F-35

Lotnictwo wojskowe - sprzęt, taktyka, operacje sił powietrznych.

Re: F-35

Postprzez Darth Stalin » 23 mar 2017, o 21:14

bijotai napisał(a):oczywiście ale polecam utworzyć konto aby naocznie się przekonać http://content.time.com/time/magazine/a ... 54,00.html odsyłam też do Stephen D. Bryen Technology Security and National Power: Winners and Loser z ubiegłego roku oraz http://www.acove.com/content/dam/rand/p ... /R3000.pdf W publikacjach jest dość szczegółowo opisane o zakłóceniach WRE emitowanych przez Amerykanów oraz rajdach izraelskich komandosów na obiekty militarne gdzie przebywali radzieccy sojusznicy.

1. Linki i źródła poproszę. Nie płatne. Możesz zrobić pdf-y i zalinkować, żaden problem.
2. Jeszcze raz:
Co te rajdy "zahamowały"? Źródła poproszę. A tego pdf-a mam, w wolnej chwili poczytam.
Avatar użytkownika
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 4750
Dołączył(a): 10 sty 2005, o 20:13
Lokalizacja: Płock

Re: F-35

Postprzez DBR » 23 mar 2017, o 23:47

paw napisał(a):...
Prawda jest taka iż wygrała geografia. Ukształtowanie terenu uniemożliwiło utworzenie ciągłego pola radiolokacyjnego i dzieliło obszar operacyjny. Do tego zła praca dowódców - nie zmienianie pozycji , praca srok w trybie ciągłym...To Syryjczycy tego nie wiedzieli/nie widzieli? Bo mi to jak nic przypomina "uchoweprezesowe" "Wstępne wyniki wskazują, że warunki jazdy nie dostosowały się do naszej prędkości". W jednym się zgodzę - nie tyle sprzęt decydował co amatorszczyzna operatorów na wszystkich szczeblach- Rację miał baćka Stalin mówiąc, ż to "kadry decydują o wszystkim"
Avatar użytkownika
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 3046
Dołączył(a): 16 lip 2015, o 20:57

Re: F-35

Postprzez Człowiek Krzak » 28 mar 2017, o 13:08

Tak jeszcze wspomnę, bo warto wspomnieć na temat fragmentu tego dużego cytatu .

Ponadto w efekcie klęski Syrii w Libanie - a raczej sposobu, w jaki ją poniesiono - doszło do modernizacji OPL na Wschodzie. Wyrażało się to m.in. zaprzestaniem produkcji SA-6 w 1983 roku,


KUBa zaprzestano produkować nie z powodów klęski Syryjczyków, a najzwyczajniej w świecie z powodu wejścia do służby jego nowoczesnej kontynuacji, czyli BUKa.
Człowiek Krzak
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 184
Dołączył(a): 22 mar 2016, o 20:12

Re: F-35

Postprzez dawo » 16 paź 2017, o 19:46

Czy ktoś ma jakiekolwiek wiarygodne źródło dotyczące kosztów zakupu pocisków MBDA Meteor oraz ilości w jakich zostały zamówione ?
Avatar użytkownika
dawo
Moderator
Moderator
 
Posty: 3628
Dołączył(a): 17 paź 2007, o 17:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: F-35

Postprzez Wojciech » 1 lis 2017, o 07:24

Wiadomość trudna do zweryfikowania ale zaistniała na dłużej w przestrzeni internetu.

https://www.youtube.com/watch?v=fvrGfOVUm1I
https://www.youtube.com/watch?v=nLthvSj5VRA
https://www.youtube.com/watch?v=bE2D3G-ogLs
Wojciech
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 52
Dołączył(a): 9 lis 2004, o 18:05

Re: F-35

Postprzez Thorwald » 3 lis 2017, o 23:36

Witam

Izrael jest tak położony, że ma dużo większy problem z kolizjami z ptakami niż my. Izrael leży na szlaku migracji ptaków z Europy do Afryki. Znając historię niewyobrażalnych bredni jakie państwa arabskie snuły na potrzeby własnych społeczeństw by zamaskować lanie jakie otrzymywali z Izraela, z dużą dozą prawdopodobieństwa należy przyjąć, że to właśnie taka propagandowa bzdura.
Thorwald
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 480
Dołączył(a): 25 lip 2016, o 19:06

