Wysiłek wojenny Francji 1944-1945

Dział poświęcony największemu i najkrwawszemu konfliktowi zbrojnemu XX wieku. Mimo ponad 70 lat od zakończenia drugiej wojny światowej, jej historia nadal fascynuje.

Wysiłek wojenny Francji 1944-1945

Postprzez Smith » 10 sty 2010, o 13:56

Chciałbym się dowiedzieć jakim potencjałem militarnym dysponowała Francja od 6 czerwca 1944 roku aż do kapitulacji Niemiec. Czy wojska Francuskie odegrały jakąś większą rolę w wyzwoleniu całej Francji oraz zdobywaniu Niemiec?
Ile ludzi liczyła armia Francuska 8 maja 1945 roku? Interesują mnie także jej siły powietrzne.
Słyszałem że wojska Francuskie bardzo łatwo zajęły dobrze broniony Strasburg.
\"Nad całą Hiszpanią niebo jest bezchmurne\"
Smith
Użytkownicy
Użytkownicy

Siły francuskie 1944-5

Postprzez ax25 » 22 sty 2010, o 23:02

Jak rozumiem chodzi o siły tzw. Wolnych Francuzów, walczących pod przywództwem gen. de Gaulle'a.

Powyższe wojska były tworzone od 1940 w Anglii; na początku wręcz śmiesznie małe, ale gdy wojska Vichy i Niemcy zaczęli przegrywać (Afryka), dołączało więcej ochotników. Także część kolonii i stacjonujących tam jednostek poparła de Gaulle'a.
Wszystkie jednostki Wolnych Francuzów były, wraz z zapotrzebowaniem, uzbrajane przez Anglików, a potem Amerykanów. Co ważne, na terenie Francji działał ruch oporu, choć bez porównania słabszy od polskiego, ale przyczynił się do wyzwolenia wielu miast, no i działaniach dywersyjno-wywiadowczych (np. dezinformacja Niemców w D-Day)

Znalazłem następujące dane:
"We wrześniu 1944 roku armia francuska liczyła 580 tysięcy żołnierzy, w grudniu 1944 roku po wcieleniu części członków Resistance[wspomnianego ruchu oporu] i częściowej mobilizacji 1 milion żołnierzy, zaś w momencie zakończenia wojny w Europie 1 milion 250 tysięcy żołnierzy, stanowiąc czwartą, co do ogólnej liczebności żołnierzy oraz liczebności oddziałów walczących na froncie, armię koalicji antyhitlerowskiej w Europie. "
Z taką siłą wojska Francji z pewnością odgrywały istotną rolę w walkach z 1944 i 1945 roku (później Francuzi dostali przecież swoją strefę okupacyjną)

W końcu wojny armia francuska miała już całkiem dobrze wyposażone wszystkie rodzaje wojsk (pancerne, lotnictwo, marynarkę).
Jako ciekawostkę podam jednak fakt, że niektóre oddziały francuskie jeszcze sporo po wojnie używały zdobycznych niemieckich czołgów (głównie pantery)

Wpisując w wyszukiwarce >wyzwolenie Strasburga< znalazłem wyczerpującą temat stronę (wikipedia, ale dane się zgadzają):
pl.wikipedia.org/wiki/2_Dywizja_Pancerna_(Francja)
ax25
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Smith » 23 sty 2010, o 14:44

Dzięki bardzo mi pomogłeś :)
\"Nad całą Hiszpanią niebo jest bezchmurne\"
Smith
Użytkownicy
Użytkownicy

Powrót do Druga wojna światowa 1939-1945