Siły zbrojne Rosji

Siły zbrojne świata - jednostki specjalne, siły regularne, rezerwa, organizacje paramilitarne.

Re: Siły zbrojne Rosji

Postprzez Pismak » 8 wrz 2019, o 18:20

Amerykańskie gry wojenne dla Marines przy zakładaniu 8 letniego okresu przygotowań do wojny i 7-8 dywizjach zgromadzonych w Polsce udowadniają że z powodu "bąbli antydostępowych" OPL FR przez pierwszy tydzień lotnictwo NATO nie będzie miało możliwości udzielania ŻADNEGO wsparcia WL z powodu potrzeby wywalczenia przewagi w powietrzu i eliminacji bąbli. To jest właśnie owo "nie obawiają się" wynikające z realnych rzeczy a nie widzimisię jakiegoś redaktorka.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez dawo » 8 wrz 2019, o 18:33

Pismak napisał(a):Amerykańskie gry wojenne dla Marines przy zakładaniu 8 letniego okresu przygotowań do wojny i 7-8 dywizjach zgromadzonych w Polsce udowadniają że z powodu "bąbli antydostępowych" OPL FR przez pierwszy tydzień lotnictwo NATO nie będzie miało możliwości udzielania ŻADNEGO wsparcia WL z powodu potrzeby wywalczenia przewagi w powietrzu i eliminacji bąbli. To jest właśnie owo "nie obawiają się" wynikające z realnych rzeczy a nie widzimisię jakiegoś redaktorka.

Zgadza się. Przez tydzień nie będzie wsparcia, bo trzeba w pierwszej kolejności zapanować w powietrzu czyli mówiąc kolokwialnie "oczyścić niebo" i zlikwidować systemy OPL. Nikt nie mówi, że będzie to sprawa na godzinę roboty, zwłaszcza, że nasycenie po naszej wschodniej stronie jest ogromne. Nikt -w mojej ocenie- nie lekceważy systemów S400. Niewątpliwie jednak, nie są to systemy spędzające sen powiek z generałom, którzy dysponują odpowiednim do tego celu sprzętem.

Mam wrażenie, że kolega nieco nieobiektywnie podchodzi do tych systemów, sympatyzując z nimi (w czym nie ma oczywiście nic złego) i będzie z uporem maniaka -jak będzie trzeba- bronił ich w systemie zero- jedynkowym.

Edit- ort.
dawo
Moderator
Moderator

Postprzez Pismak » 8 wrz 2019, o 18:41

Nadal nic nie rozumiesz prawda? Ów tydzień to nie jest pierwsza faza wojny, po której następuje kolejna, w której po oczyszczeniu przechodzimy do wsparcia działań lądowych. W owym tygodniu straty wojsk lądowych USA sięgają ok 50% czyli ok 100 000 ludzi i drugie tyle WP a NATO nie jest w stanie kontynuować działań zbrojnych (strona FR osiąga straty na podobnym poziomie ale posiada zdolność do użycia zgrupowań drugorzutowych). Nie ma drugiego tygodnia i nie ma wspierania lotnictwem WL bo WL w Polsce już nie ma. Na moje oko wojna kończy się o wiele szybciej bo żadne zgrupowanie wojsk NATO nie jest w stanie przyjąć 50% strat i podtrzymać zdolności do działania a próg jest o wiele niższy. Na tym polega to "obawiają się" OPL a nie na jakiś mitycznych "zbieraniach danych".
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Thorwald » 8 wrz 2019, o 18:41

Zastanawiam się po co Rosjanie mieli używać kosztownego systemu S-400 do ochrony jakiś pastuchów ? System jest po to by chronić Rosjan. Skoro Rosjanie nie byli atakowani to Rosjanie go nie użyli. Kto by zwrócił Rosjanom koszt kilkunastu, kilkudziesięciu rakiet ? Przecież ich budżet wojskowy nie jest z gumy.
Thorwald
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Thorwald » 8 wrz 2019, o 18:46

Pismak napisał(a): W owym tygodniu straty wojsk lądowych USA sięgają ok 50% czyli ok 100 000 ludzi i drugie tyle WP a NATO nie jest w stanie kontynuować działań zbrojnych (strona FR osiąga straty na podobnym poziomie ale posiada zdolność do użycia zgrupowań drugorzutowych).

Chyba trochę przesadziłeś ze stratami, bo nigdy w historii US Army nie miała strat na poziomie 100tys/tydzień. Wliczając nawet lądowanie w Normandii i inne tego typu operacje.
Thorwald
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Pismak » 8 wrz 2019, o 18:51

Nie przesadziłem tylko zaniżyłem. Scenariusz o którym mowa zakłada zdolność USA do prowadzenia wojny na poziomie 2,5 (czyli że mogą prowadzić na raz dwie regionalne wojny konwencjonalne plus wspierać trzecią) a obecnie ów poziom wynosi 1,25 czyli że mogą prowadzić na raz jedną wojnę a drugą wspierać na poziomie partyzanckim co oznacza że po okresie przygotowań mogą zgromadzić na terenie Polski nie 7-8 dywizji a 4 i nie ja wymyśliłem te 50% strat tylko wynikają one z gier wojennych prowadzonych w USA.

PS Straty na poziomie 100 000 to nie tylko zabici i w Normandii wyniosły o ile mnie pamięć nie myli 230 000 w trzy tygodnie.
Ostatnio edytowano 8 wrz 2019, o 18:54 przez Pismak, łącznie edytowano 1 raz
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez dawo » 8 wrz 2019, o 18:54

Pismak napisał(a):Nadal nic nie rozumiesz prawda? Ów tydzień to nie jest pierwsza faza wojny, po której następuje kolejna, w której po oczyszczeniu przechodzimy do wsparcia działań lądowych. W owym tygodniu straty wojsk lądowych USA sięgają ok 50% czyli ok 100 000 ludzi i drugie tyle WP a NATO nie jest w stanie kontynuować działań zbrojnych (strona FR osiąga straty na podobnym poziomie ale posiada zdolność do użycia zgrupowań drugorzutowych). Nie ma drugiego tygodnia i nie ma wspierania lotnictwem WL bo WL w Polsce już nie ma. Na moje oko wojna kończy się o wiele szybciej bo żadne zgrupowanie wojsk NATO nie jest w stanie przyjąć 50% strat i podtrzymać zdolności do działania a próg jest o wiele niższy. Na tym polega to "obawiają się" OPL a nie na jakiś mitycznych "zbieraniach danych".

Swojego czasu, jeden z gen. USAF w Europie ocenił, że siłami którymi dysponuje (UK, Włochy, Niemcy) jest w stanie w ciągu tygodnia wywalczyć pełne panowanie w powietrzu w rejonie Morza Bałtyckiego i utrzymać je do czasu nadejścia wsparcia w postaci pozostałych członków NATO- jakkolwiek paradoksalnie by to brzmiało. Co więcej, symulacje prowadzone na zlecenie naszych sił powietrznych w zeszłym roku wykazały, że do skutecznego przełamania rosyjskiej "bańki antydostępowej" potrzebowalibyśmy około 80 samolotów wyposażonych w precyzyjne środki rażenia oraz walki radio- elektronicznej. Nie oznacza, to oczywiście, że jest to scenariusz realny, bo te 80 maszyn musi być dostępnych i mieć skąd operowac itd.

p.s. Straty przyjęto na poziomie 2 maszyn na klucz składający się z 6 samolotów alfa i 2 omega (wykonujące zadanie w wypadku utraty którejś z maszyn alfa lub niewykonaniu przez nią zadania).
dawo
Moderator
Moderator

Postprzez Pismak » 8 wrz 2019, o 18:56

Parafrazując twój wpis- napisz do twórców gier wojennych dla amerykańskich oficerów na wyższych uczelniach wojskowych. Jak będzie merytoryczny to może następne odbędą się na twoich założeniach.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez dawo » 8 wrz 2019, o 19:04

Pismak napisał(a):Parafrazując twój wpis- napisz do twórców gier wojennych dla amerykańskich oficerów na wyższych uczelniach wojskowych. Jak będzie merytoryczny to może następne odbędą się na twoich założeniach.

Nie napiszę, bo nie kwestionuje ich kompetencji. Do pięt im nie dorastam. I mimo, że inne "gry wojenne" pokazują inne rezultaty nie zarzucam im braku wiedzy czy, że tworzą bzdury.

