Życzenia do Magnum-X - teksty

Dyskusje dotyczące źródeł informacji związanych z tematyką forum.

Postprzez jasiol » 18 sie 2010, o 23:25

Francuskie lotnictwo - i to cała w zasadzie historia (no - może poza M2000 i Rafale), eksperymentalne konstrukcje ze stron wszystkich (amerykańska seria X, jej sowieckie, francuskie, brytyjskie i niemieckie odpowiedniki), pionowzloty lat '60 (to się częściowo pokrywa).
Na razie tyle ;-)
jasiol
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Robal2pl » 18 sie 2010, o 23:49

Z ciekawszych nisz zimnowojennych : lotnictwo morskie ZSRR, zwłaszcza śmigłowce, pionowzloty i łodzie latające.
Lotnictwo wojsk nadwiślańskich MSW PRL.
I może coś więcej o powojennych losach konstrukcji z czasów II wojny? Taki A-26 znalazł się w Wietnamie, Mustanga też próbowano przerabiać na maszynę przeciwpartyzancką, o AC-47 chyba nie trzeba mówić , a trochę mało o tym w Polsce pisano. No i właśnie - o gunshipach też mało było (za malo ;-) )

Pozdr
Robal2pl
Robal2pl
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sebis66 » 19 sie 2010, o 03:38

A dla mnie prawdziwym niszowym tematem jest artyleria. O obserwatorach artyleryjskich czy lotniczych to sobie nawet żadnej publikacji nie przypominam. A to temat uniwersalny i dotyczy różnych okresów. Z raportów medycznych wiadomo, że 2/3 ofiar podczas obu wojen światowych spowodowały postrzały artyleryjskie i moździerzowe. Z ilości publikacji wynika, że jej rola była marginalna.
Sebis66
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michael » 19 sie 2010, o 07:20

[quote=""Robal2pl""] No i właśnie - o gunshipach też mało było (za malo ;-) )
[/quote]
Eeee o gunshipach był ładny artykuł w Lotnictwie Wojskowym, albo Lotnictwie. Natomiast przyłączyłbym do listy życzeniowej ekranoplany :)
Michael
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mfi » 19 sie 2010, o 12:17

Ponieważ od pewnego czasu w Lotnictwie jest posucha jeśli chodzi o monografie, dlatego też chętnie przystałbym na "odgrzewanie" tematów ze starych numerów NTW, takich jak np. F-105, Su-7, U-2, Polikarpow I-16, B-58 czy F-102/-106.

Szczerze mówiąc nie miałbym nawet nic przeciwko umieszczaniu tych samych tekstów co kiedyś w Nowej Technice, a jedynie uaktualnionych.
Facet to także dziecko, tylko bawiące się droższymi zabawkami.
mfi
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez chomik » 19 sie 2010, o 12:43

Ło matko, Sebis66, Michael i mfi - trzy koty pod rząd. Mafia normalnie :wink:

Jednym stare teksty w nowej szacie się podobają, innym nie. Czasem okazuje się, że to, co uznawaliśmy za dobre 10 lat temu, dziś już trąci myszką (i znów koty...) i okazuje się nie przystawać do wiedzy. Rewolucja informatyczna ostatniej dekady zrobiła swoje
chomik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Mudhen » 19 sie 2010, o 13:32

Ja bym dodał jeszcze Su-20, MiG-19, Ił-28, jest niewiele informacji o tych maszynach, tym bardziej że były na wyposażeniu naszych SP.
Mudhen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mafiszer » 19 sie 2010, o 20:23

Panowie, co do serii wieku. Akurat ja byłem autorem tamtych tekstów. Ale ja nigdy nie oddaje do redakcji "tych samych tekstów, a jedynie uaktualnionych". To po prostu nieuczciwe. A ponadto, jak ktoś słusznie zauważył, przez 10 lat stan wiedzy się zmienił dzięki rewolucji informacyjnej. I my autorzy, też mamy nowe przemyślenia. Nowe podejście do problemu. Co do serii wieku, np. sprowadziłem sobie nowe książki, rozmawiałem z pilotami, latającymi na samolotach serii wieku. Faktycznie, tematy można ruszyć ponownie. Ale chyba zaczniemy od tych, jeszcze nie opisanych. Ja np. myślę o A-4 Skyhawk. A także o tematach francuskich, mam trochę ciekawej literatury w języku francuskiej, trochę znajomych pilotów, itd.
mafiszer
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szafran » 19 sie 2010, o 21:55

[quote=""Mudhen""]Ja bym dodał jeszcze Su-20, MiG-19, Ił-28, jest niewiele informacji o tych maszynach, tym bardziej że były na wyposażeniu naszych SP.[/quote]

Wystarczy trochę poszukać a znajdziesz prawdziwe monografie a nie kilka(naście) stron w "Lotnictwie".
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez m4a1 » 20 sie 2010, o 00:24

