Wiadomości - Ukraina cz. 7 (informacje od 21 II 2016)

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych.

Re: Wiadomości - Ukraina cz. 7 (informacje od 21 II 2016)

Postprzez rpg7 » 26 sie 2018, o 11:45

Nie licząc Javelinów to jest pudrowanie tego co było. Parę dziesiątków lekko opancerzonych pojazdów w rodzaju Spartana i jego wariacji. I ewentualnie jeszcze tańsze rodzime zamienniki lekkich pojazdów bo do tego to się sprowadza(np. Warta). Ogólnie to parada sprawia wrażenie "silni, zwarci, gotowi" i o to w niej chodziło. Swoją drogą trochę to przypomina propagandowe parady rodem z Iranu, tyle że tamci tłuką chociaż przeróżne rodzaje dronów, rakiet ziemia-ziemia średniego zasięgu i nawet systemów przeciwlotniczych co robi wrażenie zważywszy, że jest to państwo od lat obłożone sankcjami.
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 26 sie 2018, o 11:55

rpg7 napisał(a):Ogólnie to parada sprawia wrażenie "silni, zwarci, gotowi" i o to w niej chodziło. Sw

Oczywiście https://youtu.be/9u2etLjnr4M póki ktoś nie powie sprawdzam
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 26 sie 2018, o 13:14

Jak napisałem, każda defilada służy temu samemu. Trochę mnie dziwi rpg7 Twój "opis", bo łatwo go sfalsyfikować oglądając wrzucony film np. od 1:40,49 (Olchy), ale i kilka minut wcześniej i później. Nie było tam żadnych "wariacji" Spartana (bo nie są nimi ani Warty, ani Kozaki, ani Dozory), a pojazdy lekkie ogólnie stanowią mniejszość. Wklejone przeze mnie BTR-3DA w takim wariancie również ani nie są "tym co było", ani "lekko opancerzonymi pojazdami w rodzaju Spartana i jego wariacji". Drony też były, chociaż z importu.

Mając bieżący kontakt z Ukraińcami zupełnie nie mam wrażenia by dali się złapać na "silnych, zwartych..." w wydaniu kogokolwiek z MON, kto nie walczył w ATO (w kolumnie pieszej przedstawiciele uczestników szli oddzielnie, niezależnie od formacji i jako jedyni dostali głośniejsze oklaski; poza tym "atowszczykami" była część oficerów prowadzących kolejne części kolumny). Następnym kontekstem skali tej parady jest zbliżający się początek kampanii wyborczej nad Dnieprem. Przejechał sprzęt, jaki przejechał i tyle. Nie wiem jaki sens ma mieć zafałszowanie charakteru prezentowanej tam techniki.

Tyle informacyjnie.

Weider - a właśnie informacje co się dzieje na terenie okupowanym byłyby ciekawe, bo obie strony milczą. Natomiast dość egzotyczny jest pomysł, że fakt istnienia "republik" w 2018 mówi cokolwiek o militarnym potencjale stron. Poroszenko siedzi w kieszeni Merkel i Sorosa. Nie jest przypadkiem, że większość nowego sprzętu jest magazynowana w Jaworowie pod Lwowem i tylko poszczególne pododdziały wybranych brygad ZSU w ogóle znajdują się w okolicach linii demarkacyjnej (głównie w okolicach Ługańska i piechota morska pod Mariupolem). Generalnie ma linii frontu urzędują pogranicznicy, operacyjne jednostki GN i policji, czyli formacje podległe MSW. Jak wspomniałem, na defiladzie akurat zbiegiem okoliczności niemal nieobecne - a sprzęt mają nowszy i lepszy. Jak wielokrotnie padało, akurat szef MSW siedzi w zupełnie innej kieszeni,, niż Poroszenko i reszta rządu w Kijowie.

W social-mediach publikujących materiały np. z manewrów GN od początku lata nic się nie pojawia. Zwraca uwagę wirtualne zniknięcie np. 2. batalionu "Azowa", którego tworzenie w miarę na bieżąco na forum relacjonowałem. Ostatnie multimedia prezentowały szkolenie jego 2. kompanii na BTR-ach i Spartanach z Sarmatami w związku taktycznym z plutonem snajperów z Grupy Zwiadu, trzema czołgami i trzema D‑30.

Wyjątkiem w ogólnej bierności sił MON są kolejne próby rakietowe (Olcha, Piorun) na Zaporożu oraz podniesienie mniej-więcej trzy tygodnie temu lotnictwa nad Morzem Azowskim, gdzie Kijów poza kutrami patrolowymi na wodzie nic nie ma (wszystko w Odessie). Po licznych incydentach, gdy Rosjanie "testowali granice" robiąc problemy ukraińskim rybakom, podlegli Kijowowi piloci - głównie Mi-24 - poznawali teren, trenowali zarówno loty nad samą taflą wody, by odstraszać rosyjskie patrolowce, jak i ogół działań antyokrętowych (tu już np. Su-25). Polatali tydzień i wrócili do baz. Faktem jest, że na razie o kolejnych incydentach ze strony Rosjan cicho.

O potencjale więcej mówi porównanie sił i zajętego terenu między latem 2014 i 2018. A przecież w przypadku Ukrainy mówimy o państwie upadłym, w którym zdaniem ichnich analityków ok. 1/3 budżetu przeznaczonego na uzbrojenie jest rozkradana na wszystkich możliwych szczeblach.
to be or not to be - wot woproz ;)

viewtopic.php?f=13&t=7275&p=279190#p279190
Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez ZenekHarkotPKS » 31 sie 2018, o 17:57

Aleksandr Zacharczenko "odpalony"
ZenekHarkotPKS
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez lukasz9259 » 13 wrz 2018, o 11:03

Ja rozumiem, że nasze państwo cytując klasyka działa tylko teoretycznie, ale pytam się gdzie jest ABW/SKW?
https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2018/08/30/ukrainian-far-right-fighters-white-supremacists-trained-major-european-security-firm/
lukasz9259
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Badluck13 » 14 wrz 2018, o 23:39

lukasz9259 napisał(a):Ja rozumiem, że nasze państwo cytując klasyka działa tylko teoretycznie, ale pytam się gdzie jest ABW/SKW?
https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2018/08/30/ukrainian-far-right-fighters-white-supremacists-trained-major-european-security-firm/

A co tu ABW/SKW miało by do roboty?
Azov wzbudza kontrowersje?
No to ich nie szkolimy, a to wszystko, to "prywatna inicjatywa". Z błogosławieństwem Warszawy.
Wszyscy tak robią.
Badluck13
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Recoil » 15 wrz 2018, o 02:57

lukasz9259 napisał(a):Ja rozumiem, że nasze państwo cytując klasyka działa tylko teoretycznie, ale pytam się gdzie jest ABW/SKW?

Niestety nasze państwo, nasze tak zwane "elity" działają właśnie tak, że w imię anty-rosyjskości przymykają oczy na tradycje czy to neonazistowskie (Azow), czy to faszystowskie-banderowskie (banderowcy różnej maści w Polsce i na Ukrainie), pielęgnowane przez część Ukraińców. Oficjalnie nazizm, faszyzm, tradycje banderowskie są potępiane, ale faktyczne posunięcia wyglądają inaczej, co jest to ukrywane przed polskim społeczeństwem.

BTW Swojego czasu dałem na forum linka do zdjęć z obozu szkoleniowego w Estonii, gdzie jeszcze przed Majdanem szkolili się ukraińscy bojówkarze, chyba z kręgów banderowskich. I pisałem wtedy, że pogłoski o tego typu obozach w Polsce wcale nie muszą być "rosyjską propagandą", bo jest to coś całkiem prawdopodobnego. Tego, czy przed Majdanem byli w Polsce szkoleni bojówkarze banderowscy nadal nie wiadomo, ale to, że później szkolono neonazistów z Azowa, pokazuje, że wcale nie jest to coś nieprawdopodobnego.
Recoil
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 15 wrz 2018, o 10:20

Niezależnie ile razy będzie powtarzana propaganda, jest to regularna specjalna jednostka Gwardii Narodowej MSW, regularnie wizytowana przez przedstawicieli Joint Multinational Training Group (ostatnio z udziałem "umiarkowanie przychylnych" Ukraińcom oficerów węgierskich). Przez cztery lata trepy z kijowskiego MON i Poroszenko osobiście parli do jej rozformowania. Tymczasem "między wierszami" - zobaczymy jak czas to zweryfikuje - w ukraińskojęzycznym necie można było trafić na ślad info, że jedna z kompanii "Azowa" przygotowywała się do tegorocznej edycji Rapid Trident.

I tak są słabi. Jak mogliśmy usłyszeć i przeczytać tu i ówdzie, w zeszłorocznym Marszu Niepodległości ulicami Warszawy przemaszerowało 60 tys nazistów. To jest dopiero coś.

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Recoil » 15 wrz 2018, o 13:44

Foxxnews napisał(a):Niezależnie ile razy będzie powtarzana propaganda (...) I tak są słabi. Jak mogliśmy usłyszeć i przeczytać tu i ówdzie, w zeszłorocznym Marszu Niepodległości ulicami Warszawy przemaszerowało 60 tys nazistów. To jest dopiero coś.

To ty uprawiasz propagandę i próbujesz wciskać użytkownikom forum kit, negując neonazistowski charakter "Azowa".
Recoil
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 15 wrz 2018, o 16:14

Cholera, to Węgrzy nie wykorzystali takiej okazji, biorąc pod uwagę aktualne relacje Budapesztu z Kijowem? No po prostu szok i niedowierzanie :)

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Badluck13 » 15 wrz 2018, o 17:15

Widzieliście wpisy Dawida Hudźca za ostatnie dwa tygodnei z kawałkiem?
Polecam, bardzo mocno polecam.
Albo coś w facecie pękło, albo dostał pozwolenie, bo na swoim facebooku prawie że otwartym tekstem nadaje:
- Zacharczenko z żonką to parka złodziei,
- żona Zacharczenki dorobiła się od zera do sieci supermarketów, w cztery wojenne lata
- zaplecze polityczne Zacharczenki to jedna wielka mafia
- uber złodziejem był "Taszkient", min finansów ranny w zamachu na Zacharczenkę, cytuję "Oczywiście o tym, że to bandyta było wiadomo wcześniej i nikt tego nie ukrywał, ale bezpiecznie sobie kradł pod czułą opieką władzy."
- skala złodziejstwa, "nacjonalizacji" i "prywatyzacji" była na ogromną skalę. Wszyscy o tym wiedzieli, nikt nic nie robił
- ukraińskie sprawstwo zamachu na Zacharczenkę to wcale nie oczywistość
- komunikaty na ten temat miejscowych władz to zwykłe bujdy na resorach
- demokracja czy życie polityczne republiki to fikcja, jest monopol władzy w mediach i polityce
- łamano zawieszenie broni po to, by rosyjscy dziennikarze mogli pokazać przed kamerą jak rzekomo Ukraińcy łamią zawieszenie broni. Robiono to celowo, mimo że często cierpieli cywile. Jemu też kiedyś proponowano taką prowokacje by miał fajny materiał
- w trakcie jednej takiej prowokacji zginął jakiś dowódca i obwołano go bohaterem. Nie napisał kto, ale mi się to kojarzy z dowódcą batalionu "Pjatnaszka", Oleg Mamijew
- jak się zaczyna ferment w republice to się ogłasza, że już zaraz będzie ukraińska ofensywa, której i tak nie ma, by ludzie zamknęli dziób i nie narzekali
- Zacharczenko miał prywatną armię podległą tylko jemu, teraz się to zmienia

Dla mnie to nei zaskoczenie, ale wierne grono fanów ludowych republik może być w szoku.
Badluck13
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 24 wrz 2018, o 12:36

Wczoraj dwa ukraińskie okręty weszły na Morze Azowskie. Będą stacjonować w Berdiańsku. Cieśninę kerczeńską przekroczyły w asyście dwóch rosyjskich patrolowców.

https://www.youtube.com/watch?v=_ntc9OFxZZE

Przedwczoraj Ukraińcy w 30 minut zajęli wieś Chutir Wilnyj pod Ługańskiem, z której "separatyści" prowadzili ostrzał ze sprzętu zabronionego przez kolejne "Miński".

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darth Stalin » 24 wrz 2018, o 13:54

Foxxnews napisał(a):Wczoraj dwa ukraińskie okręty weszły na Morze Azowskie. Będą stacjonować w Berdiańsku. Cieśninę kerczeńską przekroczyły w asyście dwóch rosyjskich patrolowców.

https://www.youtube.com/watch?v=_ntc9OFxZZE

1. Dwa patrolowce i kilka mniejszych jednostek:
Obrazek

2. Ukraińskie "okręty" to jednostki pomocnicze ukraińskiej marynarki wojennej, poszukiwawczo-ratowniczy Donbas i holownik Korejec.
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 24 wrz 2018, o 16:05

Miałem napisać "statki"? :)

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 24 wrz 2018, o 16:21

Łodzie...
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konflikty zbrojne