WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych po 1991 roku aż do dziś.

Re: WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Postprzez Manga » 20 kwi 2019, o 16:02

Tymczasowa rada wojskowa wyda decyzję odrzucającą ustanowienie tureckiej bazy na wyspie Suakin. Sudańskie serwisy informacyjne doniosły dziś że Sudan dał Turcji czas na ewakuację z sudańskiej wyspy Suakin i zakończenie umowy podpisanej między dwoma stronami na wyspie. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie al-Bashira pod zarzutem prania pieniędzy i posiadania ogromnych sum.

Mówiło się że ZEA i AS stały za przejęciem władzy przez wojsko w Sudanie. Teraz widać że wykopią Turcję z Sudanu. Chyba że protesty będą dalej trwały i cywile przejmą władzę którzy z kolei chcą wycofać Sudan z Jemenu. Aljazeera wspiera protesty. Widać że kolejny słaby kraj będzie trwale zdestabilizowany przez walkę w nim o wpływy sił zewnętrznych.
Manga
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2933
Dołączył(a): 27 gru 2014, o 15:43

Re: WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Postprzez Badluck13 » 21 kwi 2019, o 23:13

Znowu dobry wpis od "W pustyni i stepie"

Południe i Sebha wcale nie są oczyszczone przez Haftara. To jego miękkie podbrzusze
https://www.facebook.com/pustyniaistep/ ... __tn__=K-R

Stabilizacja frontu pod Trypolisem jest faktem. Po kontrataku sił rządowych, odbiciu tzw. skrzyżowania 27 oraz dojściu do Azizya ich ofensywa się zatrzymała. W międzyczasie trwające walki na frontach południowym i wschodnim, zostały zastąpione kampanią ataków lotniczych i artyleryjskich. Obie strony oskarżają się wzajemnie o ataków na cywilów i coraz ciężej jest weryfikować oskarżenia na bazie zdjęć czy filmów.

Od strony Haftara, planowane jest uderzenie na zachodzie.
Celem ma być miejscowość Zawiya, gdzie ma uderzyć po raz pierwszy w tej kampania brygada sił specjalnych Al-Saeqa. Celem jest terminal naftowy Zawiya, który ma dołożyć możliwości finansowych Haftarowi a zablokować jedno z ostatnich źródeł dochodu rządu w Trypolisie.

Jednak to nie wydarzenia w Trypolisie, a na odległym o kilkaset kilometrów południu są dziś kluczowe. Kluczowe, gdyż również wróżą długoterminowe problemy Haftara i konieczność podzielenia sił do dalszej pacyfikacji tych terenów.

Dzisiaj zaatakowane zostało lotnisko Tamarhind na północ od Sebhy. Lotnisko jest głównym hubem sił LNA przemieszczających się z Benghazi, Adjabiya czy Tobruku. Lotnisko również jest ostatnim punktem wzmocnionego oporu w drodze do Trypolisu.Stacjonując tam Migi 23, przeniesione do bliższej Trypolisowi bazy Watiha dokonują nalotów na miasto.

Atak przeprowadził Hassan Moussa - aka Hassan Kessley. Ten Tubu prowadząc najemników z Czadu i Darfuru po wstępnym ataku został wyparty przez batalion 166 LNA.

Dlaczego jest to ważne? Kim jest Hassan Moussa? Jak zarządzać roponośnym południem Libii i jak godzić interesy wielu plemion? Zapraszam na krótki artykuł.

Południe Libii w czasach rządów Kaddafiego było traktowane na dwa sposoby. Z jednej strony ogromne inwestycje w wydobycie ropy oraz eksperymentalne rolnictwo. Z drugiej strony mozaika etniczna (Tubu, Tuaregowie, plemiona arabskie) dająca możliwość stosowania zasady "dziel i rządź" i grająca na istniejących od dziesięcioleci konfliktach pomiędzy grupami.

To samo działo się z ludem Tubu. Ten lud nomadów będący obecny w południowej Libii oraz ościennych krajach był w czasach Kaddafiego mocno dyskryminowany. Część z nich była zaciągana do wojska, jednak ich udział w brygadach bezpieczeństwa był minimalny (jedynie przykład to brygada Faris z Sabhy). Na terenach Murzuq, Kufry czy Sebhy Kaddafi rozgrywał i wspierał lokalne plemiona arabskie (Awlad Suleiman, Zawaya) czy też zarabizowane plemiona czarnych mieszkańców Sahelu (Ahali) przeciw Tubu, jednocześnie wysyłając ich do walk w krajach ościennych gwarantując za to obywatelstwo libijskie.

Gdy wybuchła rewolucja w 2011 roku, Tuaregowie i Arabowie ruszyli na wsparcie Kaddafiemu. Tubu byli bardziej wstrzemięźliwi. Zdobywający doświadczenie bojowe w walkach w Nigrze, Mali czy Czadzie w latach 2007-2010 i kierowali przez byłych wojskowych Kaddafiego, w 2011 roku wrócili do kraju. Wstępnie odpowiedzieli pozytywnie na wezwanie Kaddafiego do walki, otrzymując kilkadziesiąt pickupów i około 2000 szt karabinów. Na tym jednak skończyło się ich wsparcie.

