Co możemy sprzedać na Ukrainę?

Dyskusje na temat przemysłu obronnego. Nowości producentów, modernizacje, badania rozwojowe i inne.

Re: Co możemy sprzedać na Ukrainę?

Postprzez asimo2 » 24 lut 2015, o 14:11

Ciekawe czy u nas ktoś był w ogóle zainteresowany skorzystaniem z okazji ?
Pozdrawiam
asimo2
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez urbanoid » 24 lut 2015, o 14:13

militarysta napisał(a):Ten pociąg już dawno odjechał do RFN i USA.
Tak tylko przypomnę, że po millenium Ukraincy byli w stanie dostarczyć kompletne T-80U/UD na testy do Niemiec, oraz (co akurat jest dobrze udokumentowane) sprzedali cztery T-84 na testy do USA (z pancerzem wersji UD) z czego dwa wyposażone w kompletny zestaw APS "Drozd". Jakby mało, byli też w stanie odpalić Kolczugę amerykanom i inne zabawki, a chińczykom technologię Ch-550... A jeszcze wcześniej GIAT ich ratował podczas kontraktu dla Pakistanu...
W zasadzie Ukraina w latach 1995-2010 stanowiła jeden wielki sklep z cukierkami dla Francji, RFN. USA, Chin i cholera wie kogo jeszcze...

Sprzedali innym, ale nie nam. Nie wiem jak Ciebie, ale mnie jakoś nie urządza, że Amerykanie, Francuzi czy inni Chińczycy kupili od nich technologie. Powinniśmy dążyć do tego, żeby nabyć to samo co oni. Łącznie z pociskami cruise, a co tam - im więcej tym lepiej.

asimo2 napisał(a):Ciekawe czy u nas ktoś był w ogóle zainteresowany skorzystaniem z okazji ?
Pozdrawiam

Na Ukrainie nie wiem, ale IIRC nasz Grom to pokłosie jeżdżenia oficera polskiego wywiadu do Rosji z walizkami pieniędzy.
urbanoid
Moderator
Moderator

Postprzez militarysta » 24 lut 2015, o 14:14

Ja tam bym nie zakładał, że pracują u nas idioci w wywiadzie i instytucjach badawczych.
Co więcej -program Pirat, nowego ASOP, amunicji precyzyjnego rażenia, ASOP Szerszeń, dłubanie przy ERA opartym o ladunki kumul. dowodzą moim zdaniem, że coś jest na rzeczy...
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez obiekt172 » 24 lut 2015, o 14:22

A czy Ukraińcy mają coś z opl - np, kierowane wiązką lasera rakiety plot o zasięgu 10 km...
Coś takiego przydałoby się dla brygad - zrobilibyśmy w oparciu o już opracowane głowice obserwacyjne itp własny odpowiednik SOSNY-M
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez asimo2 » 24 lut 2015, o 14:22

Na Ukrainie nie wiem, ale IIRC nasz Grom to pokłosie jeżdżenia oficera polskiego wywiadu do Rosji z walizkami pieniędzy.

Wiedziałem, że Grom to bezlicencyjna kopia Igły ;) ale nie wiedziałem, że za nią zapłacilismy :D
Pozdrawiam
asimo2
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Mandarynian » 24 lut 2015, o 15:52

asimo2 napisał(a):

Wiedziałem, że Grom to bezlicencyjna kopia Igły ;) ale nie wiedziałem, że za nią zapłacilismy :D
Pozdrawiam

Cena którą zapłaciliśmy za ten produkt,dzisiaj się zwraca.
Mandarynian
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jasiol » 25 lut 2015, o 11:47

militarysta napisał(a):
MarcinekNu2 napisał(a):przejąć co się da ze schedy naukowej w tym ludzi. U nas będą zarabiać i żyć normalnie a ich wiedza będzie bezcenna.

Ten pociąg już dawno odjechał do RFN i USA. (...) W zasadzie Ukraina w latach 1995-2010 stanowiła jeden wielki sklep z cukierkami dla Francji, RFN. USA, Chin i cholera wie kogo jeszcze...

