EWENTUALNE starcie militarne USA - Chiny

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych.

Re: EWENTUALNE starcie militarne USA - Chiny

Postprzez mamałyga » 26 maja 2018, o 22:58

ZenekHarkotPKS napisał(a):Oczywiście to moja subiektywna opinia.
Zmiany celne wchodzą lada chwila,kontrakty podpisane/dogadane.....hmmm jesli by się stosować do Twojej logiki to zwycięstwa w Giro Italia lub Tour de France nie powinno się komentowac bo może zostać za trzy lata zdyskwalifikowany za doping.Podobnie można nie dyskutować o nowym Wloskim rządzie skoro średnie istnienie takowego we Włoszech oscyluje w granicac kilkanastu miesięcy.
Wiadomym jest że wszysto może sie zmienic,niemniej sygnal ustępstw poszedł w świat i jest zaskoczeniem z jaką łatwością USA to wyszło i przeszło bez echa.


No masz rację w tym sensie, że pewne wydarzenia da się ocenić od razu, na gorąco. Zwycięskie wojny, obalone rządy czy tryumfy sportowe (no bo ewentualna pozniejsza utrata tytułu należy jednak do
zdecydowanie nieczęstych zdarzeń) to akty historii którym od ręki można przypisać (lub nie) wielkość i "ważność".
Niemniej negocjacje biznesowe i handlowe do tej kategorii się, jak sądzę, nie zaliczają. Zbyt mało wiemy, zbyt wiele jest szumu informacyjnego, propagandy i pobożnych życzeń.
Nie zrozum mnie zle, ja nie twierdzę, że Trump nie odniesie tutaj sukcesu. Pozostanie jednak poczekać na implementację postanowień. No i pamiętaj o jednej rzeczy. Tego typu akty
mają to do siebie, że ich trwałość jest tylko i wyłącznie funkcją dobrej woli obu stron. Może okazać się i tak, że dzisiaj Chińczycy policzą sobie, że ustępstwa w sumie bardziej im się
pylą niż handlowe potyczki, a za 3 czy 5 lat, gdy ich gospodarka urośnie o kolejne 25 czy 30 procent zrobią to co Trump teraz i kopną w stolik wywracając całe porozumienie. Tym bardziej,
że będą mogli bronić swojej wiarygodności tym, że teraz robią to Amerykanie a zawarty deal jest skutkiem szantażu.
No zobaczymy.
mamałyga
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 312
Dołączył(a): 13 lut 2015, o 16:11

Re: EWENTUALNE starcie militarne USA - Chiny

Postprzez vvaz » 27 maja 2018, o 11:35

Cła to broń wielosieczna i skutki manipulacji nigdy nie są łatwe do przewidzenia. Ilu ekspertów tyle będzie opinii i każda może ostatecznie być mylna. Jeśli chodzi o skutki długofalowe to głównie zgadywanie. Moje dwa centy:

1. Uwaga Trumpa o cłach na auto-moto była skierowana do zwykłych Amerykanów, nadal przekonanych o tym że ich samochody są najlepsze na świecie. Po redukcji, cła chińskie nadal będą 4-6 razy większe niż w drugą stronę, ale co zabawniejsze 1/2 rynku w Chinach to Azja, 1/4 to Europa, dopiero 1/6 to USA. Czyli Trump wystąpił tu w roli czempiona Japonii i Niemiec :)

2. Sorgo to zboże przemysłowe, jego rola w żywieniu ludzi jest znikoma, główne zastosowanie to pasza dla drobiu i bydła. Gdzieś było wspomniane, że wołowina w Chinach jest piekielnie droga. To między innymi skutek wysokiego cła na takie rzeczy jak sorgo. Skutkiem ścięcia ceł na sorgo będzie za kilka lat zalanie Azji (co najmniej) tanią wołowiną z Chin, która wyprze z tego rynku USA.
vvaz
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 30
Dołączył(a): 8 lut 2018, o 20:20

Re: EWENTUALNE starcie militarne USA - Chiny

Postprzez Pismak » 27 maja 2018, o 11:57

Bo to jest fakt. Główną przyczyną drożyzny na rynkach Chińskich jest prymitywna gospodarka. Przedewszystkim jest to widoczne właśnie w przemyśle mięsnym. Zacofanie techniczne jak i organizacyjne robi swoje. Przecież oni mają tam 400 milionów hektarów łąk i pastwisk a produkcja zwierzęca opiera się i tak na trzodzie chlewnej która wymaga głównie produktów z ziemi uprawnej- w Stanach jest ok 100 mln sztuk bydła i 60 mln trzody a w Chinach 80 mln sztuk bydła i 360 milionów trzody chlewnej.. Nawet jeśli popatrzeć na grunty uprawne to USA posiada ok 160 milionów hektarów a Chiny 100 milionów gdzie USA znaczącą część użytków uzyskało dzięki sztucznemu nawadnianiu które w Chinach jeszcze nie nastąpiło (wykorzystanie wód głębinowych i inżynieria środowiskowa która jest w toku). Tyle że co z tego skoro decydująca jest produktywność a ta w Chinach nadal leży i kwiczy w rolnictwie. Ale z drugiej strony posiadają jeszcze olbrzymie możliwości rozwojowe tyle że wymaga to inwestycji nie tylko w dolarach ale i w sposobie postrzegania rolnictwa.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2397
Dołączył(a): 7 sie 2014, o 23:01

Re: EWENTUALNE starcie militarne USA - Chiny

Postprzez futszak » 27 maja 2018, o 13:26

Lekki OT w temacie sankcji USA ( wobec Rosji ) - Putin zaproponował podczas forum w Petersburgu EU , że jeśli nie poddadzą się sankcyjnemu dyktatowi Waszyngtonu wobec Rosji to nastąpi przejście na całkowite rozliczenia w EUR pomiędzy EU i Rosją. Teraz poczekajmy czy Chiny skopiują ten pomysł.
futszak
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 442
Dołączył(a): 27 wrz 2015, o 19:06

Re: EWENTUALNE starcie militarne USA - Chiny

Postprzez kompleks moderatora » 1 cze 2018, o 18:56

Zaproponował O0
"Baba bez bolca dostaje pierdo*ca"
śp. profesor Władysław Bartoszewski
kompleks moderatora
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1499
Dołączył(a): 28 wrz 2015, o 13:24

Re: EWENTUALNE starcie militarne USA - Chiny

Postprzez Manga » 1 cze 2018, o 19:26

Indie podpisały z Indonezją porozumienie o możliwości wojskowego korzystania z portu Sabang w Cieśnienie Malakka.

https://www.marinetraffic.com/en/ais/ho ... 25/zoom:12
Manga
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2444
Dołączył(a): 27 gru 2014, o 15:43

Re: EWENTUALNE starcie militarne USA - Chiny

Postprzez Voli500 » 15 cze 2018, o 20:49

No to cła jednak będą:
http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-cl ... Id,2594804
(Merkel też zapowiada reakcję).
Jako cywil hobbysta mam przywilej pozwalania sobie na sentymenty, gdy więc znikną ostatnie, noszące szachownicę "29" Miga i "24" Mila będę ryczał jak bóbr za ich prezencją, skwapliwie przemilczając fakt, że upływ czasu jest nieubłagany
Voli500
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 417
Dołączył(a): 4 mar 2015, o 22:57

Poprzednia strona

Powrót do Konflikty zbrojne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości