Wiadomości- Ukraina cz. 5 (informacje od 17.I.2015)

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych po 1991 roku aż do dziś.

Re: Wiadomości- Ukraina cz. 5 (informacje od 17.I.2015)

Postprzez Ziuta200 » 30 sty 2015, o 21:38

a Kresy podają, że Ajdar ma jednak zostać rozwiązany

http://www.kresy.pl/wydarzenia,spolecze ... protestuja

wczoraj/przedwczoraj była informacja, że to tylko zmiana numeru, teraz wygląda już na poważnie.

Pozdrawiam;
Ziuta200
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez robert r » 30 sty 2015, o 21:41

Portal Kresy radzę wykreślić jako źródło informacji na temat wydarzeń na Ukrainie. Ajdar nie będzie rozwiązany, Melniczuk chce wrócić na front a jako deputowany Rady Najwyższej prawnie nie ma takiej możliwości, dlatego robi zamieszanie. Tylko Semenczenko jako rezerwista może być jednocześnie dowódcą batalionu i deputowanym Rady Najwyższej. Jurija Berezy nie liczę, bo on faktycznie dalej dowodzi Dnipro-1, mimo że jest już cywilem.
robert r
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez rpg7 » 30 sty 2015, o 21:52

robert r napisał(a):Portal Kresy radzę wykreślić jako źródło informacji na temat wydarzeń na Ukrainie.

To jakieś autorytatywne stwierdzenie?

robert r napisał(a):To był pododdział Wostocznyj Korpus, wysyłają go jako wzmocnienie do Azowa.Co do Ajdaru to dwie kompanie były z zachodniej Ukrainy - szturmowa "Zoli" Łapina i 2 Jurkiewicza, 3 "afgańska" miała ochotników z całej Ukrainy, następnie Semenchenko oddał 170 ludzi z Donbasu, bo etatowo mógł mieć tylko 460 i to byli mieszkańcy obwodów donieckiego i ługańskiego. Do tego w Ajdar weszła cała samoobrona z Starobielska w sile 700 osób - a to są wyłącznie mieszkańcy obwodu ługańskiego. Czarni Ajdarowcy to ochotnicy z całej Ukrainy. Kompania rozpoznawcza Obraszki to też mozaika z całej Ukrainy. Melniczuk nigdy się nie przejmował etatami.

Przejrzałem spis ok. 900 ostatnich na liście potwierdzonych przez Ukraińców zabitych w tym konflikcie. Na kilkudziesięciu zabitych bojców "Ajdaru" przy dwóch była adnotacja URODZONY W łUGAŃSKU, reszta pochodziła z całej Ukrainy, głównie zachodniej i centralnej -żaden nie pochodził np. z obwodu donieckiego. Więc Twoja wersja o "terytorialności" "Ajdaru" nie przekonuje mnie zupełnie. No chyba, że ci z Obwodu Ługańskiego siedzą tylko na tyłach i nie walczą - skoro nie giną. :)

W batalionie "Donbas" jest wielu ludzi z regionu Donbasu, ale też jest wielu spoza tego obszaru. Chociaż w tym wypadku mówić możemy o jakiejś terytorialności.
Ostatnio edytowano 30 sty 2015, o 21:54 przez rpg7, łącznie edytowano 1 raz
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Ziuta200 » 30 sty 2015, o 21:53

Wiem, ze w wątku mają być informacje, a nie opinie - ale pozwolę sobie opinie wyrazić: wydaje mi się, że Ukraińcy bardzo nie chcą tej wojny wygrać. Sami sobie rzucają duże ilości kłód pod nogi.

Jak chce jechać, to czemuż miałby nie jechać? Nie potrafię ocenić go jako żołnierza, ale jako organizator batalionu był dobry (to chyba największy batalion z ochotniczych). Po co odcinać go od dowódcy/organizatora? Po co decyzje wywołujące w w nim niezadowolenie?
Ziuta200
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Orton » 30 sty 2015, o 22:02

Kolejny filmik z okolic Wuglegorska

https://www.youtube.com/watch?v=dWN2qPw7atk#t=161
Orton
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez robert r » 30 sty 2015, o 22:15

Problem z Ajdarem tkwi w tym, że oficjalna lista strat ma się nijak do faktycznych. Większość ochotników nie była wciągnięta do żadnej ewidencji, dlatego ich nie ma na oficjalnej liście poległych. Po drugie trzeba brać pod uwagę nie tylko sam Ługańsk, ale całe obwody doniecki i ługański. W styczniu Ptasznik mówił, że jeszcze nie skończyli rejestracji wszystkich ochotników. Więc część batalionu dalej ma uzbrojenie i dalej walczy, tylko bez formalnej podstawy prawnej. Nie ma dokumentu nie ma człowieka.
Co do Kresów to dla mnie nie jest żaden wyjątek. Żadne polskie źródło masowej informacji na temat Ukrainy nie jest dla mnie wartościowe. Czytam tylko tzw analizy na Defence 24, i nie ujawnię co o nich sądzę.
robert r
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez militarysta » 30 sty 2015, o 22:17

robert r napisał(a):. Czytam tylko tzw analizy na Defence 24, i nie ujawnię co o nich sądzę.

Za to ja ujawnię - są do dupy, skopane po całości.W ogólne nazywanie tego analizą to jak nazwanie rumuńskiej przydrożnej k**y "gejszą"
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez militarysta » 30 sty 2015, o 22:23

Ziuta200 napisał(a):Wojska rządowe/bataliony ochotnicze bardzo często ukrywają twarze. Separatyści prawie nigdy (oczywiście pisze to konflikt znając tylko z filmików w internecie).

Dlaczego tak jest?

Sprawa ma kilka warstw. Pierwszą jest obawa o rozpoznanie na profilach społecznościowych i wysyłanie pogróżek bliskim. Drugą sprawą jest fakt zagranicznych ochotników w batalionach ochotniczych. Zwykle są oni mniej lub bardziej ścigani w krajach ojczystych. Ostatnią sprawą jest wyższa szansa przeżycia niewoli jeżeli nie było się medialnym pajacem od fotek z trupami i wrakami.
militarysta
Moderator
Moderator

Postprzez Ziuta200 » 30 sty 2015, o 22:32

Dzięki Militarysta :)

Co do samego Ajdaru, to już kilka razy miał być rozbity (jak podawali separatyści, pamiętam filmy "rozgrom ajdara" itp.), a trwa nadal.

Może to po prostu dobre wojsko, a może już n-ty skład osobowy batalionu. Tak czy siak, chętnie śledzę ich poczynania.
Ziuta200
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez robert r » 30 sty 2015, o 22:36

Co do Melniczuka to jest dokładnie na odwrót. On jest dobrym dowódcą ale fatalnym organizatorem. W żadnym innym batalionie nie ma takiego pododdziału jak czarni ajdarowcy. W żadnym. Nie ma drugiego batalionu, w którym, by zakończyć spór nieustaleni sprawcy zakładają fugas, na którym ginie ich adwersarz, a tak zginął Obraszko. Do tego Melniczuk jest niewygodny, bo jakie właściwie stanowisko miałby objąć. Ajdar ma nowego dowódcę. A Melniczuk zacząłby się brać za wyrównywanie rachunków. 2 kompanię Jurkiewicza trzeba pomścić,tylko nie tymi metodami jakimi stosował Ajdar latem.
robert r
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Badluck13 » 30 sty 2015, o 23:14

Ziuta200 napisał(a):Witam,

Jestem nowy, więc witam wszystkich. Od kilku dni śledzę forum, postanowiłem się zarejestrować.

Zacznę od filmiku:
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... 1422579428

z Charkowa [edit - zostałem poprawiony] - wielki tłum przyszedł podrawiać bojców ATO :)

Są tez inne od wymienionych wcześniej powodów małej frekwencji.
Nie widziałem nigdzie ogłoszeń, że dnia tego i tego odbędzie się zaprzysiężenie/wyjazd na front.
A kolejna sprawa to grupy dywersyjne. W Odessie i Charkowie przeszli na działania terrorystyczne. Co róż wybuchają bomby w lokalach czy punktach zbiórki darów dla żołnierzy. To byłby też bardzo fajny cel dla siejących terror bombami w tych miastach.
Do tego dochodzą groźby dla rodzin walczących.
Ostatnio bodaj w rejonie Dniepropietrowska jakaś grupa idiotów zdemolowała groby poległych żołnierzy.
Ostatnio edytowano 30 sty 2015, o 23:15 przez Badluck13, łącznie edytowano 1 raz
Badluck13
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez baribal » 30 sty 2015, o 23:30

robert r napisał(a):Bo większość w takich batalionach jak Donbas czy Ajdar przed wojną mieszkała na terenach obecnie zajętych przez separatystów.

I ja i Ty wiemy, że to nie prawda. Po części cenię Twoje wpisy, ponieważ jesteś (nieprzypadkowo) jedyną osobą dającą obraz organizacji sił zbrojnych Ukrainy od środka, ale momentami klapki na oczach przesłaniają Ci rzeczywistość. I nie traktuj tego jako atak, bo mimo wszystko wnosisz tu więcej niż 90% pozostałych użytkowników.

Obrazek

Awdiejewka

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jenakiewo.

https://www.youtube.com/watch?v=mVX0OCkfeYI

kolumna milicji, gdzieś w okolicach "worka".

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

(W)uglegorsk, opołoczenie + triofieje.

https://www.youtube.com/watch?v=tXNtUr-_7pw

czołg batalionu "Wostok" ostrzeliwujący pozycje rządowych.

https://www.youtube.com/watch?v=dWN2qPw7atk

kolejny materiał z rejonu Debalcewa.

Obrazek
Ostatnio edytowano 30 sty 2015, o 23:42 przez baribal, łącznie edytowano 1 raz
baribal
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Ziuta200 » 30 sty 2015, o 23:47

O symbolach jest ten wątek
viewtopic.php?f=6&t=7240

Prowler
Ziuta200
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 30 sty 2015, o 23:49

Wracam do wątku w ramach eksperymentu socjologicznego - czy nie wdając się w dyskusję też zostanę zaatakowany. W wątku ode mnie tylko zdjęcia i ew. linki - żadnych dyskusji. Proszę mnie o nic nie pytać - nie znam się, nie wiem, zarobiony jestem.
2 T-64BW "Opłota" poderwane na minach na kierunku Debalcewo. Załogi całe. Dziś.
Obrazek
Obrazek
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Melon91 » 30 sty 2015, o 23:51

Ukraincy sie chwalą że zdobyli czołg razem z załogą koło 128 blokpostu. Ile w tym prawdy. Nie wiem.

http://en.censor.net.ua/news/322475/ukr ... point_nsdc

Pytanie do militarysty. Czy czołgi powyżej nadają się do remontu?
Melon91
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Współczesne konflikty zbrojne