Dobra książka historyczna

Dyskusje dotyczące źródeł informacji związanych z tematyką forum.

Re: Dobra książka historyczna

Postprzez Delwin » 17 sty 2014, o 13:04

[quote=""Darth Stalin""]
I właśnie dlatego to sobie już zamówiłem coś takiego:
http://geopolityka.org/ksigarnia-ecag/1 ... litycznych
Patrząc choćby po spisie treści tudzież grubości całej pracy powinno być zdecydowanie lepiej.[/quote]

Lepsze? Części o armii gruzińskiej opracował ten sam autor...
Delwin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darth Stalin » 17 sty 2014, o 13:26

Zdecydowanie lepsze.
W części autorstwa Matcharaszwilego powtarzają się błędy z jego własnej książki, ale są bardzo dobre teksty innych autorów, w tym właśnie Gawędy - i nie tylko. Masz do tego np. artykuły Trojanowskiego i Tokarza. Poza tym w tekście Domagały o "wojnie w relacjach osetyjskich" są dla odmiany opisy zbrodni dokonywanych przez Gruzinów (Matcharaszwili daje tylko zbrodnie Osetyńców).
Generalnie - ta "zbiorówka" IMHO daje chyba najpełniejszy i najlepszy obraz wojny.
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Coedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius.

Potencjalny przeciwnik ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Delwin » 17 sty 2014, o 13:29

Ok - w takim razie daruję sobie monografię i wezmę to.
Delwin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darth Stalin » 17 sty 2014, o 19:15

Ja najpierw kupiłem książkę Matcharaszwilego... i cały czas biję się z myślami, czy się jej pozbyć.

Potencjalny przeciwnik ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Delwin » 17 sty 2014, o 20:55

Nominalnie ta monografia jest droższa niż "zbiorówka" zatem możesz mieć problem z odzyskaniem zainwestowanych środków...
Delwin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darth Stalin » 18 sty 2014, o 08:49

Takie życie... bardziej mam na myśli zwolnienie miejsca na półce...

Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Delwin » 26 sty 2014, o 18:54

Jeśli monografia jest w stylu esejów ze "zbiorówki" to faktycznie I.M. nie popisuje się zbyt chłodnym spojrzeniem ;-). Zbiorówka może być (tanie jest - bo 39 zł), ale można się podłamać stosowanymi skrótami, zwłaszcza w sferze wojskowej. Na przykład te DZ - jakby nie było "staropolskiego" DZmech. (w pełni pasującego bo dotyczącego rosyjskiej jednostki), nie mówiąc o "bt" jak skrócie dla batalionu. Ciekawe są za to te części o formacjach Osetyjskich i działaniach WDW. Generalnie publikacja dobra - są mapki, choć przydałaby się jedna generalna, za to zrobiona od podstaw.
Delwin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Morfeusz » 17 maja 2014, o 08:23

To ja może dorzucę parę moich lektur z ostatniego czasu, które z czystym sercem mogę polecić. Większość z tego co czytam to raczej książki "okołohistoryczne" - opracowania, biografie i reportaże. Niestety część po angielskiemu:

1. Vladimir Volkoff "Dezinformacja - oręż wojny" - Bellona 1991 - staroć, ale fajnie się czyta, jest krótkie, treściwe i zdecydowanie lepsze od rozlazłego Chomskiego. Volkoff podobny jest raczej do Sun Tzy niż Clausewitza. Na dzisiejszy klimat polityczny i wynalazek wojen z udziałem "małych zielonych ludzików" jak znalazł.

2. Wojciech Jagielski - reportaże z frontu:
"Dobre miejsce do umierania" - o Gruzji
"Modlitwa o deszcz" - o Afganistanie
"Wieże z kamienia" - o Czeczenii.
Jagielski koncentruje się na ludziach, ich mentalności i motywacjach a nie na samych opisach działań wojennych. Dla zainteresowanych socjologiczną raczej niż militarną stroną konfliktów, ale wszystkie te reportaże robią duże wrażenie. Coś w duchu Kapuścińskiego.

3. Robert Cowley (p.edycją) "What If" - zbiór esejów historycznych "co by było gdyby" - bardzo fajnie się czyta, ciekawe przemyślenia autorów (historycy wojskowości) pokazujące po jak niewiele brakowało aby historia naszej planety potoczyła się całkiem inaczej.

4. Robert Kershaw "War without Garlands" - operacja Barbarossa w ciekawym opracowaniu - Kershaw w dużej mierze polegał na materiałach niemieckich: listach z frontu żołnierzy i materiałach Wehrmachtu. Fajna lektura na długie zimowe wieczory, gdy można schować się pod pierzynką i przytulić do ciepłej kobitki....brrr... survival dla hardkorów.

5. Hans Urlich Rudel "Stuka Pilot" - lektura obowiązkowa całego teamu w Pentagonie ustalającego wymagania dla szturmowca A-10. Hans Rudel był najczęściej odznaczanym i najbardziej utytułowanym pilotem stukasów (walczył wyłącznie na froncie wschodnim). Aż do śmierci (a dożył późnej starości) był też oddanym nazistą i podążanie kursem wytyczonym przez GroFAZ-a uznawał za tak naturalne i oczywiste jak oddychanie. Książka ciekawa jako wspomnienia z frontu wschodniego, ale najciekawsze jest niezłomne, 100% przekonanie autora o słuszności tego co robił - fajne jako studium charakteru.
Najwspanialsza lekcja w życiu to gdy orientujemy się, że durnie też miewają czasami rację.
W. Churchill:
Morfeusz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez asimo2 » 17 maja 2014, o 19:49

Czy możecie podać tytuł tej zbiorówki o wojnie pięciodniowej z 2008r. - link nie działa...
Pozdrawiam
asimo2
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darth Stalin » 18 maja 2014, o 01:41

Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez cimas » 16 mar 2015, o 10:24

Moglby ktos podac dobry tytul opisujacy ropad ZSRR? Cos o reformach Gorbaczowa, wyborze Jelcyna, puczu Janajewa, rozpadzie republik.
cimas
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez piotr791 » 19 sie 2015, o 14:45

Ja natomiast natknąłem się na zapowiedź książki "Karbala", o obronie City Hall, pisaną przez dowódcę polskich żołnierzy. Może kogoś też zainteresuje:)
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/karbala
piotr791
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darth Stalin » 29 sie 2015, o 23:08

Dzisiaj sobie kupiłem i jestem w trakcie lektury.
Naprawdę świetna rzecz.
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szafran » 29 sie 2015, o 23:28

Polecam też drugą książkę o Karbali autorstwa Grzegorza Kaliciaka

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/karbala

Też jestem świeżo po lekturze i mogę polecić :) :) :)
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez tomogedac » 31 sie 2015, o 22:31

Ogólnie to proponuję zamiast jednej książki "historia w pigułce", przeczytać pozycje dogłębnie zajmujące się konkretnym okresem.
tomogedac
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Internet, literatura, prasa, film