Rozważania o poziomie Magnum-X (OT z nowości prasowych).

Dyskusje dotyczące źródeł informacji związanych z tematyką forum.

Re: Rozważania o poziomie Magnum-X (OT z nowości prasowych).

Postprzez Sebis66 » 7 cze 2011, o 13:06

Nie wiem Sebis66 czy Poligon „pozytywnie będzie odstawał od reszty” ani czy „pozytywnie odstawał do tej pory”. O tym nie decydują chomiki z dziury. Tylko jaki przyjmujesz punkt odniesienia? Co u Ciebie determinuje co jest dobre, a co nie jest dobre lub trzyma poziom?
Ale o tym już kiedyś pisaliśmy na forum. Oryginalne nie publikowane wcześniej gdzie indziej artykuły to jest wyróżnik Poligonu. Nie pamiętam żeby jakiś był krytykowany za merytorykę. O ile nieraz znalazłem błędy w innych publikacjach Magnum po konfrontacji z innymi źródłami, to tu ich sobie przynajmniej nie przypominam lub były mało istotne.
To jest może niesmaczne, ale ja się nie dziwię wydawcy, że wydaje tak, aby się lepiej sprzedawało. Narzekasz „że za dużo Panzerwaffe” w Poligonie, bo pierwszy raz od pół roku dali trzy teksty o „Panzerwaffe”. Najwyraźniej potrzebują wzrostu sprzedaży. Straszne. Kto wie, może to jest „chwyt brzytwy”, a może po prostu dość prymitywne, ale skuteczne działanie marketingowe? Dokładnie to samo widać w przypadku Strzału. Pojawienie się kolejnego numeru „niemieckiego” dowodzi, że poprzedni o podobnym profilu musiał się sprzedać dobrze.
Nie znam wyników sprzedaży, którymi Ty jak widzę dysponujesz. Można to tłumaczyć w ten sposób jak Ty ale można inaczej. Skoro trzeba ciąć koszty, bo nie idzie to robimy to co najprostsze. W końcu materiałów dostępnych na tematy niemieckie jest bez porównania więcej niż innych.
Ale widać, że oba wydawnictwa pomysł na biznes mają podobny (przy czym Kagero kopiuje ogólne założenia Magnum, w szczegółach stawiając jednak na inne rozwiązania i inaczej akcentując grupę docelową - stąd napisałem, że mają inne źródło finansowania, bo ich kurtuazja w Armii wobec MON nie jest chyba przypadkowa)
Tak jak dająca się ostatnio zauważyć kurtuazja NTW wobec Bumaru :wink:
Mają trochę szerszą bazę autorską, nie cierpią aż tak widocznie „na chów wsobny” jak Magnum.
A to jest ciekawa kwestia, bo Holicki, Kopacz, Olender, Krzewiński etc. to autorzy piszący dla obu redakcji, ba niektórzy nawet są w stopkach redakcyjnych. W moim świecie płaci się ludziom nawet roczne odprawy z zakazem pracy dla konkurencji ale wydawnictwa widać rządzą się innymi prawami.
Jednak to w Kagero są ludzie, którzy czasem zapełniają pół numeru tylko sobą – patrz najnowsze numery specjalne.
No właśnie w Kagero moim zdaniem numery specjalne wychodzą dużo słabiej niż Magnum.
Czytelnik w Polsce jest taki jak całe społeczeństwo i są na to badania statystyczne. Większość tego co ludzie czytają ma wartość ujemną. A mimo to kupują. Wszystkich czytelników czegokolwiek (bez Internetu) w Polsce jest ok. 1,5 mln, co na jakieś 33 mln formalnie umiejących czytać jest wynikiem „fantastycznym”. Z tych 1,5 mln czytać ze zrozumieniem potrafi 15% (Bareja był jednak zbyt dużym optymistą, no chyba, że w 1986 faktycznie aż 20% widzów rozumiało DT). Zresztą większości piszących wcale nie zależy na tym, aby czytelnicy czytali ze zrozumieniem – stawia się na inne formy przekazu.
Najlepszy okres dla prasy był w roku 1922, wtedy nakłady były rekordowe. Czy więcej ludzi umiało wtedy czytać? Czytanie prasy jest rozrywką, od momentu jej powstania za taką uchodziło. Dzisiaj przeciętny mieszkaniec UE wydaje co czwarte euro na rozrywki czyli całkiem sporo. Prasa musi konkurować z innymi rozrywkami, których przez ostanie lata znacznie przybyło. Dzisiaj też inaczej się czyta. Ja nie kupuje już codziennej prasy, wolę wejść na portal GW, DGP, Rzeczpospolitej i przejrzeć tylko te działy które mnie interesują czyli przede wszystkim poświęcone gospodarce.
Wybredny czytelnik. W mojej opinii, bo teraz pozwolę sobie na opinię, Twój Sebis66 zachwyt nad rysunkami w Okrętach pokazuje, że nie jesteś wybrednym czytelnikiem. Przynajmniej w świetle klasyfikacji grup docelowych.
Wypowiadasz się z takim znawstwem na temat rynku czytelniczego a mam wrażenie, że masz mgliste pojęcie o niektórych jego aspektach. To jest grupa docelowa dla której są te rysunki:
http://www.konradus.com/forum/list.php?f=12
To tutaj pierwszy raz zetknąłem się z osobą naczelnego Okrętów. Sam nie kleiłem dużo modeli, raptem kilka pancerników i niszczycieli. Zupełnie nie dostrzegasz bardzo dużej grupy docelowej. W dodatku taka rozkładówka ma to do siebie, że ciężko ją zeskanować i piracka wersja nie odda nawet w części tego co oryginał. Za to Poligon nieraz można znaleźć już kilka dni po ukazaniu w necie, co na pewno ma wpływ na sprzedaż.
Sebis66
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szafran » 7 cze 2011, o 18:14

[quote=""Barg""]Co tam rysunki, z mojego punktu widzenia mało ważne. Ale - oprócz p. Piotra Olendra w Okrętach pojawiła się osoba pisząca o flocie holenderskiej i to do tego kobieta... Szacunek dla tej pani, może w końcu ruszy się coś w tematach wojennomorskich z wieków wcześniejszych niż XX. Bo autorów piszących w tych tematach jest naprawdę mało, a tematy bardzo ciekawe i w sumie bardzo mało znane w Polsce[/quote]

Wystarczy trochę głębiej poszukać w środowisku studenckim i takich perełek jest znacznie więcej. Szkoda, że zbyt mało pojawia się tematów wcześniejszych niż XX wiek. Dlatego z zainteresowaniem czytałem cykl Rzepy "Bitwy i wyprawy morskie". I co ciekawe niektóre zeszyty sprawiły, że chciałem poznać więcej szczegółów. Tak powinny działać artykuły popularnonaukowe.

[quote=""Sebis66""]Oryginalne nie publikowane wcześniej gdzie indziej artykuły to jest wyróżnik Poligonu[/quote]

Oj czy aby na pewno?

Nasz rynek jest faktycznie popsuty. Przez "ciemne lata PRL" byliśmy karmieni tylko Armią Radziecką i LWP. Po 89 r. zalała nas fala dobrych książek ale też tandety. Obecnie w popularnych księgarniach rzadko można znaleźć coś naprawdę dobrego na temat Wojska Polskiego. Gdyby zrobić porównanie tematów polskich i osiowych (zarówno w książkach jak i czasopismach) na pewno polszczyzna byłaby w mniejszości. No chyba, że nie mam racji :wink:

PS
[quote=""chomik""]Bareja był jednak zbyt dużym optymistą, no chyba, że w 1986 faktycznie aż 20% widzów rozumiało DT[/quote]

Nie przywołuj towarzysza Winnickiego nadaremnie :wink:

"Proszę pana, myśmy robili badania. Wie pan, co się okazało? Okazało się, że sześćdziesiąt procent ludzi nie rozumie 'Dziennika".
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barg » 7 cze 2011, o 20:50

[quote=""szafran""]
Szkoda, że zbyt mało pojawia się tematów wcześniejszych niż XX wiek. Dlatego z zainteresowaniem czytałem cykl Rzepy "Bitwy i wyprawy morskie". I co ciekawe niektóre zeszyty sprawiły, że chciałem poznać więcej szczegółów. Tak powinny działać artykuły popularnonaukowe.
[/quote]
Nie jestem historykiem, tzn. jestem ale totalnym amatorem i z zamiłowania, ale Ty Pierwszy zwróciłeś mi uwagę kiedyś tam i to tym forum, na jak dla mnie genialną pozycję - Studia i Materiały do Historii Wojskowości. Mam już wszystkie dostępne numery, ale nie mam numerów (a te chyba osiągają niebotyczne ceny na alegro) wcześniejszych, np z artykułami p. Wimmera - więc może np. ponowne publikacje oczywiście z uwagami dotyczącymi nowych ustaleń historycznych? W końcu mamy znaczny postęp w badaniach historycznych. Zawsze tego typu czasopisma historyczne będą miały moje pieniądze.

Tak więc więc wielkie dzięki dla Ciebie, a dla różnych redakcji taka uwaga - może warto zaryzykować i wydać kolejne czasopismo - właśnie takie historyczne. Mamy naprawdę świetnych historyków, jak również bardzo ciekawe mogą być artykuły historyków zagranicznych. Np. swojego czasu całkiem nieźle sprzedawali się w Polsce historycy szwedzcy (np Englund, teraz chyba From), a ja ostatnio czytałem także niezłą książkę autorów rosyjskich dotyczącą armii rosyjskiej doby napoleońskiej.

Aczkolwiek z tego co wiem i jak mi też tłumaczono na tym forum - większość dochodów redakcje czerpią z zamieszczanych reklam :? :( :x , a nie ze sprzedaży iluś tam czasopism.
WYPŁYNIEMY DZIŚ NAD RANEM
Choćby przez kry droga wiodła
Skuty lodem cały pokład
Gdyby rumu już zabrakło
Słoną wodę wlewał w gardło
Nawet gdybym z mej wyprawy
Zawsze wracał ledwie żywy
NIEZAPOMNĘ CIĘ OCEANIE

Dobry czas na morze to początek maja
Barg
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szafran » 10 cze 2011, o 22:54

[quote=""asimo2""]Lotnictwo 6/2011 do kupienia w Bydgoszczy a w nim ciekawy artykuł o SP Sri Lanki.[/quote]

Przez takie teksty odechciewa się czytania "Lotnictwa"...

@ Barg wierzę na słowo że to ja poleciłem. Czasopismo stricte historyczne w wydaniu Magnum nie ma żadnego sensu. Jest wieeeeele innych godnych miejsc na publikacje historyczne.
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez asimo2 » 11 cze 2011, o 22:57

A mnie nie - ja traktuję takie teksty (np. o lotnictwie Urugwaju, Ekwadoru czy Salwadoru ) jako ciekawostkę popularnonaukową :wink:
skoro nikt inny nie pisze porządnych tekstów (na poważnie) na temat SP takich państw to czytam to co jest - choć żal bo to poziom trochę "Żołnierza Polskiego"..
asimo2
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mfi » 20 cze 2011, o 10:34

Przeglądałem sobie numery "Lotnictwa" i zauważyłem, iż poziom poleciał mniejwięcej w połowie 2009 roku, wraz z "wycofaniem się" rdzenia autorskiego: Fiszer/Gruszczyński, Butowski, Zalewski. Od tego czasu zaczęły się tematy biesiadno-festynowe i artykuły na poziomie wydawnictwa DeAgostini, pisane przez młodych wilczków. Jeśli zatem ta tendencja się nie zmieni, nie wrócą czasy poziomu "Lotnictwa Wojskowego", nawet kosztem powrotu do formuły dwumiesięcznika, to z końcem roku kończę przygodę z tym czasopismem, po 10 latach wspólnej przygody.
Facet to także dziecko, tylko bawiące się droższymi zabawkami.
mfi
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darth Stalin » 12 sie 2011, o 01:31

[quote=""Sebis66""] Ale o tym już kiedyś pisaliśmy na forum. Oryginalne nie publikowane wcześniej gdzie indziej artykuły to jest wyróżnik Poligonu.[/quote]
Owszem, ale nie do końca – przynajmniej trzy teksty były już kiedyś w nTW: o Sheridanie, Comecie i Centurionie.
W końcu materiałów dostępnych na tematy niemieckie jest bez porównania więcej niż innych.

Poza tym w Poligonie publikowane są materiały „o Niemcach” pisane w oparciu o dotychczas niewykorzystywane źródła, przede wszystkim zmikrofilmowane archiwa NARA (autorzy: Bryja, Bączyk, Wróblewski; Nowicki o PW itp.).
A to jest ciekawa kwestia, bo Holicki, Kopacz, Olender, Krzewiński etc. to autorzy piszący dla obu redakcji, ba niektórzy nawet są w stopkach redakcyjnych. W moim świecie płaci się ludziom nawet roczne odprawy z zakazem pracy dla konkurencji ale wydawnictwa widać rządzą się innymi prawami.

Autorzy artykułów w tak specjalistycznych periodykach gdyby byli objęci powyższą zasadą musieliby zarabiać wielokrotnie więcej. Poza tym tak naprawdę to takich speców ilu jest w Polsce – kilkunastu?
W kwestii „Lotnictwa” – najnowszego numeru (sierpień) nie kupiłem, bo praktycznie sama „cywilka”, a współczesności nic – cztery strony o „Buszu” to za mało jak dla mnie.
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Coedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius.

Potencjalny przeciwnik ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Królik » 12 sie 2011, o 07:27

Płaci się odprawy ludziom NA ETACIE, a nie współpracownikom, którzy tak naprawdę są wolnymi strzelcami i nikt nie może im zabronić ppisania dla pięciu tytułów jednocześnie, bo niby na jakiej podstawie, skoro nie masz z nim umowy o pracę i warunków zatrudnienia?
Nazywam się major Bień i mam stopień majora...
Królik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szafran » 24 lut 2013, o 12:30

Jako uzupełnienie tematu podaję link do recenzji (a raczej wyciągnięcia mnóstwa błędów merytorycznych) z jednego artykułu w Magnum-X

http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=9 ... 657845c471
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia strona

Powrót do Internet, literatura, prasa, film