Nowy czołg dla WP

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Nowy czołg dla WP

Postprzez jurek5551 » 21 maja 2019, o 11:17

To by się mogło udać gdybyśmy mieli opracować 1/3 czołgu w dziedzinach gdzie mamy jakieś doświadczenie i moglibyśmy zainwestować w badania. Bo sami nigdy czołgu nie zrobiliśmy i nie zrobimy.
jurek5551
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez lobbyś » 21 maja 2019, o 12:30

A zdajecie sobie sprawę że, nawet taki T-72 vel PT-91 też wymagał importu wielu podzespołów? Tak więc budowa czegoś to składanie z klocków w całość. Tylko dobrze móc mieć dość dużo własnych klocków... Bo jak na razie przez wiele lat planowo pozbywaliśmy się wielu zdolności w tej dziedzinie.
Wprowadzenie komunizmu w Polsce byłoby podobne do nałożenia siodła na krowę.
Cytaty: Józef Stalin;
lobbyś
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 21 maja 2019, o 16:26

Tromp napisał(a):Znowu coś ci się uroiło - nikt nie pisał o "naszym" czołgu, takim, jak np. Altay, a o "naszym" czołgu o tyle, o ile Eurofighter to brytyjski albo niemiecki czy hiszpański samolot. Nie rozumiesz, jak działają prace B+R i jak wyglądają programy międzynarodowe - no trudno, nic się na to nie poradzi. Po prostu wyłażą kompleksy, zacietrzewienie i rozgoryczenie - przy czym to ostatnie łaskawie jestem w stanie zrozumieć. Tym niemniej, mądrzejszego pomysłu nie ma i nie będzie, mądrzejszego, niż spięcie się z Włochami i 1-2 innymi krajami. I dla twojej wiadomości, Pismaku, nie oni będą kupować od nas, a wszyscy od wszystkich, a lokalizacja finalnego montażu (może np. w 2, a nie w jednym kraju) to rzecz drugorzędna - bo każdy włoski czołg miałby mieć (na przykład) polskie zawieszenie, skorupę i asop, a każdy polski wóz miałby mieć włoski sko czy armatę, a może i jakieś podzespoły skądinąd by się znalazły w każdym z tych wozów, a różniłyby się one tylko BMS.
No, ale tobie się dalej będzie roiło o tym, jak to ja czy pio piszemy, że pół świata będzie kupowało "polski" czołg. Bo ci nie pasuje do utrwalonej wizji.

To chyba Tobie coś się uroiło bo ja od początku o tym piszę i to wy (a właściwie ty) ad vocem do moich wpisów włączyliście się do dyskusji, komentując mój wpis więc nie odwracaj kota ogonem. I dla wyjaśnienia- ani nie jestem zacietrzewiony, ani rozgoryczony ani tym bardziej nie mam kompleksów. To wy się "ekscytujecie" każdą pierdołą. Podobnie było ze "Ślązakiem" kiedy lata przed faktem dokonanym pisałem że będziemy mieli kadłubek za miliard złotych, z OPL Wisła kiedy połowa forum piała z zachwytu nad "rozmowami", z modernizacją T72 kiedy na wyścigi pojawiały się plany czego to nie zmodernizują i dzisiaj z Borsukiem (a wymieniać można by do spisania na wołowej skórze). Ja po prostu mówię jak będzie a nie zajmuję się modelarstwem. Tak więc powtarzam- prędzej mi kaktus wyrośnie niż my do spółki z Włochami (i kilkoma innymi krajami) zbudujemy cokolwiek wykraczającego poza taczkę. Niech to będzie następne 5 lat na ruch w tym kierunku, na jakieś rzeczywiste działania. Się przekonamy.
A zdajecie sobie sprawę że, nawet taki T-72 vel PT-91 też wymagał importu wielu podzespołów? Tak więc budowa czegoś to składanie z klocków w całość. Tylko dobrze móc mieć dość dużo własnych klocków... Bo jak na razie przez wiele lat planowo pozbywaliśmy się wielu zdolności w tej dziedzinie.
Bo my nie nadajemy się do składania z klocków do spółki. My co najwyżej możemy obczaić jakiś projekt i włączyć się do planu na zasadzie dostarczenia jakiegoś elementu (np Erawy) i zastąpienia kilku pomniejszych pierdół w modelu na nasze podwórko tym co ktoś zaplanował tym co mamy co ogłosi się jako "Wielką kooperację przemysłów europejskich" i co zakupimy jako "polski produkt z polskiej fabryki". I jak napisałem wyżej nie piszę tego z rozżaleniem czy kompleksami tylko zgodnie ze stanem faktycznym i realiami.

