Nowości prasowe

Dyskusje dotyczące źródeł informacji związanych z tematyką forum.

Postprzez REMOV » 10 gru 2005, o 15:05

[quote=""PiterNZ""]Odpowiednio w latach 90-tych żadnych nowych wresji samolotów, wyrzutni przeciwlotniczych[/quote]Pogubiłeś się w swojej własnej wypowiedzi. Dla przypomnienia, komentowałem zdanie: "Warto również zauważyć, że po 1990 r. rozwój wielu rodzajów techniki wojskowej bardzo zwolnił tempo stąd być może gazety nie mają pomysłu o czym pisać". A Ty teraz piszesz o zakupach w Polsce, po załamaniu systemu i innych wydarzeniach. Zdecyduj się może o co Ci chodzi, ok? Skaczesz z tematu na temat, gubisz sam własny wątek.
2) Jak często poprzednio wdrażano nowe generacje czołgów.
A skąd pomysł redukowania techniki wojskowej do samych skorup czołgów? I dlaczego niby to ma być wykładnikiem postępu. Dlaczego nie zadałeś pytania o nowe modele muszkietów, przecież to się do tego samego sprowadza. Jedne platformy uzbrojenia wypierają inne.
Armie się redukują, budżety obronne również, wymiana uzbrojenia na nowe generacje została spowolniona.
Obawiam się, że masz zupełnie fałszywe rozumienie pojęcia technika wojskowa, okropnie wypaczone. Armie może i się redukują, ale rozwija się ich utechnicznienie i nasycenie sprzętem - to nawet widać w Chinach! I jasno widać wymianę uzbrojenia - nadal wypisujesz herezję.
Czytamy to same nTW ale nie interesują mnie statystyki.
Ponownie coś źle zrozumiałeś - nie pisałem Ci o żadnych statystykach, tylko podałem, że kompletnie źle oceniłeś przed ostatni numer nTW.
Z całym szacunkiem dla Rooikata już kiedyś był opisywany właśnie w nTW a agregaty prądotwórcze mnie nie interesują. pozostałych artykułów nie komentuję.
Czy Ty jeszcze pamiętasz swoje zarzuty? Chodziło o wojsko lądowe, a nie co Tobie się podoba, a co nie. Mnie się podobają blondynki, no i co z tego wynika?
2) do oceny to może warto byłoby zrobić na Forum ankietę.
O czym - o ostatnim numerze? O przedostatnim? O ostatnich dziesięciu? I jakie będzie kryterium oceny, subietywne marudzenie?
Apropo ceny zakładam, że Wydawnictwo podjęło decyzję na podstawie analizy ekonomicznej i badań marketingowych.
... a nic nie napiszę :wink:
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 11 gru 2005, o 12:01

[quote=""REMOV""][quote=""PiterNZ""]Odpowiednio w latach 90-tych żadnych nowych wresji samolotów, wyrzutni przeciwlotniczych[/quote]Pogubiłeś się w swojej własnej wypowiedzi. Dla przypomnienia, komentowałem zdanie: "Warto również zauważyć, że po 1990 r. rozwój wielu rodzajów techniki wojskowej bardzo zwolnił tempo stąd być może gazety nie mają pomysłu o czym pisać". A Ty teraz piszesz o zakupach w Polsce, po załamaniu systemu i innych wydarzeniach. Zdecyduj się może o co Ci chodzi, ok? Skaczesz z tematu na temat, gubisz sam własny wątek.[/quote]
1) Sytuacja w Polsce była w latach 90-tych reprezentatywna dla całego bloku wschodniego.
2) Rozpad bloku wschodniego zakończył wyścig zbrojeń co widać na przykładzie Niemiec.

[quote=""REMOV""]
2) Jak często poprzednio wdrażano nowe generacje czołgów.
A skąd pomysł redukowania techniki wojskowej do samych skorup czołgów? I dlaczego niby to ma być wykładnikiem postępu. Dlaczego nie zadałeś pytania o nowe modele muszkietów, przecież to się do tego samego sprowadza. Jedne platformy uzbrojenia wypierają inne.[/quote]
1) REMOV Ty jesteś fachowcem i dostrzegasz "drobne zmiany" które podnoszą wartość uzbrojenia jednak wielu hobbystów ich nie dostrzeże.
2) Leo-1 wymieniono w latach 80-tych na Leo-2, analogicznie było w wielu rodzajach uzbrojenia. W latach proces zwolnił.