Dwóch liderów: Barka Wardougou oraz Barka Sidimi zdecydowało zrealizować marzenia Tubu od lat. Obaj urodzili się poza Libią. Obaj walczyli w rozmaitych ugrupowaniach irredentystycznych na terenach sąsiadów Kaddafiego. Obaj po latach walki i unormowaniu relacji Kaddafiego z Nigrem i Mali trafili do więzienia w roku 2000. Obaj zostali wypuszczeni w grudniu 2010.

Przejąwszy broń (Sidimi miał nawet pojechać po nią do Trypolisu i obiecać obronę pól naftowych), zaczęli tworzyć różne formacje zbrojnie Tubu. Ich celem była ochrona terenów granicznych oraz obszarów naftowych. Realnie walczyli o strefę wpływów, wcześniej zarządzaną przez plemiona arabskie oraz brygady bezpieczeństwa. To gwarantowało im pieniądze z handlu ludźmi, przemytu nielegalnych imigrantów, narkotyków oraz handlu paliwem. Walka przybierała brutalne formy: wyparto z Sabhy plemię Awlad Suleiman, Ahali z Murzuq czy podzielono miasto Kufrę z plemieniem Zawaya. Wszystko to nastąpiło, gdy wszystkie plemiona zagospodarowywały południe po upadku Kaddafiego. Dopiero mediacja i pieniądze Kataru, wejście sił Misraty oraz kontyngent pokojowy plemienia Hassawana doprowadziły sytuację do pozornego spokoju.

Wśród walczących był również Hassan Moussa. Urodzony na pograniczu libijsko-sudańskim miał być opozycjonistą walczącym na różnych frontach o niepodległość Tubu. Mówi się że jest agentem Sudanu, który finansuje gego działalność. W 2011 roku jego siły zdobyły bazę wojskową al-Sarra pod Kufrą oraz lokalne szyby naftowe. Następnie razem z silami Ramaddana Sidiego (pułkownika-dezertera w armii Kaddafiego) zdobyli pole naftowe Al Feel na terenach Tuaregów oraz podeszli pod Sabhę. Miał on wraz z innymi formacjami Tubu wyprzeć siły Awlad Suleiman z bazy wojskowej na terenie dawnej cytadeli w Sabha. Moussan zwany też Hassanem Kessleyem miał nad konkurentami jedną przewagę. Z pomocą wywiadu sudańskiego miał rekrutować najemników z Darfuru oraz z Czadu i używać ich do walk z arabskimi plemionami.

Nie mogąc przebić się w hierarchii Tubu, gdzie Wardougu do śmierci w 2016 (a po śmierci jego syn) oraz Siddimi dzierżyli pałeczkę, Moussa postanowił zagrać o własną pozycję. W 2015 roku nawiązał kontakt z Misratanami i z rządem w Trypolisie. Za ich pieniądze (jego siły zwane "Siłami Południa") zostały wciągniętę na listę płac i utworzyły filię formacji opisywanej przeze mnie wcześniej czyli Strażników Instalacji Naftowych. Moussa współpracował z ich liderem Ibrahimem Jadranem i zaopatrywał go w sprzęt oraz najemników z Czadu. Zupełnie przeciwną pozycję zająć jego niedawny towarzysz broni Ramadam Al-Siddi, który miał poprzeć siły LNA.

W roku 2016 Mousa otrzymał zadanie stworzenia sił ochrony pogranicza. Miał je stworzyć razem z Siddim. Ich zadaniem było wstrzymanie handlu narkotykami oraz migacji uchodźców w kierunku Europy. Oficjalnie pieniądze płacił rząd w Trypolisie. Nieoficjalne Kufrę kilkukrotnie odwiedziły delegacje włoskie a włoscy wojskowi mieli szkolić te formacje. Formacja zwana "Sokołami Pustyni" do dziś pełni funkcję korpusu ochrony pogranicza.

Hassan Moussa miał jednak inne plany. Jego ludzie w 2017 roku zostali wyparci z okolic Sebhy oraz lotniska Tamarhind przez siły LNA. Wycofali się na południe i przegrupowali. Aby działać na szkodę Haftara, Moussa miał współpracować z Jadranem i dostarczać mu najemników z Czadu do kampanii przeciwko Haftarowi i walce o terminale naftowe na wybrzeżu. Nawiązał również kontakty z opozycyjnymi wobec Haftara silami Brygad Obrony Benghazi. Warto tutaj dodać, że sam Moussa jest przykładem sekularnego dowódcy, który współpracuje z islamistami dla własnego pożytku a nie z racji wspólnej ideologii.

Kampania zimowa 2019 roku prowadzona przez siły Haftara doprowadziła do podporządkowania sobie miast Sebha, Murzug oraz roponośnych pól Al-Feel oraz Al-Sharara. Stało się tak, gdyż po stronie Haftara stanęli Tuaregowie oraz Arabowie.Ali Kanna, lider Tuaregów i ich Armii Plemiennej, pomimo ustanowienia go gubernatorem południa przez Sarraja, zdezerterował do obozu Haftara.
Jedyny opór miały zatem stawiać jedynie formacji Tubu.

