Artykuły w czasopismach wydawnictwa Magnum-X

Dyskusje dotyczące źródeł informacji związanych z tematyką forum.

Postprzez Michael » 21 wrz 2010, o 15:14

[quote=""Królik""]Marudzisz. Za tę samą cenę dostałeś o jakieś 45 stron artykułów więcej (tak, część sponsorowanych, fakt) - podobna sytuacja miała miejsce w Raporcie, bo wrzesień i MSPO rządzi się swoimi prawami.
Czasopisma są grubsze, mają więcej reklam (ale nie kosztem artykułów), a kosztują tyle samo, co normalne wydanie.

Co do zarabiania na czasopiśmie - obawiam się, że cena jednej reklamy w znanym miesięczniku znacznie przekracza zysk ze sprzedania kilkudziesięciu/kilkuset egzemplarzy. Dlatego praktycznie żadne czasopismo, które funkcjonuje normalnie, nie obędzie się bez reklamy. Takie życie.
[/quote]
Ok, przyjmuję do wiadomości, iż jest to specyfika okresu wystawy kieleckiej. Nie mówię, żeby nie było reklam w ogóle, bo są one obecne w NTW od samego początku istnienia pisma, po prostu w tym numerze było za dużo, ale patrz punkt pierwszy.
A lobbing? No cóż, nie jest to zabronione, zaś wydawca może sobie publikować co mu się żywnie podoba, bo jest prywatny, a nie państwowy.

Nawet nie rozpatrywałem tego w takich kategoriach. Tego typu teksy po prostu podkopują autorytet niektórych autorów w moich oczach, szczególnie, że ta oferta, najlepsza dla polskiego przemysłu zbrojeniowego niekoniecznie musi być najlepsza dla naszego kraju. Zabronione to nie jest, ale niesmak pozostaje.
Michael
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 21 wrz 2010, o 15:47

[quote=""Królik""]Przecież napisałem o ile wzrosła objętość dzięki reklamom (było ich o jakieś 40 więcej, niż normalnie), ale za to objętość "artykułowa" wzrosła o około 45 stron.[/quote]Ten cudzysłów w całym kontekście zarzutów adwersarza zabrzmiał nieco dwuznacznie ;)
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Królik » 21 wrz 2010, o 17:52

[quote=""Michael""]Nawet nie rozpatrywałem tego w takich kategoriach. Tego typu teksy po prostu podkopują autorytet niektórych autorów w moich oczach, szczególnie, że ta oferta, najlepsza dla polskiego przemysłu zbrojeniowego niekoniecznie musi być najlepsza dla naszego kraju. Zabronione to nie jest, ale niesmak pozostaje.[/quote]
Nie rozumiem, dlaczego mają podkopywać autorytet, jeśli autor zgadza się z tym, co pisze. Jeśli tak jest, to wychodzi na to, że autorytet u Ciebie mają tylko ci, którzy wyrażają poglądy zgodne z Twoimi.
[quote=""REMOV""]Ten cudzysłów w całym kontekście zarzutów adwersarza zabrzmiał nieco dwuznacznie
[/quote]
Tyle, że "adwersarzowi od zarzutów" odpowiedziałem wcześniej, a szmul nie miał zarzutów co do NTW 09/2010.
Nazywam się major Bień i mam stopień majora...
Królik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michael » 21 wrz 2010, o 18:10

[quote=""Królik""]Nie rozumiem, dlaczego mają podkopywać autorytet, jeśli autor zgadza się z tym, co pisze. Jeśli tak jest, to wychodzi na to, że autorytet u Ciebie mają tylko ci, którzy wyrażają poglądy zgodne z Twoimi.
[/quote]
Nie, nie jest tak, moim zdaniem autor powinien być obiektywny, a tutaj tego zabrakło i wyszła pieśń pochwalna. Mogę się z kimś nie zgadzać, ale szanować jego poglądy, natomiast trudno o szacunek kiedy autor nie jest obiektywny i jak przypuszczam pisze tekst na zlecenie i za konkretne pieniądze.
Michael
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szafran » 21 wrz 2010, o 18:18

