Dyskusje dotyczące źródeł informacji związanych z tematyką forum.

Postprzez mfi » 14 sie 2010, o 16:01

A propos brakujących numerów, to czy wydawnictwo Magnum-X nie zastanawiało się przypadkiem nad ponownym wydaniem monografii MiGa-23 (BMLW nr 1)?
Tak się bowiem składa, że pozycja ta jest obecnie białym krukiem (na Allegro praktycznie nie występuje), a zainteresowanie tym niezwykłym samolotem myślę, że robi się większe wraz z upływem czasu. Co zabawne np. szukając informacji na rosyjskich stronach o MiGu-23S trafia się na rysunki opatrzone napisem "Lotnictwo Wojskowe" :D .
Facet to także dziecko, tylko bawiące się droższymi zabawkami.
mfi
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mafiszer » 14 sie 2010, o 22:44

Wydawnictwo Magnum-x bardzo niechętnie patrzy na monografie. Ale może się da Jurka Gruszczyńskiego namówić, by napisał kilku-częściową, uaktualnioną monografię do "Lotnictwa", z uwzględnieniem wersji myśliwsko-bombowych. Dziś wiedza jest już coraz większa.
Miałem okazję się przelecieć w drugiej kabinie MiGa-23UB (naszym, polskim) i był to strasznie wredny samolot, niemal niestateczny, wymagający ciągłych ruchów sterami. To samo zresztą potwierdzają latający na nich piloci, zwłaszcza ci, którzy latali też na innych typach (najczęściej na MiG-21).
mafiszer
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mfi » 15 sie 2010, o 15:06

Nieważne jak się prowadzi, ważne jak wygląda :wink:

Samolotem warto się zainteresować choćby z faktu, że był podstawowym myśliwcem radzieckich WWS przełomu lat 70/80-tych XX wieku, a nawet trafił do wojsk PWO. Z kolei kubańskie ML były równorzędnymi przeciwnikami dla południowoafrykańskich Mirage F1CZ, a izraelscy piloci testujący syryjskiego izd. 23-19B (czyli zubożonego MLD) byli pod wrażeniem jego właściwości dynamicznych, możliwości radaru N008E i rakiet R-24. Podobało się także zobrazowanie wskazań radaru na SEI (nie podobała się natomiast ergonomia kabiny).

Dopiero teraz wychodzą na światło dzienne także pewne smaczki w konstrukcji MiGa-23, takie jak choćby zastosowanie falowodów w wyrzutni APU-23M służących bezprzewodowemu "strojeniu" głowicy R-23/24 o czym nie wspomina nawet publikacja "Samolot MiG-23MF: Opis techniczny uzbrojenia" (więcej o tym TUTAJ).

Zachęcam przy tym także do przejrzenia całego wątku: MiG-23 Pytania, zdjęcia, ciekawostki.
Facet to także dziecko, tylko bawiące się droższymi zabawkami.
mfi
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mafiszer » 15 sie 2010, o 15:36

Jako samolot też mi się podobał. Postaram się Jurka namówić, żeby zrobił monografię w Lotnictwie, ze wszystkimi wersjami, ja mu pomogę. :)
mafiszer
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez marek » 15 sie 2010, o 16:01

No nieeee.Ta maszyna zasługuje na porządną monografię .Taką z pozbieranymi wszystkimi detalami.I nawet wiem kto mógłby/powinien/musi ją napisać. :lol: A w części dugiej, wersje uderzeniowe .Będę pierwszym klientem.Nie moge skończyć czytać tego tasiemca z Lotnictwa i Kosmonautyki (rosyjskiego).Cytując klasyczny skecz Ani Mru Mru-Niiiiccc cieeekawegoooo.
marek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mafiszer » 15 sie 2010, o 16:07

Ja też jestem zwolennikiem dużej monografii. Myślę, że może się uda namówić Magnum-x do jej wydania.
Jurek wg mnie jest dobrym autorem od ZSRR/Rosji. A masz na myśli pewnie Piotra Butowskiego?
mafiszer
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez marek » 15 sie 2010, o 16:13

A jakby tak połączyć siły?Ostatnio Butowski pisze tylko o bieżących wydarzeniach.
marek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mafiszer » 15 sie 2010, o 16:14

Ja z Jurkiem zawsze piszemy razem. A Piotr, choć najlepszy, to jednak samotny strzelec i interesują go tylko wybrane aspekty. Ale możemy skorzystać z jego wiedzy, jest człowiekiem życzliwym.
mafiszer
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Porządna monografia MiG-23

Postprzez Darth Stalin » 8 wrz 2011, o 07:29

Jak na razie będzie monografia MiG-27 "w odcinkach" (oby tak obszerna "w sumie" jak swego czasu zeszyt o MiG-23 - nb. zapowiedź monografii MiG-27 pojawiła się właśnie w tym pierwszym numerze Monografii Lotnictwa bodaj 12 czy 13 lat temu... :D :P ).

[quote=""mfi""]Samolotem warto się zainteresować choćby z faktu, że był podstawowym myśliwcem radzieckich WWS przełomu lat 70/80-tych XX wieku, a nawet trafił do wojsk PWO.[/quote]
I w sumie stał się podstawowym sprzętem PWO, bo Su-15/TM i MiG-25 chyba jednak było mniej...
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Coedite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius.

Potencjalny przeciwnik ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Powrót do Internet, literatura, prasa, film