Polskie Jednostki Specjalne

Siły zbrojne świata - jednostki specjalne, siły regularne, rezerwa, organizacje paramilitarne.

Postprzez REMOV » 18 mar 2008, o 23:32

[quote=""coss""]Aż tak słabo z ich wyszkoleniem[/quote]Słabo to jest pojęcie względne. Na tle innych jednostek eksportowych nie jest zbyt dobre, niezależnie od propagandy sukcesu i zadzierania nosa. Kłopoty, które spadły na spadochroniarzy nie wzięły się znikąd, a wręcz przeciwnie, jest to skutek pewnego podejścia dowódców do całokształtu sprawy.
czy po prostu desant-szturm to dla ciebie zadania 'zwykłego' wojska, a nie wojsk specjalnych (kwestia klasyfikacji)?
Spadochroniarze to nie są oddziały specjalne, to jest lekka piechota, ze wszystkimi tego konsekwencjami. I owszem, wykonują zadania zwykłego wojska, bo to jest zwykłe wojsko. Choć im samym ostatnio od swoistej niezwykłości troszeczkę pomieszało się w głowach (dotyczy to w największym stopniu 18.bdsz, z pozostałymi jest znacznie lepiej).
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez recon » 18 mar 2008, o 23:44

Każda krytyka nawet taka przez woalkę, albo prosto w oczy jest potrzebna i nie musisz wcale pisać delikatnie. Tak się składa, że mam ten zaszczyt obserwować, a nawet brać czynny udział w tych wszystkich przemianach. Nie napisałeś co delikatnie mija się z prawdą, a mianowicie to, że jedne jednostki wojskowe zaczynają dorównywać pod pewnymi względami innym, czy też to, że pozytywnie piszę o wyszkoleniu, sprawności chłopaków w bordowych beretach?
recon
recon
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 19 mar 2008, o 01:00

[quote=""recon""]Tak się składa, że mam ten zaszczyt obserwować, a nawet brać czynny udział w tych wszystkich przemianach[/quote]A mnie, jak to szło, "wyznaczono mi z łaski poślednią rolę kronikarza". Zatem, w przeciwieństwie od Ciebie, śledzę to z dystansu.
Nie napisałeś co delikatnie mija się z prawdą
Cała Twoja wypowiedź.

Syndromy choroby (jedne z wielu):
źródło

Dowódca GROM zaprowadzi porządek w Bielsku

Dowódca elitarnej jednostki specjalnej GROM płk Piotr Patalong ma "uzdrowić" sytuację w 18. Batalionie Desantowo-Szturmowym w Bielsku Białej, którego kilkunastu żołnierzy miało "konflikt z prawem".

Jak powiedział we wtorek wieczorem szef MON Bogdan Klich, GROM-em ma pokierować dotychczasowy zastępca Patalonga ppłk Jerzy Gut.

Sprawa dotyczy 12 żołnierzy 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego, którzy odpowiadali przed sądami m.in. za naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, naruszenie nietykalności cielesnej lub udział w pobiciu, zniszczenie mienia publicznego i włamanie do niezamieszkałego budynku.

Wobec czterech żołnierzy sąd umorzył postępowania warunkowo na okres próby wynoszący jeden rok, pozostałych ośmiu zostało skazanych na kary ograniczenia wolności od 6 do 14 miesięcy.

W poniedziałek szef MON poinformował, że otrzymał raport Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej "mówiący o tym, że, niestety, byli i są w batalionie żołnierze, którzy są na bakier z prawem; tacy, którzy dopuścili się wykroczeń i przestępstw".

- Taka sytuacja jest niedopuszczalna - ocenił tego dnia Klich i zapowiedział, że podejmie decyzje "odpowiednie decyzje personalne".
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pietras » 19 mar 2008, o 01:10

I tak mimo, że 18bbds nie jest jednostką specjalną wiele osób widzi w nich komandosów i nie dostrzega żadnych większych podobieństw z 25bkp mimo, że to prawie takie same jednostki.
POszło w PiSdu
pietras
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 19 mar 2008, o 01:32

I jednej i drugiej jednostce zrobiono sporą krzywdę. Kiepsko wyszkolony żołnierz przekonany, że jest elitą, między innymi przez to, że jest zaopatrywany w lepszy (inny) sprzęt od kolegów z jednostek na podobnym poziomie profesjonalizacji, to prosta droga do katastrofy. Efekty takich działań są widoczne.
Ostatnio edytowano 19 mar 2008, o 09:32 przez REMOV, łącznie edytowano 1 raz
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pietras » 19 mar 2008, o 01:49

Niby WP ma stać się nowoczesne, a nawet elicie(teoretycznie) hajsu żałują. a potem te jednostki wysyła się na misje do Iraku, czy Afganistanu. Powiem krótko, nie che być w ich skórze kiedy będzie tam jakaś większa rozróba.
POszło w PiSdu
pietras
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Kali » 10 cze 2008, o 12:50

mam pytnako Jestem teraz na sluzbie zasadniczej w Leznicy Wielkiej kolo Łodzi w jednostce szturmowo-desantowej i zamierzam zostac na zawodowstwo ale chcialbym sie przeniesc do Lublinca do tam tej jednostki czy trzeba spelnic jakies wymagania aby mnie przeniesli??? zmierzam podpisac po 3 miechach sluzby zasadniczej kontrakt na nadterminowego i niewiem czy ubiegac sie o przeniesienie juz teraz czy dopiero po podpisaniu kontraktu??? i wogole czy jest taka mozliwosc??? nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa mianowicie slyszalem plotki ze ta jednostka w lublincu jest niepewna czyli ze moga ja kiedy rozwiazac i troche sie tego obawiam :( newsy na temat tej jednostki to sa mile widziane tak jak i to czy sa wolne etaty
KALI
Kali
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Adis » 27 cze 2008, o 23:00

Z taką sprawą lepiej na http://www.nfow.pl.

Jeśli chodzi o 1 Pułk z Lublińca jest to jednostka o w miare pewnej przyszłości. :wink:
PS1948
Adis
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Polskie Jednostki Specjalne

Postprzez pio » 5 sie 2016, o 08:28

Trzeba odkurzyć ten wątek zakupem rzecznych kutrów uzbrojonych typu SOC-R dla naszych Wojsk Specjalnych.
Ostatnio pływały po Nogacie.
https://www.facebook.com/22BLT/photos/? ... 8052934375

BTW, dlaczego to jest w "Siłach zbrojnych świata"? :o
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Poprzednia strona

Powrót do Siły zbrojne świata