Pewnym wsparciem ze strony Tubu miałbyć Ramadan Sidi. Wykorzystał on fakt, iż na wybrzeżu w Dernie były skupiska Tubu i z nich stworzył oddziały wierne Haftarowi. Oddziały te jako pierwsze weszły do Murzuq, miasta z większością z ludu Tubu.

Zdobycie Sabhy, dzięki dealowi Haftara z plemieniem Awlad Suleiman i wciągnięcie do współpracy ich 6 brygadę doprowadziło do napięcia z Tubu. Dla Tubu restytucja układu sił z 2011 roku w mieście jest zaprzeczeniem kilku lat starań i ciężko wypracowanej pozycji. To spowodowało ataki milicji Moussy, który korzystał ze wsparcia rebeliantów z Czadu. Kilka ataków miało miejsce w Kufra, Murzuq czy teraz na lotnisko.

Dlaczego ta sytuacja jest trudna dla Haftara? Kampania pacyfikowania południa prowadzona była przy pomocy najlepszych sił skupionych wokół dowództwa operacji Karama. Więcej niż wystrzałów, wydano na kupienie lokalnych liderów, plemion i batalionów. Haftar wierząc trwałość porozumień, przerzucił elitarne oddziały do Trypolisu.A gdy nie ma kota, to myszy harcują. Lokalne oddziały, wciągnięte w system sił bezpieczeństwa nie radziły sobie, co wywołało konieczność interwencji spowalniając też kampanię w Trypolisie. Konieczność balansowania między Arabami, Tuaregami i Tubu wymaga ogromnej umiejętności dyplomaci połączonej ze stałą obecnośćią wojsk. Dodatkowo czynnikiem jednoczącym mogą być walki z najazdami rebeliantów z Czadu czy Nigru.

Rząd Sarraja wykorzystuje i wykorzystywać będzie tymczasowość sytuacji na południu Libii. Sojusze taktycznie obowiązują tam tylko z silniejszym i bogatszym rywalem. Pomimo iż większość ludu Tubu jest neutralna wobec Haftara, jakikolwiek atak na nich może wywołać ich zjednoczenie i wspólne wystąpienie. A to może oznaczać rewoltę, która będzie wymagać wielkich sił, nie lokalnych a sprowadzonych z wschodniej Libii. Czy Haftar ma siłę walczyć na dwa fronty? Wątpię. Wiem jedno, jak pisał jeden z członków starszyzny Tuaregów "Gdy Haftar zjednoczy Zachód i Wschód pójdziemy z nim". Co śmieszne, zapewne to samo mówią na Zachodzie Libii, czekając na zjednoczenie południa z Haftarem. Południe Libii z terenami rolnymi i ropą jest Haftarowi potrzebne do prowadzenia kosztownej wojny pod Trypolisem. Jaka będzie cena spokoju tam?
Avatar użytkownika
Badluck13
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 5191
Dołączył(a): 12 cze 2007, o 11:10
Lokalizacja: Wrocław

Re: WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Postprzez Pismak » 22 kwi 2019, o 01:58

Miejscami tekst czyta się jak żywcem tłumaczony translatorem googla po pobieżnej korekcie. Np to:

Barka Wardougou oraz Barka Sidimi zdecydowało zrealizować marzenia Tubu od lat.

Ten lud nomadów będący obecny

Więcej niż wystrzałów, wydano na kupienie lokalnych liderów,
- jest tego wiele więcej.
Nie widzi mi się żeby to był autorski tekst
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 3049
Dołączył(a): 7 sie 2014, o 23:01

Re: WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Postprzez Badluck13 » 22 kwi 2019, o 12:55

Może tak, a może nie.
Ja sam tłumacząc z rosyjskiego niektóre zwroty potrafię tworzyć językowe potworki brzmiące jak z translatora.
A tutaj nie znam autora i szczerze mówiąc nie wiem czy trzaska odtwórcze tłumaczenia czy sam składa wszystko do kupy..

Natomaist próżno szukać w języku polskim kompleksowo wyłożonych informacji na ten temat.
Avatar użytkownika
Badluck13
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 5191
Dołączył(a): 12 cze 2007, o 11:10
Lokalizacja: Wrocław

Re: WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Postprzez Pismak » 22 kwi 2019, o 14:37

Nie no. Sama treść bardzo interesująca zważywszy na nieobecność tematu w przekazie medialnym. Przynajmniej jeśli kogoś interesuje coś więcej. Jeśli będzie więcej tego typu tekstów w tym wątku to tylko z pożytkiem dla tematu.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 3049
Dołączył(a): 7 sie 2014, o 23:01

Re: WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Postprzez Manga » 23 kwi 2019, o 20:17

Irański kontenerowiec ( najpewniej z bronią) przybył z Latakii (Syria) i Burgas ( Bułgaria) do Libii Misraty gdzie stacjonują siły wspierane przez Turcję i Katar.

