Moim zdaniem poza Piorunem nie będzie żadnego nowego krajowego efektora do VSHORAD czy Narwii do co najmniej 2025 roku.
A dlaczego? A dlatego, że planowo Vigo System koło 2020 roku ma wdrożyć MATRYCE (a nie pojedyncze detektory) niechłodzone, oparte na InAsSb (choć rozwijane są też niechłodzone (tzn pracujące w temp ok 200K) HgCdTe "strukturalne").
Vigo ma na tyle mocną pozycję, że jest traktowane przez MON jako PARTNER, co nie jest regułą...
Vigo ma wspólne laboratorium z WAT, współpracuje ściśle z Mesko i PCO, bierze granty z NCBiR i z MON (chyba via PGZ...).
IMO będzie wyglądało to tak, że Vigo opracuje i wdroży technologię epitaksji z wiązek molekularnych (MBE) na kryształy InAsSb i przede wszystkim hodowania i obróbki tychże kryształów (bo to jest równie trudne) po czym najprawdopodobniej albo będzie produkowane to w PCO albo w jakiejś spółce córce Vigo i PCO.
W skrócie - będą MATRYCE mogące wyszukiwać i identyfikować cel (w sensie "duży cel" "mała pułapka") i może nawet rozróżniać rodzaje celów, do tego rakiety z głowicami z tymi matrycami nie będą wymagały chłodzenia azotem, tylko będą chłodzone termoelektrycznie, czyli będą miały bardzo krótki czas przejścia do gotowości i bardzo długi czas utrzymania gotowości. Nie wiem jak będzie z UV, bo chyba zakres na to nie pozwala ale sądzę, że rozdzielczość "zrobi robotę" lepiej niż zakres.
Mesko Telesystem ma doświadczenie w tworzeniu oprogramowania dla "odszumiania" i obrazowania i zarządzania obrazem głowicy jak również sterowania rakietą.
Pozostaje jeszcze silnik - są próby zmiejszenia impulsu silnika Gromu - co spowoduje mniejszą prędkość ale większy zasięg (zasięg w Gromie nie jest ograniczony silnikiem, tylko możliwością wykrycia celu). Być może da się też zastosować silnik o większym ciągu i wieloimpulsowy bo jak pisałem matryca może pracować w temperaturach "pokojowych" i być chłodzona "w locie".
Podsumowując - w temacie krajowej OPL moim zdaniem przez kilka najbliższych lat nic się nie wydarzy, chyba, że na jakichś targach pojawi się projekt rakiety ale IR bo jest to IMO najbardziej zaawansowany "projekt" - o ile można mówić o projekcie.
To są moje spekulacje IMO ale od jakiegoś czasu w światku optoelektronicznym plotkuje się o matrycach z Vigo coraz głośniej. Wszystko tajne przez poufne ale pojawiają się kwiatki jak:
http://www.wtc.wat.edu.pl/wp-content/up ... ca_mgr.pdfhttp://yadda.icm.edu.pl/baztech/element ... df67a9006ci jeszcze:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... dEWB4OKrYc