Jeżeli chodzi o II wojnę światową, to oczywiście jest bardzo dużo zagadnień do zbadania, ale publikacje, czy to czasopisma, czy książki ukazują się cały czas i w dużej ilości. Natomiast w temacie Zimnej Wojny (poza wyjątkami - np. to co w Poligonie...) jest - przynajmniej w języku polskim i piśmiennictwie dostępnym dla szerokiej publiczności - posucha. Dlatego podpisuję się zdecydowanie pod przedmówcami, aby nie tylko kontynuować o Zimnej Wojnie, ale wręcz pisać o tym więcej, dużo więcej.
Pozdrawiam
m4a1
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Morgenes » 20 sie 2010, o 17:26

Panowie, co do serii wieku. Akurat ja byłem autorem tamtych tekstów. Ale ja nigdy nie oddaje do redakcji "tych samych tekstów, a jedynie uaktualnionych". To po prostu nieuczciwe. A ponadto, jak ktoś słusznie zauważył, przez 10 lat stan wiedzy się zmienił dzięki rewolucji informacyjnej. I my autorzy, też mamy nowe przemyślenia. Nowe podejście do problemu. Co do serii wieku, np. sprowadziłem sobie nowe książki, rozmawiałem z pilotami, latającymi na samolotach serii wieku. Faktycznie, tematy można ruszyć ponownie.
Nie wiem czy wydam pieniądze na to samo "prawie". Ale są numery specjalne Lotnictwa i może tam jakiś zbiorczy artykuł o serii wieku z nowymi informacjami. Chyba, że monografie trafią do numeru specjalnego. Wtedy kupię. Bo te zawsze kupuje. Ale zwykłego lotnictwa nie kupię. Dla jednego artykułu nie bardzo się opłaca. Na na marginesie uważam, że artykuły pisane przez Michała i jego kolegę są świetne min. przez to, że zawsze zawierają szersze tło. Przecież, tych maszyn nie budowana dla samego budowania. A u innych autorów to tło nie zawsze jest (albo jest bardzo wątłe).
Mistrz walki osiąga zwycięstwo bez gniewu. Sun Tzu
Morgenes
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mafiszer » 20 sie 2010, o 19:59

Bardzo dziękuję za uznanie. Przypuszczam, że te tematy trafią właśnie do specjala. A czego byście sobie życzyli w zwykłym Lotnictwie? Tak żeby kupować... :)
mafiszer
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez corran » 20 sie 2010, o 20:06

Wydania cyfrowego, papieru nie mam gdzie trzymać.
corran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Chudy » 20 sie 2010, o 20:16

W 2006 roku był II lub III częściowy artykuł Polskie lotnictwo myśliwskie 1936-1942 niestety poszczególne części były bardzo krótkie toteż poszczególne kwestie nie zostały szerzej opisane tylko krótko wzmiankowane. Chętnie przeczytałbym długi III/IV częściową pracę z naciskiem na aspekty polityczne w polskim dowództwie.

Druga moja propozycja to także dłuższy artykuł na temat projektów bombowców dalekiego zasięgu III Rzeszy.

I takie moje spostrzeżenia na temat samego czasopisma. Pierwszą rzeczą, którą bym usunął to teksty traktujące o piknikach lotniczych itp. spełniają one role zapchajdziury a niczego ciekawego nie wprowadzają. I dobrze by było gdybyście zamieszczali troszkę więcej dłuższych artykułów.
Chudy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Morgenes » 20 sie 2010, o 20:43

Powiem co lubiłem w Lotnictwie. Monografie. Bywało, że była jedna z samolotem młodszym, druga ze starszym. Generalnie osobiście wolę technikalia. Były rożne inne ciekawe artykuły, o uzbrojeniu, o zmianach w taktyce i strategi wykorzystania lotnictwa ale czasopismo nazywało się wtedy Lotnictwo Wojskowe. Nawet podobają mi się artykuły o kosmosie. Po jednym mógł by być na numer. Ale te pikniki, lotnictwo cywilne, wiadomości na pół numeru. To się nie da czytać (Jak dla mnie). Czasopismo zamieniło się w Skrzydlatą Polskę w której też nic nie ma. Fura zdjęć i jakieś newsy. Reklamy na całą stronę, do kogo adresowane do hobbystów chyba nie, w końcu silnika nie kupimy. Czy ci którzy decydują o zakupach dla wojska czytają Lotnictwo, chyba nie. Ja rozumiem, że redakcja z tego żyje. Dla mnie czasopismo służy do kolekcjonowania a "wiadomości" się dezaktualizują i czyta się je tylko raz albo nigdy, stąd wynika,że kupiłem za 15zł monografię na 10 stron albo jej fragment. Jak bym pozbierał numery z Phantomem (czy jest szansa, że ukarze się w wersji samodzielnej?) to sumując kwotę kupił bym monografie która zajęła by mi jedno miejsce a nie siedem. I tylko dla jednego artykułu kupuję. W sumie są numery specjalne które czytam od deski do deski wiec po części jestem zadowolony. I podsumowując, żeby wrócić do stanu kiedy Lotnictwo było bardziej chwalone o chyba by trzeba było wydawać numery specjalne, tak aby treści przenieść do zwykłych numerów.
Mistrz walki osiąga zwycięstwo bez gniewu. Sun Tzu
Morgenes
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Internet, literatura, prasa, film