[quote=""REMOV""]
Armie się redukują, budżety obronne również, wymiana uzbrojenia na nowe generacje została spowolniona.
Obawiam się, że masz zupełnie fałszywe rozumienie pojęcia technika wojskowa, okropnie wypaczone. Armie może i się redukują, ale rozwija się ich utechnicznienie i nasycenie sprzętem - to nawet widać w Chinach! I jasno widać wymianę uzbrojenia - nadal wypisujesz herezję.[/quote]
Proces widać ale nie ma już takiego tempa jak wcześniej. Nie ma nowych BWP we Francji czy Niemczech.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 11 gru 2005, o 14:16

[quote=""PiterNZ""]1) Sytuacja w Polsce była w latach 90-tych reprezentatywna dla całego bloku wschodniego.[/quote]A kto powiedział, że mowa jedynie o bloku wschodnim?
2) Rozpad bloku wschodniego zakończył wyścig zbrojeń co widać na przykładzie Niemiec.
Serio? A Puma czy Fennek to się wzięły z powietrza?
1) REMOV Ty jesteś fachowcem i dostrzegasz "drobne zmiany" które podnoszą wartość uzbrojenia jednak wielu hobbystów ich nie dostrzeże.
Jakie drobne? Zmieniła się przecież taktyka, stąd nacisk na inne typy uzbrojenia i wyposażenia.
2) Leo-1 wymieniono w latach 80-tych na Leo-2, analogicznie było w wielu rodzajach uzbrojenia. W latach proces zwolnił.
Skąd tak dziwaczne podejście, aby rozwój techniki wojskowej mierzyć jedynie zmianami w czołgach? Skąd Ci to przyszło do głowy? Przecież to bzdura od początku do końca!
Proces widać ale nie ma już takiego tempa jak wcześniej. Nie ma nowych BWP we Francji czy Niemczech.
Mam wrażenie, że ktoś Cię zamroził i obudził w przeszłości w roku 1991. Nie ma nowych bwp? Weż może jednak pobaw się googlem i poszukaj. Poczytaj sobie o zmianach w taktyce i WPROWADZANIU innej kategorii pojazdów w miejscu innych.

Ponownie powtarzam, jako fan muszkietów twierdziłbyś, że w technice wojskowej jest regres, bo nikt nowych muszkietów nie tworzy? Przecież to absurd, a dokładnie to samo piszesz. W miejsce muszkietów wstaw sobie dowolny pojazd jaki uwielbiasz (na przykład czołg).
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 11 gru 2005, o 14:16

[quote=""PiterNZ""]1) Sytuacja w Polsce była w latach 90-tych reprezentatywna dla całego bloku wschodniego.[/quote]A kto powiedział, że mowa jedynie o bloku wschodnim?
Serio? A Puma czy Fennek to się wzięły z powietrza?
Jakie drobne? Zmieniła się przecież taktyka, stąd nacisk na inne typy uzbrojenia i wyposażenia.
Skąd tak dziwaczne podejście, aby rozwój techniki wojskowej mierzyć jedynie zmianami w czołgach? Skąd Ci to przyszło do głowy? Przecież to bzdura od początku do końca!
Mam wrażenie, że ktoś Cię zamroził i obudził w przeszłości w roku 1991. Nie ma nowych bwp? Weż może jednak pobaw się googlem i poszukaj. Poczytaj sobie o zmianach w taktyce i WPROWADZANIU innej kategorii pojazdów w miejscu innych.

Ponownie powtarzam, jako fan muszkietów twierdziłbyś, że w technice wojskowej jest regres, bo nikt nowych muszkietów nie tworzy? Przecież to absurd, a dokładnie to samo piszesz. W miejsce muszkietów wstaw sobie dowolny pojazd jaki uwielbiasz (na przykład czołg).
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 11 gru 2005, o 21:37

[quote=""REMOV""][quote=""PiterNZ""]1) Sytuacja w Polsce była w latach 90-tych reprezentatywna dla całego bloku wschodniego.[/quote]A kto powiedział, że mowa jedynie o bloku wschodnim?
Serio? A Puma czy Fennek to się wzięły z powietrza?[/quote]
1) W latach 80-tych w RFN i NATO wdrożono kilka nowych typów czołgów, nowe modele BWP i Pumie i Fennec to raczej drobiazgi.
2) Najwięcej na zbrojenia wydawało NATO (USA) i UW (ZSRR) chyba, że czegoś nie wiem.

