Siły Zbrojne Litwy, Łotwy i Estonii

Siły zbrojne świata - jednostki specjalne, siły regularne, rezerwa, organizacje paramilitarne.

Siły Zbrojne Litwy, Łotwy i Estonii

Postprzez krzysiek » 22 sie 2005, o 12:34

Witam, jestem tu nowy,

poszukuję informacji o siłach zbrojnych ww państw w chwili obecnej i o ich zdolnościach mobilizacyjnych.
Ale nie po rosyjsku :wink:
Byłbym wdzięczny za każdą pomoc.

Pozdrawiam
krzysiek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 22 sie 2005, o 13:18

Witam nowego kolege...

O siłach zbrojnych państw bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia) był artykuł w Technice Wojskowej (numer grudniowy z 2003 roku).
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez tootenhamon » 22 sie 2005, o 16:33

Witam, witam :D

1. Budżet obronny Litwy to całe 200 dużych baniek rocznie (w dolarach off kours), Łotwy i Estonii- 90 baniek, albo wkradł się błąd.

2. Oba trzy państwa nie dysponują lotnictwem,

3. Ostatnio (czyt. dwa lata temu) marynarka wojenna jednego z nich (Litwy??) uzbroiła się w kilka potężnych Polskich ścigaczy artyleryskich.

4. Przestrzeń powietrzną państw tych nadzorują samoloty innych państw nadbałtyckich, między innymi np. Danii.

5. Z tego, co pamiętam, liczba czołgów wynosi duże, tłuste ZERO, za to mają kilka BMP-1 (nie gwarantuję stuprocentowej prawidłowości tych danych).
\"Nie dbam o to, czy kraje sąsiadujące z Rosją zostaną skomunizowane\"

F. D. Roosvelt
tootenhamon
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez krzysiek » 22 sie 2005, o 17:54

[quote=""Lupac""]Witam nowego kolege...

O siłach zbrojnych państw bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia) był artykuł w Technice Wojskowej (numer grudniowy z 2003 roku).[/quote]
Dzięki. Co prawda biblioteka w której będę się mógł dorwać do tego nru będzie otwarta dopiero we wrześniu, ale nie spieszy mi się jakoś nadzwyczajnie w tej sprawie :)

tootenhamon dzięki za informację. Czy pochodzą one może z jakiejś strony internetowej (tu się ładnie uśmiecham o link :D )
krzysiek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 22 sie 2005, o 18:52

[quote=""tootenhamon""]2. Oba trzy państwa nie dysponują lotnictwem, [/quote]

Tooten mówiłem już nie raz, jeśli jesteś po imprezie to nie pisz na forum ;)
Spośród 3 państw tylko Litwa ma lotnictwo (Albatrosy i Any-26, które zobaczymy za niecały tydzień w Radomiu).

[quote=""tootenhamon""]3. Ostatnio (czyt. dwa lata temu) marynarka wojenna jednego z nich (Litwy??) uzbroiła się w kilka potężnych Polskich ścigaczy artyleryskich. [/quote]

Wszystkie 3 państwa posiadają MW, okręty pochodzą z darów (głównie Finlandia, Dania, Polska, Niemcy). Więcej info -> nTW 12/2003

[quote=""tootenhamon""]4. Przestrzeń powietrzną państw tych nadzorują samoloty innych państw nadbałtyckich, między innymi np. Danii. [/quote]

Tootenhamon, jak już napisałem wyżej "Piłeś nie pisz" ;)

Zgadza się to, że przestrzeń powietrzną tych państw patrolują myśliwce, ale nie pochodzą z państw nadbałtyckich, a z NATO. Są to trzymiesięczne tury po 4 maszyny, byli już Niemcy, Brytyjczycy, Holendrzy, Norwegowie i Duńczycy (albo jakoś tak)... Niedługo lecą tam nasze Migi-29 :)
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez tootenhamon » 22 sie 2005, o 20:29

Tooten mówiłem już nie raz, jeśli jesteś po imprezie to nie pisz na forum
Spośród 3 państw tylko Litwa ma lotnictwo (Albatrosy i Any-26, które zobaczymy za niecały tydzień w Radomiu).

Nie zrozumieliśmy się. Nie dysponują lotnictwem bojowym. Cięzko uznać te samoloty za jakieś mające wielki wpływ na obronność Litwy, a mając na myśli brak lotnictwa miałem na myśli brak przejętych samolotów np. szturmowych (jak Białoruskie SU-25 i SU-24), czy myśliwskich (Su-27, Mig-29). W sumie się nie dziwię, pewnie nawet nie mają odpowiednich lwarunków.

Tootenhamon, jak już napisałem wyżej "Piłeś nie pisz"

Guzik prawda, nie piłem. Nie kreuj mnie przed nowym uczestnikiem jako jakiegoś pijaczynę z baru za rogiem :wink:

Zgadza się to, że przestrzeń powietrzną tych państw patrolują myśliwce, ale nie pochodzą z państw nadbałtyckich, a z NATO. Są to trzymiesięczne tury po 4 maszyny, byli już Niemcy, Brytyjczycy, Holendrzy, Norwegowie i Duńczycy (albo jakoś tak)... Niedługo lecą tam nasze Migi-29