Bezpieczniacy z Bułgarii to mają od kilku lat złote żniwa bo sprzedają broń wszystkim stronom. A irański kontenerowiec objęty sankcjami USA za domniemany wcześniejszy przewóz broni.
Manga
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2933
Dołączył(a): 27 gru 2014, o 15:43

Re: WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Postprzez rpg7 » 24 kwi 2019, o 08:20

USA chyba powoli zmieniają stronę bo Trump telefonicznie rozmawiał z Haftarem. Najbardziej asertywna jest tam Rosja, która od początku postawiła na Haftara ale utrzymuje też poprawne stosunki z rządem trypolitańskim, a ma jeszcze w zapasie kadafistów, którzy częściowo stoją za Haftarem ale tak naprawdę chcą powrotu do władzy.
Avatar użytkownika
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 4663
Dołączył(a): 1 lis 2007, o 21:26

Re: WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Postprzez duszek » 24 kwi 2019, o 08:47

Pięknie się wszystko zazębia, Egipt ma zakaz przepuszczania przez kanał tankowców z Irańską ropa do Syrii więc te płyną do Turcji by ją ukoshernić.
Trump polubił Haftara którego prawie wszyscy lubią w Libii i na świecie ale nic z tego nie wynika...Wódz wolnego świata musi dać przykład ;) i nagle kontenerowiec Irańskiej osi zouuaaaa ::) przybył do Misraty.

Jak dla mnie może to być ściema foxnius level co by znów dowalić Teheranowi lub też zwyczajna zapłata w stronę Turcji w stylu my wam pozwolimy nie zagłodzić waszego sojusznika a wy nam trochę pomożecie gdzieś tam...
ps. Jako że w Misracie stacjonują siły Francuskiego Imperator-ka w świetle nadchodzących sankcji USA na Irańską ropę taka pomoc ma ręce i nogi. w końcu łamistrajk w postaci Francji to już coś.
duszek
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2092
Dołączył(a): 1 kwi 2015, o 12:46

Re: WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Postprzez Badluck13 » 26 kwi 2019, o 11:13

Kolejna aktualizacja, tym razem o roli miasta Bani Walid wraz z rysem historycznym

https://www.facebook.com/pustyniaistep/ ... 4922443149

Po kilku dniach króki update z bitwy pod Trypolisem: pochód sił GNA (głównie bataliony z Misraty) na południu zatrzymany. Wczorajsza bitwa na przemieściach Gharayan, w miasteczku Al-Hira zakończyła się porażką GNA. (doniesienia ze szpitala w Tajura mówią o kilkudziesięciu rannych). Inne ataki w okolicach lotniska oraz wschodniej Wadi al Rabi też powstrzymane. LNA walczy dalej na północ, posuwając się bardzo powoli w kierunku części metropolitarnej Trypolisu.

Ja jednak chciałbym wrócić do wydarzenia z Wielkiej Soboty toczącego się na wschód od Trypolisu.

Oto bowiem w pustynnym mieście Bani Walid, część bojowników odpowiedzialnych dla ochronę lotniska zdecydowała się zmienić strony. Momentalnie rozpoczęły się pojawiać informację o przejściu całego miasta na stronę generała.

Czemu zatem Bani Walid jest tak ważnym miastem w całej układance? Czy prawdą jest przytknięta mu łatwa "siedliska neo-kaddafistów"? I jakie znaczenia będzie miało w przyszłej kampanii wojskowej? Zapraszam do lektury.

Bani Walid to 80 tys miasto położone około 200km od Trypolisu. Ma one strategiczne położenie, gdyż jest oazą na terenie pustyni oraz leży w dolinie (Wadi) co ułatwia jego obronę. Zamieszkałe jest przez plemię Warfalla, które w całej Libii liczy około 1.2 - 1.5 mln członków, czyniąc je największym jednolitym plemieniem. Plemię to zamieszkuje głównie pas od Gharyan to Bani Walid z pewną reprezentacją w okolicy Misraty oraz w Trypolisie. Plemię składa się z 52 głównych klanów, przy czym około 10 z nich zamieszkuje miasto Bani Walid, reszta okolice wiejskie. Na mapie zaznaczyłem prawdopodobne umiejscowienie klanów w mieście - od razu zaznaczam, bazowałem na wyrywkowych informacjach oraz mogą być błędy w dokładnym tłumaczeniu nazw. Nie ma tego niestety w liternaturze a weryfikacja u źródeł dalej trwa.

Znaczenie miasta, oazy służącej jako punkt postoju dla karawan doceniali już Ottomanie. Z Bani Walid utworzono oddzielny punkt poboru podatków bazując na 5 klanach: 3 z miasta oraz 2 z okolic drogi do Misraty. W roku 1911 Włosi próbowali kilkukrotnie bezskutecznie zdobyć miasto, finalnie przekupując lokalnych szejków za neutralność.

