Obrona przeciwlotnicza - przyszłość

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Obrona przeciwlotnicza - przyszłość

Postprzez Hastati » 7 gru 2008, o 13:38

Wg MONu do 2018 roku mamy wydac na nowe systemy OPL 27 miliardów złotych. Pewnie to o wiele za mało w stosunku do naszych potrzeb, więc przydałoby się to wykorzystać w jak najlepszy sposób.
Spory udział w tych zakupach powinny mieć nasze przedsiębiorstwa(radary, nośniki).

Jak myślicie, na sprzęt dla ilu istniejących jednostek będziemy w stanie zakupić nowy sprzęt?
Macie jakąś swoją koncepcję i faworytów? Wybór jest spory:

SLAMRAAM
SLAMRAAM-ER
AIM-9X SL
VL Mica
IRIS-T SL
Spyder
Patriot Pac-2/3
Aster-15/30

Pewną kwotę trzeba również zarezerwować na Poprady, Loary i kolejne Gromy. Tylko pytanie - ile tych systemów potrzebujemy i na ile będzie nas stać?
Hastati
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michael » 7 gru 2008, o 14:38

Moim zdaniem MICA VL i SAMP/T (tylko rakiety Aster-30), przy nich jest największa szansa na włączenie polskich przedsiębiorstw do realizacji programu modernizacji OPL. Patriot praktycznie nie daje takiej możliwości. Występuje znaczna różnica w cenie między wyżej wymienionymi, z takim budżetem jeżeli wybierzemy Patrioty będzie nas stać na zakup zaledwie kilku baterii. Systemów opartych na pociskach AIM-120 wolałbym nie zobaczyć w naszych siłach zbrojnych, mają one tę poważną wadę, że rakiety są całkowicie wystawione na działanie zjawisk atmosferycznych.
Michael
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sebis66 » 7 gru 2008, o 16:27

Wojska Radiotechniczne, zgodnie z przy­gotowaną koncepcją mają być zorganizo­wane w jedną brygadę radiotechniczną (3. Brygada Radiotechniczna z dowództwem we Wrocławiu), z podległymi jej czterema batalionami radiotechnicznymi.
Wojska Radiotechniczne oczekują zaku­pu i wdrożenia do eksploatacji dużych ilości nowego wyposażenia, a w tym:
- 9 mobilnych stacji radiolokacyjnych dale­kiego zasięgu Warta,
- 12 mobilnych stacji radiolokacyjnych śred­niego zasięgu Odra,
- 4 mobilnych zestawów radiolokacji pasyw­nej.
W eksploatacji ma się jednocześnie zna­leźć 13 stacjonarnych posterunków radio­lokacyjnych dalekiego zasięgu NUR-12M (dziesięć, trzy stacje tego typu należy zaku­pić, a będące w eksploatacji poddać moder­nizacji do nowego standardu) i RAT-31L (trzy).
Wymienione ma też być osiem stacji radio­lokacyjnych kontroli rejonu lotniska Awia-W, na stacje tego typu nowej generacji.
Widać z tego (trójwspółrzędny radar średniego zasięgu Odra kosztuje - 24,0 mln zł), że większość środków pochłoną systemy opl średniego i większego zasięgu. Tutaj nasz przemysł niewiele ma do zaoferowania. Wśród wymienionych brakuje mi zestawu MEADS. Za długo chyba przebywałem we Francji, bo do ich techniki jestem wyraźnie uprzedzony :wink: .
Sebis66
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 7 gru 2008, o 17:14

Można spotkać się z opinią, że 27 mld zł to wartość zawyżona.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 7 gru 2008, o 17:16

MON niestety i na szczęście nie ustala budżetu. Po za zestawami rakietowymi chętnie widziałbym nowoczesne systemy lufowe zdolne do likwidacji lotniczego uzbrojenia precyzyjnego.
Szukasz informacji z MSPO i nie tylko? Zajrzyj: dziennikzbrojny.pl
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Hastati » 7 gru 2008, o 17:30

Może bateria Sanów-35 + radar? Rozwiązanie chyba tańsze od Loar? Oczywiście mowa o obronie obiektów punktowych.

