Wiosna ludów w świecie arabskim.

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych.

Wiosna ludów w świecie arabskim.

Postprzez Kirisse » 29 sty 2011, o 00:31

Tunezja, Egipt, Jordania, Jemen. Zamieszki i zmiany (lub ich zapowiedzi) na najwyższych szczeblach. Co o tym sądzicie? Czy dojdzie do zmiany warty na szczytach władzy na bardziej radykalną czy też nastąpi demokratyzacja? USA najpewniej obawia się by ta wiosna ludów nie dotarła przypadkiem do AS.
Najgorszą rzeczą na świecie zaraz po przegranej bitwie jest bitwa wygrana.
Kirisse
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Wiosna ludów w świecie arabskim.

Postprzez urbanoid » 29 sty 2011, o 00:50

No cóż, wolałbym opcję drugą, ale nie bardzo w nią wierzę. Za to pierwsza bardzo prawdopodobna.

W 1979 ludzie też chcieli wolności i demokracji, też protestowali przeciwko skorumpowanej władzy, a na ich plecach doszła do władzy klika Chomeiniego. W Egipcie może stać się to samo, tj. do władzy dojdzie Bractwo Muzułmańskie.

Póki co Mubarak w przemówieniu TV powiedział, że rozwiązał rząd, a jutro ma zostać uformowany nowy. Stwierdził też, że "ktoś pragnie zdestabilizować kraj" i zapowiedział, że na to nie pozwoli.

A tak w ogóle to co w Tunezji? Jak zaczęły się nieprzyjemności w Egipcie, to jakoś się cicho zrobiło na ten temat. Pamiętam, że islamscy radykałowie, wyrzuceni z kraju przez poprzednią władzę, zapowiedzieli swój powrót, a któryś z nich mówił, że obecny rząd się nie utrzyma, bo nie reprezentuje przekroju społeczeństwa. Zapewne mieli na myśli siebie i sobie podobnych.
“We’ll see who cracks first, the guests or the hosts, but sooner or later, somebody’s getting loaded into cattlecars, because that’s how things go in Europe.” Instapundit
urbanoid
Moderator
Moderator

Postprzez szafran » 29 sty 2011, o 01:03

Mam podobne odczucia. Obawiam się, że następstwem przepędzenia tyranów będą rządy fundamentalistów islamskich.

Pojawiają się informacje jakoby informacje z Wikileaks były detonatorem tych wydarzeń. Jakoś nie wierzę, że dopiero po przeczytaniu tych notatek ludzie uznali, że Mubarak i Ben Ali byli beee. Czyżby ktoś próbował pokazać, że Assange wywołał rewolucje???
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez sickboy » 29 sty 2011, o 12:28

Oj gorąco się tam robi. Ogólnie nie przyjemny jest ten obraz ciemnej tłuszczy, do niczego dobrego to nie doprowadzi, tym bardziej jak do głosu dojdą ci bardziej religijni.
sickboy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez televizor » 29 sty 2011, o 12:43

Ciekawie będzie, bo już USA nie ma pieniędzy na wprowadzenie tam demokracji czołgami. Ale jak Izrael zacznie mieć na prawdę ciepło w tyłek to USA na pewno coś zrobią (o ile do tego czasu nie zbankrutują/rozpadną się).
Jejku ale będzie się działo :D
Zawsze można zbudować większy młotek
televizor
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barb » 29 sty 2011, o 12:48

Postawa armii zdaje się być kluczowa. Jakiś wojskowy zmieni mundur na garnitur, wejdą na czas jakiś reformy i będzie spokój.
Barb
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez sickboy » 29 sty 2011, o 13:16

Ciekawie będzie, bo już USA nie ma pieniędzy na wprowadzenie tam demokracji czołgami. Ale jak Izrael zacznie mieć na prawdę ciepło w tyłek to USA na pewno coś zrobią (o ile do tego czasu nie zbankrutują/rozpadną się).

Możesz mi łaskawie wyjaśnić jak w twoim świecie (bo nie tym rzeczywistym) USA mają się rozpaść? Czy Ty masz choć za grosz pojęcia jak skonsolidowane jest to państwo? Nie ma mowy o rozpadaniu się tam czegokolwiek, o bankructwie również, choć wiem że niektórzy mają o tym w nocy sny i robi im się na samą myśl mokro w gaciach. :?

A co do Egiptu, wojsko samo dobrze wie że tak jak z Mubarakiem z nikim innym dobrze mieć nie będzie, powinni rozstrzelać protestantów, co bardzo poprę, tym bardziej że ciemną tłuszczę z pewnością inspirują w jakimś stopniu ekstremiści religijni, i z zasady wszystkiemu co ma choć lekki podtekst wiary w jakieś wyimaginowane cuda, mówię głośne i stanowcze nie. :wink:
sickboy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez urbanoid » 29 sty 2011, o 13:27

Televizor, jeśli dojdą do władzy fanatycy islamscy i armia za nimi pójdzie, to wcale nie zdziwiłoby mnie ponowne zajęcie Synaju przez Izrael. Zbiorą oczywiście zewsząd wyrazy potępienia, ale jeśli uznają to za strategiczną konieczność, zrobią to.

Są niepotwierdzone wiadomości, że policja z armią w niektórych miejscach wzięły się za łby (Stratfor). Wcześniej była mowa o zrzucaniu przez policjantów mundurów i dołączeniu do protestujących.

Na Amerykanów Izrael nie ma co liczyć. W 1973 sytuacja była dużo groźniejsza, a ograniczyli się jedynie do mostu powietrznego z dostawami broni i materiałów wojennych, a ta pomoc i była chyba mniejsza od przekazywanej w ten sam sposób krajom arabskim przez ZSRS. A wtedy mieli prezydenta, który Izraelczyków podziwiał, a nie Jimmy'ego Cartera nr 2.

I jeszcze jedna interesująca rzecz. Daily Telegraph (czyli jakby nie patrzeć poważna gazeta) dotarł do informacji, jakoby obecna administracja amerykańska wspierała opozycję egipską i od pewnego czasu planowała "regime change" w Kairze. Jeśli to prawda, to igrają z ogniem na beczce prochu. W 1979 wielu było zadowolonych z powrotu Chomeiniego i obalenia szacha, wiązali z tym nadzieję na demokratyzację Iranu. Doskonale wiadomo jak to się skończyło. Być może i tym razem świecki, zamordystyczny reżim proamerykański, zostanie, przy poparciu (lub choćby bierności) Amerykanów, zamieniony na religijny, zamordystyczny i antyamerykański.

Jak ktoś ma ochotę przeczytać to:
http://www.telegraph.co.uk/news/worldne ... ising.html
“We’ll see who cracks first, the guests or the hosts, but sooner or later, somebody’s getting loaded into cattlecars, because that’s how things go in Europe.” Instapundit
urbanoid
Moderator
Moderator

Postprzez televizor » 29 sty 2011, o 16:22

Pomimo tego że są skonsolidowane, to jednak poszczególne stany bardzo mocno się od siebie różnią. Wiele jest zadowolonych z czerwonego prezia, wiele wiesza na nim psy. Jak się skończy kasa to nawet Amerykanie mogą sobie skoczyć do gardeł i choć byłoby to bardzo mało prawdopodobne, to jednak uważam że rozłam jest możliwy. Ale kamień mi spadł z serca wiedząc, że czyta moje posty ktoś, "kto ma za grosz pojęcia" i żyje w jakże rzeczywistym świecie, w przeciwieństwie do mnie. Szczerze dziękuję.
televizor
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez sickboy » 29 sty 2011, o 16:47

Popieranie Republikanów czy Demokratów nie ma nic do rzeczy w kwestii państwa jako całości. A co do różnic wewnątrz stanów, to samo można powiedzieć o Niemieckich landach czy naszych województwach (duża różnica jest dostrzegalna między województwami zachodnimi a wschodnimi, ja sam gdy z Mazowieckiego jadę do Kujawsko-Pomorskiego widzę sporo różnic), to kiedy zaczniesz wieszczyć rozpad Niemiec lub Polski? :wink:
sickboy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez televizor » 29 sty 2011, o 17:17

Obstawiam że rozbiór Polski nastąpi w ciągu dekady (obym się mylił). Ja jak najbardziej rozumiem że można powiedzieć to samo o RFN, ale zauważ że poszczególne Stany w USA mają nieporównywalnie większą autonomię niż landy w RFN nie wspominając już o naszych województwach. To doprowadziło do zupełnie innego światopoglądu "przeciętnego mieszkańca stanu" (wiem że coś takiego nie istnieje, to tylko skrót myślowy) i przy braku kasy mogą te różnicy się ujawnić w nieco bardziej ekstremalnej formie. Oczywiście jest na to baaaaaardzo mała szansa, bo te dzieci wszystkie się w klasach z tą samą flagą chowały, ale jednak jest. Ale wróćmy do tematu Egiptu, nie chciałbym się z nikim kłócić o USA. Może mam rację, może nie mam. Czas to wszystko pokaże.
televizor
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez sickboy » 29 sty 2011, o 17:22

Obstawiam że rozbiór Polski nastąpi w ciągu dekady (obym się mylił).

A kiedy objawi nam się istota wyższa i powie nam że nadszedł kres czasów? Chętnie bym się dowiedział kiedy i czy w ogóle istnieje, bo to tak proste jak stwierdzenie w twoim wykonaniu o rozbiorze naszego kraju...

A wracając do Egiptu, nawet jeśli obalą Mubaraka, nic im to nie da, albo będą mieli następny reżim w tej samej formie, albo co gorsza, do władzy dojdzie frakcja religijna... choć pewnie dla słabo wyedukowanej tłuszczy wierzącej w takie brednie może to być najlepsza opcja. :?
sickboy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 29 sty 2011, o 18:34

[quote=""televizor""]Obstawiam że rozbiór Polski nastąpi w ciągu dekady[/quote]A kto niby będzie - w Twoich wizjach - Polskę "rozbierał"? ;)
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szafran » 29 sty 2011, o 18:40

[quote=""REMOV""][quote=""televizor""]Obstawiam że rozbiór Polski nastąpi w ciągu dekady[/quote]A kto niby będzie - w Twoich wizjach - Polskę "rozbierał"? ;)[/quote]

Wyborcza, TVN, PO i Jerzy Owsiak :wink:
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez televizor » 29 sty 2011, o 18:44

Nikt mi nie powie, że Niemcy zapierały się przed podpisaniem z nami traktatu pokojowego ot tak dla draki. Nawet nie kryją przed nikim pretensji terytorialnych do nas.
televizor
Użytkownicy
Użytkownicy

Następna strona

Powrót do Konflikty zbrojne