Życzenia do Magnum-X - teksty

Dyskusje dotyczące źródeł informacji związanych z tematyką forum.

Postprzez mfi » 20 sie 2010, o 21:01

Mi osobiście brakuje Lotnictwa w formie tego sprzed 8-10 lat, kiedy to były świetne tematy wymieszane z odpowiednią ilością monografii. Naprawdę rewelacyjnie czytało się o tankowaniu w powietrzu, lotnictwie ZOP czy Reinhardzie Heydrichu uciekającym pieszo przed czerwonoarmistami.
Teraz niestety czasopismo zrobiło się festynowo-biesiadne, a monografie (poza F-4 Phantom) traktowane są po macoszemu. Wkurza mnie też nowy narybek w redakcji, bo ma tendencję do lania wody, np.: "Tornado ADV wyposażono w rakiety naprowadzane w dzień i w nocy w każdych warunkach atmosferycznych" :shock:
Ale skoro przeżyłem redaktora Stanisława B.-W. (tego od "osłony ablacyjnej radaru AN/AP-6-68") to już mnie nic nie zaskoczy.
A Pan Michał Petrykowski mógłby zauważyć, że samolot i płatowiec to nie są do ch....y zamienniki.
Facet to także dziecko, tylko bawiące się droższymi zabawkami.
mfi
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szafran » 20 sie 2010, o 21:03

- skrócić o połowę wiadomości
- wyrzucić fotoreportaże spotterów zachodnioeuropejskich (niech swoje zdjęcia wrzucają na airliners.net)
- zmniejszyć lotnictwo cywilne. Nie za bardzo mnie interesuje Dash 7 w barwach murzyńskich linii lotniczych
- pokazy lotnicze, pikniki do kasacji. Jakoś kiedyś o Radomiu czy Góraszce starczyła strona, a teraz piknik w Pcimenwaldzie, Pcim City na 3 strony.

Co zamiast tego?
- biografie ciekawych ludzi polskiego lotnictwa
- krótkie recenzje o nowościach na rynku wydawniczym. Mam na myśli jakieś mniej znane pozycje a nie o lotnikach Luftwaffe
- więcej tematów "polskich" i to niekoniecznie wojskowych. Propozycje podałem na dawnym forum Magnum X.
- więcej tekstu w tekście a nie zdjęć
- więcej autorów jak Andrzej Olejko, Marian Mikołajczuk i Henryk Czyżyk
- w monografiach powinna być podawana bibliografia

Do zeszłego roku kupowałem "Lotnictwo" w kiosku. Teraz wolę kupować za 50% ceny w zaprzyjaźnionych miejscach. Po prostu dla jednego artykułu szkoda 12,50.
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Morgenes » 20 sie 2010, o 21:54

I dość Tymoteusza Pawłowskiego. Później muszą w biuletynie DWS prostować jego tezy przez 10 stron :) .
Mistrz walki osiąga zwycięstwo bez gniewu. Sun Tzu
Morgenes
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 20 sie 2010, o 21:57

[quote=""szafran""]zmniejszyć lotnictwo cywilne. Nie za bardzo mnie interesuje Dash 7 w barwach murzyńskich linii lotniczych [/quote]

I wyjdzie jak MSiO bez "statków"....
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Morgenes » 20 sie 2010, o 22:18

Tylko ile w MSiO jest tych statków? Liniowce pasażerskie mają swój urok. Cywilne tematy zajmują parę stron. Reklam prawie brak. I czytam tak z 80% objętość. Pomijam kronikę MOSG i PMW.
Morgenes
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 20 sie 2010, o 22:21

A i zwykłe masowce/rorowce i inne ustrojstwa też są ciekawe i wiążą się z nimi ciekawe historie czy anegdotki. Nie wspominając, że militarne "Z życia flot" ciągle jest, a cywilnego odpowiednika brak.

Właśnie dział "cywilny" w MSiO traktowany jest jako zło konieczne i przynajmniej mnie to wkurza. Nie róbmy podobnego "układu" z Lotnictwem.
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Morgenes » 20 sie 2010, o 22:32

Kiedyś było. Na początku. Później zaczęło zanikać, ale wróciło jak zaczęła się małą manifestacja w necie, chyba na forum Magnum-X. I jest w szczątkowej formie. Krzysztofa Gerlacha też ciężko już w MSiO znaleźć. Coraz mniej go. Wkurzył się na FOW i własne forum założył, gdzie dziel się swoimi pracami. Wiec nie odczuwam niedosytu. W sumie wszytko zmierza w kierunku szybko i łatwostrawne, a przecież gazetę kupują różni ludzie. Dobrze, ze Poligon jakoś ewoluuje moim zdaniem ku dobremu. MSiO i Poligon są najlepszymi tytułami w wydawnictwie. Jak Lotnictwo nie chce się stać Skrzydlatą Polską to niech się wzoruje na tym co ma pod nosem.
Morgenes
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 20 sie 2010, o 22:39

No kiedyś był super dział cywilny - newsy na +/- 2 strony + monografie pasażerów + texty poświęcone zwykłym handlowym (m.in. ciekawe konstrukcje z polskich stoczni czy nowe jednostki naszych armatorów). Teraz z tego zostały resztki... Zupełnie "przespanie" programu odmłodzenia floty PŻM (a troche można byłoby napisać na ten temat), ciekawostki z portów także po macoszemu (jeden Maersk Taikung czy otwarcie sezonu wycieczkowców to nic).

Mam nadzieje, że jak już przeniose się na stałe bliżej morza to będę mógł troche w tej dziedzinie pogrzebać, bo chyba inaczej się nie da ;)
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sebis66 » 20 sie 2010, o 22:52

[quote=""Morgenes""]MSiO i Poligon są najlepszymi tytułami w wydawnictwie. [/quote] Bo są tam teksty, których gdzie indziej się nie uświadczy. Ja Lotnictwo kupuje już tylko z przyzwyczajenia, ale to długo nie potrwa.

A wracając do życzeń, jak w Lotnictwie zacznie się ukazywać coś na podobieństwo tego:
http://www.ospreyduel.com/inside.php#
To pozostałe 50 stron może być dla mnie nawet o latawcach i tak kupię. W tej serii każdy coś znajdzie dla siebie są sylwetki pilotów, dane techniczne, opis walk, analizy i statystyki etc. Jeden z tomów napisał ostatnio goszczący w Magnum-X S.Zaloga więc może... :wink:
[quote=""Lupac""]No kiedyś był super dział cywilny[/quote] A to prawda i dużo miejsca nie zajmował. Zamiast wielu odgrzewanych kotletów mógłby powrócić.
Sebis66
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mafiszer » 21 sie 2010, o 10:28

W najnowszym "Lotnictwie" specjalnym jest porównanie Spitfire I z BF-109E-3, pod kątem Bitwy o Wielką Brytanię.
mafiszer
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lancer » 23 sie 2010, o 00:18

[quote=""Sebis66""]Ja Lotnictwo kupuje już tylko z przyzwyczajenia, ale to długo nie potrwa. [/quote]

Ano właśnie. W ostatnim Lotnictwie nie ma nic ciekawego. Zwyczajowo zgarnąłem je z półki, a w domu rozczarowanie - nie ma co czytać.
A. Merkel: "Wielka Brytania była przy tym gdy wyzwolono nas od narodowego socjalizmu."
RFN - jeden z wielu europejskich krajów wyzwolonych spod okupacji niemieckiej.
Lancer
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szafran » 23 sie 2010, o 12:23

[quote=""mafiszer""]W najnowszym "Lotnictwie" specjalnym jest porównanie Spitfire I z BF-109E-3, pod kątem Bitwy o Wielką Brytanię.[/quote]

Tylko, że o tym zostało już wszystko napisane. Dzieciak lub totalny laik sięgnie po ten numer i będzie zadowolony. Natomiast bardziej doświadczony czytelnik to oleje. W tym jest problem "młodych" spokojnie Magnum X przyciągnie. "Starzy" mają do dyspozycji tylko Poligon i czasami MSiO.
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mafiszer » 24 sie 2010, o 08:51

Po pierwsze dziwie się, że ktoś ocenia artykuł zanim go zobaczył. Po drugie, nie ma tematu, o którym "wszystko zostało napisane". Moim zdaniem jest tu dużo nowych informacji, które po polsku nie były publikowane. Po trzecie, chyba właśnie ktoś chciał porównania sprzętu różnych stron - ale jak widać, wszystkim nie dogodzisz, a malkontentów nie brakuje.
Poza tym - jest tam wiele innych artykułów i są poruszone raczej "ambitne" tematy, czyli takie nie oklepane i nieopisywane wcześniej.
Podsumowując dyskusję o Lotnictwie regularnym:
rozumiem, że uważacie, że należy drastycznie przyciąć "newsy", zwiększyć objętościowo monografie, zmniejszyć ilość spoterskich relacji z zachodu (pewnie całkiem usunąć się ich nie da, z różnych względów).
Czy macie jeszcze jakieś propozycje? A może propozycje tematów?
mafiszer
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szafran » 24 sie 2010, o 11:13

[quote=""mafiszer""]Po pierwsze dziwie się, że ktoś ocenia artykuł zanim go zobaczył. Po drugie, nie ma tematu, o którym "wszystko zostało napisane". Moim zdaniem jest tu dużo nowych informacji, które po polsku nie były publikowane. Po trzecie, chyba właśnie ktoś chciał porównania sprzętu różnych stron - ale jak widać, wszystkim nie dogodzisz, a malkontentów nie brakuje.
Poza tym - jest tam wiele innych artykułów i są poruszone raczej "ambitne" tematy, czyli takie nie oklepane i nieopisywane wcześniej.
Podsumowując dyskusję o Lotnictwie regularnym:
rozumiem, że uważacie, że należy drastycznie przyciąć "newsy", zwiększyć objętościowo monografie, zmniejszyć ilość spoterskich relacji z zachodu (pewnie całkiem usunąć się ich nie da, z różnych względów).
Czy macie jeszcze jakieś propozycje? A może propozycje tematów?[/quote]

Dziwi mnie to, że można zrobić numer specjalny o Bitwie o Anglię ale już w przypadku 90 lecia MW już nie. Jestem też niezwykle zdumiony, że przez 70 lat nikt na świecie nie opisał Whirlwinda i Falke.

Newsy ograniczyć do minimum. Jeżeli zaś Magnum X ma wielkie ciśnienie żeby informować świat to niech zrobi witrynę informacyjną jak Altair. Starać się unikać takich tekstów jak "Wizz Air – poranek w powietrzu".

Starać się jak najwięcej publikować autorów jak Olejko, Mikołajczuk, Czyżyk, Konarski, Zmyślony.

Propozycje tematów lotniczych to m.in.
- służba samolotów LOT (kulisy sprowadzenia sprzętu, ciekawostki itp);
- monografie jednostek lotniczych, oczywiście więcej tekstu niż zdjęć spoterskich. Coś na kształcie tych z pierwszych numerów "LW";
- biografie nieznanych a zasłużonych ludzi polskiego lotnictwa. Do tej pory jestem zadowolony z przedstawionych sylwetek;
- prototypy maszyn z okresu PRL;
- dokończenie monografii o Irydzie;
- monografie mniej znanych maszyn z okresu Zimnej Wojny;
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez stanki » 24 sie 2010, o 11:51

Moje propozycje:

Monografie
- A-1
- A-4
- A-6
- A-7/F-8
- F-5
- F-111
- BAC Lightning

Miło by było poczytać także monografie znaczących cywili jak Concorde, 777.

Koniecznie artykuły o samolotach serii X i innych eksperymentalnych samolotach/statkach powietrznych.
O tych bardziej znaczących fajnie byłoby poczytać monografie (X-1, X-15). Może też taki "zbiorczy" temat jak "Historia i koncepcje V/STOL".

Z innych propozycji to
- Red Flag i inne ćw. *Flag dodatkowo z opisem jednostek Agressorów.
- szkolenie pilotów UW, ćwiczenia '500'
- Constant Peg - amerykańskie MiGi
- nietypowe wersje typowych samolotów np. AC-130 i ich użycie
- izraelskie uzbrojenie lotnicze
- historia przedsiębiorstw/koncernów lotniczych/biur konstrukcyjnych
- samoloty konstruowane w byłej Jugosławii
- rozwój kombinezonów lotniczych i wyposażenia pilotów. Jak to wygląda/wyglądało na wschodzie i zachodzie.
- telemetria, JTIDS i starsze 'Linki' oraz ich wschodnie odpowiedniki
stanki
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Internet, literatura, prasa, film