Wieści z Izraela II

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych po 1991 roku aż do dziś.

Re: Wieści z Izraela II

Postprzez Pismak » 24 kwi 2019, o 20:29

No to chyba normalne że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tyle że co z tego? Można przyjmować że inni mają inne punkty widzenia ale czemu miałoby służyć ich przyjmowanie? ??? Sam przebieg procesu nie jest kwestionowany tylko interpretacja pobudek. Dla chrześcijan to był mesjasz a dla żydów prowokator (pomijając calą ważną kwestię jego społecznej roli i burzenia w zasadzie konstruktu społecznego- sami "chrześcijanie" musieli przetrawić nauki Jezusa i wypaczyć całkowicie ich sens na przestrzeni wieków by przystosować je do panujących zasad a z czasem wprost wykorzystać do [pdtrzymywania systemu wprost sprzecznego z naukami Chrystusa...) co nie zmienia podstawowego faktu kto chciał śmierci i kto do niej doprowadził. Sam Piłat w kontekście historycznym jest tu wyraźnie przedstawiony w określonym świetle. Jeśli się uwzględni jak wyglądały rządy Republiki i Cesarstwa a w szczególności jak je sprawowali w poszczególnych prowincjach namiestnicy (czy prefekci jak Piłat)- przecież namiestnicy znani byli ze zdzierstwa, nepotyzmu i wykorzystywania zarządzanej prowincji do napchania kabzy kosztem mieszkańców (tak mi się przypomina Cyceron i jego namiestnikostwo Cylicji którym zszokował współczesnych nie mogących uwierzyć że można zarządzać prowincją w sposób cywilizowany- i ich zdziwienie że jak mówili "Cyceron wrócił z Cylicji biedniejszy niż wyjeżdżał ). Więc jeśli się to uwzględni od razu rzuca się w oczy że w związku z Jezusem, Piłat przedstawiony jest w nadzwyczaj dobrym świetle jako człowiek rozumny, sprawiedliwy i starający się dociec prawdy. Gdyby przedstawiono go jako głupca, gbura, sadystę, złodzieja czy ignoranta to nikogo by to nie zdziwiło czy szczególnie poruszyło bo był to zwyczajny obraz w tamtych czasach urzędnika Romy. To co nam wydaje się zwyczajne już przez swoją zwyczajność jest niezwykłe i sugeruje iż nie uważano Piłata (czy też nie chciano go przedstawić) jako zwyczajnego/statystycznego urzędnika.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 3049
Dołączył(a): 7 sie 2014, o 23:01

Re: Wieści z Izraela II

Postprzez pio » 24 kwi 2019, o 20:54

Wróćcie do brzegu i ewentualnie załóżcie oddzielny wątek w Kantynie na ten temat.
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
Avatar użytkownika
pio
Moderator
Moderator
 
Posty: 3748
Dołączył(a): 13 lut 2015, o 14:31

Re: Wieści z Izraela II

Postprzez marek8888 » 24 kwi 2019, o 21:56

Nie wnikając w ocenę Piłata a szczególnie tego co tak naprawdę o nim wiemy w kontekście nie zawężającym się do stricte biblijnych źródeł chciałbym tylko zwrócić uwagę, że chodzi o to aby zaakceptować prosty fakt, że ktoś inny może na bliski nam temat mieć zupełnie ale to zupełnie odmienny pogląd. Tenże może go prowadzić do wyciągania zupełnie odmiennych wniosków i skrajnie innych zachowań codziennych i nie jest wcale łatwo zignorować ten fakt przez tak u nas lubiane powtarzanie do znudzenia swojego punktu widzenia. Chrześcijańska interpretacja pewnych faktów niezależnie od tego jak podbudowana wiarą czy uzasadnieniem teologicznym może spotkac się z równie silną argumentacją zupełnie odmienną lub choćby nie uznającą jej argumentacji co niekiedy ma niezwykle wręcz praktyczne skutki w wielu jak najbardziej konkretnych sprawach, szczególnie na tym newralgicznym obszarze ziemskiego placka... Krótko mówiąc czy się to komu podoba czy nie chrześcijański sposób postrzegania pewnych spraw i rzeczy nie jest w regionie poglądem ani dominującym ani mającym przesadne wpływy więc używanie go jako punktu odniesienia do analizy sytuacji w regionie może prowadzic do bardzo wielu nieporozumień i zwyczajnie zniekształcać obraz sytuacji. To jaki był czy nie był Piłat w kontekście jego oceny w innej niż dominujące lokalnie religie naprawdę wydaje się faktem nieco jak by to ując marginalnym... A kwestia mesjasza w religii żydowskiej to temat dużo bardziej złożony niż się wydaje. A potem się dziwimy, że się trudno dogadać z Żydami skoro często nawet nie wiemy, że na pewne sprawy patrzą skrajnie inaczej i nie rozumiemy jak inaczej.
marek8888
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 985
Dołączył(a): 29 paź 2008, o 10:58
Lokalizacja: Gdynia

Re: Wieści z Izraela II

Postprzez kompleks moderatora » 24 kwi 2019, o 23:12

Więc po co gadać o judeochrześcijańskich korzeniach Europy? :) Nie ma płaszczyzny porozumienia.
kompleks moderatora
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1891
Dołączył(a): 28 wrz 2015, o 13:24

Re: Wieści z Izraela II

Postprzez marek8888 » 25 kwi 2019, o 16:31

Problem w tym, że - o czym pisało tu już wielu - każda ze strona ma swoje interesy i ma swoich niekonicznie wyrafinowanych intelektualnie wyborców dla których chwytliwe hasła są ważne i konieczne. Robienie burzy z tego, że ktoś cuś głupiego powiedział może się często skończyć tym czym wywody Włodkowica w kwestii krzyżackiej - może i mieliśmy rację ale zniechęciliśmy do siebie dosłownie wszystkich czepiając się słówek... Ale dowolne zestawy mniej czy bardziej dziwnych formułek lub twierdzeń nie zmieniają faktu, że kwestie religijne to jedno a kwestie szereko rozumianych wspólnych interesów to zupełnie co innego. Przy czym pojęcie wspólnych interesów to coś co daleko wykracza poza potoczne rozumienie tego słowa i obejmuje dla przykładu także sytuacje, w których żydowskie lobby w USA jest skłonne użyczyć swoich wpływów dla przeforsowania czegoś co jest dla nas ważne za rozsądną cenę...
marek8888
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 985
Dołączył(a): 29 paź 2008, o 10:58
Lokalizacja: Gdynia

Re: Wieści z Izraela II

Postprzez Razparuk » 25 kwi 2019, o 21:30

Wymien jeden taki deal. ;)
Nie mamy zadnych wspolnych interesow ani z izraelem ani lobby zyd w NY. Poza czystymi merkantylizmami w stylu: kupujemy spike albo oddajemy kamienice.
Avatar użytkownika
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2561
Dołączył(a): 26 lut 2005, o 21:53

Re: Wieści z Izraela II

Postprzez Manga » 28 kwi 2019, o 15:41

Polska może wkrótce podpisać ogromne umowy na zakup gazu z Izraela.

https://www.israelnationalnews.com/News ... spx/262359
Manga
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2933
Dołączył(a): 27 gru 2014, o 15:43

Re: Wieści z Izraela II

Postprzez Razparuk » 28 kwi 2019, o 18:12

Po to właśnie jest łączenie Orlenu z Lotosem aby.."podźwignął" bo zostanie wybombany bez portek i tak 1 transza roszczeń 'spłaci się sama"..
tak tak to są koncerny "petrochemiczne"...:)
Spokojnie...
Avatar użytkownika
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2561
Dołączył(a): 26 lut 2005, o 21:53

Re: Wieści z Izraela II

Postprzez duszek » 28 kwi 2019, o 18:51

Razparuk napisał(a):Po to właśnie jest łączenie Orlenu z Lotosem aby.."podźwignął" bo zostanie wybombany bez portek i tak 1 transza roszczeń 'spłaci się sama"..
tak tak to są koncerny "petrochemiczne"...:)
Spokojnie...


Kontrakt 40 lecia ;)
duszek
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2092
Dołączył(a): 1 kwi 2015, o 12:46

Re: Wieści z Izraela II

Postprzez futszak » 29 kwi 2019, o 09:54

A w jaki sposób ten gaz z Izraela ma do nas dotrzeć ?
futszak
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 729
Dołączył(a): 27 wrz 2015, o 19:06

Re: Wieści z Izraela II

Postprzez Darth Stalin » 29 kwi 2019, o 10:33

futszak napisał(a):A w jaki sposób ten gaz z Izraela ma do nas dotrzeć ?

Gazowcami, a co? Ewentualnie rurą... ;)
Avatar użytkownika
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 4755
Dołączył(a): 10 sty 2005, o 20:13
Lokalizacja: Płock

Re: Wieści z Izraela II

Postprzez Pismak » 29 kwi 2019, o 13:42

No ba. Jak wejdzie w życie wielki deal Trumpa to jakby się nie ułożył Izrael już oficjalnie zaneguje prawa Palestyńczyków do złóż Gazu w SG które stanowią ponoć 60% zasobów na wybrzeżu Izrael- Palestyna. Odkąd w 1999 BG Gas podpisał z Palestyńczykami umowę na wydobycie Izrael torpeduje wszystkie próby eksportu tego gazu nie tylko za granicę jak umowa z Egiptem ale nawet do siebie bo nie zamierza płacić za coś co uważa za swoje Hamasowi. Jak już Trump "odda" oficjalnie z powrotem SG Izraelowi jak Wzgórza to BP wypowie wreszcie umowę jako nieważną z przyczyn formalnych (od lat BP broni się przed podpisaniem dealu z Izraelem wyłączającym udział Palestyny nawet mimo jawnych nacisków ze strony rządu GB) i Izrael będzie miał co nam sprzedać.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 3049
Dołączył(a): 7 sie 2014, o 23:01

Re: Wieści z Izraela II

Postprzez marek8888 » 29 kwi 2019, o 13:45

Warto też może wiedzieć, że wedle bardo starych baj mamy też podziemne połączenie i to tak wygodne, że w 8 godzin można obrócić tam i nazad... ;)
Ale na serio - tak u nas lubiane eksponowanie niezależności przy jednoczesnej aż trudnej do uwierzenia tradycji patrzenia na cudze interesy z "pańskiej perspektywy", gdzie poza własnym nosem (czyli mówiąc dosadnie co nam się wydaje) potrafimy nie zauważyc naprawdę prostych zależności i powiązań. Nie raz już w przeszłości skutkowało to mało przemyślanym i nawyraźniej przypadkowym sprowokowaniem czegoś czego ktoś u nas tak po prostu nie rozumiał... Może dwa mało znane przykłady, gdzie eksponując jak i dziś "niezależność" skończyliśmy z faktyczną utratą międzynarodowych kredytów w kluczowym akurat momencie naszej historii jak w 1792 czy 1831. Bardzo mało kogo zastanawia dlaczego - tak konkretnie ktoś naś aż tak mocno trzepnął po łapkach obstawiając upadek kraju mimo, że chwilę wcześniej wykładał na jego niepodległość i dlaczego to zrobił a przyczyny były z gatunku jak najbardziej konkretnych acz mało znanych...
To tego można i trzeba się obawiać - kolejnego uproszczenia tematu bez jego innej niż powierzchowna znajomości, zaburzonej dodatkowo ultrakrajowym spojrzeniem i rozczulającym stonowiskiem, że to przecież powinno być tak jak nam się wydaje (co może wystarczało na walkię z "germanizacją" robioną byle jak ale na niewiele ponadto..). Izrael ma wpływy i powiązania, których z różnych powodów nie mamy i jakoś nam się nie chce mieć a co więcej często nie chcemy zauważyć jak wiele na nich korzystamy po prostu dlatego, że z niezbyt jasnych dla naszych polityków powodów akurat owe zbieżności istnieją niezależnie od tego czy cokolwiek robimy w tej sprawie. W tym czasie nasza zbieżność jest i taka aby obecne Trumpowe innowacje co do kierunku polityki nie były jedynie przypadkowym kaprysem jednokadencyjnego prezydenta tylko przekształciły się w trwały element amerykańskiej polityki na wiele lat dalej. Rozumiem, że każda z dowolnych partii na P ma ludzi, potencjał, środki i pomysł jak zrobić to całkowicie samodzielnie? ;) :) :) Bo takim specyficznym elementem - mało u nas eksponowanym - jest i to, że Amerykanie potrafią sobie pójść z dnia na dzień bo tak sobie wyliczyli, że tak jest bardziej dla nich opłacalnie... Izrael bodaj jako jedyny umie takie amerykańskie pomysły w sobie znany sposób "zmodyfikować" ;)
marek8888
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 985
Dołączył(a): 29 paź 2008, o 10:58
Lokalizacja: Gdynia

Re: Wieści z Izraela II

Postprzez Pismak » 29 kwi 2019, o 14:26

Ale po za zwykłym u Ciebie laniem hektolitrów wody mineralnej marki "zacznę od odniesienia się do rozbiorów, hetmana Koniecpolskiego i Biskupa Trąby" to o co konkretnie chodzi? Bo tym razem po odlaniu rocieńczalnika zostało mi coś tam o partiach na P i Izraelu który umie modyfikować choć co, komu i kiedy to już nie bardzo bo o 1831 choć coś tam napisane a już o odniesieniu do postu nic.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 3049
Dołączył(a): 7 sie 2014, o 23:01

Re: Wieści z Izraela II

Postprzez marek8888 » 29 kwi 2019, o 14:44

Proponuję zatem nabyć okulary lpszej jakości, zastoswoać mniej proste sito albo po prostu przeczytac sobie jakie to ultramądre posunięcia krajowych władz w kwestii ideowej walki o pietruchę, słownictwo i inne tego typu "wartości" zaskutkowały takim prostym odcięciem ich od dalszych kredytów i postawieniem starych w stadium natychmiastowej zapłaty. Jak Kolega się douczy takich przecież zupełnie dla wielkiej polityki nieistotnych kwestii będzie łatwiej dyskutować a nie wiecować... Mamy wspólny interes w dalszym Trumpowaniu czy nie mamy skoro Kolega potrzebuje na aż tak prostej płaszczyźnie? Potrafimy to sami? Uważamy, że bez wsparcia lub co najmniej neutralności Izraela amerykańskie poparcie dla naszych strachów będzie takie jak obecnie lub będzie rosło? Zapewne odpowiedź będzie twierdząca ale chętnie poznam przyczyny wiary w taką krajową moc... ;) Bo raczej będzie jak z Sikorskim czy innym działającymi wedle podobnej mu "metody" co to pielgrzymują, rozmawiają, fotki strzelają i niczego realnego nie są w stanie załatwić...
A doświadczenie wynikające z takiego a nie innego wykorzystania już raz przerobionych wątków procentuje choćby i tym, że nie nikt inny w Europie aż tyle razy na emigracje wyjeżdżać Panie Kolego nie musiał... Ale jak się mysli w kategoriach aby my wygolim albo nas to ma to konsekwencje - zazwyczaj mocno głupie.
marek8888
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 985
Dołączył(a): 29 paź 2008, o 10:58
Lokalizacja: Gdynia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Współczesne konflikty zbrojne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: vvaz i 4 gości