[quote=""REMOV""][quote=""PiterNZ""] 1) REMOV Ty jesteś fachowcem i dostrzegasz "drobne zmiany" które podnoszą wartość uzbrojenia jednak wielu hobbystów ich nie dostrzeże. [/quote]Jakie drobne? Zmieniła się przecież taktyka, stąd nacisk na inne typy uzbrojenia i wyposażenia.[/quote]
1) Konflikt pełnoskalowy w Europie odszedł już w zapomnienie.
2) Rozwój bronii pancernej zwolnił. Kiedy miały być wdrożone M1A2.

[quote=""REMOV""][quote=""PiterNZ""] 2) Leo-1 wymieniono w latach 80-tych na Leo-2, analogicznie było w wielu rodzajach uzbrojenia. W latach proces zwolnił.[/quote]Skąd tak dziwaczne podejście, aby rozwój techniki wojskowej mierzyć jedynie zmianami w czołgach? Skąd Ci to przyszło do głowy? Przecież to bzdura od początku do końca!
Mam wrażenie, że ktoś Cię zamroził i obudził w przeszłości w roku 1991. Nie ma nowych bwp? Weż może jednak pobaw się googlem i poszukaj. Poczytaj sobie o zmianach w taktyce i WPROWADZANIU innej kategorii pojazdów w miejscu innych. [/quote]
1) pisalismy o uzbrojeniu pod kątem artykułów w NTW stąd celowo wybrałem te które mogą wzbudzać większe zainteresowanie.
Pracowałem kiedyś w wydawnictwie i jak kartografowie tworzyli wizję mapy to dla nich wszystko było ważne jednak dla przeciętnego nabywcy mapy powstawał produkt zupełnie niestrawny. Stąd inny wymiar ma artykuł o artylerii samobieżnej (opis systemów w AR, bodajże Technika Wojskowa 2/1991) od np.:
"Miejsce JBR-ów w systemie obronnym państwa"
"Polsko-Duńskie Seminarium Przemysłu Obronnego 2003"
Ciekawy był np. "Czołg Chieftain".
2) Co do nowych BWP to w głównych armiach europejskich są: RFN (Mardery już bardzo wiekowe), Francja (nie pamietam nazwy ale jeszcze starsze od Marderów), W.Brytania (Warriory z lat 80-tych), USA (M2 Bradleye z lat 80-tych). Rosja również zatrzymała się na latach 80-tych. Przyznaję oczywiście, że są także CV-90 lub austraicko-hiszpański.
Jednak proces wymiany na nowe generacje zwolnił z przyczyn finansowych.

[quote=""REMOV""] Ponownie powtarzam, jako fan muszkietów twierdziłbyś, że w technice wojskowej jest regres, bo nikt nowych muszkietów nie tworzy? Przecież to absurd, a dokładnie to samo piszesz. W miejsce muszkietów wstaw sobie dowolny pojazd jaki uwielbiasz (na przykład czołg).[/quote]
1) Napisałem, że moim zdaniem NTW jest mniej ciekawa obecnie i potwierdza to ankieta w innym temacie. Przy czym nie wynika z tego, że Redakcja NTW musi nagle zmienić czasopismo. Jeżeli poziom sprzedaży rośnie albo zarobki są na przyzwoitym poziomie to być może po prostu część ludzi będzie kupowała np. Poligon a nie NTW.
2) Nie twierdzę, że w technice wojskowej nastąpił regres. Proces zmian zwolnił w stosunku do tego jaki miał miejsce w latach 80-tych. Chociaż jestem skłonny przyznać, że zaczyna znowu przyspieszać.
Po prostu prace B+R zależą od wartości budżetów obronnych a te generalnie zmniejszyły się poza bardzo nielicznymi wyjątkami.
3) Co do czołgów to każdy lubi to co jemu się podoba i tak się składa, że ja lubię czołgi, bwp, samoloty bojowe i broń strzelecką stąd nowy (informatyczny) wymiar techniki wojskowej mniej mnie interesuje.
Dla mnie to hobby i czytam tylko to co lubię.

Poza tym odnoszę wrażenie, że spór jest trochę jałowy ponieważ nie twierdzę, że obiektywnie NTW jest gorsza - nie mam danych, że było tak czy inaczej.
Natomiast całkiem subiektywnie uważam, że NTW jest gorsza a co do ceny to akurat byłbym gotów dopłacić ponieważ staram się zaoszczędzić na ilości kupowanych tytułów.
Kto miał rację zobaczymy za kilka lat i wcale nie jest tak, że chciałbym ją mieć. Osobiście życzę NTW jak najlepiej :). Jak zobaczyłem w Bellonie drugi numer z 1991 r. to czym prędzej go kupiłem a zdobycie 1/1991 kosztowało mnie sporo wysiłku. Jak napisałem wcześniej być może nie ma już efektu świeżości?
P.S. Osobiście mam nadzieję, że przypadnie mi do gustu właśnie Poligon.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 13 gru 2005, o 11:04

Kurde wygląda na to, że w przyszłym roku MSiO zdrożeje do +/- 12,50 zł. Mam nadzieje, że w ramach tej podwyżki coś extra dodadzą.
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 13 gru 2005, o 15:35

Być może coś przegapiłem ponieważ ze względu na oszczędności przestałem kupować "MSiO". Jednak czasami przeglądałem i przeglądam pismo i brakuje mi dokończenia serii "Kronika PMW" - lub coś podobnego, dokładnej nazwy nie pamiętam.
W każdym numerze było kilka stron poświęconych zakupom i zmianom strukturalnym. Bardzo czekałem na koniec lat 70-tych i 80-te ale chyba skończyli wcześniej.
Mam pytanie czy mam rację, że serię przerwano wcześniej czy coś przegapiłem.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 16 gru 2005, o 11:57

Zakładam, że chodzi Ci o kronikę PMW pisaną przez Roberta Rochowicza, co jakiś numer poszczególny rok. Ostatnio faktycznie nie było, a ostatni opisany rok to coś koło lat 60-tych (nie mam teraz tego pod ręką).
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 16 gru 2005, o 14:40

[quote=""Lupac""]Zakładam, że chodzi Ci o kronikę PMW pisaną przez Roberta Rochowicza, co jakiś numer poszczególny rok. Ostatnio faktycznie nie było, a ostatni opisany rok to coś koło lat 60-tych (nie mam teraz tego pod ręką).[/quote]Dokładnie
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 24 gru 2005, o 16:57

Robert Rochowicz dojechał do roku 1970 (numer 2/2005), więc kto wie może powoli zaczynają "tworzyć się trudności" z pozyskiwaniem dalszych materiałów.

Zdaje się, że powinnien mieć dostęp do materiałów do 1980 roku (25 lat), ale różnie może to wyglądać.

A MSiO zrobiło się droższe już od numeru 6/2005.... 100 stron za 12,5 zł.
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 24 gru 2005, o 18:48

[quote=""Lupac""]Zdaje się, że powinnien mieć dostęp do materiałów do 1980 roku (25 lat), ale różnie może to wyglądać.[/quote]
Dlaczego 25? Czytałem, że obowiązuje 30.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 24 gru 2005, o 20:22

Zgadza się..... Mój błąd. Dokumenty dostępne są po 30 latach...
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 24 gru 2005, o 23:44

[quote=""Lupac""]Zgadza się..... Mój błąd. Dokumenty dostępne są po 30 latach...[/quote]
Szkoda :(
Myślałem, że się coś zmieniło.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 7 sty 2006, o 14:41

Czy ktos wie kiedy będzie wydane pismo "Poligon" niestety redakcja NTW zaskoczyła mnie bardzo swoją niesolidnością. Zapewniano w pismach, że Poligon wyjdzie w grudniu a mamy 7 stycznia i nic. Po prostu żenada.
Ostatnio edytowano 7 sty 2006, o 21:51 przez PiterNZ, łącznie edytowano 1 raz
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 7 sty 2006, o 15:08

Także co dzień się rozglądam w różnych miejscach i nic. Zresztą nie ma ani nTW ani Raportu. Chyba wszyscy jeszcze na Sylwestrze... Bardzo szybko natomiast w tym roku pokazało się Lotnictwo.
Szukasz informacji z MSPO i nie tylko? Zajrzyj: dziennikzbrojny.pl
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Internet, literatura, prasa, film