Kołowe "czołgi".

Dyskusje poświęcone współczesnym siłom lądowym.

Re: Kołowe "czołgi".

Postprzez REMOV » 26 mar 2014, o 11:34

Powstać to powstał, zerknij na to, co planowano. A przecież miała to być jedna platforma.
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez knatan » 2 kwi 2014, o 14:31

[quote=""warewolf""]Sądziłem, że Anders powstał tylko w jednym egzemplarzu.[/quote]

Powstał w jednym egzemplarzu, złożonym z tego z czego udało się go złożyć - z zakupionych za granicą i pochodzących z krajowych zapasów podzespołów. I miał być bazą dla budowy wozów specjalistycznych, różniących się między sobą m.in. długością kadłubów - jednak zunifikowanych pod względem technicznym (silniki, układy napędowe, elementy układu bieżnego).
Prowizoryczność demonstratora była na tyle duża, że ewentualne opracowanie prototypu wozów seryjnych, musiałoby się wiązać z przeprojektowaniem kadłuba - ze względu na jego niedopracowanie i zastosowaniu nowych kół nośnych podwozia - lub wznowieniu produkcji kół zastosowanych w demonstratorze.
W sumie polska twórczość, przy okazji opracowania kadłuba "Andersa", to głównie zastosowanie w górnej części burt, podwójnych ścian - między którymi umieszczono zbiorniki paliwa i inne podzespoły. Natomiast zakładane parametry tego wozu, nie czyniły z niego konstrukcji przewyższającej konstrukcje zagraniczne, które powstały 20 lat temu.
I wojsko postąpiło słusznie, że nie wyraziło zainteresowania tą konstrukcją, której nawet nie zamawiało - skoro wymagałaby i tak wejścia w głęboką kooperację z firmami zagranicznymi, aby uzyskać produkt finalny.
Taka sytuacja ma zresztą miejsce obecnie, gdy w ramach opracowywania na zlecenie WP, wozu wsparcia bezpośredniego i bojowego wozu piechoty, PHO zamierza skorzystać ze swoich pomysłów, wspomaganych technologią i gotowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi - BAE Systems. Obecny stan jest o tyle zdrowszy, że to potencjalny odbiorca decyduje o tym, co chce kupić - a nie producent, który w przypadku demonstratora "Anders" - próbował odbiorcę zmusić do sfinansowania istnienia samego producenta.
knatan

Postprzez Tromp » 2 kwi 2014, o 20:33

Knatan-według T. Czapli, automat ładowania i architektura wieży to też robota chłopaków z OBRUM. Troszeczkę twoje stwierdzenie jest krzywdzące.
-Nowy kapitan robi co może, ale jest tylko człowiekiem, a nie psychopatą. Ten Kosmos potrzebuje bohatera swojej miary, który przywróci godność ludziom. Tytusa już nie ma. Teraz jest Mkbewe!
Mkbewe, psychopata na rakietowym motocyklu
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez knatan » 2 kwi 2014, o 20:51

Owszem, ale ja o kadłubie pisałem.
Bo sama platforma miała służyć do budowy całej rodziny wozów specjalistycznych.
knatan

Postprzez Tromp » 2 kwi 2014, o 20:53

A to w rzeczy samej masz rację.
-Nowy kapitan robi co może, ale jest tylko człowiekiem, a nie psychopatą. Ten Kosmos potrzebuje bohatera swojej miary, który przywróci godność ludziom. Tytusa już nie ma. Teraz jest Mkbewe!
Mkbewe, psychopata na rakietowym motocyklu
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez Centurion76 » 21 cze 2014, o 15:28

Centurion76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 26 cze 2014, o 22:32

http://video.aktualne.cz/dvtv/pavel-arm ... 5900fea04/

Ciekawostka- Czesi przymierzają się do zakupu kolejnych 190(?) Pandurów... (Nie wierze że kupią coś innego)
"Nie oglądaj telewizji będziesz miała w głowię glisty...
Oni są porąbani...
Oni wojnę pokazują, a o pokój walczą...
Tak się porąbało z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować."
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez dziabong » 27 cze 2014, o 00:44

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem wywiad i niczego nie pokręciłem: Chcieli kiedyś kupić 190 z opcją na dalsze 300... to miało starczyć dla dwóch brygad... ale dostali 107... trochę za mało bo poszli za mocno w bvp-y i nie starcza im wozów dla "zaplecza"... więc... teraz chcą tylko 90... oczywiście jako dodatek do tych 107... i jeszcze potem stówkę. I nie muszą to być aż tak koniecznie Panduru.
Koncert życzeń.
dziabong
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez warewolf » 27 cze 2014, o 01:10

Siemianowice mogą wystartować w przetargu?
warewolf
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 27 cze 2014, o 07:49

[quote=""dziabong""]Nie wiem czy dobrze zrozumiałem wywiad i niczego nie pokręciłem: Chcieli kiedyś kupić 190 z opcją na dalsze 300... [/quote]
No, mniej więcej
Przetarg z 2003 był na 199 + 35 - więc na 1 silną brygadę... (Być może wówczas myślano też o drugiej brygadzie- tego nie wiem.. )

Generalnie to dobra droga dla nich - zamiast bawić się z przerabianie "BeWuPeczka" niech przezbroją 2 brygady w Pandury i będzie ok...
"Nie oglądaj telewizji będziesz miała w głowię glisty...
Oni są porąbani...
Oni wojnę pokazują, a o pokój walczą...
Tak się porąbało z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować."
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez dziabong » 27 cze 2014, o 11:46

Ano masz racje, nie trzysta, tylko rząd wielkości mniej.
Zawsze czujny dziennik zbrojny wyjaśnia o jakiej klasy pojazdy im chodzi jako uzupełnienie ich kbwp: http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/n ... dowodzenia
dziabong
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 7 maja 2015, o 10:39

Wreszcie znalazłem swój ideał ;)
Obrazek

Silnik z tyłu, załoga odseparowana od amunicji... ;)
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez beco » 7 maja 2015, o 10:42

Cóż to za kuriozum? Jakieś szczegóły? Znam tylko francuskie wozy - ERC-90 i AMX-10RC.
beco
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez urbanoid » 7 maja 2015, o 10:58

Południowoafrykański Rooikat.
urbanoid
Moderator
Moderator

Postprzez ghosty » 7 maja 2015, o 11:04

To Rh 120/L44?