Dobra, może trochę uogólniłem z tymi państwami nadbałtyckimi, ale musisz przyznać kilka faktów:
- Niemcy, Dania, Polska to państwa z dostępem do Bałtyku,
- Brytyjczycy raczej nie startują od siebie, podobnie i Holendrzy. Trochę zbyt ogólnie ująłem sprawę pisząc o "państwach nadbałtyckich", ale miałem na myśli oczywiście państwa NATO.
\"Nie dbam o to, czy kraje sąsiadujące z Rosją zostaną skomunizowane\"

F. D. Roosvelt
tootenhamon
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Wilrek » 22 sie 2005, o 21:52

[quote=""krzysiek""]Czy pochodzą one może z jakiejś strony internetowej (tu się ładnie uśmiecham o link :D )[/quote]
Polecam:
http://www.globaldefence.net/
Są tam wszystkie państwa świata.
Wilrek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Paweł » 22 sie 2005, o 22:23

Estonia

Litwa

Łotwa

[quote=""tootenhamon""]Nie zrozumieliśmy się. Nie dysponują lotnictwem bojowym. Cięzko uznać te samoloty za jakieś mające wielki wpływ na obronność Litwy, a mając na myśli brak lotnictwa miałem na myśli brak przejętych samolotów np. szturmowych (jak Białoruskie SU-25 i SU-24), czy myśliwskich (Su-27, Mig-29). W sumie się nie dziwię, pewnie nawet nie mają odpowiednich lwarunków.
[/quote]

I to mnie dziwi, nie przejęli nic po rozpadzie ZSRR czy może sami się zrzekli sprzętu? :?
\"Come to the Dark Side. We have cookies.\"
\"Nawet małe dzieci wiedzą, że amerykańskie samoloty zrzucają bomby i rakiety, a rosyjskie pokój i dobrobyt.\"
Paweł
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 22 sie 2005, o 23:51

Dokładnie, postawili na lekkie siły obronne bazujące głównie na piechocie doposażonej w lekką broń wsparcia np: moździerze, wkm czy granatniki.
Ostatnio edytowano 23 sie 2005, o 00:11 przez HATAKE, łącznie edytowano 1 raz
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez krzysiek » 23 sie 2005, o 00:02

Thx za linki. Aczkolwiek mam nadzieję, że wspomniany artykuł będzie bardziej treściwy :)

Panowie - jedna sprawa. Pamiętam b. dobrze, że kilka lat temu z okazji wizyty Kwacha na Łotwie, czy Estonii (chyba jednak Estonii) Polska podarowała 10 T-55 tworząc tym samym siły pancerne tego kraju :wink:
Skoro połasili się na kilka sztuk takiego złomu to raczej znaczy że po prostu nie mogli się dobrać do sprzętu postsowieckiego, a nie, że sami zrezygnowali.
krzysiek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 23 sie 2005, o 00:14

Zrezygnowali umyślenie, stawiając na lekkie siły obronne.
Te stare czołgi służą do szkolenia, w zwalczaniu czołgów przeciwnika :wink: .
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 23 sie 2005, o 10:41

[quote=""tootenhamon""]Dobra, może trochę uogólniłem z tymi państwami nadbałtyckimi, ale musisz przyznać kilka faktów:
- Niemcy, Dania, Polska to państwa z dostępem do Bałtyku,
- Brytyjczycy raczej nie startują od siebie, podobnie i Holendrzy. Trochę zbyt ogólnie ująłem sprawę pisząc o "państwach nadbałtyckich", ale miałem na myśli oczywiście państwa NATO.[/quote]

Przecież tam jest baza lotnicza, zdaje się że gdzieś na pograniczu Litwy i Łotwy. Wśród kontyngentów jest dość dobrze znana, często dochodzi do kradzieży i pobić "przyjezdnych" jak idą się wyszaleć "na miasto".

[quote=""HATAKE""]Zrezygnowali umyślenie, stawiając na lekkie siły obronne.
Te stare czołgi służą do szkolenia, w zwalczaniu czołgów przeciwnika [/quote]

Dokładnie, wszystkie 3 państwa stawiają na siły lekkie. Ich najcięższymi pojazdami są transportery opancerzone (M-113, XA-180 itp). Jak narazie Litwa "zbroi" się najlepiej, wystarczy wymienić zakup Stingerów czy ppk Javelin.
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Michał Gajzler » 23 sie 2005, o 14:38

[quote=""Lupac""] Jak narazie Litwa "zbroi" się najlepiej, wystarczy wymienić zakup Stingerów czy ppk Javelin.[/quote]

Informacja z ubiegłego tygodnia - Estonia zakupi rakiety przeciwlotnicze. Wartość kontraktu - ok 55mln USD. Potencjalni dostawcy to Raytheon lub MBDA. Dostawy - 2009r.
Michał Gajzler
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mac76 » 3 wrz 2005, o 17:09

Panstwa nadbałtyckie nie to że nie chciały przejąć sprzętu, nie miały takiej okazji. Siły ówczesnego ZSRR wycofały się z tych państw z pełnym wyposażeniem i uzbrojeniem, inaczej było na Białorusi czy Ukrainie, gdzie Armia Radziecka została wchłonięta jako armia narodowa tych państw(słynne szczególnie na Ukrainie przysięgi na wierność).
Szukasz informacji z MSPO i nie tylko? Zajrzyj: dziennikzbrojny.pl
mac76
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lupac » 24 sty 2006, o 19:51

Jak podaje Jane's Radmor zdobył kontrakt na dostarczenie Łotwie i Litwie sprzętu łączności dla sił szybkiego reagowania.
Lupac
Użytkownicy
Użytkownicy

Następna strona

Powrót do Siły zbrojne świata