Nowości prasowe

Dyskusje dotyczące źródeł informacji związanych z tematyką forum.

Postprzez PiterNZ » 6 gru 2005, o 22:52

[quote=""Michał Gajzler""][quote=""REMOV""]Od jakiegoś czasu krążyły plotki o nowym czasopiśmie "Wojska lądowe", widać jednak zmienili tytuł. Kiedy ma pojawić się pierwszy numer? Od stycznia? To ma być miesięcznik?[/quote]
W takim razie te "wojska lądowe" zostały zdegradowane do roli podtytułu. Nie podałem pełnej nazwy - niedopatrzenie poprawiam: "Poligon, Magazyn Miłosników Wojsk Lądowych". Pierwszy numer, jak napisano, pod koniec grudnia (numer styczeń-marzec). Magazyn ma mieć formę kwartalnika (ale co z tego wyewoluuje?). Pierwszy numer 14,50zł. W zapowiedziach m.in. powstanie T-72, tekst o wojskach lądowych Szwajcarii, KW-2, ciężarówki GMC (WWII), polska obrona przeciwpancerna w 1939, bitwa pod Piedmonte, Turkmeńskie jednostki SS i muzea w Rzymie.[/quote]
Jak dla mnie to może być coś bardzo ciekawego. Chętnie przeczytam o powstaniu T-72, szwajcarskich wojskach lądowych, ciężarówkach GMC (WWII) oraz polskiej obronie przeciwpancernej w 1939 r.
Co do 1939 r. to ukazuje się ostatnio sporo ciekawych materiałów (np. w Lotnictwie o jastrzębiu) a artykułów o wojskach lądowych poszczególnych państw to praktycznie nie ma. Ten ostatni temat jest bardzo ciekawy ponieważ Zachód bardzo redukuje swoje armie czyli moim zdaniem spodziewają się podobnego ruchu ze strony Rosji i Chin.
Zresztą w przypadku Rosji i Chin widać wyraźnie odejście od koncepcji zastępowania jakości ilością - osobiście łączę to ze wzrostem cen uzbrojenia.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 7 gru 2005, o 01:35

[quote=""Michał Gajzler""]Magazyn ma mieć formę kwartalnika (ale co z tego wyewoluuje?). Pierwszy numer 14,50zł. W zapowiedziach m.in. powstanie T-72, tekst o wojskach lądowych Szwajcarii, KW-2, ciężarówki GMC (WWII), polska obrona przeciwpancerna w 1939, bitwa pod Piedmonte, Turkmeńskie jednostki SS i muzea w Rzymie.[/quote]Dziękuję za informacje. Brzmi ciekawie. Tyle tylko, że mam nieco dziwne wrażenie, że jest to jakby wewnętrzna konkurencja dla nTW. Chyba, że tematy nowsze przesuną do miesięcznika, zaś historyczne, mniej aktualne i duże monografie do tego kwartalnika.
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szafran » 7 gru 2005, o 10:22

Ws grudniowego numeru "Lotnictwa" to mnie ciekawi jedno dlaczego jest monografia śmigłowca Eurocopter Tiger???Przecież ten temat był już w numerze 41.
A ws nowego czasopisma pt "Poligon, Magazyn Miłosników Wojsk Lądowych" to widać że będzie ostra konkurencja między "Militariami XX wieku" i MiF na czym mam nadzieje skorzystają czytelnicy.
Pzdr
Porucznik
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 7 gru 2005, o 11:06

[quote=""REMOV""] tak swoją drogą, to mając "Lotnictwo", "Strzał", "Morza, Statki i Okręty" i "Poligon" jaki sens będzie wydawać "Nową Technikę Wojskową", skoro wszystkie tytuły obejmują całokształt zagadnienia?[/quote]

Podobnie uważam. Problemy z "jakością" nTW pojawiły się gdy na rynek wprowadzono "Lotnictwo" i "Strzał". A teraz ten "Poligon". Stosując porównanie to para zamiast w jeden idzie w kilka gwizdków :D
Szukasz informacji z MSPO i nie tylko? Zajrzyj: dziennikzbrojny.pl
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 7 gru 2005, o 11:55

Wygląda, że "Poligon" będzie podobny do "MSiO", po prostu będzie poruszanych więcej spraw z dziedziny wojsk lądowych. Ja namiętnie czytam MSiO i widze, że jakoś się nie "gryzą" z artykułami z NTW. Jakoś w nTW nie znajdzie się artykułów o żaglowcach czy rozwoju artylerii XVII czy XVIII wieku.
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 7 gru 2005, o 12:07

[quote=""K_FFOX""]Czyli jak dla mnie wieje nuda :/ Ale i tak to kupie a ile ma mięć to stron jeśli będzie stało 14 zeta[/quote]
Ile stron - nie podano (przynajmniej w Lotnictwie).

[quote=""REMOV""]Dziękuję za informacje. Brzmi ciekawie. Tyle tylko, że mam nieco dziwne wrażenie, że jest to jakby wewnętrzna konkurencja dla nTW. Chyba, że tematy nowsze przesuną do miesięcznika, zaś historyczne, mniej aktualne i duże monografie do tego kwartalnika.[/quote]

Prosze bardzo. A taka wizja chyba nawet może mieć sens. Wydaje mi się że nisza na taki kwartalnik istnieje. Przynajmniej konkurencja o identycznym charakterze nie istnieje. Zobaczymy.

[quote=""Porucznik""]A ws nowego czasopisma pt "Poligon, Magazyn Miłosników Wojsk Lądowych" to widać że będzie ostra konkurencja między "Militariami XX wieku" i MiF na czym mam nadzieje skorzystają czytelnicy. [/quote]

Co do "Militarów XX wieku" - wciąż mam wrażenie, że jednak występuje tam lekki przerost formy nad treścią. Jest widoczny postęp, jednak nawet teksty tych samych autorów w innych tytułach wydają się być ciekawsze (np. M. Wawrzyńskiego)...i pozbawione kwiatków takich jak tekst to I-16;-). Narazie gdybym miał wybierać między "M XX w" i MiF to zdecydowanie stawiam na ten drugi tytuł.
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 7 gru 2005, o 12:58

Militaria XX wieku to faktycznie przerost grafiki nad treścią, od grafiki mam internet :D

Istnieje nisza na rynku dla "Poligonu" ale co z nTW? Kiedyś były tylko to jedno czasopismo, teraz gdy ma się ogólne zainteresowania militariami potrzeba sporej sumki co miesiąc by realizować swoje hobby :(
Szukasz informacji z MSPO i nie tylko? Zajrzyj: dziennikzbrojny.pl
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 7 gru 2005, o 23:14

[quote=""kwato""] Hehe, by wymienić tylko polskie periodyki o tematyce militarnej:[/quote]
Moim zdaniem dużo pozycji o wojskach lądowych nie ma. Ująłbym ten wykaz inaczej:

1) Ogółnie wojskowość
II WŚ i później, Wszystkie rodzaje uzbrojenia plus struktury:
- Nowa Technika Wojskowa (coraz gorzej się cyta)
- Militaria i Fakty (czasami są ciekawe artykuły)
- Militaria XX w. (bardzo sporadycznie)
- Raport WTO (coraz gorzej się cyta)
- Polska Zbrojna (od jakiegoś czasu moim zdaniem po prostu dno)

2) Siły Powietrzne
- Lotnictwo (wybrane numery są ciekawe)
- Skrzydlata Polska
- Aeroplan

3) Marynarka Wojenna
- Morza, Statki i Okręty
- Okręty Wojenne
Odnoszę wrażenie, że najbardziej profesjonalne czasopisma. Kupuję rzadko ale tylko dlatego, że na nich akurat oszczędzam.

4) Siły specjlane
- Komandos

5) Broń strzelecka
- Strzał
- Broń

6) Wojska Lądowe
Tutaj ciekawostka nie ma pozycji która zajmowałaby się wyłacznie wojskami lądowymi. Uzbrojeniem, strukturami i konfliktami zbrojnymi.
Stąd moim zdaniem Poligon ma szanse ponieważ trafia w niszę.

Nie kojarzę pisma "Arsenał".
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 7 gru 2005, o 23:23

Powyższą listę możnaby zatytułować Zwierzenia malkonenta. Jestem pewny, że po pół roku Twojego zapoznawania się z IDR czy JDW przeczytałbym obok "coraz gorzej się cyta" (cytat, nomen omen, dosłowny) :wink:

PS. "Broń i amunicja", a nie sama "Broń". "Arsenał" to jest nieregularny miesięcznik (czasami zamienia się w dwumiesięcznik). Generalnie o broni (choć Królik może się ze mną nie zgodzić) :wink:
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 7 gru 2005, o 23:53

[quote=""REMOV""]Powyższą listę możnaby zatytułować Zwierzenia malkonenta. Jestem pewny, że po pół roku Twojego zapoznawania się z IDR czy JDW przeczytałbym obok "coraz gorzej się cyta" (cytat, nomen omen, dosłowny) :wink:
PS. "Broń i amunicja", a nie sama "Broń". "Arsenał" to jest nieregularny miesięcznik (czasami zamienia się w dwumiesięcznik). Generalnie o broni (choć Królik może się ze mną nie zgodzić) :wink:[/quote]
Nie masz racji ponieważ:
1) Interesuje się głównie wojskami lądowymi stąd części 2) do 5) chociaż ciekawych nie traktuję priorytetowo (brak czasu i oszczędności finansowe).
2) Co do Lotnictwa, NTW i Raportu kupowałem kiedyś każdy numer ale obecnie jest:
a) coraz więcej artykułów sponsowrowanych,
b) różnego rodzaju analiz politycnych które mnie nie interesują.
Warto również zauważyć, że po 1990 r. rozwój wielu rodzajów techniki wojskowej bardzo zwolnił tempo stąd być może gazety nie mają pomysłu o czym pisać - ile można dać artykułów o T-72 bądź Leo-2.
Drugą przeszkodą jest być może 30 letnia klauzula tajności dokumentów w WP co powoduje, że np. świetna książka J. Kajetanowicza kończy "Polskie wojska lądowe w latach 1945 - 1960" kończy się na 1960 r. a artykuł w Militrariach i Faktach na 1965 r. Z drugiej strony na Forum Bezpieczeństwo można znaleźć bardzo dokładne opisy struktur LWP z okresu 1965 - 1990 r.
Kolejny problem to przeginanie przez niektórych w interpretacji faktów - np. kiedyś T-34 był najlepszym jakościowo czołgiem II WŚ a obecnie niektórzy piszą (polscy autorzy), że to najgorszy złom. Po prostu brakuje wyczucia środka.
Poza tym sądząc po tytule innego tematu na tym Forum nie tylko ja uważam, że NTW i Raport obniżyły loty. Pierwsze numery czytało się z przyjemnością od deski do deski a ostatnio zrezygnowałem po raz pierwszy z zakupu NTW.
Jest sporo o lotnictwie, marynarce wojennej i bronii strzeleckiej ale o samych wosjakch lądowych tak wiele nie ma.

To moja subiektywna opinia stąd bardzo czekam na "Poligon". ponieważ być może uda się pismu wstrzelić w lukę. Brakuje mi artykułów o strukturach UW, NATO, uzbrojeniu wojsk lądowych (np. M114, M115, D-30, D-20, 2S3, T-55) z podaniem danych liczbowych (np. NAL posiadała 155 D-20 i 549 T-72). Strukturach z okresu II WŚ. Itp. Ile "wojsk lądowych" i jakich państw opisano ostatnio w NTW bądź Raporcie.
W Lotnictwie opisano kiedyś Siły Powietrzne każdego państwa Świata - włącznie z Dominikaną i Haiti. O Marynarce Wojennej można kupić wydania zbiorcze i sporo Flot jest opisywanych. Ale jak wyglądają dziś wojska lądowe Białorusi, Peru i Ekwadoru, Kanady, Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Holandii, RPA czy Nowej Zelandii.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 8 gru 2005, o 00:27

[quote=""kwato""]
O którymś zapomniałem?[/quote]

Jak dobrze poszukac to jeszcze coś się znajdzie :wink: . Ukazuje się coś o kawalerii, gdzieś mignęło mi coś co zwie się Mars... A tak poza tym to gdzie się podziało "Lotnictwo z Szachownicą" :D ?
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 8 gru 2005, o 00:30

[quote=""PiterNZ""]a) coraz więcej artykułów sponsowrowanych,[/quote]Szczerze mówiąc, wolisz płacić za numer dwa razy więcej bez nich? :wink:
b) różnego rodzaju analiz politycnych które mnie nie interesują.
Tak samo jak w IDR i JDW, bez różnicy.
Warto również zauważyć, że po 1990 r. rozwój wielu rodzajów techniki wojskowej bardzo zwolnił tempo stąd być może gazety nie mają pomysłu o czym pisać
Dawno nie czytałem podobnej herezji, bez urazy. Jest wręcz odwrotnie.
Poza tym sądząc po tytule innego tematu na tym Forum nie tylko ja uważam, że NTW i Raport obniżyły loty.
Ale ja nie twierdzę, że Ty jedyny marudzisz, prawda? :wink:
Pierwsze numery czytało się z przyjemnością od deski do deski a ostatnio zrezygnowałem po raz pierwszy z zakupu NTW. Jest sporo o lotnictwie, marynarce wojennej i bronii strzeleckiej ale o samych wosjakch lądowych tak wiele nie ma.
Aż zerknąłem z ciekawości do ostatniego numeru. Rooikat, Tarcza Rheinmetalla, Amunicja artylerii polowej, Egzaminowanie Dzika, Agregaty prądotwórcze - wszystko o wojskach lądowych. W zasadzie NH-90 oraz bsl HOB-bit to też wojska lądowe. Broni strzeleckiej brak. Lotnictwo dwa teksty. Marynarka - trzy teksty. Czytamy inne nTW?
To moja subiektywna opinia
I to bardzo.
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez PiterNZ » 8 gru 2005, o 10:12

[quote=""REMOV""]Dawno nie czytałem podobnej herezji, bez urazy. Jest wręcz odwrotnie. [/quote]
Może jakieś przykłady.
1) Europa Wschodnia. Polska
Lata 80-te kupiliśmy MiG-23MF/UB, MiG-29A/UB, Su-22M4/UM3K, Osy, S-10M, T-72M/M1, T-55AM, 9P148 Konkurs, BWR-1K, Dany, Piony itd.
Odpowiednio w latach 90-tych żadnych nowych wresji samolotów, wyrzutni przeciwlotniczych (ewentualnie modernizacja S-125M do std. Newy-SC), PT-91 i trochę Leo-2A4 (ale to lata 80-te), Spike i Rosomaki poza tym nic.
2) Jak często poprzednio wdrażano nowe generacje czołgów.
a) T-72, Leo-1, M60;
b) T-80, Leo-2, M1A1.
A obecnie posucha chyba, że nic nie wiem o nowych generacjach uzbrojenia. Po prostu nie ma potrzeby tak szbkiego wdrażania nowego sprzętu.

Armie się redukują, budżety obronne również, wymiana uzbrojenia na nowe generacje została spowolniona.

[quote=""REMOV""] Rooikat, Tarcza Rheinmetalla, Amunicja artylerii polowej, Egzaminowanie Dzika, Agregaty prądotwórcze - wszystko o wojskach lądowych. W zasadzie NH-90 oraz bsl HOB-bit to też wojska lądowe. Broni strzeleckiej brak. Lotnictwo dwa teksty. Marynarka - trzy teksty. Czytamy inne nTW?[/quote]
Czytamy to same nTW ale nie interesują mnie statystyki.
Z całym szacunkiem dla Rooikata już kiedyś był opisywany właśnie w nTW a agregaty prądotwórcze mnie nie interesują. pozostałych artykułów nie komentuję.

Co do:
1) opinii nie może coś być bardziej lub mniej subiektywne :).
2) do oceny to może warto byłoby zrobić na Forum ankietę.

Moja opinia była i będzie subiektywna a dla wydawnictwa wyznacznikiem jest i będzie zysk. Jeżeli im jest dobrze to OK.
Apropo ceny zakładam, że Wydawnictwo podjęło decyzję na podstawie analizy ekonomicznej i badań marketingowych. Znają statystyki sprzedaży czyli wiedzą jakie ich polityka przynosi skutki.
Jak dla mnie dużo większy zarzut to niedotrzymywanie terminów, w różnym czasie wydają gazetę w różnych terminie.
PiterNZ
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 8 gru 2005, o 13:15

[quote=""kwato""]
Niestety np. Mars niedostępny u dużych kolporterów. [/quote]

Gdzie to ja wczoraj byłem... :wink: ...w Empiku w Galerii... Leżało sobie z 10 sztuk ostatniego numeru.

[quote=""kwato""]PWL, PSP, Przegląd Morski, Myśl Wojskowa - jak dobrze mieć Internet :wink: [/quote]
To jeszcze Wiraże i Bandera :wink: . W ostatnim PM ciekawa rzecz - tekst o rosyjskich torpedach. W poprzednim interesujące rozważania o roli niszczycieli min.
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 8 gru 2005, o 23:56

[quote=""kwato""]
Mars w Galerii ??- tej swiątyni łódzkiej konsumpcji, komercji i rozpusty, [/quote]

... i piszczących bramek :D . Owszem, tej samej :D

[quote=""kwato""]Ale thx za info :wink
A propos: wolę EMPIK na Piotrkowskiej.[/quote]

Prosze. A ja Światowida :wink: ...no i kilka ksiegarni internetowych... Gazety i tak przeważnie kupuję na dworcu.
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Internet, literatura, prasa, film