Siły zbrojne Grecji

Siły zbrojne świata - jednostki specjalne, siły regularne, rezerwa, organizacje paramilitarne.

Siły zbrojne Grecji

Postprzez dawo » 8 maja 2010, o 11:05

Witam, ostatnio trafiłem na taki artykuł...

http://www.altair.com.pl/start-4503

... moją uwagę zwrócił fakt, wielkości budżetu MON tego kraju, który niewiele różni sie od naszego. W związku z tym nasunęło mi się pytanie, w jaki sposób oni utrzymują swoją armię że stać ich na takie zabawki jak U- 214 czy Leo 2a6 ? Czy to może z naszymi decydentami jest coś nie tak ?
dawo
Moderator
Moderator

Postprzez Grzegorz » 8 maja 2010, o 11:23

Zaciągali kredyty zagraniczne...
Obrazek
Grzegorz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sappheiros » 8 maja 2010, o 13:52

Wyłącznie chodzi tutaj o kredyty? A może w większej mierze o sposób dysponowania środkami finansowymi?
"Moja jest tylko racja i to święta racja, bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza, że właśnie moja racja jest racja najmojsza!"
Sappheiros
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Grzegorz » 8 maja 2010, o 14:08

[quote=""Sappheiros""]Wyłącznie chodzi tutaj o kredyty? A może w większej mierze o sposób dysponowania środkami finansowymi?[/quote] Pytanie brzmiało...
W związku z tym nasuneło mi się pytanie, w jaki sposób oni utrzymują swoją armię że stać ich na takie zabawki
To o czym piszesz to już przyczyna kryzysu... Ale masz rację... Źle wydawali...
Obrazek
Grzegorz
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez ORKAN » 8 maja 2010, o 16:09

Pytanie czy do greckiego budżetu MON wliczane są świadczenia emerytalne dla byłych wojskowych. My długo jeszcze będziemy musieli opłacać kadrę WP kiedy ona miała 400 tyś.
WESTERPLATTE NADAL SIĘ BRONI !!!
ORKAN
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez smirnoff » 8 maja 2010, o 17:50

Tak czy siak i tak państwo musi płacić za te świadczenia. A czy to będzie robił MON, czy nie MON to już szczegół. Jak zdejmie się to z MON, to budżet jego zapewnie zostanie zredukowany. Niby jest ta ustawa o tych nieszczęsnych 1,95% PKB, ale jak widać politycy mają to gdzieś. Zrobi się kolejną "oszczędność" na armii, zrzucając z niej po prostu emerytury i płacąc jej odpowiednio mniej, bo ludzie lubią, kiedy wojsko dostaje po łapach. Może i zostanie coś z armii z tego na plus (nie odejmą MON całej równowartości płaconych świadczeń emerytalnych), ale wątpię, żeby decyzja o zrzuceniu z MON emerytur zmieniła wiele dla naszych sił zbrojnych.
!! Nie mam nic ciekawego do powiedzenia! Zostałeś ostrzeżony...!!
smirnoff
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez dawo » 8 maja 2010, o 19:11

Kurczę, ale jeżeli porównać potencjał bojowy Grecji do naszego... Różnica jest kolosalna... DLaczego nie można by u nas podpatrzyć ciut Greków...
dawo
Moderator
Moderator

Postprzez gregorxix » 8 maja 2010, o 19:25

Czyli zrujnować budżet państwa? No faktycznie, dobry przykład do naśladowania...
gregorxix
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barg » 8 maja 2010, o 19:30

Zaznaczam że patrzę ze strony finansów wojska, a nie panstwa:
Wg założeń budżetu polskiego MON na 2011 rok emerytury i renty to kwota 5457 mln zł, to jest ok. 1,4 mld euro (przy kursi ok 4 zł za euro). Gdyby te pieniądze zostały w wojsku zgodnie z 1,95% PKB można by je przeznaczyć na inwestycje, szkolenia itd. Po paru latach byłoby widać niezłe inwestycje. Być budżet greckiego MON nie obciążają emerytury (czyli powtarzam to co napisał ORKAN).
WYPŁYNIEMY DZIŚ NAD RANEM
Choćby przez kry droga wiodła
Skuty lodem cały pokład
Gdyby rumu już zabrakło
Słoną wodę wlewał w gardło
Nawet gdybym z mej wyprawy
Zawsze wracał ledwie żywy
NIEZAPOMNĘ CIĘ OCEANIE

