać będzie można jedynie profanując ich groby w przyszłości. Oni już nad swoimi grobami wiec uciekną "na tamten świat" przed odpowiedzialnością.
Avatar użytkownika
PDT
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 510
Dołączył(a): 12 sty 2008, o 22:33

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez Razparuk » 5 sie 2018, o 19:56

Rosjanie mocno poprawiają rozpoznanie i to przyznają wszyscy ,którzy komentują ich ostatnie działania. Koordynacja to właśnie to co poprawili najbardziej,potrafią z rozproszonych pozycji różnych jednostek bić jednocześnie w te same koordynaty. W skrócie robią "krąg lub rój" kilku baterii i każda strzela z innego miejsca w ten sam cel i zmieniają dyslokację pod osłoną "dyżurnej kontrbaterii". Wiesz co to oznacza? Dla polskiej arty śmiertelne niebezpieczeństwo...bo ogień kontrbateryjny jest b.utrudniony a jak właśnie weźmiemy pod uwagę przewagę zasiegu i potencjalnej ilościi ŚO oraz brak w rosyjskiej doktrynie "wydumek humanitarnych" to serio brzmi to niezbyt fajnie.
Teraz w kwestii "kanapowego ple,ple". Wybacz ale pisaliśmy o POLITYCE. Zgadzam się ze fajnie byc kumplem najsilniejszego i najbogatszego na podwórku czasami nawet kosztem oddawaniu mu kanapek ale jednak jest coś takiego jak "sojusz egzotyczny" Cata-Mackiewicza. To wredna definicja sprawdzająca sie co do joty. Dlatego liczenie ze sojusz z przyczyn poza politycznych będzie się rozciągał na cały zakres oddziaływania polityki jest ekhm...naiwny. USA w 5 sekund zostawią nas na lodzie jeśli stwierdzą że leży to w ICH interesie. Tylko tyle i aż tyle. Dlatego napisałem o "parasolu". W '43 poklepywali Sikorskiego po plecach a byli już ugadani że Lwów należy do Sowietów. To brutalny fakt a nie historia. Fakt...bo w polityce ten kto nie uczy się na faktach z przeszłości nie ma przyszłości. Czysta polityczna empiryka /tak wiem jak to brzmi/.
Ostatnia sprawa dotycząca samego HIMARS,zgodności logistycznej itd.
Dobrze że kupimy coś co pasuje do modułów z M270/142. Fajnie,tylko plany były inne. Zostawmy to czy były realne...
Przykład Diehla jest chyba trochę nie trafiony bo na dziś mamy 1/10 zdolności technologicznych niemieckiej firmy a kupno z półki amunicji do Homara nie posunie nas do przodu nawet o 1/100 a "plany były inne". Kasa na 3 dywizjony pożre budżet na art. rakietową na lata. Nie miejmy złudzeń zostaniemy jako wierny kupiec amunicji z USA. Po wydaniu takiej kasy nikt z polityków nie wyłoży na nią nawet centa bo znamy odpowiedź: "dostaliście super hamerykański nowy sprzęt a nasi nie umio zrobić NIC i inni czekają ". Efekt: kasy niet,sprzęt na cito będzie ale bez żadnego zysku długofalowego dla Mesko,Gamratu czy Jelcza. Chociaż nie dramatyzujmy,poczekajmy na LoR/LoA...możemy się jeszcze mile zdziwić .
Niech nam Bóg da te następne 3 dywizjony.
Avatar użytkownika
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2148
Dołączył(a): 26 lut 2005, o 21:53

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez DBR » 10 sie 2018, o 18:23

https://www.defence24.pl/homar-jednak-z ... cenariusze

Nadzieja czy ściema dla ciemnego luda?
Avatar użytkownika
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 3046
Dołączył(a): 16 lip 2015, o 20:57

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez mjacenty » 10 sie 2018, o 18:27