Re: F-35

Postprzez misiekuba » 5 gru 2017, o 03:21

Za Altair:

"W wywiadzie dla dziennika ABC Nyheter doradca norweskiego resortu obrony Lars Gjemble ujawnił, że służby techniczne Luftforsvaret (wojsk lotniczych Norwegii) wykryły, iż wielozadaniowe samoloty bojowe F-35A Lightning II, które niedawno dotarły do kraju, wysyłają dane krytyczne do serwerów w USA. Oznacza to, że Amerykanie mogą śledzić, jakie czynności i zadania wykonują norwescy piloci i służby inżynieryjno-lotnicze.

Za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest dostarczony razem z samolotami skomputeryzowany autonomiczny system informacji logistycznych (ALIS). Jego zadaniem jest nie tylko śledzenie każdego egzemplarza F-35 na całym świecie w trakcie jego eksploatacji, realizacja zadań diagnostycznych płatowca, awioniki i zespołu napędowego oraz zapewnienie terminowych dostawy odpowiednich części zamiennych w żądane miejsce, ale także możliwość tworzenia, zapisywania i odtwarzania wszystkich misji bojowych i szkoleniowych.

Jednak zdaniem Gjemblego, ze względu na uwarunkowania geopolityczne, każdy z użytkowników F-35 potrzebuje filtra, dzięki któremu jego siły zbrojne będą mogły odseparować krytyczne dane ze strumienia informacji wysyłanych do ALIS. Norwegia, zniecierpliwiona z powodu ciągłych opóźnień w dostawie obiecanych przez Lockheeda Martina rozwiązań służących zabezpieczeniu danych, rozpoczęła własny projekt. Ma on  umożliwić Luftforsvaret zablokowanie wysyłania informacji krytycznych przez F-35 do serwerów ALIS znajdujących się w USA. Chodzi zwłaszcza o dane dotyczące taktyki i scenariuszy misji bojowych, bibliotek zagrożeń i celów oraz wyzwań i ograniczeń związanych z warunkami terenowymi i pogodowymi.

Lars Gjemble obawia się, że Luftforsvaret nie będą w stanie samodzielnie ochronić wrażliwych danych dotyczących misji. Dlatego też Norwegia zawarła partnerstwo z Włochami, aby wspólnie finansować zakupy i eksploatację tzw. Norway Italy Reprogramming Laboratory (NIRL, ang. Norwesko-włoskiego laboratorium przeprogramowania), w którym można będzie wprowadzić poufne dane do oprogramowania F-35, tak jak ma to miejsce w przypadku norweskich F-16."

Źródło: http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=23930
misiekuba
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 794
Dołączył(a): 18 lis 2004, o 12:14
Lokalizacja: Piernikowo

Re: F-35

Postprzez dawo » 5 gru 2017, o 16:34

Mnie to nie dziwi.

W końcu USA to mocarstwo i jeżeli ma okazję to dlaczego nie skorzystać. A gdybyśmy teraz np. kupili samoloty Su-35, to Rosja by nam nie podrzuciła jakiegoś "robaka" ? Też, i to raczej nie powinno nikogo dziwić.
Avatar użytkownika
dawo
Moderator
Moderator
 
Posty: 3628
Dołączył(a): 17 paź 2007, o 17:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: F-35

Postprzez Razparuk » 5 gru 2017, o 16:39

Mnie nie dziwi choć trochę bulwersuje. No ale taki świat..dopiero jak już kupimy IBCS to dopiero będzie jazda...
Avatar użytkownika
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2551
Dołączył(a): 26 lut 2005, o 21:53

Re: F-35

Postprzez dawo » 5 gru 2017, o 16:44

Zgadzam się z kolegą. Norwedzy maja prawo być zbulwersowani. Pytanie jednak czy USA rzeczywiście archiwizuje i analizuje dane "wrażliwe" czy jedynie są wysyłane w pakiecie i innymi danymi, których nie da się odseparować- a przytaczany wywiad prezentuje jedynie domysły rozmówcy.
Avatar użytkownika
dawo
Moderator
Moderator
 