Dobry czas na morze to początek maja
Barg
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez smirnoff » 8 maja 2010, o 19:39

No ale nie da się tego oddzielić od państwa. Armia to państwo. Jakby zrobić tak jak napisałeś, to trzeba by znaleźć te dodatkowe 1,4 mld euro na inwestycje w armii. Ktoś by musiał dodatkowo płacić na emerytury woskowych. Tak więc albo ktoś dostanie po łapach, albo państwo znajdzie dodatkowe pieniądze. A wojsko do pieniędzy, jak widać, jest ostatnie w kolejce.
smirnoff
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barg » 8 maja 2010, o 19:42

Czyli masz rację. Bo te 5,5 mld zł emerytur i rent wojskowych musiałby pokryć ZUS, czyli inaczej mówiąc podatnicy, a patrząc na dziurę w budżecie jest to niemożliwe, no chyba że przyjmujemy dalej wariant grecki i zadłużamy się dalej. Ale do czego to prowadzi to właśnie najlepiej widać na Grecji...
Skuty lodem cały pokład
Gdyby rumu już zabrakło
NIEZAPOMNĘ CIĘ OCEANIE

Barg
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Sebis66 » 8 maja 2010, o 19:52

[quote=""dawo""]Kurczę, ale jeżeli porównać potencjał bojowy Grecji do naszego... Różnica jest kolosalna... DLaczego nie można by u nas podpatrzyć ciut Greków...[/quote] Przecież Grecja de facto zbankrutowała i "cicha" wojna z Turcją walnie się do do tego przyczyniła, ale ten temat już na tym forum jakby proroczo przerabialiśmy. Rzeczywiście jest się od kogo uczyć kreatywnej księgowości. Czy ty w swoim prywatnym życiu też wszystko kupujesz na kredyt, a potem spłacają go krewni i koledzy żyranci :?: Te mocarstwowe zbrojenia jeszcze długo będą wychodzić Grecji bokiem. Pierwszy sprawdzian już się zaczyna, tam sezon turystyczny już się zaraz rozpocznie, a dlatego kraju turystyka daje zatrudnienie dla co piątego Greka. Teraz to sobie będą chyba latawce dla wojska kupować. Na miejscu tych co wyłożyli kasę na pomoc dla Grecji, to kazałbym Grekom zmniejszyć armię o połowę.
Sebis66
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez smirnoff » 8 maja 2010, o 19:57

[quote=""Barg""]Czyli masz rację. Bo te 5,5 mld zł emerytur i rent wojskowych musiałby pokryć ZUS, czyli inaczej mówiąc podatnicy[/quote]
Nawet jakby to była prywatna instytucja, to państwo musiałoby za to zapłacić. Taka firma to nie dobry samarytanin i nie płaciłaby wojskowym z własnej kasy, bo "płemieł" tak sobie zażyczył.
smirnoff
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barg » 8 maja 2010, o 20:40

[quote=""Sebis66""]Na miejscu tych co wyłożyli kasę na pomoc dla Grecji, to kazałbym Grekom zmniejszyć armię o połowę.[/quote] A zobacz, Francja, Niemcy sfinansuję Grecję pod warunkiem realizacji zamówień w ich przemyśle zbrojeniowym... Dobre...
Skuty lodem cały pokład
Gdyby rumu już zabrakło
NIEZAPOMNĘ CIĘ OCEANIE

Barg
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez smirnoff » 8 maja 2010, o 21:25

A nie chodziło przypadkiem o zobowiązanie co do spłaty swoich zobowiązań wobec ich firm zbrojeniowych? Swoją drogą to ciekawa forma amortyzacji długu wobec firm przez państwo. Niby pomagają Grecji, ale po kryjomu wspierają swoją zbrojeniówkę z pieniędzy podatników ;) Niby wszystko jest jawne, ale raczej mało kto zinterpretuje to jako wspieranie finansowe "wybrańców" ;)
smirnoff
Użytkownicy
Użytkownicy

Następna strona

Powrót do Siły zbrojne świata