Proponuję uciąć w tym miejscu naszą -uważam merytoryczną- dyskusję i zachować bądź odrzucić jedne czy drugie argumenty, zanim zupełnie przejdziemy na inne tory i dostaniemy bany :) W tym temacie i tak już nic więcej nowego nie wymyślimy, pozostaje mieć nadzieję, że nikt nigdy nie postanowi rozstrzygnąć naszego "sporu".
dawo
Moderator
Moderator

Postprzez prowler » 8 wrz 2019, o 19:06

Przepraszam ale proponuje nie podniecać się wynikami gry wojennej gdzie pojedynczy żeton prezentował brygadę - co z pewnością dość mocno rzutuje na wyniki.
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez Pismak » 8 wrz 2019, o 19:11

Jeśli mamy nie podniecać się grami wojennymi, o których wspomniałem to skąd to nagłe podniecenie jakimś artykulikiem w D24? Czyżby komuś się na serduszku cieplej zrobiło że "ruskie znowu szmelc produkujom, nie to co nasze patryjoty"? Bo przecież tu tkwi źródełko całego sporu. Jak dla mnie jeśli na jednej szalce położę ten z bożej łaski "artykuł" a na drugiej wyniki poważnych i prowadzonych na dużą skalę symulacji prowadzonych przez poważne ośrodki szkoleniowe w USA to wnioski same się nasuwają.

I mimo, że inne "gry wojenne" pokazują inne rezultaty nie zarzucam im braku wiedzy czy, że tworzą bzdury.
A które?
Ostatnio edytowano 8 wrz 2019, o 19:15 przez Pismak, łącznie edytowano 1 raz
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez prowler » 8 wrz 2019, o 19:14

Do mnie pijesz? Przepraszam ale wskaż gdzie się podniecam jakimiś artykulikami z D24?

Natomiast te owe "poważne symulacje" nie były aż tak poważne jak tobie się wydaje. ot takie "zagajenie tematu" niż poważne studium.
To nie jest przypadek że informacje o tej 'symulacji" i jej zatrważających wynikach są dość łatwo dostępne
prowler
Moderator
Moderator

Postprzez dawo » 8 wrz 2019, o 19:17

Pismak napisał(a):Jeśli mamy nie podniecać się grami wojennymi, o których wspomniałem to skąd to nagłe podniecenie jakimś artykulikiem w D24?

Dlatego proponuje stonować emocje.
dawo
Moderator
Moderator

Postprzez Pismak » 8 wrz 2019, o 19:19

Oczywiście że nie do Ciebie bo chyba to pierwszy Twój wpis w temacie więc niby jak miałoby się odnosić do Ciebie. Piszę o tym że ktoś wysmażył jakiś artykulik w prasie w którym nie ma żadnego konkretu nawet najbladszego wskazującego na jakość systemu S400 (rozumiałbym gdyby np użyto go kilka razy z marnym skutkiem co mogłoby wskazywać na jego zdolności) i natychmiast pojawili się obrońcy dla których "od dawna wiadomo że USA się go nie obawia" i ja rozumiem że zakup owego systemu (lub chęć) przez Chiny, Indie, Turcję czy Arabię Saudyjską to tylko dowód na jego nieskuteczność. Natomiast dla mnie jest wręcz przeciwnie- choć nijak nie wskazuje to również na jego skuteczność to są to państwa które mogłyby zakupić inne, podobne systemy gdyby uznały że S400 jest do bani. Widać nie czytują D24.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez liptun » wczoraj, o 09:56

Taka ciekawostka z "militaria szmula"

Satelitarne zdjęcie przedstawiające przykryte brezentem wyrzutnie Iskander-M które różnią się od 9P78-1 większą o ponad metr długością co może sugerować nową modyfikację rakiet 9M729 o większym niż 500 km zasięgu. Prawdopodobnie wyrzutnie przeznaczone są dla 448. brygady ZWO z Kurska (pierwsza partia która przyszła na zamianę dotychczas używanych wyrzutni ) Fotografia pojawiła się na jednym z kont twittera -rickrodan, i co ciekawe jeszcze kilka godzin temu było ogólnodostępne, teraz już dostęp wymaga zgody. Zniknęły też linki na stronach innych użytkowników twittera do tego konta. Zdjęcie i informacja pochodzi z vk.
https://zapodaj.net/images/555ddf33206ff.jpg
liptun
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia strona

Powrót do Siły zbrojne świata