Obrazek
Hastati
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez cimas » 7 gru 2008, o 17:46

- 9 mobilnych stacji radiolokacyjnych dale­kiego zasięgu Warta,
- 12 mobilnych stacji radiolokacyjnych śred­niego zasięgu Odra,
- 4 mobilnych zestawów radiolokacji pasyw­nej.
W eksploatacji ma się jednocześnie zna­leźć 13 stacjonarnych posterunków radio­lokacyjnych dalekiego zasięgu NUR-12M (dziesięć, trzy stacje tego typu należy zaku­pić, a będące w eksploatacji poddać moder­nizacji do nowego standardu) i RAT-31L (trzy).

Przepraszam za amatorskie pytanie, ale nie moge sie dogrzebac w internecie. Czy stacja Warta to to samo co TRD-1222? Jesli tak, to czym rozni sie od N-12M? Jesli to zupelnie inna stacja to gdzie moge znalezc o niej informacje?
Co to jest "antyzbiornikowy pocisk kierowany pedałem"...?

Fagot :-)
cimas
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sebis66 » 7 gru 2008, o 17:58

Tu jest więcej na ten temat. http://www.pit.edu.pl/index.php?p=oferta&idk=4
Warta o ile się orientuję jest na razie utajniona.
Sebis66
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez nomad111 » 8 gru 2008, o 13:30

Dobre pytanie co to jest ta Warta. Mam nadzieję, że to ewolucja Brdy (o ile już nie mylę tych wszystkich nazw) czyli TRC-20 ale to raczej mało prawdopodobne (Brda to nie jest daleki zasięg). Jestem bardzo ciekaw jak wygląda sprawa Brdy i doświadczeń PITu z nieruchomymi antenami ścianowymi sterowanymi elektronicznie. Fakt, że Brda raczej nie doczeka się wdrożenia sugerowałby, że nie wszystko poszło według planu i radar nie spełnia oczekiwań. Z drugiej strony polski "Arthur" chyba korzysta z doświadczeń Brdy przy swej antenie - tutaj wdrożenia się raczej doczekamy.
nomad111
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Leśnik » 18 gru 2008, o 11:49

Zamówienie na dwie "Odry"
http://www.biuletyn.mon.gov.pl/pliki/Fi ... 6_2008.pdf

zastanawia mnie to " w wersji zmodernizowanej".. hmm.. trzeba będzie popytać..
Pozdrawiam z należytym szacunkiem.
Leśnik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sebis66 » 18 gru 2008, o 15:12

W planach jest 12 sztuk. Ciekawe jak wyglądają szanse na ich eksport.
Jedzie do nas "Odra"
Sebis66
Użytkownicy
Użytkownicy

plot

Postprzez lukasz woj » 29 sty 2009, o 19:24

S-60 na złom. Według mnie należałoby kupić albo wyprodukować z 200 dział plot holowanych na samoloty typu transportowe.
Faszyści przyszłości będą nazywali siebie antyfaszystami.
Winston Churchill

"c..j, d..a i kamieni kupa" - Bartosz Sienkiewicz sprawozdaje działanie Inwestycji Polskich.
lukasz woj
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Smugler » 22 lut 2009, o 15:31

Witam :wink:
S-60 powinny w przyszłości zostać zastąpione armatami typu San-35, a wykorzystywanie ich tylko do zwalczania samolotów typu "transportowe" to nieporozumienie i zmarnowanie kasy, której i tak mało :( .
Smugler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barg » 22 lut 2009, o 16:07

Coś nowego wiadomo o projekcie San-35?
WYPŁYNIEMY DZIŚ NAD RANEM
Choćby przez kry droga wiodła
Skuty lodem cały pokład
Gdyby rumu już zabrakło
Słoną wodę wlewał w gardło
Nawet gdybym z mej wyprawy
Zawsze wracał ledwie żywy
NIEZAPOMNĘ CIĘ OCEANIE

Dobry czas na morze to początek maja
Barg
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez R. v Gelerth » 22 lut 2009, o 16:30

nie
Nazywam się Saul Tigh. Jestem oficerem kolonialnej floty. Kimkolwiek innym jestem, cokolwiek innego to znaczy, jestem tym kim chce być. I jeśli dziś umrę to umrę tym kim chce być.
Jest taktycznie.
Státní bezpečnost.
R. v Gelerth
Moderator
Moderator

Następna strona

Powrót do Wojsko Polskie