Aleksander Jabłonowski vel Olszański też twierdzi, jak będzie. :) Nie można wyrokować, co tak naprawdę będzie, bo poza hasłem mało co wiemy. I przekazujemy, że jest taka i taka propozycja. Ale oczywiście musisz się gardłować, że tylko Ty masz rację, a inni biorą proszki, mają zwidy i bawią się w modelarstwo. Dlatego żebyś od tego nie dostał apopleksji, dostajesz miesiąc przerwy na odpoczynek. A to wciąż jest lepsze od innych propozycji, bicia rekordów na forum w długości okresowego bana, czy trzeciego (i ostatniego) dla Ciebie permbana. Ale nie uciekniesz od topora, jeśli znowu będziesz coś wspominał o proszkach lub innych takich. - pio

EDIT: Za podkreślenie wzmianki o urojeniach jednak masz dwa miesiące bana.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez militarysta » 21 maja 2019, o 19:22

Ja wciąż uważam że najpierw zróbmy działającego Borsuka a potem myślmy "co dalej".
Bo na razie z poważniejszych projektów robionych "z grubsza" samemu to jest wieża RAKa.
Obecnie - Borsuk gdzie wieża i kadłub są nasze ale mają bardzo dużo nie naszych podzespołów. Zatem jak to wyjdzie to wtedy myślmy o bardziej ambitnych projektach.
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez prowler » 21 maja 2019, o 19:40

Pismak napisał(a):Dokładnie tak jak napisał przedmówca. Równie dobrze w XVI wieku mógłbyś zrobić ankietę nt "nową epoką w kulturze będzie barok i czym będzie się charakteryzował" i kazał ją wypełniać renesansowym artystom.

Ale ja od Was nie wymagam abyście to WY powiedzieli jaki będzie MBT IV - gen...

Ja tylko przestrzegam przed wypowiadaniem sie na temat na który w zasadzie ne wiadomo nic...
Proszę czytać moje posty uważnie - nie przypadkowo na końcu postu było pytanie o to czy w ogóle IV będzie

Ja podobnie jak Jarek (nawiasem mówiąc co Ty masz za avatar - częstochowska wizja figury bojowej nr 27? )
Borsuk jest najważniejszy i to od niego zależy czy, co i jak będzie realizowane w pancerce...
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Tromp » 21 maja 2019, o 21:47

I tego się trzymajmy. Co na razie wiemy, to ja napisałem wcześniej i powtarzał nie będę - bo więcej na razie nie wiadomo i koniec. Czy będzie jakieś więcej, to zależy od rzeczonych rozmów z kilkoma innymi państwami z UE, bo sami czołgu nie zrobimy - po prostu brakłoby kasy.
Jeżeli Borsuk będzie szedł jako tako, to nie widzę przeciwwskazań, żeby uznać, że jakieś kompetencje są. Szkoda, że wojenka polacko-polacka przy rozwoju NBWP zdążyła już zaszkodzić potencjałowi B+R, no ale...
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez militarysta » 21 maja 2019, o 21:53

@Prowler Wyrażam swoje uczucia religijne - w ramach walki z obrazoburczą tzw "Tęczową Madonną" proponuję, promuję a nawet eksponuję w avatarze wykopaną w czeluściach internetów wersję "Madonny Zmecholskiej". Anonimowy artysta tworząc to dzieło bardzo dobrze ukazał tragizm otaczającego nas świata oraz podkreślił znaczenie, smutnego dla nas faktu, że symbole religijne, tak bliskie sercu Polaków, stają się tarczami strzelniczymi dla ideologii LGBT. Prosta szata graficzna dzieła zmusza do głębokiej refleksji nad tematem sacrum i tego jak jest owe postrzegane w przestrzeni publicznej a jednocześnie uwypukla fakt że to nie strojne szaty a prostota są najlepszą ozdobą.

ps.wszelkie podważanie sacrum mojego avatara z Przenajświętszą Madonną Zmecholską poczytam za obrazę moich uczuć religijnych i niczym Posłanka Anna Maria-Torpedowa będą "phisałh donoshły do płokułatuły"
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez prowler » 21 maja 2019, o 21:58

