Ukraina: WĄTEK SPRZĘTOWO-MILITARNY

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych.

Ukraina: WĄTEK SPRZĘTOWO-MILITARNY

Postprzez baribal » 14 maja 2015, o 20:22

Ubolewam nad tym o tyle, że wątek "dyskusja" jest wypełniony gadaniną i akademickimi dyskusjami geopolityczno/socjologiczno/ideologicznymi, podobnie jak inne wątki "około ukraińskie". O sprzęcie i militarnym aspekcie konfliktu nie ma mowy praktycznie nigdzie, bo w/w kwestie zawsze przejmują wątek.

Dlatego też zakładam nowy wątek i uprzejmie proszę wszelkich kanapowych polityków/historyków/socjologów o nie uskutecznianie tego typu aktywności w tym temacie. Wątek, jak widać w tytule, ma traktować o sprzęcie, taktyce i militarnych aspektach konfliktu. Sądzę, że to zdecydowanie lepsze miejsce na różnorakie zdjęcia techniki biorącej udział w wojnie, niż wątek informacyjny.

Obrazek

Fantastyczne zdjęcie, które wrzucałem kiedyś w wątku o T-72. Zdjęcie zrobione gdzieś w okolicach Łongwinowa, zastanawiam się tylko nad okolicznościami, jakie doprowadziły do sytuacji na nim widocznej, tam są jeszcze (conajmniej) 2 poszatkowane wozy (czyje?).
baribal
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Ukraina: WĄTEK SPRZĘTOWO-MILITARNY

Postprzez xardas12r » 14 maja 2015, o 20:44

szmul napisał(a):Odnoszę wrażenie, że sprzęt "milicji" już nikogo nie interesuje, opatrzył się. Tak więc ostatnia fotka, dopóki nie pojawi się coś całkowicie nowego.
Obrazek

Co to za wersja T-72?
xardas12r
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 14 maja 2015, o 20:45

Ok, od dziś zdjęcia i filmy z techniką idą tu. Będzie można przy okazji pogadać.
To, jak dla mnie, smutne zdjęcie, pochodzi z Sanżarowki i przedstawia zniszczone w końcu stycznia wozy ówczesnego batalionu (obecnie de facto brygada) Awgust - dwie sztuki T-64BW i 1 T-72B.
T-72A.
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez baribal » 14 maja 2015, o 21:15

szmul napisał(a):Ok, od dziś zdjęcia i filmy z techniką idą tu. Będzie można przy okazji pogadać.
To, jak dla mnie, smutne zdjęcie, pochodzi z Sanżarowki i przedstawia zniszczone w końcu stycznia wozy ówczesnego batalionu (obecnie de facto brygada) Awgust - dwie sztuki T-64BW i 1 T-72B.
T-72A.

Pisząc "świetne" miałem na myśli punkt widzenia fotografa pasjonata, bo zdjęcie jest świetne technicznie, klimatyczne i wymowne. Btw, sądziłem, ze ten B jest na chodzie, swoją drogą, nie wiem, jak wyglądała potyczka, ale zgrupowanie 3 wozów na wzgórzu raczej nie było dobrym pomysłem.

Obrazek
Obrazek

https://www.youtube.com/watch?v=R8kvzX7Vc40

Ciekawostka: Pani na zdjęciach to Olga Siergiejewna Kachura eks-podpułkownik milicji w Doniecku, obecnie dowodzi jednostką artylerii rakietowej ("Korsa" ?) wyposażonej w BM-21, brała udział w "operacji" debalcewskiej.
baribal
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 14 maja 2015, o 21:36

Domyślam się, że miałeś na myśli aspekt techniczno-artystyczny zdjęcia.
Jest kilka wersji owego starcia, trudno mi powiedzieć jak to tam dokładnie wyglądało. Generalnie jeden atak został odparty, ale koniec końców pozycja została zajęta przez "milicję".
Jarku - pytałeś o Wojentorg. Sprzętu jakby więcej i więcej na zdjęciach. Poniżej z 10 BMP. Jak nie więcej.
Obrazek
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez xardas12r » 14 maja 2015, o 22:04

Zastanawia mnie sens zastępowania w linii T-64BW przez T-72A. Pewnie, można tłumaczyć względami logistycznymi, jednak separatyści mieli chyba wystarczająco T-64A/B by skanibalizować te maszyny. Jest to tłumaczone jakoś w ru-necie?

Ja osobiście widzę dwie korzyści: Rozpoznanie swój-obcy (czołgi swoje to T-72, wrogie T-64) i propagandowy (zrywanie więzi z Ukrainą, nie stosowanie czołgów "zdobycznych" a "swoich")
xardas12r
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 14 maja 2015, o 22:12

Następuje generalne przezbrojenie "milicji" na T-72 (różnych wersji). Wozy T-64A/B/BW coraz częściej trafiają do jednostek szkolnych i ogólnej rezerwy.
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez baribal » 15 maja 2015, o 00:22

szmul napisał(a):Następuje generalne przezbrojenie "milicji" na T-72 (różnych wersji). Wozy T-64A/B/BW coraz częściej trafiają do jednostek szkolnych i ogólnej rezerwy.

Z tego co widać, to ostatnio jest głównie wysyp T-72B, co dziwi mnie o tyle, że uważałem T-64BW za trochę lepszy wóz, tymbardziej, że tych BW wciąż sporo jest.

Obrazek
Obrazek

Tego typu "ulepszenia" chyba wyłącznie w celu poprawy wyglądu i ogólnego samopoczucia załogi.
baribal
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez baribal » 15 maja 2015, o 12:38

Obrazek
Obrazek

https://www.youtube.com/watch?v=TOYbkMMO48g

Kolejne umocnienia "Linii Poroszenki" :D
baribal
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez xardas12r » 15 maja 2015, o 13:23

Czy te drugie nie jest z styropianu? ;)
xardas12r
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez franusiek » 15 maja 2015, o 14:42

https://www.youtube.com/watch?t=10&v=Wc ... Espreso.TV

Pogubiłem się wątkach. Tu wkleję, bo wydarzenie wielkie to nie jest, ot, jeden czołg i paru Rosjan.
franusiek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 15 maja 2015, o 15:03

A gdzie Ci "Rosjanie" ?
Bo ja nie widzę. Nawet nie wiadomo, czyj jest wóz, nie mówiąc o jego "zniszczeniu", a ty już wiesz, że załoga składała się z "Rosjan" ?
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Melon91 » 15 maja 2015, o 16:21

To był ukraiński czołg T-64B1M któremu skóre uratował Nóż. Film pochodzi z początku roku.
Melon91
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez baribal » 15 maja 2015, o 16:27

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Spartan utracony przez Azow w lutym w okolicach Szirokino.
baribal
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez gajowy » 15 maja 2015, o 17:45

baribal napisał(a):Spartan utracony przez Azow w lutym w okolicach Szirokino.

Ponoć odbity (wykradziony) przez ludzi z Donbasu i Prawego Sektora. Trochę dziwne, gdyż prawdopodobnie był zaminowany, co raczej wskazuje że został wystawiony "na podpuchę"
gajowy
Użytkownicy
Użytkownicy

Następna strona

Powrót do Konflikty zbrojne