Gdy w 1919 roku Misrata ogłosiła niepodległość, Włosi sięgnęli po plemiona z Bani Walid by wsparły je w walkach. Pod Bani Walid miał zginął szejk Ramadan al Suwayhli, który miał rządzić niepodległą Misratą. Misratanie nigdy tego Bani Walid nie zapomnieli.

Nowoczesna historia miasta to okres przed i po rokiem 1993. W latach 70', po dojściu Kaddafiego do władzy postanowił o wspierać miasto, gdyż członkowie jego plemienia zaczęli masowo wstępować do armii. Plemię Warfalla, Magharha oraz rodzime plemię Kaddafiego Qadhaghfa stanowiły podstawę jego władzy. O ile Qadhaghfa zdominowało administrację, politykę oraz najwyżśze szczeble wojskowe a Magharha przejęła wywiad oraz policję, Warfalla stanowili większość armii, zarówno niższych jak i średnich stanowisk oficerskich.

Szczególnie dużą rolę odgrywało dwóch polityków: Minister Pracy i Edukacji Matuq Mohammed Matuq oraz Minister ds Elektryfikacji oraz Infrastruktury Umran Bukraa. Obaj wywodzi sie z plemienia Warfalla i obaj promowali liczną młodzież z Bani Walid. Zarówno wysyłając na stypendia zagraniczne jak i zatrudniając w administracji w Trypolisie. Miało to być podstawa stworzenia grupy zależnych od rzadu ludzi, bez powiązania z własnym plemieniem.

Co więcej, ich działania oraz porozumienie Kaddafiego z fińskim prezydentem Kekkonnenem przyniosły budowę w latach 80' fabryki amunicji (produkowała głównie naboje 7,62mm). Fabryka, budowana pod przykrywką szkoły wojskowej, była budowana przez fińskich inżynierów, importując sprzęt i technologię z ...ZSRR.

Rok 1993 przynosi załamanie. Widząc rosnącą siłę Warfalli w armii, kontrwywiad wykrywa spisek. Spisek miał dotyczyć 42 oficerów (głównie w stopniu pułkownika) pod dowództwem generała Miftaha Qarouma został zdemaskowany. Z nielicznych dokumentów przebija jednak wątpliwość czy taki miał w ogóle miejsce... Siły bezpieczeństwa otoczyły Bani Walid i wychwytywały oficerów. Część z nich uciekła zagranicę, głównie do Tunezji. Złapani, łącznie z ich liderem, zostali zawiezieni do starszczyzny plemienia. Tam na polecenie Kaddafiego, starszyzna miała sama dokonać egzekucji, aby udowodnić swoją lojalność. Jako, że chętni się nie znaleźłi, finalnie 17 spiskowców powieszono w Trypolisie.

Miasto od tego momentu spadło w hierarchii władzy. Jego inwestycje zaczęła przejmować Syrta. Do miasta ściągnięto oficera z Trypolisu, który miał za zadanie zrekrutować brygadę bezpieczeństwa, która zostałaby osadzona w Bani Walid. Nazywał się Jibrin Hussein Al-Warfalla i przez kolejne 15 lat był Panem i Władcą miasta. Szybko zrekrutował do brygady młodzież plemienną a sam decydował o pracy, pieniądzach i wspaciu z Trypolisu. Ten moment był jednym z pierwszych podziałów plemienia w mieście. Spora część rodzin oficerów z 1993 roku nie kryła swojego sprzeciwu wobec władzy, nie buntując się.

W latach 2004-2006 Kaddafi walczył z komitetami rewolucyjnymi. Organizacje, które miały chronić Jamahariyę stały się siedliskiem korupcji i nadużyć władzy. W walce z nimi, musiał ponownie oprzeć się na plemionach i ich lokalnych organizacjach. Te działania pozwoliły plemieniu Warfalla odzyskać sporą część kontroli nad swoim miastem.

Rewolucja roku 2011 nie była zbyt szybko zauważalna w Bani Walid. Jibrin Hussein już w marcu wyruszył z brygadą do Syrty, by 20 marca zginąć w nalocie francuskich na Benghazi. Bez tego, plemię zaczęło zachowywać neutralność w konflikcie.

Dopiero w maju zaczęły się pojawiać pewne manifestacje solidarności z rewolucjonistami oraz sprzeciw wobec brutalności tłumienia protestów. Szczególnie kluczową rolę odgrywał Mubarak Salih Al-Futmani. Sam pochodził z rodziny "spiskowców". W latach 2000' w obawie przed dalszymi prześladowaniami uciekł do Arabii Saudyjskiej. Gdy wybuchła rewolucja przez Benghazi dostał się do miasta i zaczął organizować ruch rewolucyjny. 28 maja 2019 na niewielkim bazarze warzywnym w okolicy starego miasta zorganizował protest. Został on brutalnie stłumiony przez siły bezpieczeństwa, a brak Futmaniego zabity na oczach wszystkich. Futmani miał się wtedy skontaktować z członkiem Narodowego Rządu Tymczasowego (NTC) Arifem Ali Najjidem (samemu członkiem plemienia). W myśl tego porozumienia, na terenie miasta nie powstał oddział NTC, ale rada plemienia Warfalla przejęła władzę.