Ale jak? Tak w ramach nabożeństwa (miesięcznicy - wiadomo w profesjonalnej armii żołnierz widzi strzelnice max raz w miesiącu) kapelan błogosławi komendą "krótkimi seriami do popiersia - OGNIA!" - czy co?
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Tromp » 21 maja 2019, o 22:01

Przyjmijcie po prostu, że to Matka Boska Pancerna, patronka Zmechu. I dajcie biedaczce spokój, bo Panzerjezusa wypuści z rąk...
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez kompleks moderatora » 17 sie 2019, o 11:07

Czołg nowej generacji będzie musiał pływać.

https://www.defence24.pl/wypadek-pt-91- ... od-ossowem
kompleks moderatora
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 17 sie 2019, o 13:20

militarysta napisał(a):Obecnie - Borsuk gdzie wieża i kadłub są nasze ale mają bardzo dużo nie naszych podzespołów.
Gdybyście tak kiedyś na potrzeby prowadzonych dyskusji zdefiniowali sobie, co to w ogóle znaczy "nasze" i "nie nasze", szczególnie w kontekście przemysłu wojskowego w drugiej dekadzie XXI wieku to polepszyłoby to komunikację. W międzyczasie można się zastanowić, do kogo należą ponadnarodowe koncerny wojskowe i dlaczego myślenie kategoriami XIX-wiecznymi sztancy narodowej niekoniecznie musi się sprawdzać dwa stulecia później. Aczkolwiek rozumiem, że niektórzy są uwięzieni jak owady w bursztynie w pewnych schematach, które zostały wtłoczone za dawnych czasów i z siłą wodospadu wracają obecnie.

Tak nawiasem mówiąc, robienie tylko dla własnych sił zbrojnych bojowego wozu piechoty, bez porozumienia się z kimś w okolicy czy też wejścia we współpracę z innym użytkownikiem uważam za spore kuriozum. Zwłaszcza, że może się okazać, że Borsuk wyjdzie drożej niż inne konkurencyjne zaawansowane i już dopracowane wehikuły z niektórych państw ościennych, powstałe właśnie z myślą o eksporcie. I symbol, że moje państwo jest naprawdę bardzo, bardzo bogate. Tylko zamożni się na takie działania decydują. No, ale skoro już mamy rodzimy karabinek i karabin automatyczny, a także przemysł to trzeba go wykorzystać ;-)
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 17 sie 2019, o 17:44

Borsuk to ostatnia opcją która uratowała HSW przed "przyjaznym zaoraniem" w ramach "międzynarodowych koncernów co nie mają Ojczyzny za to mają konta w banku...federalnym". Cudem wybroniono się przed kevlarową trumna od GDLS mimo ze MAM obiecał już w Waszyngtonie...mówimy o AMV a'la "polska bieda wersja czyli Rosomak".
Bez Borsuka już by parcelowali zakłady...
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez kompleks moderatora » 17 sie 2019, o 19:21

Razparuk napisał(a): koncernów co nie mają Ojczyzny za to mają konta w banku...federalnym".

Znaczy się mają ojczyznę. A jest nią Ziemia mlekiem i miodem płynąca.
kompleks moderatora
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 20 sie 2019, o 13:55

welder napisał(a):
pio napisał(a):
welder napisał(a):Może nie odmieniajmy ''wiele'' przez wszystkie przypadki, tylko niech ktoś je wymieni.

Cały ZSSW z wyłączeniem armaty napędowej i amunicji do niej, soft-kill, system rozpoznania skażeń, stalowe płyty pancerne, pancerz dodatkowy, pływaki, łączność, optyka, elektryka - to z najważniejszych elementów.
Nie użyli krajowego zawieszenia tylko po to, żeby zrobić na złość OBRUM-owi.

.

Nie interesuje mnie co kto komu zrobił tylko efekty Na dzisiaj jesteśmy 30 lat do tyłu. To co wymieniłeś, przetestujemy za parę lat na BWP-ie. Zobaczymy co wyjdzie

To po co się pytasz? Widzimy się za trzy miesiące.
Kolejna taka prowokacja skończy się przymusowym opuszczeniem forum. - pio

I co się dzieje z naszym czołgiem przyszłości. Są efekty,czy po podliczeniu aktywów [możliwości technicznych i intelektualnych naszych zakładów] uznano swoją porażkę ?
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jurek5551 » 20 sie 2019, o 14:43

Są prowadzone analizy. ;)
jurek5551
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie