F-117

Lotnictwo wojskowe - sprzęt, taktyka, operacje sił powietrznych.

F-117

Postprzez Rafador » 18 lis 2005, o 16:59

Chciałbym przedstawić wam bliżej ten samolot F-117. Samolot ten mimo, ze niby jest ,,niewidzialny" został namierzony przez naziemny radar Tamara, a następnie zestrzelony. Jest to samolot uderzeniowy nie ma on szans w walce powietrznej. Kształt tego samolotu (kwadratowy bez zaokrągleń z materiałów RAM) rozbija fale radiowe radaru na wszystkie strony. Stosowany tylko w nocy. Jest bardzo cichy słychać tylko spadające bomby. Na świecie jest tylko 50 takich. Jeśli chodzi o uzbrojenie to nie ma żadnych atrybutów do walki w powietrzu. Skałduje bomby w 2 komorach wewnętrzynch. Może zrzucać wszystkie rodzaje bomb jakie są w siłachpowietrznych USA, lącznie z bronia jądrową.

Amerykanie peracują nad wersją, która była by przystosowana do lotów w dzień.

Są to informacje, które zapamietałem z programu, który oglądałem pare tygodni temu, dlatego są to informacje nie składne. Opis moze być z niewielkim marginesem błędu.
Ostatnio edytowano 18 lis 2005, o 18:07 przez Rafador, łącznie edytowano 1 raz
Rafador
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez tootenhamon » 18 lis 2005, o 17:20

Ok, może najpierw zajmę się dementowaniem:
1. Samolot da się wykryć, każdy samolot tego typu jest dla radarów naprawdę wykrywalny, dysponować należy radarem naziemnym. Przykładowo w Jugosławii gdzie stracono jednego F-117 znalazły go Czecho-Słowackie radary Tamara.
2. To nie jest bombowiec, tylko samolot uderzeniowy. Bombowcem można nazwać B-2 który przenosi bodajże 80 JDAMów. F-117 razić ma precyzyjnie cele wroga o znaczeniu strategicznym, np. centra dowodzenia itp..
3. Kombinują coś nad tym, aby zrobić ze 117 samolot do walki także w dzień.
4. Czy samolot przenosi broń jądrową-nie wiem, ale wiem że jego najskuteczniejszym uzbrojeniem są Pavewaye. A nie standardowe bomby swobodnie spadające itp..
\"Nie dbam o to, czy kraje sąsiadujące z Rosją zostaną skomunizowane\"

F. D. Roosvelt
tootenhamon
Użytkownicy
Użytkownicy

wiedza

Postprzez Rafador » 18 lis 2005, o 17:56

Nie mam pojecia skąd ty to wszystko wiesz?

Znalazłem jedynie potwierdzenie mojej tezy, ze ma broń jadrową cytat z Wikipedia:
,,Uzbrojenie przenoszone jest w dwóch wewnętrznych komorach bombowych. Masa uzbrojenia przenoszonego przez F117 wynosi 2000 kg. Gama uzbrojenia obejmuje praktycznie cały zestaw uzbrojenia myśliwca Sił Powietrznych USA oraz broń jądrową. Samolot nie ma uzbrojenia strzeleckiego."

Zmodyfikuje Wpis zwarzając na twoje uwagi.
Rafador
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez tootenhamon » 18 lis 2005, o 18:09

Revenant, Ty tu jesteś "rilajabul sours" więc omów zagadnienie plz.
\"Nie dbam o to, czy kraje sąsiadujące z Rosją zostaną skomunizowane\"

F. D. Roosvelt
tootenhamon
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 18 lis 2005, o 18:14

Kilka rzeczy należy wyjaśnić....

[quote=""tootenhamon""]Samolot da się wykryć, każdy samolot tego typu jest dla radarów naprawdę wykrywalny, dysponować należy radarem naziemnym. Przykładowo w Jugosławii gdzie stracono jednego F-117 znalazły go Czecho-Słowackie radary Tamara. [/quote]

Zdaje się, że w Jugosławi (konflikt o Kosowo) zestrzelenie F-117 spowodowane było nie Tamarą, a szpiegiem w sztabie NATO i obserwatorami w pobliżu baz lotniczych sojuszu we Włoszech.

[quote=""tootenhamon""]To nie jest bombowiec, tylko samolot uderzeniowy. Bombowcem można nazwać B-2 który przenosi bodajże 80 JDAMów. F-117 razić ma precyzyjnie cele wroga o znaczeniu strategicznym, np. centra dowodzenia itp..[/quote]

Zgadza się, jest to samolot uderzeniowcy (F-117), natomiast ilość bomb przenoszonych przez B-2 jest troche mniejsza....
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez dranio » 18 lis 2005, o 19:51

[quote=""tootenhamon""]Ok, może najpierw zajmę się dementowaniem:
2. To nie jest bombowiec, tylko samolot uderzeniowy. Bombowcem można nazwać B-2 który przenosi bodajże 80 JDAMów. F-117 razić ma precyzyjnie cele wroga o znaczeniu strategicznym, np. centra dowodzenia itp..
[/quote]

Każdy bombowiec jest samolotem uderzeniowym, za to nie kazdy samolot uderzeniowy jest bombowcem - są jeszcze samoloty wsparcia (szturmowe) w rodzaju A-10.
Ale trzeba zdawać sobie sprawę, że ta granica jest czysto umowna i płynna.

pozdrawiam
dranio
dranio
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Revenant » 18 lis 2005, o 20:09

[quote=""tootenhamon""]Revenant, Ty tu jesteś "rilajabul sours" więc omów zagadnienie plz.[/quote]
Dziękuję za wyrazy uznania :D :wink: Uważam, że są tutaj lepsi znawcy lotniczej techniki USA niż ja. Z tego co mi wiadomo, to F-117 przenosi tylko 2 naprowadzane bomby GBU-27/B, czyli układ powierzchni aerodynamicznych z rodziny Paveway II a układ naprowadzania z Paveway III. Wcześniej F-117 przenosił bomby z rodziny Paveway II, GBU-10. Pewnie teraz przystosowano F-117 do przenoszenia JDAMów, choć mimo wszytsko GBU-27 są - w mojej opinii - bardziej niezawodne.
F-117 nigdy nie był nosicielem broni jadrowej. Ilość takich systemów jest limitowana traktatami rozbrojeniowymi.
[quote=""Lupac""]Zdaje się, że w Jugosławi (konflikt o Kosowo) zestrzelenie F-117 spowodowane było nie Tamarą, a szpiegiem w sztabie NATO i obserwatorami w pobliżu baz lotniczych sojuszu we Włoszech.[/quote]
Żaden szpieg nie zapewni możliwości naprowadzania pocisków plot. na cel, w szczegolności, że stacje naprowadzania pracują w zakresie centymetrowym, przed którym technologia stealth ma chronić.
Pierwszy F-117 został stącony w 1991r. nad Irakiem przez zestaw Strzała-10M.
"Demokracji będziemy bronić do ostatniej kuli" - Aleksandr Łukaszenko, prezydent Białorusi
Revenant
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez dranio » 18 lis 2005, o 20:31

[quote=""Revenant""]Pierwszy F-117 został stącony w 1991r. nad Irakiem przez zestaw Strzała-10M.[/quote]

A jakiś jego numer to można gdzieś uzyskać?

pozdrawiam
dranio
dranio
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Revenant » 18 lis 2005, o 21:01

[quote=""dranio""]A jakiś jego numer to można gdzieś uzyskać?
[/quote]
Ja go nie znam. Ale... możesz wysłać malia do Wojciecha Łuczaka z Raportu WTO :wink: Pamiętam, jak w jakimś programie w TVP1 (a może to radiu było :? ) opowiadał ze szczegółami o tym zdarzeniu.
"Demokracji będziemy bronić do ostatniej kuli" - Aleksandr Łukaszenko, prezydent Białorusi
Revenant
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez dranio » 18 lis 2005, o 21:15

[quote=""Revenant""][quote=""dranio""]A jakiś jego numer to można gdzieś uzyskać?
[/quote]
Ja go nie znam. Ale... możesz wysłać malia do Wojciecha Łuczaka z Raportu WTO :wink: Pamiętam, jak w jakimś programie w TVP1 (a może to radiu było :? ) opowiadał ze szczegółami o tym zdarzeniu.[/quote]

Wiesz kol. Łuczaka znam osobiście i przy całej mojej sympatii do niego, pewnych informacji nie traktuję poważnie :P
Pamętam jak. ok. 1995 r. w ówczesnej redakcji SP, gdzie co wtorek odbywały się spotkania ludzi "z lekką śrubką militarną" oznajmił zebranym, że WP lada chwila dostanie RBS Bill, a instrukcje do nich już się drukują w j. polskim. :D

Tak więc pozdrawiam

dranio
dranio
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 18 lis 2005, o 21:49

[quote=""Revenant""][quote=""Lupac""]Zdaje się, że w Jugosławi (konflikt o Kosowo) zestrzelenie F-117 spowodowane było nie Tamarą, a szpiegiem w sztabie NATO i obserwatorami w pobliżu baz lotniczych sojuszu we Włoszech.[/quote]

Żaden szpieg nie zapewni możliwości naprowadzania pocisków plot. na cel, w szczegolności, że stacje naprowadzania pracują w zakresie centymetrowym, przed którym technologia stealth ma chronić.
Pierwszy F-117 został stącony w 1991r. nad Irakiem przez zestaw Strzała-10M.[/quote]

Nad Serbią F-117 został strącony przez pociski SA-6 (Kub), a namierzony został przez jakiś radar starszej generacji.
A co do Iraku i zestrzelenia F-117 w czasie Pustynnej Burzy... Chyba oficjalnie, jeszcze, nikt tego nie przyznał. Więc zostaje nam czekać....
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szafran » 19 lis 2005, o 16:01

W Lotnictwie 94 jest artykuł pt. "F-117 w walce" i nie ma tam żadnych informacji o zestrzeleniu jakiegokolwiek F-117 ani też o stracie jakiejkolwiek innej maszyny chociażby w wypadku i wszystkie samoloty wróciły do bazy Tonopah.
A w 1999 roku F-117 został strącony nie przez Kuba ale przez S-125 Newa.
Pzdr
Porucznik
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Revenant » 19 lis 2005, o 21:51

[quote=""porucznik""]
A w 1999 roku F-117 został strącony nie przez Kuba ale przez S-125 Newa.[/quote]
Nie pałam tak bezkrytycznym zachwytem wobec możliwości F-117 jak większość, jednak co jak co, ale pisanie, że F-117 został namierzony przez SNR-125 jest dla niego krzywdzące. W jakim sensie F-117 byłby niewykrywalny, skoro takie starocie jak SNR-125 mogłoby naprowadzać na niego pociski rakietowe? I tutaj żadne Tamary ani inne cuda nie pomogą, jak SNR nie będzie mógł podświetlić celu.
Revenant
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szafran » 19 lis 2005, o 22:05

Z dostępnych mi informacji wiem że zestawy rakietowe S-125 Newa były modernizowane przy pomocy francuskiej technologii(kamery termowizyjne???)
Możliwy scenariusz zestrzelenia F-117 to namierzenie samolotu,ktory nie po raz pierwszy lecial tą samą trasą, przez Tamare a następnie odpalenie pocisków rakietowych których zapalniki eksplodowały na określonej wyskości rażąć samolot chmarą odłamków.Z tym że były to pociski zestawu S-125 zetknąlem się nie tylko w jednym źródle.Natomiast nie wykluczam że informacja dt zestrzelenia F-117 przez S-125 Newa może być nieprawdziwa i podana w celach propagandowych aby pokazać że amerykańska technologia nie jest aż tak skuteczna.
A może Chińczycy lub Rosjanie przyłożyli do tego ręke???
Pzdr
Porucznik
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Poranek » 19 lis 2005, o 23:16

Wzajemne oddziaływanie, między jakim kolwiek obiektem a falami radiowymi jest troszkę bardziej skomplikowane niż tylko odbicie i pochłanianie.
Kto pamięta najdłuższy na świecie maszt radiowy we wsi Konstantynów pod Gąbinem ten wie że on miał wielokrotność długości fali dla częstotliwości programu pierwszego polskiego radia (wysokość masztu to 646m i to o ile pamiętam jest połową długości fali tego radia). Dochodziło wtedy do samoistnego wzmocnienia fali o maszt.
Pamiętam, że gdzieś wyczytałem, iż w Iraku podczas pierwszej kampanii amerykanie rozstrzeliwali metodycznie jeden z najstarszych radarów w arsenału Saddama właśnie ze względu na interferencje częstotliwości na dźwigarze płata.
Być może, że F117 był przygotowany do walki ze znacznie nowocześniejszą armią radziecką niż to, co mieli Irakijczycy i to, co wykombinowali w byłej Jugosławii.
I tak, według mnie, ta skąd, inąd niezwykła maszyna, jaką jest ten samolot padła ofiarą nie tyle pragnących utrzeć nosa amerykanom służb specjalnych Rosji, Francji czy Chin a złego i krótko wzrocznego planowania i słabego rozpoznania oraz przeceniania własnych sił.
Niewykluczone też, że zestrzelenia dokonano za pomocą kanału TV lub podczerwieni po prostu nie bardzo pamiętam historię obu trafień a i tak jest to historia szczątkowa podana i mielona przez media. Należałoby usiąść i odsiać wiele sensacji, którą tam chcieli pismacy wcisnąć, niewiedzy redaktorów ( w czasie Natowskiej interwencji w byłej Jugosławii „Gazeta Wyborcza” metodycznie używała w stosunku do pionowzlotu Harier określenia śmigłowiec)
Oraz przekłamań samoistnych i złej woli na linii wojskowi –prasa.
Pozdrawiam
Poranek
przepraszam za ortografię, dyslektą jestem i papierami okazać się mogę
Poranek
Użytkownicy
Użytkownicy

Następna strona

Powrót do Lotnictwo wojskowe