Wojska Obrony Terytorialnej

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Wojska Obrony Terytorialnej

Postprzez prowler » 16 sty 2018, o 09:01

Chciałbym tylko zakomunikować, że już teraz - bez poboru masz masz ponad 10 tysięcy ochotników, którzy za służbę otrzymują 30% najniższego uposażenia szer. zaw. (Nie to nie jest 1500 zł, nawet nie jest 1000 zł) A ja przynajmniej mam jeszcze kilka pomysłów jak zrobić by było ich więcej...

To nie jest demagogia - to są fakty. Natomiast tanią demagogia jest twierdzenie że ktoś kogo nigdy przeszkolono, osiągnie jakąkolwiek gotowość przy totalnie rozbitym i rozpłynionym w czasie szkoleniu weekendowym. (Ja już nie mówię o dyspozycyjności - bo ona będzie żadna... )
Taki system (weekendowy ) to ja postulowałem w NSR - ale tam chodziło o ludzi już przeszkolonych - gdzie weekendowe ćwiczenia mają charakter "przypominający".

Arytmetyka jest prosta - jest 2018 załóżmy, że mamy 53 tys świeżaków w WOT
W 2021 mamy (jak Bóg da) 53 tyś po pełnym cyklu - czyli 90 dniach szkolenia
W tym samym czasie za podobne środki można przeszkolić 9 turnusów po 13 tyś - czyli mieć 117 tyś po 120 dniach szkolenia
Niech tylko połowę się "zmobilizuje" i masz 58 tyś... A przypominam że każdy z nich jest po przysiędze i może otrzymać przydział mobilizacyjny i być wzywany na ćwiczenia rezerwy do 90 dni w roku - niezależnie o tego czy zapisze się do NSR czy do WOT.

Tak więc można zbudować system w którym wojsko szkoli zasoby rezerw osobowych i na potrzeby wojsk operacyjnych i rezerw bez tej całej szopki, a przede wszystkim bez oszukiwania i mamienia "łatwą ścieżką ku zawodowstwu"
"Nie oglądaj telewizji będziesz miała w głowię glisty...
Oni są porąbani...
Oni wojnę pokazują, a o pokój walczą...
Tak się porąbało z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować."
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Szeryf » 16 sty 2018, o 11:28

To, że trzeba mieć wyszkoloną rezerwę to oczywista oczywistość, ale to trochę inna sprawa, nie zamiast ale OBOK WOT, który w zamysłach jak rozumiem ma stanowić hmmm trochę taką "milicję czasu W". Milicję w sensie działań porządkowo - wartowniczych głównie... do tego "samoorganizującą się" lokalnie i rozproszoną co też ma swoje atuty.

Mam wrażenie, że koledzy mylnie porównujecie WOT do wojsk operacyjnych a one nie mają działać w ten sposób. To, że WOT tak są "sprzedawane" to oczywiście bzdura ale może tęgie głowy pomyślały, że jak nie będzie pokazówki dla gawiedzi i do tego rogatywki i msbs to za wielu chętnych nie będzie.

Ja uważam, że OT w sensie takiej właśnie milicji czasu W czy czasu "eskalacji" ma dużo zalet - po pierwsze ma struktury lokalne które można aktywować w miarę potrzeb, po drugie ograniczona mobilizacja czy skryta mobilizacja OT nie musi nieść ze sobą paniki ogólnokrajowej czy nakręcać eskalację, po trzecie lokalesi w lokalnych działaniach milicyjnych sprawują się najlepiej. Przez działania milicyjne rozumiem właśnie działania kontrolno-wartowniczo-porządkowe, w tym też np zapobieganie prowokacjom a można sobie wyobrazić, scenariusze np "ataku polskich nacjonalistów" na rosyjski autokar z kobietami i dziećmi na wycieczce do Sejn :)

Oczywiście jest zagrożenie że OT zostanie wykorzystane politycznie do pacyfikowania studentów albo zajęcia bimbrowni Palikota, ale to inna inszość, bo każdą służbę da się wykorzystać w niewłaściwy sposób ale to nie ten wątek.

Podsumowując moje wywody - WOT w moim rozumieniu nie jest wyszkoloną rezerwą ani nie zastąpi wojsk operacyjnych. I nie można tych rodzajów wojsk porównywać, WOT odpowiadać ma za eliminację innych zagrożeń (w tym klęsk) a w czasie W może w wyjątkowych okolicznościach być wykorzystane w inny sposób, stąd w strukturze są np pluton wsparcia ogniowego i wyposażenie cudownej 12stki w moździerz i pewnie w jakiś granatnik - ale "na wypadek" a nie "do zadań podstawowych"
Szeryf
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez DBR » 16 sty 2018, o 14:34

Wszystkim chyba umyka, że WOT ma wpisane w ustawie działanie także w czasie pokoju nazwijmy to "na rynku i na potrzeby wewnętrzne" dla porządkowania rozruchów - taka osobista partyjna uzbrojona bojówka - aż sie ciśnie na usta SA - (bo poza podległością normalną a tylko ministrowi) - stąd jej powstanie a nie wcale wzmocnienie potencjału obronnego sił zbrojnych.
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 16 sty 2018, o 15:15

Gdzie ma wpisane...
Konkretny zapis proszę przytoczyć
"Nie oglądaj telewizji będziesz miała w głowię glisty...
Oni są porąbani...
Oni wojnę pokazują, a o pokój walczą...
Tak się porąbało z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować."
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Zwitt » 17 sty 2018, o 12:20

Tak. Jasne. Sztafety ochronne PiS
Ludzie weźcie się i ogarnijcie!
Zwitt
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez yeti951 » 17 sty 2018, o 12:43

Ministerstwo Obrony Narodowej
Ministerstwo Obrony Narodowej

Ze strony MON.

"Zadania WOT

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.

Wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej znajdują się m.in.:

1 prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi (w przypadku wybuchu konfliktu). Działania te będą miały na celu zniszczenie lub zatrzymanie sił potencjalnego przeciwnika.
2 ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
3 ochrona społeczności lokalnych przed skutkami destabilizacji i dezinformacji.
4 współpraca z elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z wojewodami i organami samorządu terytorialnego.
5 ochrona społeczności lokalnych przed skutkami ataków w cyberprzestrzeni.
6 szerzenie w społeczeństwie idei wychowania patriotycznego."

Szczególnie interesujące są pkt 3,5,6. Ale fakt, żadnych zapisów ustawowych o tłumieniu zamieszek nie ma. Choć znając pomysłowość polityków pkt 3 jak najbardziej się łapie. Na jego podstawie można nawet szturm na siedzibę TVN przeprowadzić. ;)
yeti951
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez DBR » 17 sty 2018, o 12:55

Punkt 3 brzmi groźnie zwłaszcza w połączeniu ze słowami ówczesnego MONa skierowanymi w stronę żołnierzy WOT:„Wy jesteście powołani do największego zaszczytu, jaki może spotkać człowieka. Do przelewania krwi za Ojczyznę. Będziecie bronić Polski przed wrogiem zewnętrznym, jeśli na nas napadnie. I będziecie bronić Polski przed wrogiem wewnętrznym, który już jest!
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez yeti951 » 17 sty 2018, o 13:01

He , naprawdę tak powiedział? Znaczy te stosy trupów np w Powstaniu Warszawskim to był jakiś k...a dla nich zaszczyt? Ten człowiek jest naprawdę chory .
yeti951
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez DBR » 17 sty 2018, o 13:59

Zbędne posty w tej dyskusji usunięte - pio
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 17 sty 2018, o 14:05

Czyli jak się spodziewałem - NIC nie macie
Żadnych konkretów prócz własnych wyobrażeń...

Gdybyście zamiast trwonić czas na czytanie i powielanie bzdetów poczytali uregulowania prawne to byście wiedzieli że dużo "groźniej brzmiące zapisy" funkcjonują od lat...

No ale jak wiadomo niewiedza rodzi strach. A strach ma wielkie oczy...
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Zwitt » 18 sty 2018, o 12:46

Jak ochłoniecie to poczytajcie jakie zadania mają podobne formacje na zachodzie. Dysonans poznawczy gwarantowany.
Dla mnie najbardziej kontrowersyjny jest punkt 1. Powinien być doprecyzowanie, że chodzi głównie o działania ochronno-obronne "na zapleczu" żeby nikomu nie przyszło do głowy pchać tych ludzi prosto pod wrogie czołgi.
Zwitt
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PDT » 19 sty 2018, o 16:21

Chciałbym tylko zakomunikować, że już teraz - bez poboru masz masz ponad 10 tysięcy ochotników, którzy za służbę otrzymują 30% najniższego uposażenia szer. zaw. (Nie to nie jest 1500 zł, nawet nie jest 1000 zł) A ja przynajmniej mam jeszcze kilka pomysłów jak zrobić by było ich więcej...

@ prowler
Skąd Ty wziąłeś te 30 % ?

Żołnierz TSW otrzymuje uposażenie w stawkach dziennych identycznych jak żołnierz rezerwy za ćwiczenia wojskowe za czas służby pełnionej rotacyjnie i której to fakt odbycia w danym miesiącu wpływa na wypłacenie dodatkowej należności za dyspozycję.

Na przykładzie szeregowego OT:

- uposażenie zasadnicze: 2 dni służby rotacyjnej razy najniższe uposażenie zasadnicze żz tj. 3200 razy 2,85% (w przypadku szeregowych) daje nam to - 182 zł i 40 gr
- dodatek za dyspozycyjność: najniższe uposażenie zasadnicze żz tj. 3200 razy 10% (bez względu na posiadany stopień) - daje nam to 320 złotych

Nietrudno więc obliczyć, że szeregowy OT który poświęca wojsku dwa dni w miesiącu ( ustawowe minimum) otrzyma należność 502 zł i 40 gr, co stanowi 15,7% najniższego uposażenia żołnierza zawodowego.

A tak na marginesie to wcześniej NSR uratowano przed kompromitacją poprzez uzależnienie w polityce kadrowej przyjecie do zawodowej służby zawodowej po wcześniejszej przynależności do NSR. Podobnie jest w przypadku TSW co w przyszłości może generować rozczarowania.
PDT
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 20 sty 2018, o 22:13

PDT napisał(a):@ prowler
Skąd Ty wziąłeś te 30 % ?
Kontekst - chodzi mi o SP - a tam wynagrodzeniem jest 30% najniższego uposażenia...

Tak, ja wiem do SP odbywają ci, którzy chcą potem zostać zawodowymi, ale:
- nie każdy faktycznie "chce' być zawodowym (Nie mam danych, ale na pewno jakiś % chciało tylko 'spróbować sił")
- nie każdy zostaje zawodowym (z różnych powodów)

Natomiast każdy kto odbył SP i nie został zawodowym może dostać przydział mobilizacyjny
A choćby do planowanej kompani / baonu OT - nie?

Tak uprzedzając odpowiedź - to tylko taki luźny przykład na to ze nie trzeba odwieszać poboru (z całym związanym z tym cyrkiem) by szkolić więcej niż wynika to z bieżących potrzeb kadrowych...

Nie trzeba wywracać wszystkiego do góry nogami, nie trzeba kombinować z nowymi rodzajami wojsk, nowymi rodzajami służby...

PDT napisał(a):Podobnie jest w przypadku TSW co w przyszłości może generować rozczarowania.

Tak jak latanie po lasach w poszukiwaniu "chorych" dzików...

Oczywiście, że jest to zanęta na leszcze. nie ukrywajmy, że wielu orędowników OT właśnie liczyło na jakieś formy obejścia "normalnej drogi"
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez misiekuba » 22 sty 2018, o 19:44

Jakiś czas temu w tym wątku rozmawialiśmy o termobarykach. Dlatego jako ciekawostkę wklejam akurat tutaj rosyjską propozycję podejścia do tematu termobaryków:

Possible look of TOS-2 - prospective thermobaric #MLRS on #Armata Unified Combat Platform
©http://RussianDefence.com

Obrazek

Źródło: https://twitter.com/Russian_Defence/sta ... 9725075458
misiekuba
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 22 sty 2018, o 20:20

Jaką ciekawostkę? TOS są znane od ćwierć wieku

To jest taki patent na "kompanie lekkiej piechoty w mieście"
obiekt172
Użytkownicy