Przemiany w Rosji a stosunki z Polską

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych po 1991 roku aż do dziś.

Przemiany w Rosji a stosunki z Polską

Postprzez Koniu » 19 cze 2011, o 14:47

Postanowiłem założyć nowy wątek na temat przyszłości Federacji Rosyjskiej w kontekście współpracy i polityki zagranicznej z Polską oraz UE, jaki i jej przemian w ogóle. Zastrzegam że widziałbym ten temat jako, swobodną symulację polityczną. Wątki od wyższości T90 nad Leo2 czy znów techniczne aspekty rakiet, faktyczne możliwości radarów itd. mają już swoje tematy i miło by było by nie tworzył się OT.
Moment na dyskusję nie przypadkowy, w Rosji zbliżają się wybory, podział na dwóch głównych graczy ( Putin i Miedwiediew ) coraz bardziej widoczny. Dużo wskazuje że obaj Panowie wystartują w wyborach, jakie dziś mają szansę i jak będzie wyglądać Rosja za 6 lat ? Warto też zastanowić się jaką Polska może odegrać rolę w owych przemianach i czy faktycznie jest szansa na zakopanie topora wojennego? Jak wygląda faktyczna przyjaźń Pekinu z Moskwą, czy faktycznie nie ma zagrożenia czy może wspólne manewry do "dobra mina do złej gry" mająca łagodzić napięcie? Jakie inne zagrożenia mogą zachwiać Rosją ? Islamizacja, spadek cen ropy, wciąż niestabilna sytuacja na Kaukazie, niepokoje społeczne?
Oczywiście wiele się może wydarzyć, dlatego też obrałem też dość małe widełki czasowe 6 lat, by za bardzo nie "odlatywać" z wizjami. Rosja już dziś zmienia się i przekształca, więc proces już trwa, niemniej może obrać różne formy. Ciekaw jestem waszych przemyśleń i wizji. Dodam że sam jestem optymistą i wierzę w wygraną Miedwiediewa w kolejnej turze, co w moim przekonaniu gwarantować będzie rozwój tego państwa w sposób Europejski. Poszerzać będą się formy współpracy z zjednoczoną Europą, a Moskwa odejdzie od inwestowania wyłącznie w wydobycie starając się rozwijać w innych kierunkach, dając tym samym nowy sztywny kręgosłup finansowy.
Prosiłbym by choć ten wątek miałby naszym ThinkTankiem, bez zbędnych przepychanek i kłótni.
Koniu
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Przemiany w Rosji a stosunki z Polską

Postprzez szmul » 19 cze 2011, o 15:12

Ten wątek do niczego dobrego nie doprowadzi ... dojdą do głosu fobie i uprzedzenia użytkowników i ... nie tylko.

Ale co do jednego się wypowiem.
Miedwiediew i Putin nie wystartują razem w wyborach. Istotą obecnego systemu władzy jest uniknięcie doprowadzenia do wyborów o charakterze plebiscytalnym i obaj zdają sobie z tego sprawę. Jeden może się droczyć z dziennikarzami a drugi puszczać oko do telewidzów na konferencji w Petersburgu, ale razem nie wystartują. Oczywiście, nie mogę wykluczyć, że w roku wyborczym nastąpi z takich czy innych przyczyn rozpad tendemu (to bardzo mało prawdopodobne, ale jednak nie niemożliwe), ale nawet taki rozpad nie doprowadzi do tego, że swoje kandydatury wystawią obaj panowie. Tak mi podpowiada mój nos, który jednak FR trochę zna (przynajmniej tam bywałem w przeciwieństwie do większości forumowiczów).
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 19 cze 2011, o 15:34

A nie mówiłem ?

Nie schlebiam sobie ... co nie zmienia faktu, że większość "znafcuff" FR wypowiadających się na tym forum, była tam (niestety) co najwyżej palcem na mapie.

EOT
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Koniu » 19 cze 2011, o 15:38

[quote=""szmul""]Ten wątek do niczego dobrego nie doprowadzi ... dojdą do głosu fobie i uprzedzenia użytkowników i ... nie tylko.[/quote]
Więcej wiary w człowieka ! Wiem że temat jest drażliwy, nie znaczy to jednak by o tym nie starać się dyskutować.

Ale co do jednego się wypowiem.
Miedwiediew i Putin nie wystartują razem w wyborach. Istotą obecnego systemu władzy jest uniknięcie doprowadzenia do wyborów o charakterze plebiscytalnym i obaj zdają sobie z tego sprawę. Jeden może się droczyć z dziennikarzami a drugi puszczać oko do telewidzów na konferencji w Petersburgu, ale razem nie wystartują. Oczywiście, nie mogę wykluczyć, że w roku wyborczym nastąpi z takich czy innych przyczyn rozpad tendemu (to bardzo mało prawdopodobne, ale jednak nie niemożliwe), ale nawet taki rozpad nie doprowadzi do tego, że swoje kandydatury wystawią obaj panowie. Tak mi podpowiada mój nos, który jednak FR trochę zna (przynajmniej tam bywałem w przeciwieństwie do większości forumowiczów).

Być może, choć Sam przyznasz że Alfa i Beta mają powoli inne zdanie o kształcie Rosji, a to bardzo dobry powód by doszło do rozdziału. Być może Putin odpuści sobie kandydaturę jednak namaści nowego pretendenta ? Czyli Miedwiediew kontra człowiek Putina? Jest to możliwe?
Koniu
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Jarek » 19 cze 2011, o 16:28

A jak ogólnie Rosjanie oceniają obecną władzę ? Czy są zadowoleni? czy też pojawiaja się coraz więcej głosów krytyki?

a Moskwa odejdzie od inwestowania wyłącznie w wydobycie starając się rozwijać w innych kierunkach, dając tym samym nowy sztywny kręgosłup finansowy.

A czy za Putina nie rozwijali się w innych kierunkach ?
Jarek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Koniu » 19 cze 2011, o 17:24

Oczywiście rozwijali się jednak zauważ że nie brylują w dziedzinach takich jak rozwiązania IT, nanotechnologii itd. Dobrym przykładem jest Tatarastan który, powoli staje się krzemową doliną Rosji, jednak jest to wyjątek wobec innych republik. Duże przychody są s z powrotem angażowane w kolejne poszukiwania i technologie wydobycia. Cały czas opierając się na złożach, zaniedbując inne dziedziny.
Przychody z innych dziedzin gospodarki niż te polegające na wydobyciu złóż póki co stanowią mniejszość dochodów.
Właśnie na tym polega różnica poglądów pomiędzy Putinem i Miedwiediewem, Putin chciałby inwestować w wydobycie natomiast Miedwiediew w angażowanie gospodarki w nowe nowoczesne technologie. Chyba najlepszym przykładem jak ciężko im jest w dziedzinie informatyki, jest fakt zakupu zachodnich BSL.

A jak ogólnie Rosjanie oceniają obecną władzę ? Czy są zadowoleni? czy też pojawiaja się coraz więcej głosów krytyki?

Ja osobiście odebrałem wrażenie że rozmawiając z Rosjanami ci młodzi mający już znacznie większe rozeznanie o świecie zachodu, bardziej w Miedwiediewie widzą lidera. Natomiast starsi, ceniący inne wartości i chcieli by Putin wrócił. Ale to bardzo pobieżna obserwacja.
Koniu
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 19 cze 2011, o 17:49

[quote=""Koniu""]
Przychody z innych dziedzin gospodarki niż te polegające na wydobyciu złóż póki co stanowią mniejszość dochodów..[/quote]

W takim razie ile z tych ok. 350 mld USD dochodów budżetowych w 2011 stanowi dochód z eksportu nośników energii ?
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Jarek » 19 cze 2011, o 17:50

Przychody z innych dziedzin gospodarki niż te polegające na wydobyciu złóż póki co stanowią mniejszość dochodów

To znaczy jaki udział w PKB Rosji mają surowce ? Wiesz Rosja jest teraz numer jeden w eksporcie ropy i gazu tak więc przychody z tego są ogromne szczególnie gdy ceny szybują wysoko przez co może się wydawać, że nie rozwijają inych gałęzi gospodarki. Za Putina do Rosji napłyneło wiele inwestycji zagranicznych. Choćby przemysł samochodowy. Obecnie prawie większość marek ma tam fabryki. To wszystko idzie na rynek wewnętrzny.

