Armia Szwecji i Finlandii duze zmiany

Siły zbrojne świata - jednostki specjalne, siły regularne, rezerwa, organizacje paramilitarne.

Re: Armia Szwecji i Finlandii duze zmiany

Postprzez prowler » 21 lis 2016, o 09:23

Obrazek
Finowie postrzelali sobie z kupionych w 2014 bonusów (Na fotce 155mm haubica 155K98 - najnowocześniejsze działo w arsenale Finów.)

A Szwedzi odkurzyli RBS-15 i odtworzyli NDR...
Ciekawe czy bateria trafi na Gotlandię
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Skywalker » 21 lis 2016, o 12:35

Gdzieś pojawiła się informacja, że reaktywowali jednostkę właśnie z przeznaczeniem na Gotlandię.
Skywalker
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 14 sty 2017, o 15:25

Dozbrajania ciąg dalszy - tym razem radary artyleryjskie
http://yle.fi/uutiset/osasto/news/daily ... em/9399654

A u nas ciągle analizujemy
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez prowler » 17 lut 2017, o 15:10

"Nie oglądaj telewizji będziesz miała w głowię glisty...
Oni są porąbani...
Oni wojnę pokazują, a o pokój walczą...
Tak się porąbało z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować."
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez obiekt172 » 21 lut 2017, o 14:47

http://www.janes.com/article/67962/finl ... outh-korea
According to the MoD announcement, Finnish defence minister Jussi Niinistö has approved the purchase of 48 former South Korean Army K9s at a cost of EUR146 million (USD155 million).

Używanych? Dobrze rozumiem?

Przy okazji Finowie kupują z holenderskiego demobilu 8 WZT i 8 wozów saperskich (na bazie Leoparda 1) za 8,2 mln Euro
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 3 mar 2017, o 09:37

prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Lumen » 6 mar 2017, o 20:04

Hmmm tak się zastanawiam, czy w taki specyficznych warunkach jak obrona wyspy (wysp) przed desantem nie miałaby sens inwestycja w wyrób czołgopodobny.

Załóżmy, że na potrzeby wzmocnienia obrony "strategicznej" wyspy Szwedzi postanawiają wykorzystać "wzmocniony" batalion zmechanizowany
w składzie (orientacyjnie)
kompania dowodzenia 2 CV90 (WD) + 4-6 CV90 (BWR)
3x kompanie zmechanizowane (14 CV90)
2x kompanie czołgów (18x CV90120T)
das (bateria moździerzy - 4-6x Mjolner 6x haubic 155mm + 6-8 ppk )
kompania saperów
bateria plot (4-6 LvKv 40 + lvrbv 701)

To mają być wojska do obrony wyspy wielkości powiatu białostockiego...
Ale to nie tylko tyczy się samych Szwedów - bo i w Azji podobne sytuacje mogą być...

Trudno spodziewać się by na Gotlandii wylądowały całe bataliony na T-90, nie mówiąc już o T-14
Największym zagrożeniem dla obrońców będą w zasadzie pociski i bomby wystrzeliwane przez samoloty i śmigłowce agresora.
Tutaj to czy oberwie pełnokrwisty MBT, czy ersatz - nie ma znaczenia...
Natomiast wobec wszelkich BMD/ BMP czy BTR, które zdołałby wylądować to taka jednostka i tak będzie dość silna. Trzeba jednak pamiętać, że szwedzkie BWP nie mają ppk, więc warto mieć na wszelki wypadek coś co pośle wolframowy penetrator z odpowiednia prędkością. (Z drugiej strony technicznie jest możliwość zabezpieczenia CVki przed ogniem 2A42/72 czy najpopularniejszymi ppk Fagot/Konkurs/Metys/Bastion )

A przy tym cała infrastruktura magazynowo-techniczna, czy nawet szkolenie uproszczone do maksimum. Co jest istotne bo ciężko budować jakieś zapasy czy infrastrukturę (a wożenie sprzętu w tam i z powrotem też kosztuje)
Strv 122 zostałyby na lądzie, gdzie w razie czego mogą więcej zwojować...
A przebudowane CVki pozwolą odbudować wysuniętą obecność
Takie ekonomiczne podejście do problemu...
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 15 kwi 2017, o 19:13

Garść informacji na temat Finlandii - a dokładniej brygady pancernej, do przemyślenia...

JW która zatrudnia 570 osób - w tym 100 to cywile. w ciągu roku szkoli około 1700 - 1800 poborowych i prowadzi ćwiczenia przypominające dla 2000 rezerwistów.

Wydaje na ten cel (szkolenie) ok 17,5 mln Euro rocznie - przy całkowitym budżecie JW wynoszącym 55 mln - z którego musi opłacić ludzi oraz infrastrukturę...

A na "war time" ostatecznie wystawi 4 taktyczne grupy batalionowe - 2 zmechanizowane (Leopardy i BMP-2), 2 zmotoryzowane (MT-LBW), o łącznej liczebności 9000 żołnierzy (a są tacy, którzy trafią do innych JW) - wyposażone (sprzęt dla 4 grup)
- 58 Leopardów
- 100 BMP-2
- 157 transportery MT-LBW
- 35 ciągniki MTLB
- 72 haubice 2S1 i 10 wozów obserwatorów artyleryjskich BMP-1 TJ/TJJ
- 16 przenośnych wyrzutni Spike LR i 8 wyrzutni NLAW
- 36 moździerzy 120mm (holowanych) i 20 moździerzy 81mm
- 36 działek plot ZU-23-2 i 6 czołgów przeciwlotniczych Marksman
- 730 pojazdy kołowe (ciężarówki, samochody osobowe)
i inne...
Tyle na czas W, a ile na co dzień używają z tego majdanu?
15 czołgów (z czego 1 to T-55M), 24 BWPy, (z czego 10 to CV90 którymi szkolą specjalistów dla brygady Karelia) 60 TO (MT-LBW), 6 2S1, 2 BMP-1 TJ/TJJ, 14 ciągników MTLB (moździerze 81 i 120), 10 wozów saperskich (leopardy L/R i BLG) oraz 16 wozów łączności i dowodzenia
"Nie oglądaj telewizji będziesz miała w głowię glisty...
Oni są porąbani...
Oni wojnę pokazują, a o pokój walczą...
Tak się porąbało z jednych rakiet mam się cieszyć, przeciw drugim protestować."
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez mg schutze » 16 kwi 2017, o 02:47

@prowler oni tu notorycznie ćwiczą, co chwilę (a nie bujam się po mieście jak nie muszę) widzę Leo i BWP 2 jak śmigają na poligony czy to z jeden czy z drugiej strony miasta.
Znajomi miejscowi (młode łepki) mają mieć 2 szkolenie rezerwy a wyszli z MONu jakieś 4 lata temu.
mg schutze
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 16 kwi 2017, o 17:41

Typowy model służby zasadniczej zakładającej powszechną mobilizację.

Ja miałem do czynienia ze służbą zasadniczą z Finladii na polskim poligonie i powiem wam, że w niczym nie przewyższała polskiej zetki.

Z zawodowym oddziałem z Finlandii też się zetknąłem i różnica w sprzęcie i przygotowaniu do działania podobna jak u nas.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 17 kwi 2017, o 14:49

HATAKE napisał(a):Ja miałem do czynienia ze służbą zasadniczą z Finladii na polskim poligonie i powiem wam, że w niczym nie przewyższała polskiej zetki.
Nie licząc tego że tam szeregowi szkolą się pół roku, a sama armia ma 1/3 naszego budżetu i na czas W wystawia 280 000 żołnierzy tj 5% populacji (a w zasadzie to 25% mężczyzn w wieku 18-50 lat) - a nie są tak zacofani jak my.
5° Régiment De Cuirassiers
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez HATAKE » 19 kwi 2017, o 16:08

No popatrz, do Polski przywieźli stare radzieckie agregaty, a ich jednostka zawodowa miała lipne umundurowanie. U nas każdy ma odzież ochronną (gore-texy), a agregaty są nówki sztuki. Broń mamy 5,56 mm, a oni?

Ja wiem, że to fajna armia i zamożniejsze społeczeństwo, ale z tym zacofaniem nas względem ich przesadziłeś. To inna armia, ale też niedofinansowana.
HATAKE
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez gxf1d » 19 kwi 2017, o 16:37

HATAKE napisał(a):No popatrz, do Polski przywieźli stare radzieckie agregaty, a ich jednostka zawodowa miała lipne umundurowanie. U nas każdy ma odzież ochronną (gore-texy), a agregaty są nówki sztuki. Broń mamy 5,56 mm, a oni?

Ja wiem, że to fajna armia i zamożniejsze społeczeństwo, ale z tym zacofaniem nas względem ich przesadziłeś. To inna armia, ale też niedofinansowana.

Trochę nie rozumie atakowania agregatów. Przemysł maszynowy na potrzeby wojska w ZSRR produkował bardzo trwałe maszyny. Finom psuły się te agregaty na poligonie ? Wątpię ! Zresztą kurtka z membraną to znowu nie jakieś cuda kosmiczne , amunicja o większym kalibrze sprawdza się lepiej w fińskich warunkach zalesienia i zakrzewienia.
gxf1d
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 19 kwi 2017, o 16:54

nie rozumie
nie rozumiem- już któryś raz widzę to na forum. Trochę (bardzo) razi. Nic osobistego.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 19 kwi 2017, o 19:15

HATAKE napisał(a):Ja wiem, że to fajna armia i zamożniejsze społeczeństwo, ale z tym zacofaniem nas względem ich przesadziłeś. To inna armia, ale też niedofinansowana.
Mit - Finowie nie są bogatym społeczeństwem.
Wręcz przeciwnie - naród ukształtowany w biedzie. Co nauczyło ich żyć skromnie, minimalistycznie wręcz i oszczędnie -ciesząc się tym co mają.

Nie ma tam takiej rozrzutności zarówno w wydawaniu środków prywatnych jak i publicznych.

Nikt nie mówił, ze armia jest super wyposażona i dobrze finansowana.
Ale mając 1/3 tego co my potrafią zaplanować i przeprowadzić niezbędne zakupu - w 15 lat wymienili cała flotę czołgów,
zmodernizowali OPLkę (Dla nich Buk jest przestarzały a u nas kuby jeszcze dekadę będą służyć), kupili śmigłowce, i teraz mimo iż maja jeszcze sporo czasu już myślą o następcy F-18, których maja więcej niż my F-16
Dodatkowo - oni mają M270 - my nie
Oni mają amunicje "specjalną" do artylerii - my nie

HATAKE napisał(a):No popatrz, do Polski przywieźli stare radzieckie agregaty, a ich jednostka zawodowa miała lipne umundurowanie. U nas każdy ma odzież ochronną (gore-texy), a agregaty są nówki sztuki. Broń mamy 5,56 mm, a oni?
Jaka jednostka zawodowa - przecież oni potrafią poborowych na pilotów śmigłowców szkolić (o ile trafi się kandydat z lotniczą przeszłością).

To ze w JW w której służyłęś było to wszystko nie znaczy że to jest standard
Nadal są JW gdzie używa się AKM/AKMSów, stalówek
Nasz super sprzęt to min takie cuda techniki
http://ikamien.pl/im/artykuly/1569_110620101.jpg
http://pzdata.cdn.aikelo.com/pzdata2/Images/30235
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 15_-01.jpg
https://www.wzinz.com.pl/images/oferta/ ... 27s-01.jpg
https://www.wzinz.com.pl/images/oferta/ ... t-m-01.jpg
Nowoczesne środki detekcji skażeń
http://11ldkpanc.wp.mil.pl/plik/image/2 ... em-178.jpg
http://11ldkpanc.wp.mil.pl/plik/image/2 ... ch-215.jpg

W sumie to nie wiem co masz do Valmeta - oni mieli wymieniać karabinki - ale uznali ze są bardziej sensowne wydatki - wpływające bardziej na zdolności niż karabinek.
Np. broń ppanc którą maja nowocześniejszą niż my, szerzej też korzystają z noktowizji czy też

Gdyby im zwiększyć budżet o miliard USD - to różnica (w wzroście poziomu wyekwipowania) byłaby kolosalna
U nas - najwyżej więcej w JW pojawiło by się więcej Jelczy i masek MP-6 i tego typu pierdół...
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Siły zbrojne świata