[quote=""Michael""][quote=""Królik""]Nie rozumiem, dlaczego mają podkopywać autorytet, jeśli autor zgadza się z tym, co pisze. Jeśli tak jest, to wychodzi na to, że autorytet u Ciebie mają tylko ci, którzy wyrażają poglądy zgodne z Twoimi.
[/quote]
Nie, nie jest tak, moim zdaniem autor powinien być obiektywny, a tutaj tego zabrakło i wyszła pieśń pochwalna. Mogę się z kimś nie zgadzać, ale szanować jego poglądy, natomiast trudno o szacunek kiedy autor nie jest obiektywny i jak przypuszczam pisze tekst na zlecenie i za konkretne pieniądze.[/quote]

http://www.sdrp.eprasa.com/Dokumenty/kodeks.pdf
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Królik » 21 wrz 2010, o 18:20

A jeżeli takie są faktycznie jego poglądy, to co?

Podpowiem tutaj, że gdy znakomita większość znanych mi autorów musi napisać coś - nazwijmy to - "sponsorowanego", z czym się nie zgadza, to pisze pod pseudonimem.
Podpowiem też, że to raczej nie autor dostaje "konkretne pieniądze" za napisanie takiego artykułu.

Obiektywny autor? Niezły żart. Nawet komentatorzy wydarzeń politycznych czy dziennikarze mediów codziennych, opisujących rzeczywistość ZAWSZE są subiektywni. Podobnie będzie z autorem prasy branżowej.
No chyba, że napisze artykuł czysto techniczny, opisujący dany sprzęt - bez porównań z innymi, oceny czy rozważania o jego przydatności. Coś w stylu "Karabinek AK działa na zasadzie odprowadzenia gazów prochowych przez boczny otwór w ścianie lufy. Ryglowany jest przez obrót zamka..." itepe.

Co do linka do Kodeksu, to raczej trudno dopasować do autora piszącego do czasopisma branżowego jego zapisy, które pasują do dziennikarza mediów codziennych lub czysto informacyjnych.
Gdyby nawet próbować, to zyski z artykułu sponsorowanego ma wydawca, a nie jego autor. Często takie artykuły przygotowują sami zainteresowani (firmy), co widać w prasie branżowej.
Najciekawsze jest to, że konsekwencje za nieprzestrzeganie Kodeksu grożą tylko członkom SDRP. :)
Królik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michael » 21 wrz 2010, o 19:49

[quote=""Królik""]A jeżeli takie są faktycznie jego poglądy, to co?
[/quote]
To nadal nie zmienia to faktu, że jest to de facto reklama. Gdyby artykuł był podpisany jak ten obok o nasams to w sumie nie byłoby sprawy, nie ma autora, na końcu adnotacja, że tekst przygotował producent systemu - regularna reklama, tak samo jak reklamą jest tekst o MBDA, tyle tylko, że mającą sprawiać pozory artykułu.
Podpowiem tutaj, że znakomita większość znanych mi autorów musi napisać coś - nazwijmy to - "sponsorowanego", z czym się nie zgadza, to pisze pod pseudonimem.
Podpowiem też, że to raczej nie autor dostaje "konkretne pieniądze" za napisanie takiego artykułu.

Jak wygląda przepływ pieniędzy jest sprawą drugorzędną. Gdyby tekst był zamieszczony w formie reklamy a nie artykułu to byłoby ok, jeżeli jednak wydawca, autor czy ktokolwiek inny decyduje, że tekst ma być podpisany i nie będzie adnotacji, że jest sponsorowany to jednak powinien wyglądać nieco inaczej.
Obiektywny autor? Niezły żart. Nawet komentatorzy wydarzeń politycznych czy dziennikarze mediów codziennych, opisujących rzeczywistość ZAWSZE są subiektywni. Podobnie będzie z autorem prasy branżowej.
No chyba, że napisze artykuł czysto techniczny, opisujący dany sprzęt - bez porównań z innymi, oceny czy rozważania o jego przydatności. Coś w stylu "Karabinek AK działa na zasadzie odprowadzenia gazów prochowych przez boczny otwór w ścianie lufy. Ryglowany jest przez obrót zamka..." itepe.

Z tego, że dziennikarze mediów codziennych są megasubiektywni doskonale zdaję sobie sprawę, ale od Was oczekiwałbym czegoś więcej. Nie jest to z resztą pierwszy przypadek kiedy w NTW (i nie tylko) dany autor jawnie lobbuje za konkretnym systemem uzbrojenia. Wcale nie oczekuję, że autor nie będzie wyrażał swojej opinii na dany temat, wręcz przeciwnie, często jest to bardzo cenne, ale trzeba znać granice między wyrażaniem swojego poglądu a reklamą.

Jeśli nie widzisz problemu to ok, Twoja rzecz. Mi jednak to przeszkadza i z podobnych powodów przestałem czytać tubę propagandową WP, czyli czasopismo Polska Zbrojna, wiem, że jeden czytelnik nic nie znaczy, ale myślę, że nie tylko ja mam taki pogląd na obiektywizm dziennikarzy.
Michael
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Artykuły w czasopismach wydawnictwa Magnum-X

Postprzez Królik » 23 wrz 2010, o 19:45

Nadal mylisz pojęcia i nie przyjmujesz do wiadomości oczywistych rzeczy, które CI tłumaczę - trudno, po prostu dla Ciebie każdy tekst pochlebny czy napisany w superlatywach to z założenia reklama albo sponsoring. Co więcej - teraz "przepływ pieniędzy jest sprawą drugorzędną", bo wyjaśniłem Ci jak to działa (nie autor dostaje kasę), więc argument finansowy odpadł, trzeba zatem to zignorować.

Autor danego czasopisma może sobie "lobbować" za czym mu się żywnie podoba, bo po prostu opisuje dany sprzęt, podobnie, jak w czasopismach motoryzacyjnych - no tam to musi być lobbing na całego i rzeka pieniędzy płynąca wartkim strumieniem do kies dziennikarzy. Jeśli pisze, że dany sprzęt jest - JEGO ZDANIEM - dobry, to po prostu przyjmij do wiadomości, że to jego stanowisko, z którym możesz się zgodzić lub nie. W innym czasopiśmie to skrytykują, a w kolejnym nie napiszą ani słowa.
Królik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barg » 20 lis 2010, o 12:59

W 9 numerze Specjalnym nTW jest bardzo ciekawy artykuł o niemieckich wojskach pancernych na przełomie 1944/1945. Mam pytanie, wątpliwość, dotyczącą wozu Pz IV L/70 (Panzer-Jager IV L/70). Otóż autor, ten wóz (jak dla mnie będący działem pancernym) najpierw klasyfikuje do zestawienia czołgów/dział pancernych, a później także do dział samobieżnych, w tym przypadku używając tylko nazwy Panzer-Jager IV. Czym wobec tego różnił się istotnie Panzer-Jager IV L/70 od Panzer-Jager IV?
Podam przykład:
"Wedle tego wykazu 1 grudnia 1944 r. i 1 stycznia 1945 roku (liczba w nawiasie) Niemcy posiadali odpowiednio:
[...]
382 (575) czołgów dział pancernych Pz IV z działem kal.75 mm L/70,
[...]
Łącznie 6036 (6284) wozów bojowych...
Działa samobieżne:
[...]
1286 (1478) Panzer-Jager 38(t) Hetzer i Panzer-Jager IV
[...]
Łącznie 5474 (6167) pancernych dział samobieżnych..."
Jak rozumieć taką klasyfikację? Działo pancerne Panzer-Jager IV L/70 lub inaczej nazywane Pz IV L/70 raz zaliczamy do czołgów/dział pancernych, a już Panzer-Jager IV do dział samobieżnych?
WYPŁYNIEMY DZIŚ NAD RANEM
Choćby przez kry droga wiodła
Skuty lodem cały pokład
Gdyby rumu już zabrakło
Słoną wodę wlewał w gardło
Nawet gdybym z mej wyprawy
Zawsze wracał ledwie żywy
NIEZAPOMNĘ CIĘ OCEANIE

Dobry czas na morze to początek maja
Barg
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barb » 20 lis 2010, o 13:29

Zapewne chodzi tu o inną armatę. L/70 została wykorzystana w czołgu "Panther" czy w wspominanej przez ciebie "Kaczce Guderiana". Część PzJ IV miał armatę L/48 stosowaną m.in. w StuG III (wersji G), StuG IV czy Pz IV (od wersji H). Prawie połowa (jeżeli mnie pamięć nie myli) niszczycieli czołgów PzJ IV była uzbrojona w armatę 7,5 cm KwK 42 (L/70), natomiast reszta (wcześniejszych serii produkcyjnych) uzbrojona w armatę 7,5 cm KwK40 (czyli L/48).

Autor stosując taką klasyfikację kierował się rodzajem amunicji jaką stosowano w armatach (7,5 cm KwK 40 L/43 i L/48 strzelały z innej amunicji niż 7,5 cm KwK 42 L/70). Stąd zaklasyfikowanie dział pancernych/niszczycieli czołgów Hetzer czy PzJ IV razem z działami szturmowymi.
Ostatnio edytowano 20 lis 2010, o 13:49 przez Barb, łącznie edytowano 1 raz
Barb
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barg » 20 lis 2010, o 13:48

Ale to jest dziwna klasyfikacja skoro taki Jagdpanther i Jagdtiger też są klasyfikowane do dział samobieżnych, a nie do czołgów/dział pancernych.
Skuty lodem cały pokład
Gdyby rumu już zabrakło
NIEZAPOMNĘ CIĘ OCEANIE

Barg
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barb » 20 lis 2010, o 14:02

Tego nie było w zamieszczonym przez ciebie tekście :P
Możliwe, że autor bazował na dokumentach gdzie podano liczbę dział sztormowych wraz z działami samobieżnymi. Wskazywać na to by mogła taka "logistyczna" klasyfikacja wozów bojowych. choć z drugiej strony Jagdtigera dzieżko by zaklasyfikować do jakiejkolwiek grupy. Natomiast Jagdpanther powinna być podana w jednej grupie z czołgami ciężkimi Tiger. Choć jak wcześniej wspomniałem taką "kulawośc" tego zestawienia determinować może źródło na podstawie którego tą klasyfikacje stworzono. Trzeba by udać się do CAW i mikrofilm aleksandryjski przetrzepać aby się przekonać :P
Możesz mi podać autora tego artykułu? Gdzieś po głowie chodzi mi nazwisko autora który ma zgromadzoną największą w kraju kolekcje mikrofilmów aleksandryjskich dotyczących wojsk pancernych operujących w Polsce (z naciskiem na okres 1944-1945). Bączyk?
Barb
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barg » 20 lis 2010, o 14:17

Autor artykułu to pan Eugeniusz Żygulski. Nie cytowałem całego zestawienia bo to za dużo roboty. Można w końcu przeczytać, zaczyna się od str36 9 Spec nTW
Skuty lodem cały pokład
Gdyby rumu już zabrakło
NIEZAPOMNĘ CIĘ OCEANIE

Barg
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez chomik » 20 lis 2010, o 22:52

To może ja to wyjaśnię

W niemieckiej armii Panzerjager IV i Panzerjager IV L/70 klasyfikowano jako dwa zupełnie odmienne wozy bojowe, mimo, że faktycznie różniła je jedynie armata i garść mniej ważnych kwestii technicznych.

Panzerjager IV (L/48) był niszczycielem czołgów i tak go klasyfikowano. Jednak od końca 1944 roku zaczęto zmniejszać produkcję PzKpfw IV, a na jego miejsce montowano Panzerjager IV L/70 z armatą analogiczną jak w PzKpfw V (tożsama amunicja). Ten pojazd uznawano zarówno za czołg (wiem, to dziwne, ale tak było) jak i za niszczyciel czołgów. Wozy te trafiały więc także do batalionów czołgów w miejsce PzKpfw IV. W niemieckich dokumentach rozróżnia się więc te dwie konstrukcje, do tego stopnia, że w większości dokumentów Panzerjager IV L/70 zapisuje się jako PzKpfw IV L/70. Stąd też i taki zapis u Żygulskiego.
chomik
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barg » 7 wrz 2011, o 07:48

Artykuł Lupaca powinien być na pierwszej stronie, a nie ostatniej, we wrześniowej NTW...
Skuty lodem cały pokład
Gdyby rumu już zabrakło
NIEZAPOMNĘ CIĘ OCEANIE

Barg
Użytkownicy
Użytkownicy