Właśnie na tym polega różnica poglądów pomiędzy Putinem i Miedwiediewem, Putin chciałby inwestować w wydobycie natomiast Miedwiediew w angażowanie gospodarki w nowe nowoczesne technologie

Najlepiej po trochu zarówno w wydobycie jak i nowoczesne technologie i wydaje mi się, że właśnie tak to się odbywa.
Jarek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 19 cze 2011, o 17:58

Gospodarka FR (dane za 2010) oparta jest na: usługach – 56,2% PKB, przemyśle – 39,1% PKB (w tym przemysł
przetwórczy – 19% PKB) i rolnictwie - 4,7% PKB.

http://www.moskwa.polemb.net/gallery/ec ... 0%20r..pdf
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sebis66 » 19 cze 2011, o 19:09

[quote=""szmul""]W takim razie ile z tych ok. 350 mld USD dochodów budżetowych w 2011 stanowi dochód z eksportu nośników energii ?[/quote] Bardzo duży. Nieprzypadkowo przy ustalaniu budżetu jednym z kluczowych parametrów jest cena ropy Ural.

Obrazek

Obrazek

[quote=""Koniu""]Przychody z innych dziedzin gospodarki niż te polegające na wydobyciu złóż póki co stanowią mniejszość dochodów. [/quote] Bo inne dziedziny są totalnie niewydajne. Nieprzypadkowo Miedwiediew mówi o konieczności modernizacji.
Miedwiediew przyznał, że na początku tego stulecia w Rosji "był etap rozwoju, związany ze zwiększeniem roli państwa w gospodarce". "Ważne było ustabilizowanie sytuacji po chaosie lat 90., zaprowadzenie elementarnego porządku" - wyjaśnił, dodając, że "potencjał tej drogi został wyczerpany". "Taki model gospodarczy jest niebezpieczny dla przyszłości kraju. To nie jest mój wybór" - oznajmił gospodarz Kremla. "Mój wybór - to polityka gwarantująca maksymalne możliwości dla gospodarczej aktywności milionów obywateli, chronionych przez prawo, przez cały potencjał władzy państwowej" - wskazał.
Miedwiediew zaznaczył, że przedstawiony przez niego scenariusz rozwoju Rosji zostanie zrealizowany bez względu na to, kto i jakie stanowiska będzie w niej zajmować w najbliższych kilku latach.
17.06. Moskwa (PAP)
Jak niewydajny jest rosyjski przemysł widać porównując go do naszego. Np. nasz przemysł motoryzacyjny przy zatrudnieniu rzędu 200 tys. pracowników zbliża się do 20 mld euro eksportu. Dla odmiany rosyjski przemysł zbrojeniowy dla którego jednym z głównych źródeł dochodów jest eksport, przy zatrudnieniu 2,5-3 mln ludzi to raptem 10 mld dolarów eksportu.
Sebis66
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 19 cze 2011, o 19:29

Kabaret to mało powiedziane.
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barg » 19 cze 2011, o 20:43

Czy ja mam wrażenie, że ktoś tu nie rozumie podstwowych pojęć ekonomicznych na jakie się powołuje... :P
WYPŁYNIEMY DZIŚ NAD RANEM
Choćby przez kry droga wiodła
Skuty lodem cały pokład
Gdyby rumu już zabrakło
Słoną wodę wlewał w gardło
Nawet gdybym z mej wyprawy
Zawsze wracał ledwie żywy
NIEZAPOMNĘ CIĘ OCEANIE

Dobry czas na morze to początek maja
Barg
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez R. v Gelerth » 19 cze 2011, o 20:48

[quote=""Jarek""]A jak ogólnie Rosjanie oceniają obecną władzę ? Czy są zadowoleni? czy też pojawiaja się coraz więcej głosów krytyki?
[/quote]
Głosy krytyki pojawiają się. Ale chyba poparcie dla Putina i Miedwiediewa nie spadnie "na pysk".
http://kresy24.pl/showNews/news_id/11710/
http://niezalezna.pl/8133-spada-poparci ... a-i-putina
http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/art ... esiac.html
http://www.polskatimes.pl/fakty/swiat/3 ... ,id,t.html
http://wirtualnafrancja.com/general/905 ... utina.html
http://www.wprost.pl/ar/229937/Spada-po ... ii-Putina/

Widać ze widełki są spore. Pytanie o najnowsze wyniki badań. I jakie są perspektywy na najbliższych kilka lat?? Jedna Rosja dalej u władzy. Nacjonaliści czy komuniści nie mają wiekszych szans na przejęcie władzy.

Inny problem Rosji jest wyludnianie się. Wedle raportu ONZ do 2025 Rosja straci około 11 milionów obywateli.
So natural decrease of population is not about to
cease. On the contrary, following a temporary respite,
it will return to growth. h e scale of future decrease is
indicated by the medium scenario from Rosstat (2008),
which suggests that decrease will decline to 463,000 persons in 2010, but will have risen back to 600,000 persons
by 2017 and over 800,000 by 2025. Total population decrease over 19 years (2008-2025) will be in excess of 11
million persons. Other forecasts predict even greater
losses.
In contrast with the preceding period, natural decrease of population will be accompanied by worsening
of structural proportions, with highly unfavorable economic, social and political consequences.

http://hdr.undp.org/en/reports/national ... 08_Eng.pdf

I streszczenie po polsku: http://www.stosunkimiedzynarodowe.info/ ... demografia

Dodatkowo:
http://www.ithink.pl/artykuly/aktualnos ... tan-rosji/
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/putin-w ... omosc.html
http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/tyd ... nym-plusie
Nazywam się Saul Tigh. Jestem oficerem kolonialnej floty. Kimkolwiek innym jestem, cokolwiek innego to znaczy, jestem tym kim chce być. I jeśli dziś umrę to umrę tym kim chce być.
Jest taktycznie.
Státní bezpečnost.
R. v Gelerth
Moderator
Moderator

Postprzez szmul » 19 cze 2011, o 21:01

Prognozy ONZ można sobie wsadzić gdzieś - ja pamiętam prognozę sprzed kilku lat, że populacja FR w 2050 spadnie poniżej 90 mln.
Tymczasem obecny trend jest co najmniej umiarkowanie optymistyczny - liczba zgonów i urodzeń zmierza do wyrównania się - dodając do tego imigrację mamy duże prawdopodobieństwo niewielkiego wzrostu w najbliższych latach (o ile rzecz jasna nie tąpnie gospodarka)
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Jarek » 19 cze 2011, o 21:03

Kabaret to mało powiedziane.

Szmul możesz nieco rowinąć ?

[nasz przemysł motoryzacyjny przy zatrudnieniu rzędu 200 tys. pracowników zbliża się do 20 mld euro eksportu. Dla odmiany rosyjski przemysł zbrojeniowy dla którego jednym z głównych źródeł dochodów jest eksport, przy zatrudnieniu 2,5-3 mln ludzi to raptem 10 mld dolarów eksportu.

Rosyjski przemysł zbrojeniowy nie tylko eksportuje obecnie ale produkuje na rynek wewnętrzny itp. Zresztą dochodzą do niego biura projektowe setki kooperantów itp
wszystko powstaje od podstaw a nie jest pospolitą montownią.

Czy ja mam wrażenie, że ktoś tu nie rozumie podstwowych pojęć ekonomicznych na jakie się powołuje

No to podziel się szerzej swoim wrażeniem.
Ostatnio edytowano 19 cze 2011, o 21:11 przez Jarek, łącznie edytowano 1 raz
Jarek
Użytkownicy
Użytkownicy

Następna strona

Powrót do Współczesne konflikty zbrojne