I takie lekkie przypomnienie o problemie .
https://www.defence24.pl/wiadomosci/hom ... cenariusze

Teoretycznie artykuł nic nie wnosi nowego , ale dobrze jest przypominać rządowi iż robi Amerykanom "łaskę" kosztem polskiego przemysłu i że suweren im tego nie zapomni .
Trochę asekuracyjnie autor napisał o jakiś niby nowych możliwościach i nowych pociskach , gdy ewidentnie chce się nam wepchnąć starocie za wielkie pieniądze i zablokować rozwój własnych systemów .
A jak autor sam napisał pozyskanie przez Polskę zdolności do produkcji rakiet jest kluczowe dla bezpieczeństwa kraju .
Też tak uważam . I zakup w formule Rumuńskiej uważam za wielką grandę i przekręt z lekkim podejrzeniem korupcji, lub szantażu .

DBR byłeś ciut szybszy .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2679
Dołączył(a): 20 mar 2014, o 18:49

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez krzy65siek » 10 sie 2018, o 19:06

Kosztem przemysłu? Jakiego przemysłu?

Jaki zakład w Polsce produkuje konkurencyjne uzbrojenie?

Chciałeś powiedzieć, że rząd zdecydował kupić gotowy sprzęt zamiast inwestować w rodzimy przemysł z niewiadomym skutkiem.

Pozdrawiam
Krzysiek
krzy65siek
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 397
Dołączył(a): 22 sie 2007, o 15:41

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez mjacenty » 10 sie 2018, o 19:18

Nie wchodząc w rodzime zdolności w tej dziedzinie , a te nie są takie małe , to czy zakupiona i postawiona w Polsce fabryka pocisków Extra , gdzie będzie pełny cykl produkcji takiego pociski i będziemy dysponowali prawami do niego to będzie wielka niewiadoma , czy wartość dodana ?
Wg mnie to wzrost zdolności i rozwój . A nie robienie "Łaski" Amerykanom .
A nawet w wersji z USA to Homar z własnym systemem Topaz, pozwalającym na strzelanie różnymi pociskami w tym krajowymi kal 227 mm opracowanymi w kraju to jest podstawa . I szansa na zbudowanie realnej siły . A tak to kupa mzxima.

A co do zakupu gotowego sprzętu, to owszem sprzęt gotowy , tylko bez amunicji . Bo zakup amunicji na 2 godziny walki to tak jakby był bez amunicji . A tyle było darcia japy o zakup Raka bez amunicji, co było nie prawdą , bo amunicja starego typu była i jest .
I nie mów mi o dostawach , bo w razie dużej zawieruchy to jedna fabryka nie zaopatrzy całego świata . Bo na dziś jest tylko jedna linia produkcyjna w USA .
O mitycznych przeterminowanych zapasach w całym NATO to też zapomnij . Amunicja się starzeje i jest sukcesywnie utylizowana , bez zakupu nowych partii.
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2679
Dołączył(a): 20 mar 2014, o 18:49

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez Lumen » 10 sie 2018, o 20:05

http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/n ... nie-himars
Jest nadzieje w tym wariancie rumuńskim

18 wyrzutni systemu M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), z pakietem wsparcia i częściami zamiennymi za łączną kwotę 218 mln USD (817 mln PLN)

A nie 54...
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1966
Dołączył(a): 21 cze 2014, o 06:52

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez misiekuba » 11 sie 2018, o 17:51

Mały OT dla ciekawskich, tak przy weekendzie. Rzućcie okiem co oferuje obłożony od dziesięcioleci różnego rodzaju sankcjami, przemysł irański: http://www.mindexcenter.ir/products-cat ... nd-missile Potem oczywiście możecie porównać to z tym co oferuje, otwarty na współpracę i transfery know-how przemysł polski.
misiekuba
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 670
Dołączył(a): 18 lis 2004, o 12:14
Lokalizacja: Piernikowo

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez DBR » 11 sie 2018, o 17:59

Nawet ogarnięta wojną i zdezintegrowana Syria opierając się o wcześniejsze zakupy i współpracę z Chinami pokazała właśnie nową precyzyjną rakietę :
https://topwar.ru/145478-v-sirii-sozdal ... enija.html
Avatar użytkownika
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 3046
Dołączył(a): 16 lip 2015, o 20:57

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez krzy65siek » 11 sie 2018, o 18:38

Nie wchodząc w rodzime zdolności w tej dziedzinie , a te nie są takie małe , to czy zakupiona i postawiona w Polsce fabryka pocisków Extra , gdzie będzie pełny cykl produkcji takiego pociski i będziemy dysponowali prawami do niego to będzie wielka niewiadoma , czy wartość dodana ?


To wszystko fajnie, ale za tą zakupioną fabrykę, prawa produkcji pocisków i tak dalej trzeba zapłacić. Gotówką. I efekty będą zupełnie nieznane i nie wiadomo kiedy. Co broni nam kupić teraz gotowy sprzęt, a "zdolności" budować równolegle? To po prostu jest mniejsze ryzyko. Mamy sprzęt teraz, używamy go, nabieramy jakiejś tam wiedzy, mamy oczywiście pewne ryzyko braku dostaw (większe lub mniejsze). Ale nie przepłacamy za sprzęt 4 krotnie, tylko dlatego, że chcemy mieć "zdolności".

Nikt nam nie zabroni uzyskać wiedzy i zbudować lepszego systemu własnymi siłami, skoro nasz przemysł jest taki dobry.

Pozdrawiam
Krzysiek
krzy65siek
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 397
Dołączył(a): 22 sie 2007, o 15:41

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez norbi141 » 11 sie 2018, o 19:04

krzy65siek napisał(a):
To wszystko fajnie, ale za tą zakupioną fabrykę, prawa produkcji pocisków i tak dalej trzeba zapłacić. Gotówką. I efekty będą zupełnie nieznane i nie wiadomo kiedy. Co broni nam kupić teraz gotowy sprzęt, a "zdolności" budować równolegle? To po prostu jest mniejsze ryzyko. Mamy sprzęt teraz, używamy go, nabieramy jakiejś tam wiedzy, mamy oczywiście pewne ryzyko braku dostaw (większe lub mniejsze). Ale nie przepłacamy za sprzęt 4 krotnie, tylko dlatego, że chcemy mieć "zdolności".

Nikt nam nie zabroni uzyskać wiedzy i zbudować lepszego systemu własnymi siłami, skoro nasz przemysł jest taki dobry.


Dokładnie to proponowali nam Żydzi czyli sprzęt i zdolności.
norbi141
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 404
Dołączył(a): 14 lip 2015, o 14:04

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez DBR » 12 sie 2018, o 13:10

Wczoraj potwierdzono, że rozpoczęto realizację rumuńskiego zamówienia na 54 wyrzutnie HIMARS ze 162 rakietami GMLRS z dwoma rodzajami głowic, 54 rakietami ATACMS, 24 SKO, 30 pojazdami HMMWV, pojazdami ładującymi itd za łączną kwotę 1,25 mld $ .

Ja obstawiam, że my zapłacimy więcej.
Avatar użytkownika
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 3046
Dołączył(a): 16 lip 2015, o 20:57

Re: Artyleria WP - cz. II

Postprzez misiekuba » 15 sie 2018, o 23:21

Gdyby ktoś z Was chciał przeszkolić się - samodzielnie - z obsługi M270, to polecam na początek przeczytać to: https://books.google.pl/books?id=IzMYAA ... &q&f=false
A gdy będą szukać obsługi dla Homarów, będziecie mieli przewagę nad konkurencją. ;)
misiekuba
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 670
Dołączył(a): 18 lis 2004, o 12:14
Lokalizacja: Piernikowo

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: chorąży, mjacenty, sealkw i 12 gości