Obrona przeciwlotnicza - przyszłość

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Obrona przeciwlotnicza - przyszłość

Postprzez misiekuba » 29 mar 2018, o 14:42

szamot napisał(a):Czy ty nie widzisz, że te dwa zdania są ze sobą sprzeczne?
Umiemy zbudowac rower,więc zbudujmy sobie ścigacza.

Szamot, powiem szczerze, nie znam się na temacie, więc staram się oceniać argumenty, które padają w dyskusji.
Z jednej strony mam argumenty, które padają z ust profesora fizyki, byłego szefa PAK, które to argumenty są wynikiem rozmów strony polskiej ze specjalistami z Ukraińskiej Agencji Kosmicznej. A Ukraińcy jak wiadomo są w temacie technologii kosmicznych, w tym rakiet, lata świetlne przed nami. I oni wszyscy twierdzą, że da się zrobić coś zbliżonego do tego o co pytam.
Z drugiej strony mam Twój argument retoryczny o rowerze... I tak jakoś się zastanawiam, które argumenty przemawiają do mnie bardziej???

Jeśli potrafisz umotywować swoje przeświadczenie w sposób bardziej przekonujący i podparty faktami, to się nie krępuj. Może racja leży po Twojej stronie...
misiekuba
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 29 mar 2018, o 15:58

misiekuba napisał(a): Strona ukraińska proponowała także stworzenie większej rakiety odpalanej z haubicy kalibru ponad 200 mm, co miałoby umożliwić wyniesienie ładunku na pułap 160 km. (…)"

To jest myśl - odkupmy 2S7 tak z 12 sztuk i opracujmy nowe pociski
Ciekawe z czy da się wkręcić
http://www.janes.com/images/assets/218/ ... i15D1_.jpg
I stworzyć tani środek do miotania 100 kg "bombami"

Ale co ma to do opl?
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szamot » 29 mar 2018, o 18:21

@misiekuba
Ale jakie ty chcesz argumenty na twoje bzdurne bajanie.Wiesz ile krajów stworzyło systemy antyrakietowe? Na podstawie jakiejś wydumanej ,teoretycznej rakiety obserwacyjnej chcesz stworzyc PAC 3 czy jakiś RIM ,gdzie sama głowica waży więcej od całego zestawu Grom.
szamot
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez DBR » 29 mar 2018, o 18:56

Umowa na Patrioty widziana ze strony Rosjan :

...Согласно планам Минобороны, до 2025 года вооружённые силы Польши должны получить восемь зенитных ракетных комплексов Patriot. Предполагалось, что два комплекса полякам передадут до 2019 года, а остальные шесть будут произведены в партнёрстве с польскими оборонными компаниями (доля польских комплектующих составит не менее 50%). Стоимость сделки оценивается в 16 млрд польских злотых (около $5 млрд).
Запрошенная польскими властями конфигурация системы ПВО оказалась слишком дорогой для военного бюджета страны (стоимость составила $7,5 млрд). Кроме того, США отказывались передать некоторые технологии, что поставило возможность сделки под вопрос. Позже стороны сумели найти компромисс, и контракт всё же был подписан. Согласно официальному договору, первые комплексы Patriot (в новейшей модификации Configuration 3+) будут доставлены в Польшу в 2022 году. Далее контракт перейдёт во вторую фазу, в ходе которой в производстве компонентов для комплексов примут участие польские предприятия.
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez misiekuba » 29 mar 2018, o 20:51

szamot napisał(a):@misiekuba
Ale jakie ty chcesz argumenty na twoje bzdurne bajanie.Wiesz ile krajów stworzyło systemy antyrakietowe? Na podstawie jakiejś wydumanej ,teoretycznej rakiety obserwacyjnej chcesz stworzyc PAC 3 czy jakiś RIM ,gdzie sama głowica waży więcej od całego zestawu Grom.

Szamot, mam propozycję, z której może skorzystasz... a może nie.
Zanim zaczniesz obrażać innych, skup się najpierw na sobie. Czy myślałeś kiedyś, by zacząć czytać ze zrozumieniem?

misiekuba napisał(a):Wiadomo, że Polska nie dysponuje żadnymi technologiami rakietowymi, by zwalczać tego typu rakiety hipersoniczne na dłuższych dystansach, rzędu dziesiątek kilometrów. Pytanie jednak czy nie moglibyśmy tego robić na krótszych dystansach? (...) Jeśli chcielibyśmy tą samą prędkość uzyskać na krótszym dystansie, to musielibyśmy nadać mu większe przyspieszenie (...)

Czy według Ciebie PAC 3 to rakieta dedykowana krótkim dystansom, o których ja pisałem?
A po drugie nawet PAC 3 nie da rady pociskom hipersonicznym, o czym mówią sami Amerykanie, więc z czym do ludzi?
misiekuba
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szamot » 29 mar 2018, o 23:54

Tak, PAC 3 to rakieta do zwalczania celów na krótkim dystansie.Polska nie dysponuje technologią do zwalczania rakiet na dłuższym ani na krótszym dystansie(chociaż jakiś specjalista ,gen. ?,zapewniał ,że mozemy się bronic Gromami i Piorunami ).Ty piszesz o wystrzeliwaniu z haubicy pocisku rakietowego aby zwalczał rakiety hipersoniczne w ostatniej fazie lotu co jest totalnym sci-fi.
EDIT
Pan specjalista od zwalczania Iskanderów i Kalibrów Gromami i Piorunami to maxymalna (bz)dura.może do niego przekaż swój pomysł.Razem na pewno coś wymyślicie.
szamot
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 30 mar 2018, o 00:30

A można jakikolwiek link o rakiecie (?) z haubicy (?) kalibru powyżej 200 mm, osiągającej pułap 160 km (?)? Bo ni chu chu mi się to nie klei... Podkalibrowy ze 155 mm jeszcze miałby sens, ale tak?
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez misiekuba » 30 mar 2018, o 10:07

Szamot, czy próbowałeś kiedyś podjąć rzeczową rozmowę z osobami mającymi inne poglądy niż Twoje?
Dla Ciebie szklanka zawsze jest do połowy pusta, a nowe rzeczy nie mają racji bytu, bo przecież ktoś by je już wymyślił, gdyby były takie dobre?

Spójrzmy na fakty. A są one takie, że jedna antyrakieta PAC 3 MSE kosztuje z tego co pamiętam 5,7 miliona dolarów amerykańskich. A żeby mieć przekonanie graniczące z pewnością, że wroga rakieta zostanie skutecznie zestrzelona, trzeba takich antyrakiet użyć dwóch. Czyli koszt jednego strącenia przy użyciu tych rakiet to ca. 40 milionów złotych. Jeśli ktoś myśli, że Polskę stać na taką OPR, to nie mam więcej pytań. I wybacz Szamot, ale dopóki nie nauczysz się z szacunku do oponentów i to chyba nie będziemy rozmawiać.

Tromp, to 200 mm i więcej tyczyło się raczej programu kosmicznego. Mi bardziej chodziło o wykorzystanie kalibru 155. I tak sobie myślę, że jeżeli super salwa miałaby kosztować 40 milionów, a milowy krok w znalezieniu nowych zastosować dla posiadanych już technologii, miałby kosztować nas 10 milionów, to tylko Polacy mogli odpuścić temat.

A wszystkim, którzy uważają to co piszę za Sci-Fi, dedykuję ten oto artykuł. https://www.yahoo.com/news/u-military-a ... soc_trk=ma
Możecie w nim przeczytać, jak Amerykanie pracują nad wykorzystaniem - między innymi - swoich kalibrów 155mm, do zwalczania celów powietrznych.
Może im też napiszecie, że się nie znają?

EDIT: Dodatkowe słowo pisane, gdyby ktoś się zainteresował. Odnoszą się co prawda do tych samych wypowiedzi, ale jeśli chcielibyście poczytać, to proszę bardzo.

http://www.businessinsider.com/pentagon ... ile-2018-2
https://breakingdefense.com/2018/01/860 ... e-defense/
http://www.nationaldefensemagazine.org/ ... pon-system
Ostatnio edytowano 30 mar 2018, o 10:32 przez misiekuba, łącznie edytowano 1 raz
misiekuba
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez beco » 30 mar 2018, o 10:31

misiekuba napisał(a):Tromp, to 200 mm i więcej tyczyło się raczej programu kosmicznego. Mi bardziej chodziło o wykorzystanie kalibru 155. I tak sobie myślę, że jeżeli super salwa miałaby kosztować 40 milionów, a milowy krok w znalezieniu nowych zastosować dla posiadanych już technologii, miałby kosztować nas 10 milionów, to tylko Polacy mogli odpuścić temat.

Za 10milionów spółki PGZ nawet podajnika na papier nie zmodernizują.

A wszystkim, którzy uważają to co piszę za Sci-Fi, dedykuję ten oto artykuł. https://www.yahoo.com/news/u-military-a ... soc_trk=ma
Możecie w nim przeczytać, jak Amerykanie pracują nad wykorzystaniem - między innymi - swoich kalibrów 155mm, do zwalczania celów powietrznych.
Może im też napiszecie, że się nie znają?

Nic Ci nie koleboce, że 6Ma z lufy AH to tak delikatnie mówiąc bajki? I nie, to nie Amerykanie się nie znają, to redaktor jest bajkopisarzem.
beco
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez misiekuba » 30 mar 2018, o 10:46

beco napisał(a):Za 10milionów spółki PGZ nawet podajnika na papier nie zmodernizują.

A co to ma do rzeczy, skoro realizatorem projektu miałyby być Polska i Ukraińska Agencje Kosmiczne? Haubice byłyby pewnie wypożyczone lub użyczone przez wojsko, bo nie sądzę, żeby PGZ miał gdzieś stojące w krzakach własne haubice 155mm. A robić takich testów na haubicach klienta, bez jego zgody, raczej by się nie odważyli.

beco napisał(a):Nic Ci nie koleboce, że 6Ma z lufy AH to tak delikatnie mówiąc bajki?

Nie, nie "koleboce" mi, że 6 macha to za dużo. Może dlatego, że dopuszczam iż, po wystrzeleniu z lufy, włączyłby się silnik, który przyspieszałby całe to ustrojstwo do zadanej prędkości. O czymś takim pisali w artykule opisującym wystrzeliwanie mikro satelitów z haubicy. Odsyłam więc do niego.

beco napisał(a):I nie, to nie Amerykanie się nie znają, to redaktor jest bajkopisarzem.

Wielu tych amerykańskich redaktorów bajkopisarzy. A pewnie jakby poszukał, to znalazłby jeszcze z trzy tuziny takich.

EDIT: Może koledzy, którzy czują się mocni w tematyce czołgowej, napisaliby coś więcej na temat czołgów strzelających "z lufy" kierowanymi pociskami rakietowymi? Ta technologia jest przecież ideowo bardzo zbliżona do tego o czym ja pisałem. I ma już swoje lata. Amerykanie pod koniec lat 50-tych zaczęli pracować nad MGM-51. Potem dołączyli do nich Rosjanie z Kobrą i Refleksem. Izrael opracował LAHAT. To nie są mrzonki, a działające systemy rakiet wystrzeliwanych z luf.

Więc skoro wiemy, że lufy jednych kalibrów, mogą strzelać rakietami kierowanymi, to czemu nie jesteście wstanie wyobrazić sobie, że lufy innych kalibrów mogłyby strzelać innymi rakietami?

Muszę już lecieć. W Święta będę na forum nieregularnie, albo nie będzie mnie wcale, więc chciałem Wam wszystkim – Szamot, Tobie też ;) – złożyć najserdeczniejsze życzenia na te Święta, jeśli je obchodzicie. I w tej – prawie – świątecznej atmosferze, chciałem Wam napisać, co dopiero byłoby niczym sci-fi. Wyobraźcie sobie, jak pięknie musiałoby wyglądać dziecko Loary i Kraba. ;) Zestaw przeciwlotniczy wyposażony w działo 155mm strzelające pociskami rakietowymi i jedną lub dwie armaty kalibru 35mm, strzelające amunicją programowalną. ;) To byłoby dopiero sci-fi. :D
Spokojnie, w coś takiego, nawet mi trudno uwierzyć. ;) Ale idą Święta, więc można pomarzyć. Nawet jeśli jest to marzenie, niczym żywcem wyjęte z jakiegoś komiksu. :P
misiekuba
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 30 mar 2018, o 12:19

A przeczytaj sobie, jak i dlaczego te ppk byly lub sa strzelane z lufy. Najpierw czytaj, potem pisz...
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez yeti951 » 30 mar 2018, o 12:48

misiekuba napisał(a): Zestaw przeciwlotniczy wyposażony w działo 155mm strzelające pociskami rakietowymi i jedną lub dwie armaty kalibru 35mm, strzelające amunicją programowalną. ;) P

Pocisk Groma ma prawie 1,7 m długości. Musieliby go pakować do lufy z drugiego końca i odpalać za pomocą lontu. A to jest mały pocisk.
Ostatnio edytowano 30 mar 2018, o 12:55 przez yeti951, łącznie edytowano 1 raz
yeti951
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mjacenty » 30 mar 2018, o 12:55

Była swego czasu na stronie Łucza propozycja pocisku rakiety obserwacyjno rozpoznawczej , strzelanej z haubicy Pion 203 mm .
Obecnie nie mogę tego namierzyć , cały ten katal kog zniknął z sieci .
Generalnie z haubicy wystrzeliwano rakietę która miał swój spory silnik, odpalany po opuszeniu lufy . Osiągało to w założeniach 160 km pułapu i po osiągnięciu maksimum odpalało spadochron i opadało . W czasie opadania działała kamera rozpoznawcza i przekazywała obraz do odbiorcy . Generalnie lufa haubicy robiła za pierwszy stopień .
Nie mam informacji czy powstał oparty na tym projekcie prototyp , ale wątpię .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 30 mar 2018, o 13:46

mjacenty napisał(a):Osiągało to w założeniach 160 km pułapu i po osiągnięciu maksimum odpalało spadochron i opadało .

Już widzę, jak ze spadochronem wchodzi w atmosferę ziemską ;D
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez misiekuba » 30 mar 2018, o 14:15

Mjacenty, o to Ci chodziło?
Luch_eng_str_33-page-001.jpg
Luch_eng_str_33-page-001.jpg (559.96 KiB) Przeglądane 1316 razy

Jeśli chciałbyś cały ich katalog, to musiałbyś mi na prv napisać jak wstawić tam pdf-a, albo podać maila, bo tak się składa, że jakiś czas temu zapisałem ten katalog na dysku. Tak na wszelki wypadek. Widać, że przezornie. ;)

Yeti951, kaliber Gromu to 72mm. Nie wierzysz mi, to sprawdź sam. http://www.mesko.com.pl/zestawy-przeciw ... nicze.html
Jak myślisz, ile paliwa można zmieścić skracając Grom do 1,5 metra i zwiększając jego kaliber do 155 mm?
Dlaczego do 1,5 metra, zapytasz? Bo o takiej długości pisano w artykule o satelitach strzelających z armatohaubic.
"Rakieta sondująca pokazana przez prof. Banaszkiewicza ma mieć 150 cm długości. "
I teraz pytanie za 100 punktów. Czy ludzie z PAK-u nie wiedzą, że to jest za duża długość? A może znaleźli jakiś sposób by ograć temat?

Może np. zamierzali użyć rozwiązania, koncepcyjnie bazującego na rozwiązaniach pokazanych poniżej przez Ukraińców?
Luch_eng_str_20-page-001.jpg
Luch_eng_str_20-page-001.jpg (557.91 KiB) Przeglądane 1316 razy

Panowie, powiem szczerze. Nie spodziewałem się takiej postawy z Waszej strony. Na co dzień to forum pełne jest deklaracji na temat tego jak to nasi decydenci są głupi, jak źle negocjują, jak nasz przemysł nic nie potrafi zrobić samemu, itp. I tylko gdzieś w powietrzu wisi niedopowiedziane, "gdybym ja się tym zajął, to byłoby to zrobione 5 szybciej szybciej i 10 razy lepiej". Ale gdy samemu macie wyjść poza utarte schematy, to jedyne co potraficie to krytykować i atakować. Jeśli większość moich rodaków myśli podobnie jak Wy, to nic dziwnego, że jako naród nie jesteśmy wstanie dogonić w kreatywności nawet Czechów!

Liczyłem, że przez pewną prowokację intelektualną, wywołam tutaj ciekawą dyskusję. Ale widzę, że tu "siła złego na jednego". Skoro tak, to zapomnijcie o temacie. Nic nie sugerowałem. To Wy macie rację, a ja się myliłem. Nie da się tego zrobić, bo się nie da. I już. Po kłopocie.

Za jakiś czas co prawda kupimy pewnie podobne rozwiązanie z rynku. Od Amerykanów, albo z Izraela. Bo u nas się nie dało, a u nich już tak. Ale do tego czasu śpijcie spokojnie. Nie da się i po temacie.

Tylko później nie gadajcie, że nasz przemysł nic nie może robić, bo wszystkie nowe technologie są już zastrzeżone patentami firm zagranicznych. Patenty są bowiem dla innowatorów, którzy tworzą rozwiązania, których jeszcze nie ma. Wychodzą poza utarte schematy. Ale nam to raczej nie grozi. U nas wszyscy wiedzą, dlaczego się nie da, a nikt nie chce się wysilać, by myśleć, dlaczego miałoby się dać...

Jeszcze raz, Zdrowych i Wesołych... Wam życzę.
Ostatnio edytowano 30 mar 2018, o 15:20 przez misiekuba, łącznie edytowano 1 raz
misiekuba
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie