"Pokaż mi swoją swastykę..."czyli warstwa ideologiczno symboliczna Azowa/reszty

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych.

Re: "Pokaż mi swoją swastykę..."czyli warstwa ideologiczno s

Postprzez Foxxnews » 30 wrz 2018, o 10:46

natfari2 napisał(a): A ze mimo noszenia symboliki dość mocno sięgającej w nazizm nie pastwili się nad jeńcami i nie chwalili się tym na prawo i lewo to rzecz czwarta... Moze stad ten wielokrotnie odgrzewany kotlet ????

To dobry trop. Chociaż pozostaje pytanie o cel przyjęcia symboliki "mocno sięgającej" w sytuacji, gdy np. na pojazdach "Ajdara" były po prostu napisy/szablony "Dirlewanger Skinheads". Podobnie, gdy zaczęli sprzedawać repliki flag "Azowa" i pojawiły się w sieci fotki nazioli pozujacych z nimi i np. flagami Reichu, sprzedaż została przerwana (środki na bieżącą działalność). Tak, jak z pogonieniem Misanthropic Division jesienią 2014 - nawiasem w 90% nazioli z Rosji. Powtórzę, w kontekście tego co się dzieje nad Dnieprem, takie ruchy w wykonaniu największych radykałów są spójne inaczej. A przecież, jak widać, wciąż są za ten rzekomy nazizm atakowani (na Zachodzie w przeważającej części przez środowiska i ośrodki, które dzisiaj nazistami nazywają Orbána czy Kaczyńskiego, którym też przypisują biały rasizm i homofobię). Oczywiście jest świat, w którym krytyczne podejście do marksizmu-lesbianizmu (copyright by prof. J.M. Chodakiewicz), czy korporacyjnego turbokapitalizmu z lewackim ideolo z definicji jest przejawem narodowego socjalizmu. Tak, jak istnieje wiele światów równoległych ;)

Dodam tylko dwie kwestie. Symbol Idei Nacji wrócił do ukraińskiego ruchu narodowego w 1991. Druga rzecz - dla mnie jedną z miar jest ich społeczny odbiór na miejscu. No i tu raczej trudno uwierzyć, że - zwłaszcza we wschodniej części kraju - ludzie wychowani na rosyjskiej/sowieckiej telewizji i polityce historycznej zwracaliby się o pomoc akurat do wolontariuszy-nazistów, licznie brali udział w manifestacjach (np. pod hasłem: "Chcemy nacji, a nie kapitulacji"), czy corocznych jarmarkach i koncertach rocka tożsamościowego organizowanych z okazji kolejnych rocznic wyzwolenia Mariupola. Dlaczego pojedynczy "azowcy" mogą swobodnie chodzić po mieście w umundurowaniu ale bez broni (i pasa) o każdej porze dnia i nocy? Na szkołach, których absolwentami są polegli "azowcy" z pompą odsłania się poświęcone im tablice pamiątkowe. Takie tam drobiazgi.

W Odessie, gdzie żadnych "nazistów" nie ma, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tam na ulicach widać regularne patrole Gwardii Narodowej.

wracając do Twojego tropu. Otóż to przede wszystkim ten wątek zwrócił moją uwagę na batalion. Zwłaszcza od czerwca 2014 do, mniej-więcej, marca 2015 latało w sieci szereg "informacji" i "nagrań", a to że "Azow" kogoś ukrzyżował, a to żywcem zakopał... Raz nawet batalion został wirtualnie "rozgromiony" (akurat w chwili, z której pochodzą wklejone wcześniej zdjęcia z przysięgi w Kijowie w 2014). Chyba rekordem był filmik z rzekomymi "azowcami" grożącymi Holandii (sic!) zdaje się po przypisaniu przez jakiegoś polityka Kijowowi winy za zestrzelenie wiadomego samolotu. Tymczasem, być może ze względu na charakter działań Biłeckiego, w najgorętszym okresie doszło do co najmniej dwóch wymian jeńców bezpośrednio między "Azowem" a "separatystami mającymi siedzibę w wiosce Bezimienne w okolicach Nowoazowska. Z pominięciem "centralnej" komisji, wtedy, z udziałem Kuczmy.

Minęło tyle czasu i mimo iż w swoim czasie rezydowały u nich ekipy największych stacji informacyjnych, z TVN24 zresztą włącznie. BBC, CNN... Udało się nakręcić nabazgrane na hełmie runy SS zarejestrowane w lipcu 2014 przez ZDF (czyli tych od "Nazi matki, nazi ojcowie" i migania się od przeproszenia więźnia Auschwitz za sformułowanie o "polskich obozach..."). I tyle, więc ekipy rozjechały się do domów.

No i później na tyłach "Guardian" zdjął tatuaże u jednego gościa. Oczywiście ktoś mógłby spytać ile podobnych można znaleźć wśród liniowych żołnierzy USA, czy Niemiec (w obu przypadkach wybuchła co najmniej jedna afera na tym tle). Ale jakoś powszechnie nie uderza się w całe jednostki jako "nazistowskie"...
to be or not to be - wot woproz ;)

viewtopic.php?f=13&t=7275&p=279190#p279190
Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 30 wrz 2018, o 11:11

z okazji kolejnych rocznic wyzwolenia Mariupola.

A kiedy i od kogo został on wyzwolony ? Pytam tak z ciekawości,bo o zajęciu pół milionowego miasta przez separatystów, raczej bym słyszał.Może po prostu przegapiłem to wydarzenie

Symbol Idei Nacji wrócił do ukraińskiego ruchu narodowego w 1991. Druga rzecz - dla mnie jedną z miar jest ich społeczny odbiór na miejscu.

Dla mnie nie jest żadną miarą, nie jestem Ukraińcem
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 30 wrz 2018, o 13:13

welder napisał(a):
z okazji kolejnych rocznic wyzwolenia Mariupola.

A kiedy i od kogo został on wyzwolony ? Pytam tak z ciekawości,bo o zajęciu pół milionowego miasta przez separatystów, raczej bym słyszał.Może po prostu przegapiłem to wydarzenie

Było wielokrotnie tu pisane. Są tu forumowicze, którzy wiedzą lepiej co tam się działo od obu stron konfliktu, włącznie z mieszkańcami miasta oraz władzami Mariupola i Ukrainy. No więc rocznica wydarzenia, którego nie było przypada na 13.06. i jest obchodzona tego dnia lub w najbliższy weekend. 16.06.2018 wyglądało to tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

BTW przedostatnia fotka została wykonana u stóp pomnika Światosława ufundowanego Mariupolowi przez "Azow" w miejsce powalonego przez nich Lenina:

https://www.rp.pl/Polityka/312219928-Ma ... enina.html

welder napisał(a):
Symbol Idei Nacji wrócił do ukraińskiego ruchu narodowego w 1991. Druga rzecz - dla mnie jedną z miar jest ich społeczny odbiór na miejscu.

Dla mnie nie jest żadną miarą, nie jestem Ukraińcem

Rozumiem. Żeby znać np. postrzeganie Wehrmachtu przez rdzennych mieszkańców np. Rudy Śląskiej i Warszawy, musiałbyś pochodzić z którejś z tych miejscowości. Nie wszyscy tak mają.
Ostatnio edytowano 30 wrz 2018, o 13:32 przez Foxxnews, łącznie edytowano 1 raz

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Darth Stalin » 30 wrz 2018, o 13:19

Foxxxnews napisał(a):No więc rocznica wydarzenia, którego nie było przypada na 14.06. i jest obchodzona tego dnia lub w najbliższy weekend

To, że coś się "obchodzi" nie znaczy, ze coś takiego było tym, za co jest obecnie uważane/prezentowane.
Tak jak ze zdobyciem Bastylii chociażby...

Ale może przedstawiłbyś tutaj opis tego "wydarzenia", znaczy "zdobycia Mariupola przez separatystów" i potem jego "wyzwolenia" przez Azow...
Darth Stalin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 30 wrz 2018, o 13:44

Znowu? Przecież przez te lata było to mielone w różnych tematach co najmniej pięciokrotnie, No więc nie chce mi się - na pewno wujek Google tradycyjnie może pomóc. Co najwyżej mogę przekleić z notki na blogu link do jednego z filmików oraz krótki opis:

Warto pamiętać, że w czerwcu 2014 Sztab Generalny pchał ochotnicze bataliony na Donieck i Ługańsk - co skończyło się wkrótce "kotłem iłowajskim" - zupełnie ignorując fakt, że okupowany półmilionowy Mariupol stanowi istotny przyczółek do utworzenia lądowego korytarza z Rosji na Krym oraz największy port na morzu Azowskim.

Obrazek

Korzystając z faktu, że podlegając MSW nie musi wykonywać rozkazów płynących z MON w konsultacji z ministrem spraw wewnętrznych Awakowem komendant "Azowa" skompletował ok. 300 os. związek taktyczny z pododdziałami Gwardii Narodowej oraz batalionu "Dnipro-1" i w efekcie zaskakującego rajdu odbił Mariupol. Biegająca z nimi dziewczyna nakręciła szturm na główną barykadę "separatystów" w centrum miasta. Zwraca uwagę rola Biłeckiego w polu (np. od 2:50, czy w 4:45)

https://www.youtube.com/watch?v=BLtyPXx-LYM

"Separatyści" przyjęli taktykę zaminowania barykad i rozstawienia snajperów na wysokich piętrach cywilnych budynków. Lojalni wobec nich mariupolcy pozostawieni na centralnej barykadzie najwyraźniej o tej taktyce nie zostali poinformowani.

Obrazek

EDIT:

Dwa pierwsze linki z rzędu:

Zdobyli Mariupol, a potem go oddali? Flaga separatystów zastąpiła ukraińską, 07 maja 2014 :
https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swia ... 25718.html

Walki o Mariupol. Ochotnicy gromią separatystów, 13.06.2014:
http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/art ... stami.html
Ostatnio edytowano 30 wrz 2018, o 13:55 przez Foxxnews, łącznie edytowano 1 raz

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 30 wrz 2018, o 13:52

Rozumiem. Żeby znać np. postrzeganie Wehrmachtu przez rdzennych mieszkańców np. Rudy Śląskiej i Warszawy, musiałbyś pochodzić z którejś z tych miejscowości. Nie wszyscy tak mają.

Takie samo prawo przyznajesz mieszkańcom wschodniej Ukrainy, czy tylko wtedy jak ci wygodnie?

Było wielokrotnie tu pisane. Są tu forumowicze, którzy wiedzą lepiej co tam się działo od obu stron konfliktu, włącznie z mieszkańcami miasta oraz władzami Mariupola i Ukrainy. No więc rocznica wydarzenia, którego nie było przypada na 13.06. i jest obchodzona tego dnia lub w najbliższy weekend. 16.06.2018 wyglądało to tak:

To poinformuj tych co wiedzą gorzej,np kiedy Mariupol zdobyli [lub chociaż walczyli o jego]separatyści. Świętować można wszystko,tylko ja pytam o co innego :)
Ostatnio edytowano 30 wrz 2018, o 13:57 przez welder, łącznie edytowano 1 raz
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 30 wrz 2018, o 13:56

A tego pytania akurat nie rozumiem. Wykaż gdzieś moją niekonsekwencję albo manipulację w tych kwestiach.

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

wa ideologiczno symboliczna Azowa/reszty

Postprzez rpg7 » 30 wrz 2018, o 14:04

O "Dzizys" w Mariupolu to separatyści mieli w szczytowym momencie kilkudziesięciu ludzi pod bronią (głównie dezerterzy z milicji/policji) + na chwilę 2 ciężarówki "Vostoku" z Doniecka. Mariupol ma pół miliona mieszkańców. Najpierw doszło tam do krwawych zamieszek jeszcze bodaj w kwietniu, później 9 maja siły UA próbowały transporterami spacyfikować protesty mieszkańców i doszło min. do ostrzelania komendy przez siły wierne UA, które po pamiętnym rajdzie transporterów opancerzonych wśród mariupolskich cywili wycofały się. No i w czerwcu "odbijanie" miasta. Siły rządowe de facto bez walki oddały Mariupol, a zajęły go po potyczce bo trudno to inaczej nazwać. Ale spokojnie przecież to bicie "grochem o ścianę". To było 4 lata temu, za następne 4 już pewnie będzie można kreować rzeczywistość. Filmiki z youtube znikają, a ludzie uwierzą na słowo.

https://www.youtube.com/watch?v=dlSzewPMhD4

https://www.youtube.com/watch?v=U3l1Zfy0Cj0
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 30 wrz 2018, o 14:19

zdobyć — zdobywać

1. «odebrać coś komuś przemocą»
2. «uzyskać ileś punktów lub jakieś miejsce w rywalizacji»
3. «pozyskać coś, o co się zabiegało»
4. «osiągnąć coś wartościowego»
5. «zjednać sobie czyjeś względy»

https://sjp.pwn.pl/slowniki/zdoby%C4%87.html

Kwestia jest prosta - przez większość maja 2014 Mariupol pozostawał poza jurysdykcją Kijowa, a złapani miejscowi "separatyści" zgodnie twierdzili, że byli kaperowani przez człowieka, którzy przyjechał z Doniecka i posługiwał się ksywką "Czeczen" (zwiał 12.06. - później okazało się, że po mieście biegała dla niego miejscowa bandyterka, co również miało wpływ na zupełnie inny odbiór sił kijowskich przez wielu miejscowych, niż miesiąc wcześniej). Do tego dnia nad budynkami administracji Mariupola wisiały flagi "donieckiej republiki ludowej", a od 13.06. - Ukrainy. Nawet, gdyby to był efekt solówki 1 na 1, efekt jest jaki jest. Tyle.

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 1 paź 2018, o 19:03

Foxxnews napisał(a): Nawet, gdyby to był efekt solówki 1 na 1, efekt jest jaki jest. Tyle.

Czyli np coś takiego https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C5%84ska_wojna
Tylko że tamci znali proporcje ;)
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 1 paź 2018, o 20:12

::) Nie bardzo wiem, co to ma wnosić. W przedostatnim moim poście masz krótki opis, link do filmiku oraz na dole linki do bieżącej relacji z wydarzeń z początku maja oraz drugi - z 13,06. Na żadnym etapie podawane na początku dane nie były zawyżane. Natomiast w siedzibie banku przejętej na sztab "separatystów" (obok której stracili ten swój znany z yt BRDM) był cały skład materiałów propagandowych, prorosyjskiej prasy, flag "donieckiej republiki ludowej", itp. Może naprodukowała tego i pilnowała jakaś świnia i gdy dostała w łeb, zmieniły się flagi na budynkach administracji publicznej w półmilionowym Mariupolu. Tego nie wiem ;)

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez rpg7 » 1 paź 2018, o 20:25

welder napisał(a):
Foxxnews napisał(a): Nawet, gdyby to był efekt solówki 1 na 1, efekt jest jaki jest. Tyle.

Czyli np coś takiego https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C5%84ska_wojna
Tylko że tamci znali proporcje ;)

Albo bardziej to:

https://en.wikipedia.org/wiki/2015_Waco_shootout

https://en.wikipedia.org/wiki/Occupation_of_the_Malheur_National_Wildlife_Refuge
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 2 paź 2018, o 08:19

Aż dziwne, że lecą rzeczy z tego źródła, a nie padło np. to:

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of ... 3June_2014)

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 2 paź 2018, o 09:33

I tam, chciał Azow mieć szlak bojowy,no to ma.Chciał wyzwolić Mariupol,to go wyzwolił.Chciał fety wdzięcznych mieszkańców, ma
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 2 paź 2018, o 16:47

A mieszkańcy dowiedzieli się o takim wyzwoleniu Mariupola z tego forum, stąd ich wdzięczność i coroczna feta. I kto tu pisze o frustracji ? :)

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konflikty zbrojne