Posty: 3628
Dołączył(a): 17 paź 2007, o 17:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: F-35

Postprzez misiekuba » 5 gru 2017, o 16:51

dawo napisał(a):Zgadzam się z kolegą. Norwedzy maja prawo być zbulwersowani. Pytanie jednak czy USA rzeczywiście archiwizuje i analizuje dane "wrażliwe" czy jedynie są wysyłane w pakiecie i innymi danymi, których nie da się odseparować- a przytaczany wywiad prezentuje jedynie domysły rozmówcy.


Artykuł na D24 rzuca trochę nowego światła na sprawę.

Myśliwiec F-35 przyłapany na „szpiegostwie”

"Jak donosi News-mail.com.au kampania marketingowa amerykańskiego myśliwca uzasadnia wysokie koszty jego zakupu. Jednak jego zagraniczni użytkownicy nie spodziewali się, iż pobiera i przekazuje on dane do producenta.
Kosztujący 120 mln dolarów F-35 Lightning II używający oprogramowania Block 3F, dzięki najnowszym rozwiązaniom miał zapewniać „rewolucyjną świadomość sytuacyjną”. Jak stwierdza Jamie Seidel z News-mail.com.au „działa ona w dwie strony”. Producent maszyny otrzymuje szczegółowe dane telemetryczne o wszystkim, co robią z nimi piloci. Trafiają one do centrali w Fort Worth w Teksasie.

Taka informacja wyszła ze strony przedstawicieli ministerstwa obrony Norwegii. Stwierdzili oni, że posiadane przez nich myśliwce wysyłają krytyczne dane do firmy Lockheed Martin. Innymi słowy producent śledzi i ocenia nawyki norweskich pilotów.

Norwegia jest pierwszym zagranicznym użytkownikiem maszyn, który otrzymał nowy pakiet oprogramowania wraz z Mission Data Files. Użyć tu można analogii do telefonów komórkowych. Jak mówi konsultant MO Norwegii Lars Gjemble rozwój od F-16 do F-35 to jak porównanie Nokii 3210 i iPhona. Przy każdym nowym modelu wzrasta też ilość danych i konieczność ich ochrony. „W pewien sposób wygląda to jak wyzwanie w sferze tego, które informacje twój iPhone dzieli z producentem” – dodaje Gjemble. Monitorowanie działań wojskowych wykracza to już jednak poza zagadnienia prywatnych użytkowników i ich prywatności. Konieczny jest więc filtr dla odbiorców poza USA, który wykluczy pozyskiwanie wrażliwych danych przez Lockheed Martin.

Jak stwierdza Juliusz Sabak z Defence24.pl, warto zwrócić uwagę, iż Amerykanie nie tylko odbierają dane, ale też przesyłają systematycznie aktualizacje oprogramowania. „Użytkownik maszyn nie ma wglądu w zakres i temat zmian. To jeden z problemów, który muszą rozwiązać Niemcy, zanim zdecydują się na zakup F-35”. Z kolei Jakub Palowski porównuje obecną sytuację z norweskimi myśliwcami do kwestii przesyłania metadanych, które wysyła Android do Google lub Windows do firmy Microsoft.

Norwegia zamówiła 40 maszyn, z opcją na dodatkowe 12. Pierwsze 3 trafiły do kraju w listopadzie br."

Źródło: http://www.cyberdefence24.pl/708554,mys ... piegostwie

A od siebie dodam, że obaj dawo i Razparuk macie poniekąd rację.
Z jednej strony okazja czyni złodzieja, a informacje to cenny zasób i groźna broń zarazem, więc szkoda byłoby nie skorzystać.
Z drugiej strony, fakt iż, rozumiemy, że ktoś mógłby chcieć nas okraść, nie znaczy jeszcze, że nie będziemy oburzeni, gdy już to zrobi. Tu jest podobnie. Fakt, że możemy zrozumieć dlaczego komuś zależy na tych informacjach, nie zmienia faktu, że może to oburzać.
misiekuba
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 794
Dołączył(a): 18 lis 2004, o 12:14
Lokalizacja: Piernikowo

Re: F-35

Postprzez Thorwald » 5 gru 2017, o 17:02

...Polecam obejrzeć film:
https://youtu.be/yqShP6R5P6g

Jak to inaczej osiągnąć bez transferu poufnych danych ?
Lockheed pracuje nad wersją z lokalnym serwerem jak sobie ktoś zażyczy i dodatkowo zapłaci. Straci jednak część z opisanej w filmie funkcjonalności.
Thorwald
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 480
Dołączył(a): 25 lip 2016, o 19:06

Re: F-35

Postprzez dawo » 5 gru 2017, o 17:20

Ten film, nie wnosi nic nadzwyczajnego do dyskusji, ugruntowuje jedynie wiedzę na temat owego "szpiegostwa" i dokładnie pokrywa się z moimi i kolegów słowami z wcześniejszych postów...
Avatar użytkownika
dawo
Moderator
Moderator
 
Posty: 3628
Dołączył(a): 17 paź 2007, o 17:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: F-35

Postprzez Thorwald » 5 gru 2017, o 17:47

misiekuba napisał(a):Artykuł na D24 rzuca trochę nowego światła na sprawę. Myśliwiec F-35 przyłapany na „szpiegostwie”
Jednak jego zagraniczni użytkownicy nie spodziewali się, iż pobiera i przekazuje on dane do producenta.
Taka informacja wyszła ze strony przedstawicieli ministerstwa obrony Norwegii. Stwierdzili oni, że posiadane przez nich myśliwce wysyłają krytyczne dane do firmy Lockheed Martin. Jak stwierdza Juliusz Sabak z Defence24.pl, warto zwrócić uwagę, iż Amerykanie nie tylko odbierają dane, ale też przesyłają systematycznie aktualizacje oprogramowania.
Źródło: http://www.cyberdefence24.pl/708554,mys ... piegostwie
A od siebie dodam, że obaj dawo i Razparuk macie poniekąd rację.
Z jednej strony okazja czyni złodzieja, a informacje to cenny zasób i groźna broń zarazem, więc szkoda byłoby nie skorzystać.


Przepraszam, jeżeli źle zrozumiałem wasze wypowiedzi. Proszę spojrzeć co było napisane.
Odczytałem je jako robienie sensacji z tego, że dane są z samolotu F-35 pobierane i transferowane do USA tak jakby nikt tego wcześniej nie wiedział. Przecież to jest po prostu nieprawda. Użytkownicy wiedzieli od lat o ALIS i wiedza o tym, jak on działa jest od lat dostępna. Jak ktoś wiedzę o samolocie F-35 bierze z codziennych gazet to może czuć się zaskoczony.
Co do aktualizacji oprogramowania to też pan Juliusz Sabak napisał co najmniej nie do końca prawdę. Nie jest tak jak w jakimś Windowskie, że z zaskoczenia pobrała się aktualizacja i się wgrywa. W dokumentach Biura Audytu Kongresu USA jest opisane jak wygląda wgranie nowego oprogramowaniia, do dla jakiej wersji trzeba zrobić i ile to trwa.
Nie chcę wchodzić w pyskówki. Polecam się zapoznać z materiałami GAO i Lockheeda.
Przykładowo by zrobić jeden z update trzeba fizycznie wymienić kartę w komputerze. Jak w takim wypadku można mówić o zaskoczeniu ?
Thorwald
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 480
Dołączył(a): 25 lip 2016, o 19:06

Re: F-35

Postprzez Razparuk » 5 gru 2017, o 18:34

Thorwald napisał(a):Przykładowo by zrobić jeden z update trzeba fizycznie wymienić kartę w komputerze. Jak w takim wypadku można mówić o zaskoczeniu ?


Zaskoczenie względem własnych wyobrażeń,oczekiwań a nie stanu faktycznego,wiedzy...taki "syndrom wyparcia".
Avatar użytkownika
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2551
Dołączył(a): 26 lut 2005, o 21:53

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo wojskowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości