Szukam GORIUNOWA

Dyskusje na tematy związane ze współczesną bronią strzelecką, czyli o kalibrze do 20 mm.

Szukam GORIUNOWA

Postprzez catan » 25 mar 2005, o 18:55

Poszukuje zdiecie i informacje o Piotrze Maksymowiczu GORIUNOWIE. Jezeli ktoś jest w stanie mi pomóc prosze o odpowiedz!!!
catan
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez tootenhamon » 25 mar 2005, o 18:58

Ten od km, czy ten od baletu?
\"Nie dbam o to, czy kraje sąsiadujące z Rosją zostaną skomunizowane\"

F. D. Roosvelt
tootenhamon
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez catan » 25 mar 2005, o 20:43

ten od karabinu maszynowego!!!
catan
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 25 mar 2005, o 21:17

Źródło

Obrazek
Горюнов Петр Максимович (1902-1943)

Родился в деревне Каменка, Коломенского района, Московской области, в крестьянской семье. В десять лет, закончив три класса сельской школы, поступил слесарем на Коломенский машиностроительный завод. В годы гражданской войны Горюнов с оружием в руках защищал завоевания Октябрьской революции. В 1923 г. после демобилизации из армии возвратился в Коломну на свой завод. В 1930 г. Горюнов переехал в г. Ковров и поступил на работу на оружейно-пулеметный завод, где прошел путь от слесаря-монтажника до конструктора. Здесь им и был разработан станковый пулемет СГ-43.Снятие с вооружения пулемета ДС-39 с еще большей остротой поставило вопрос о создании нового станкового пулемета, который обладал бы маневренностью и не трудоемкостью изготовления, равными пулемету Дегтярева, и безотказностью действия пулемета Максима. В создании такого пулемета наибольших успехов добился талантливый ученик В.А. Дегтярева - П.М. Горюнов совместно с мастером В.Е. Воронковым и своим племянником слесарем М.М. Горюновым.За успехи в конструировании станкового пулемета П.М. Горюнову присуждена Государственная премия СССР (в 1946 г., посмертно), также он награжден орденом "Знак Почета".
Nie bardzo mam teraz czas tłumaczyć, poradzisz sobie, czy nie bardzo?
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez catan » 25 mar 2005, o 21:34

Remov dziekuje bardzo nawet nie wiesz jak bardzo mi pomogłeś. Postaram sie sam przetłumaczyć jezeli nie dam rady dam znać!!!
catan
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 26 mar 2005, o 00:53

[quote=""catan""]Remov dziekuje bardzo nawet nie wiesz jak bardzo mi pomogłeś. Postaram sie sam przetłumaczyć jezeli nie dam rady dam znać!!![/quote]No, teraz mam chwilkę.

Piotr Maksymowicz Goriunow, urodzony w 1902 w chłopskiej rodzinie we wsi Kamnienka w rejonie Kołomieńskim, obwodzie Moskiewskim. Jako dziesięcioletni chłopiec, po ukończeniu trzech klas szkoły wiejskiej, rozpoczął pracę ślusarza w zakładzie w Kołomnie. W czasie wojny domowej (powołany w 1918), z bronią w ręku bronił zdobyczy Rewolucji Październikowej. W 1923 roku, po demobilizacji powrócił do zakładu, w którym wcześniej pracował. W 1930 przeniósł się do Kowrowa, gdzie rozpoczął pracę w biurze konstrukcyjnym broni przy fabryce i tam pokonał drogę od ślusarza (montera) do konstruktora. Pierwsze prace konstrukcyjne Goriunowa polegały na udoskonalaniu broni tworzonej przez Diegtariewa. W tym czasie wycofanie z uzbrojenia ciężkiego karabinu maszynowego DS-39 spowodowało poszukiwanie nowego ckm-u, który miałby podobną manewrowość oraz niski koszt produkcji, jak broń Diegtiariowa, ale niezawodność porównywalną z ckm Maxima. W tworzeniu tej broni (w latach 1940-1942) brał udział utalentowany uczeń Diegtiariewa - Goriunow wraz z mistrzem W.E. Woronkowem oraz swoim siostrzeńcem-ślusarzem M.M. Goriunowem. W 1943 roku ciężki karabin maszynowy przyjęto do uzbrojenia pod nazwą SG-43. Za opracowanie broni Goriunow otrzymał Nagrodę Państwową ZSRR (pośmiertnie w 1946 roku) i został nagrodzony medalem "Znak honoru" (Знак Почета). Zmarł 23 grudnia 1943 roku w Kowrowie.

Obrazek

Obrazek
7,62-mm ciężki karabin maszynowy DS-39

Obrazek
7,62-mm ciężki karabin maszynowy SG-43
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Dziad Borowy » 20 wrz 2008, o 11:36

Za odkopanie jednego z najstarszych wątku w tym dziale zapewne otrzymam tytuł „Archeologa Roku” :wink: , nie chcę jednak tworzyć odrębnego tematu dotyczącego tej samej konstrukcji. Mam dwa pytania odnośnie ckm-u Goriunowa:
1. W jakiej liczbie został w Polsce wyprodukowany 7,62mm ckm Goriunowa wz.43?
2. Czy w WP stosowana była wersja SGM? Wiem, że używane były odmiany pokładowe: SGMT i SGMB, ale czy eksploatowano u nas wersję dla piechoty?

Pozdrawiam
Kosowo na zawsze serbskie!
Dziad Borowy
Użytkownicy
Użytkownicy

Powrót do Broń strzelecka