Powołany pod przewodnictwem Futmaniego oraz innego emigranta z Tunezji, Abdela Salama Qanounaha batalion 28 maja (nawiązujący datą do masakry) przejął obowiązki wojskowe i policyjne. To jednak nie oznaczało pełnej zgody mieszkańców oraz wyparcie się poparcia dla Kaddafiego.

Do momentu upadku Trypolisu, Bani Walid nie stanęło zdecydowanie po stronie Kaddafiego. Mimo, iż reprezentanci plemienia otrzymali pieniądze i broń, nadal miasto zajmowało pozycję neutralną, goszcząc jednak u siebie formacje libijskie armii. We wrześniu 2011 NTC postanowił wykorzystać dezertera z armii, płk Dahou Al-Jadaka (również narodzonego w Bani Walid) do negocjacji z miastem. W Bani Walid oraz w Syrcie miał się przez jakiś czas ukrywać sam Kaddafi z synami (jak się później okazało tylko kilka dni w Bani Walid do momentu nalotów NATO). Władze miasta nie zgodziły się na wydanie Kaddafiego i zerwały rozmowy

Bitwa o Bani Walid trwała prawie 2 miesiące. Na początku października, resztki lojalistów wycofały się do Syrty a starszyzna plemienna zakazała członkom plemienia walk z rebeliantami. Ci wkroczyli do miasta, pozostawili batalion 28 maja oraz dołożyli siły ...Misraty jako garnizon.

W styczniu 2012 roku miasto zbuntowało się. Oficjalnie mówi się o kontruderzeniu byłych Kaddafistów, nieoficjalnych powodów było więcej: upokorzenie mieszkańców Bani Walid przez Misratan, którzy na urzędzie miasta mieli wywiesić ogromną podobniznę szejka Al-Suwayhli ; grabieże domów pozostawionych przez ludzi określanych jako "lojaliści" oraz walka o władzę pomiędzy Brygadą 28 maja (określaną jako "ludzie Trypolisu") oraz lokalnymi siłami nazwanymi Brygadą 93 (od roku 1993) na czele, której stał uciekinier z roku 1993, pułkownik Salem Al-Waer. Po 4 dniach starć, władzę objęła 93 brygada, a brygada 28 uciekła do Trypolisu. Na drodze do Misraty stał kontyngent jej sił, który ścierał się z Bani Walid. Władzę polityczną sprawowała Rada Plemienna Bani Walid, nie uznawana przez rząd w Trypolisie. We wrześniu 2012 roku do miasta miał przybyć prezydent NTC by negocjować reintegracja miasta do struktur władzy centralnej. Miał też jeszcze jedną misję: wynegocjować zwolnienie więzionego w Bani Walid, Omrana Shabana.

Omran Shaban, pochodzący z Misraty, był jednym z bojowników którzy w 2011 złapal Kaddagiego. Nie był odpowiedzialny bezpośrednio za jego śmierć, natomiast pozował z jego złotym pistoletem i stał się "bohaterem narodowym" rewolucji. W lipcu 2012 roku bojówki z Bani Walid miały go porwać i torturować. Wydany we wrześniu 2011 roku miał umrzeć kilka dni później w wyniku odniesionych ran.

Wydany rozkaz nr 7 GNC wzywał wojsko i siły sprzymierzone do ataku na miasto w celu aresztowania odpowiedzialnych za porwanie Omrana oraz pozostałych "elementów dawnego reżimu". Wejście wojsk spowodowało starcia oraz oblężenie miasta na kolejne 2 miesiące. Finalnie wojsko zajęło miasto, osadziło lojalne brygady w okolicy lotniska.

W latach 2013-2017 Bani Walid nadal nie integrowało się rządem centralnym w Trypolisie. Rada Starszych prowadziła politykę neutralności, wspierając jednak wszelkie możliwe ruchy anty-rządowe. Tak było z Państwem Islamskim. Członkowie Warfalli dołączali do Państwa Islamskiego nie dla ideologii (Bani Walid było określane jako miasto znacznie bardziej neutralnego islamsko) ale by walczyć z rządem w Trypolisie. Bombardowania miasta przez samoloty USA wywowało ogromne protesty i jeszcze dalej oddaliło je od rządu centralnego. Jednym z liderów Daesh był Adel Al-Saghir Al-Werfalli..

Rok 2017 przyniósł kolejne zaskakujące informacje. Najpierw po kilku latach zwolnieni zostali członkowie plemienia aresztowani w roku 2011. Osadzeniu w więzieniu w Zawiyah. Później dwóch szejków plemienia: Abdullah Nattat i Khamis Esbaga zostało zamordowanych wracając z próby rozmów z Misratą. Wywołało to kolejne walki i poróżniło jeszcze bardziej miasto w kontaktach z rządem w Trypolisie. I tu ... wkracza nie kto inny jak generał Haftar.

Wśród oddziałów wiernych Haftarowi, wyróżnia się regiment sił specjalnych Al-Saiqa (Błyskawica). Powołany w roku 2008 i stacjonujący w Benghazi, w lutym 2011 roku przeszedł szybko na stronę protestujących. Jednym z jego dowódców był urodzony w 1978 rok Mahmud Mustafa Busayf Al-Warfalli. Człowiek z Bani Walid, dziś oskarżany o zbrodnie wojenne w oblężeniu Derny. To on miał przekonać swojego kuzyna Abdullaha Al-Warfalla do stworzenia sił podległych LNA - 27 batalion. Batalion nie zebrał więcej niż 50 chętnych, ale pozwolił Haftarowi powoływać się na wsparcie Bani Walid. Realnie od 2018 roku wybrany na burmistrza został kuzyn szefa 93 brygady - Nuer Al-Wael a miasto dalej zachowuje neutralnosć.

W lutym 2019 pojawiły sie pogłoski o lądowaniu samolotu pasażerskiego na nieczynnym lotnisku w Bani Walid z rannymi wojskowymi LNA wracającymi z południa Libii. Próbowano również negocjować oddanie lotniska LNA oraz zgodę na przebazowanie części sił do miasta wraz z logistyką na co nie zgodzili się starsi plemienia. Warto dodać, że raz w miesiącu śmigłowiec przywozi do Bani Walid pieniądze z Banku Centralnego z Trypolisu.

Co nie udało się w lutym, udało się w kwietniu. Siły podległe GNA (52 batalion, batalion ochrony lotniska oraz siły prewencyjne) poddały się Haftarowi wraz z lotniskiem. Miasto dalej pozostało neutralne.

Dlaczego zatem tak długa historia Bani Walid jest ważna? Miasto ma przypiętą łatkę "siedlistka neo-Kaddafistów" i jest to częściowo prawda. Wizyta ekipy RT w mieście w roku 2017 pokazała w wielu miejscach zielone flagi i portety Saifa Al-Islama, syna Kaddafiego który po wypuszczeniu z więzienia zgłosił zamiar udziału w wyborach prezydenckich. Czy to oznacza, że może liczyć na poparcie miasta? Niekoniecznie. Dla mieszkańców Bani Walid, rząd centralny kojarzy się z Misratą i jej rosnącą potęgą. W roku 2011 krążyły na YouTube filmy z bojownikami Misraty, którzy zapowiadali czystki etniczne po zdobyciu miasta. Bani Walid broniąc swojej autonomii jest gotowe sprzymierzyć się z każdym kto będzie przeciw Misracie. Stad historie walki w ramach Daesh, próby poparcia dla Haftara. Tęsknota za Kaddafim, nie oznacza poparcia. Oznacza raczej symboliczne oczekiwanie tych "dawnych lepszych czasów" niż realne poparcie.

Czy Bani Walid może przejść na stronę Haftara? Tak długo jak Misrata koncentruje się na Trypolisie i nie rusza Bani Walid, tak długo starszyzna miasta nie będzie zainteresowana deklaracją poparcia dla Haftara. Mają wygodne miejsce, nieoficjalnie zezwalają na przejazd transportów amunicji, logistyki czy małych formacji wojsk LNA. Dla Haftara miasto jest kluczowe, gdyż pozwoliło by otworzyć drugi front przeciw Misracie i odciążyć jego siły w Trypolisie. Moja prognoza jest taka: jeżeli padnie podejście do Trypolisu i siły Misraty wycofają się głównej części miasta, Bani Walid poprze Haftara.

Ta historia to kolejny przykład, iż w Libii istnieją ogromne regionalizmy, których nie udało się wyeliminować i przed 2011 i po. Regionalizmy były używane przez Kaddafiego do wyreżyserowanego "dziel i rządź", którym napuszczał plemiona oraz miasta przeciw sobie. Czy generał Haftar ma pomysł jak przejść ponad tym i skonsolidować kraj rozbity dziś na trzy różne prowincje? Mam nadzieję, że tak choć obserwacja wielu zachowań każe mi wątplić.
Avatar użytkownika
Badluck13
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 5191
Dołączył(a): 12 cze 2007, o 11:10
Lokalizacja: Wrocław

Re: WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Postprzez Manga » 28 kwi 2019, o 15:21

Irak wezwał do MSZ ambasadora USA w Iraku po tym jak na profilu na fb ambasada USA zaatakowała Iran twierdząc że Iran to skorumpowany kraj a najwyższy przywódca Iranu posiada majątek w wysokości 200 miliardów $. Irak twierdzi że USA złamało prawo międzynarodowe ingerując w wewnętrzne sprawy Iraku i wpływając na jego relacje z sąsiadami. „USA muszą szanować związki Iraku z sąsiadami” "komentarze stanowiły naruszenie norm dyplomatycznych i międzynarodowych zasad regulujących funkcjonowanie misji w krajach przyjmujących”.