To nie tak - Ukraina sprzedawała zabawki, ale lud pracujący generalnie pozostawał przy swoich biurkach w Charkowie czy Zaporożu. A jakby tak teraz ten lud na Podkarpacie przywieźć? Część oczywiście potraktuje to jako przystanek w drodze do raichu wiecznej szczęśliwości, ale część zostanie - do domy bliżej, a z miejscowymi i dogadać się da w ludzkim języku i wypić można. Bliskość kulturowa sporo ułatwia.
jasiol
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 25 lut 2015, o 19:28

militarysta napisał(a):Ja tam bym nie zakładał, że pracują u nas idioci w wywiadzie i instytucjach badawczych.
Co więcej -program Pirat, nowego ASOP, amunicji precyzyjnego rażenia, ASOP Szerszeń, dłubanie przy ERA opartym o ladunki kumul. dowodzą moim zdaniem, że coś jest na rzeczy...

Wbrew pozorom utrata Donbasu przez Ukrainę byłaby naszemu przemysłowi zbrojeniowemu na rękę, bo mogliby do nas przerzucić sporo linii produkcyjnych. Może nawet każda z naszych fabryk (nawet Łabędy) skorzystałaby na tym.
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez Tromp » 25 lut 2015, o 19:34

militarysta napisał(a):Ja tam bym nie zakładał, że pracują u nas idioci w wywiadzie i instytucjach badawczych.

O tym ERA coś wiesz, czy tylko spekulujesz na podstawie wiadomych materiałów?
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez militarysta » 25 lut 2015, o 20:09

Bezpodstawnie sobie spekuluję :) Nie zaprzątaj sobie tym głowy.
militarysta
Moderator
Moderator

Re: Dalsza modernizacja T-72M1 i PT-91 - czy ma sens?

Postprzez TOM » 19 mar 2015, o 13:27

D24 informuje o modernizacji ukraińskich t72
http://www.defence24.pl/news_ukraincy-g ... -91-twardy
TOM
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 19 mar 2015, o 13:29

Dyrektor generalny do spraw operacyjnych spółki Ukroboronprom zaznaczył, iż strona polska dała ukraińskim wojskowym możliwość przetestowania czołgów PT-91.
Tak, ponoć nawet separatyści widzieli je w akcji...

Jakoś mi się wierzyć nie chcę...

Ciekawe kto za to zapłaci... :)
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez lgtco99 » 19 mar 2015, o 13:41

militarysta napisał(a):
_Firefly napisał(a):Pozwolę sobie rzucić takie pytanie w eter - czy przypadkiem w regionie Doniecka i Ługańska nie mieściły się zakłady chemiczne, które produkowały materiały wybuchowe używane w Nożu?

Tak :)
Ukraińcy mają solidny problem.

Więc w tej chwili Ukraińcy nie posiadają zakładów zdolnych do wytwarzania materiałów wybuchowych wykorzystywanych w pancerzach reaktywnych?
lgtco99
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 19 mar 2015, o 13:58

prowler napisał(a):Tak, ponoć nawet separatyści widzieli je w akcji...

:)
Jakoś mi się wierzyć nie chcę...

Cóż, weź pod uwagę, że Ukraińcy mają nielichy problem. Większość, jeśli nie cała produkcja wojskowej elektroniki i optyki, koniecznych do budowy nowoczesnych czołgów, znajduje się na Krymie, który zdobi putinowskie ciostko (wiem, suchar bardzo, wow). Tymczasem muszą dostarczyć jeszcze ileś tam BM Opłot dla Tajlandii, co prawdopodobnie jest realizowane, sami dla siebie też chcą trochę, a jeszcze przebąkują o modernizacji starych siedem - dwójek. Potrzeby są olbrzymie, a nie bardzo jest czym zapełnić, bo czym? Zachodnie SKO przypuszczalnie w miarę łatwo do ukraińskich czołgów nie wejdą, o cenie nie wspominając, Czesi swojego pewnie już nie robią. Więc co? Rosja? :)
Z musu zostajemy my. Pytanie tylko, jakie są nasze możliwości?
Aczkolwiek nie wykluczałbym jeszcze innej opcji - rozgrywki wewnętrznej w ukraińskim przemyśle... Mianowicie, może to być nacisk na kogoś. "Uważajcie - jak się nie wyrobicie z robotą, to weźmiemy od Polaków", względnie sygnał na zewnątrz - że się z nami w ogóle dogadują.
Ciekawe kto za to zapłaci... :)

Ukraina technologiami. Albo na kredyt. Bo w dotacje z USA ciężko mi uwierzyć, choć zupełnie nierealne też nie są...
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez Darth Stalin » 19 mar 2015, o 14:04

Polska dostarczy, w darowiźnie. W imię "wiecznej przyjaźni z bratnim narodem ukraińskim" ;D
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Przemysł zbrojeniowy