Irak wezwał też przedstawiciela ambasady Bahrajnu po tym jak minister spraw zagranicznych Bahrajnu nazwał Muktadę al-Sadra "psem" i "głupcem". Twierdząc też że Irak jest kontrolowany przez Iran. Wcześniej Muktad al-Sadr wezwał rządzących Bahrajnem do ustąpienia.

Irak ma przedłużoną możliwość handlu z Iranem do lipca. Po tym terminie Irak ma zaprzestać handlu z Iranem. Ciekawe czy się ugną pod presją USA. Turcja powiedziała że dalej będzie kupować ropę do Iranu mimo presji USA. Indie za to miały ulec naciskom i zrezygnować z zakupu ropy od Iranu. Iran za to grozi zamknięciem cieśniny Ormuz. To najpewniej by oznaczało wojnę bo USA i AS by to nie mogły nie odpowiedzieć.

USA ma opublikować tzw "transakcję stulecia" w czerwcu. A Jordania nie chce tej transakcji poprzeć. Jordania próbuje szukać nowych sojuszników zacieśniając relacje z Turcja, Irakiem i Katarem. Jordania wysłała też telegram do Iranu gratulując 40 rocznicy rewolucji islamskiej.

https://www.middleeasteye.net/opinion/t ... cking-pace
Manga
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2933
Dołączył(a): 27 gru 2014, o 15:43

Re: WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Postprzez norbi141 » 28 kwi 2019, o 19:42

Ta transakcja stulecia to próba wepchnięcia Jordanii tego co zostanie z Zachodniego Brzegu?
norbi141
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 463
Dołączył(a): 14 lip 2015, o 14:04

Re: WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Postprzez Manga » 28 kwi 2019, o 19:55

Takie chodziły słuchy że Jordania miałaby zaanektować to co zostanie z Palestyny. Miałaby powstać konfederacja Jordanii i Palestyny. Ale ostatnio w administracji Trumpa zaprzeczyli że taki mają plan. A król Jordanii nie chce się na to zgodzić bo już teraz w Jordanii Palestyńczycy to największa grupa. To by mogło mu w przyszłości rozsadzić kraj. Ale USA i AS ma na to naciskać. Palestyńczyków z Gazy przesiedlić na Synaj. Tyle w administracji Trumpa powiedzieli że kończą z planem dwóch państw. Czyli generalnie Palestyna jako państwo ma zniknąć. Pytanie jak to zrobią.

Erdogan: Turcja zrobi wszystko, co w jej mocy, aby uchronić Libię przed przekształceniem się w kolejną Syrię. Dyktator otrzymuje wsparcie od niektórych krajów arabskich i Europy, nawiązując do Khalifa Haftara.

https://www.libyaobserver.ly/news/erdog ... ther-syria

Rzecznik LNA: mieliśmy nadzieję, że Turcja odegra rolę w rozwoju Libii, a nie będzie wspierać terroryzm

http://www.addresslibya.com/en/archives/45265

Wielki mufti Libii wezwał muzułmanów do bojkotu podróży do Arabii Saudyjskiej na pielgrzymki hadżdż i umrah. Pieniądze przekazane Arabii Saudyjskiej przyczynią się do „masakry” muzułmanów w Jemenie, Libii, Sudanie, Tunezji i Algierii. Wezwał także do dżihadu we Francji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich w odpowiedzi na ich rzekome poparcie dla Haftara.

https://www.alaraby.co.uk/english/news/ ... jj-boycott

Obrazek
Manga
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2933
Dołączył(a): 27 gru 2014, o 15:43

Re: WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Postprzez rpg7 » 28 kwi 2019, o 21:10

Po przekazaniu Izraelowi zwłok Zacharego Baumela z IDF, który zginął w 1982 r. Izrael przekazał Syrii dwóch cywilów. Jeden to obywatel syryjski-więzień wg Izraela nie polityczny, drugi to członek Fatah-Palestyńczyk z obozu Yarmuk, który organizował nielegalnie zbrojne komórki w Izraelu. Podobno deal przyklepali Rosjanie, możliwe że dojdzie jeszcze do zwolnienia kogoś w zamian za zwłoki szpiega Eliego Cohena zabitego w latach 60-tych w Syrii, jego zwłoki Rosjanie niedawno mieli przekazać stronie izraelskiej.
Avatar użytkownika
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 4663
Dołączył(a): 1 lis 2007, o 21:26

Re: WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Postprzez Manga » 29 kwi 2019, o 18:47

Abu Bakr al-Baghdadi według ISIS żyje, opublikowali wideo

Obrazek

A to wizerunek przed kilku lat

Obrazek

Mówi m.in. o Sri Lance.

Trudno w to uwierzyć że bez współpracy z jakimiś potężnymi służbami mógł przeżyć.
Manga
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2933
Dołączył(a): 27 gru 2014, o 15:43

Re: WĄTEK INFORMACYJNY Wiosna Ludów w świecie arabskim cz. 4

Postprzez futszak » 29 kwi 2019, o 22:26

Bo nie mógł. Nawet ogolić się nie musiał...
futszak
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 729
Dołączył(a): 27 wrz 2015, o 19:06

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Współczesne konflikty zbrojne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości