"Pokaż mi swoją swastykę..."czyli warstwa ideologiczno symboliczna Azowa/reszty

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych.

Re:

Postprzez Badluck13 » 31 sty 2016, o 10:32

rpg7 napisał(a):Tak dokładnie to jest znaczek Afrykanerów z RPA i to w Polsce więc nie wiadomo czy to Rusicze powiesili

A tu taki zonk:
Obrazek

Ja rozumiem doskonale. Symbole nad Dnieprem to nazizm, nad Doncem to w sumie ch.. wie, ale na pewno nie nazizm ;)

Rpg nie ma co bronic baranow, sa po obydwu stronach frontu
Badluck13
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: "Pokaż mi swoją swastykę..."czyli warstwa ideologiczno s

Postprzez Rudi » 4 lut 2016, o 20:08

Film dokumentalny puszczony parę dni temu we francuskim Canal+, o Majdanie, Odessie, generalnie o roli skrajnie prawicowych bojówkarzy, ale także o pani Nuland.
Bardzo się nie spodobał w Kijowie. Ambasada ukr. próbowała zablokować emisję w telewizji francuskiej. Teraz szykują jakąś skargę na C+
https://www.youtube.com/watch?v=5x98DwtghoI
Rudi
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez kompleks moderatora » 5 lut 2016, o 19:40

Może C+ już wie, że wygra Maryna.
"Baba bez bolca dostaje pierdo*ca"
śp. profesor Władysław Bartoszewski
kompleks moderatora
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 6 lut 2016, o 20:49

Jeżeli chodzi o Odessę, zebrane materiały obu stron i neutralne info agencyjne w sekwencji czasowej

http://foxx-news.blogspot.com/2014/06/o ... arzen.html
to be or not to be - wot woproz ;)

viewtopic.php?f=13&t=7275&p=279190#p279190
Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez urbanoid » 11 lut 2016, o 11:42

Finlandia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Łotwa:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Litwa:

Obrazek
urbanoid
Moderator
Moderator

Postprzez mg schutze » 11 lut 2016, o 15:48

@Finlandia ... to ichnie siły powietrzne, ale tutaj to nic nadzwyczajnego.
Jedziesz do muzeum czołgów w Parola i możesz dzieciom kupić... furażerki i czapki WH ...
niedaleko od muzeum stoi stug ze swastykami a z boczku t34/85 ;) a to przed .. bazą wojskową.
W mieście gdzie mieszkam na rynku stoi pomnik ze swastyką ichniego wzoru (przykrótkie łapki ;) )
A swoją wojnę z Niemcami w 44 nazywają "Haniebną" ;)
mg schutze
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez DBR » 11 lut 2016, o 16:10

Łotwa swastykę ("Ugunskrusts")w swoich siłach zbrojnych wprowadziła na przełomie 1918/1919 roku
Obrazek

Finlandia w siłach lotniczych w 1918 roku biorąc za wzór godło osobiste szwedzkiego pilota Erica von Rosen
Obrazek

Flagi ze zdjęcia to symbol wprowadzony w 1958 roku :
Obrazek

Oba te państwa wprowadziły więc swastykę do swoich barw sił zbrojnych wcześniej niż stałą się ona symbolem partii nazistowskiej w niemczech w 1920 roku.

A.K.
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Rudi » 11 lut 2016, o 20:48

mam nadzieje że te dwie łotewskie ślicznotki z karabinami większymi od nich, to tylko na parady biorą :D
Rudi
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 4 sie 2016, o 13:33

Myślę, że to dobra okazja na pierwsze małe podsumowanko, zwłaszcza z perspektywy czasu. Niektóre kwestie przewinęły się w dyskusjach - tu wszystko zebrane w jednym miejscu na potrzeby tytułowego tematu. W dyskusji w innym miejscu w związku z moją "azowską kroniką" na blogu ktoś zwrócił się do mnie o komentarz do fragmentu opracowania Ośrodka Studiów Wschodnich:
(...) To także efekt przemiany pokoleniowej: słabnięcia pamięci o II wojnie światowej z jednej, a wzrostu otwarcia na świat zewnętrzny z drugiej strony. Taka symbolika, jak "wilczy hak" czy "czarne słońce" to nie nawiązania historyczne, ale ogólnoeuropejska moda neoprawicy, podobnie jak rodzimowierstwo (neopogaństwo), także rosnące w siłę w ukraińskich środowiskach nacjonalistycznych. Środowiska te głoszą m.in. nowoczesny (antyimigrancki) rasizm, niekiedy w bardzo drastycznych formach i zaczerpnięte od zachodnioeuropejskich partnerów poglądy antyliberalne (zarówno w gospodarczym, jak i obyczajowym aspekcie liberalizmu), które na Ukrainie stają się poglądami antyzachodnimi. Skądinąd jednomyślnie popierają one przystąpienie Ukrainy do NATO, a w znacznej większości także do UE (z powodów geopolitycznych).

Nie zaskakuje, że "Azow", w którym niewielu jest przedstawicieli obwodów zachodnich, nie używa flag czerwono-czarnych, a tylko niebiesko-żółtych (państwowych). Dziwi natomiast wykluwające się w tych środowiskach nowe uzasadnienie nacjonalizmu: przez nawiązanie do państwa staroruskiego (Rusi Kijowskiej, Ukrainy-Rusi) zmagającego się ze "wschodnimi ordami", których współczesnym wcieleniem jest państwo rosyjskie.

Zaskakująca jest też nowa, rasistowska koncepcja narodu ukraińskiego, sformułowana przez Andrija Biłeckiego . Jego zdaniem to nie język, ale rasa jest podstawą narodu, bo język jest historycznie zmienny, a rasa, przynajmniej rasa ukraińska pozostaje niezmienna w skali tysiącleci (zgodnie z tym poglądem ukraiński naród/rasa istnieje od czasów kultury trypolskiej, tj. od IV tysiąclecia przed Chrystusem)
. Jeśli ten pogląd zyska szerszą popularność, będzie to zasadniczy przewrót w ukraińskim nacjonalizmie. Jednym z jego skutków będzie definitywny rozłam między "neonacjonalistami" a tradycyjnymi środowiskami nacjonalistycznymi, dla których język pozostaje "źrenicą oka" bytu narodowego.

Całość: http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2015-08-19/ukrainski-nacjonalizm-czasu-wojny

Komentarz - cytaty z ich ideologów oraz np. informacje o obwodach z których pochodzą ochotnicy do "Azowa" i cywilni aktywiści są jawne, wystarczy się z nimi zapoznać. W języku ukraińskim słowo "naród" jest równoważne ze słowem "lud" (podobnie jak w rosyjskim). Biłeckij postuluje budowę "nacji". Jest to podział podobny jak u polskich endeków. "Żywioł etniczny" - to ludzie zamieszkujący określone terytorium posługujący się danym językiem. Naród, to żywioł zorganizowany we wspólnotę, z którą się utożsamia. Przy czym na jeden naród może się składać więcej niż jeden z żywiołów etnicznych. U Biłeckiego są to odpowiednio - naród (lud) i nacja. To raz.

Dwa - nie chodzi o naród ukraiński jako taki, tylko o koncepcję zgodnie z którą Ruś z cywilizacyjną kolebką w Kijowie stoi w opozycji do "Moskowii". W tym kontekście zdecydowanie dominującym historycznym odniesieniem Biłeckiego jest Światosław I i jego zwycięstwo nad chanatem (kaganatem) chazarskim, a więc wiek X n.e., a nie żadna kultura trypolska. Swoją drogą "Azow" na głównym placu w Mariupolu w miejscu obalonego Lenina ufundował pomnik Światosława.

http://www.rp.pl/Polityka/312219928-Mariupol-Swiatoslaw-zamiast-Lenina.html

W związku z faktem, że Światosław nie przeszedł na chrześcijaństwo, w warstwie symbolicznej "Azowa" jest wiele odniesień rodzimowierczych. Kołowroty, statuetka Peruna w garnizonie, itp. Jeżeli więc chodzi o rasę, to raczej o Rusinów. W kontekście Moskwy, powtarzany jest fakt lenna Aleksandra Newskiego wobec Złotej Ordy i co za tym idzie cywilizacyjne przypisanie natury kolejnych wcieleń państwa rosyjskiego do Azji. Symbolem nakreślonych wyżej poglądów nazwanych przez Biłeckiego - w nawiązaniu do tekstów przedwojennych ichnich nacjonalistycznych ideologów - "Ideą Nacji" są nałożone na siebie łacińskie litery "I" i "N" w odznace "Azowa". Przypominają symetrycznie odwrócony w poziomie Wolfsangel, więc mędrcy orzekli, że to jakieś aluzyjne zastosowanie tego naziolskiego symbolu. W kraju, w którym można oficjalnie defilować w mundurach SS takie "aluzje" u największych radykałów...
W rocznicę klęski zbrodniczej, kolaboracyjnej ukraińskiej dywizji Waffen-SS Galizien pod Brodami, Ukraińcy oddali hołd jej poległym członkom. „Żołnierze” w mundurach SS oddali salwę honorową. W uroczystościach brali udział weterani UPA, a także przedstawiciele władz lokalnych i duchowieństwa.

25 lipca na górze Żbyr odbyły się uroczystości z okazji 72. rocznicy bitwy pod Brodami, w której brały udział oddziały zbrodniczej ukraińskiej formacji kolaboracyjnej SS-Galizien. (...)

http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraincy-uczcili-pamiec-ss-galizien-w-mundurach-ss-i-pod-flagami-oun-upa-video-foto

Obrazek
Obrazek

Zwraca uwagę liczba uczestników (jej znaczenie na końcu wpisu). A widać flagi dwóch największych banderowskich organizacji - "Swobody" i UNA-UNSO.

Obrazek
(wilczy hak)

Obrazek
(grafika: sojusz szuchewyczowskiej Siczy Karpackej - Swoboda Tiahnyboka - z lwowskimi nazi skinheads)

Obrazek
(grafika promująca rekrutację do "Azowa")

Obrazek
(grafika prezentująca genezę symbolu)

Obrazek
(jeden z pomników Światosława)

Z czasem "Idea Nacji" się umiędzynarodowiła pod hasłem "Rekonkwisty" i rozciągnęła się na tradycyjną cywilizację łacińską, której wobec groźby upadku trzeba bronić przed Azją nadciągającą ze wschodu, islamską dziczą z południa oraz lewactwem oraz turbokapitalizmem z zachodu. Dość egzotyczna grafika jakiegoś fana (po środku Światosław)

Obrazek

Kontekst powyższej ewolucji dobrze ilustruje wpis "azowskiego" szefa rekrutacji na Europę, Gastona Bessona na portalu społecznościowym "Azowa" z 5 września 2014 - po wrześniowej bitwie pod Szirokino:

"Trochę rosyjskiej propagandy… Jesteśmy wszyscy nazistami, syjonistami i islamistami! Dlaczego? Ponieważ nie zgadzamy się na aneksję 1/3 Ukrainy przez miłośników Wielkiej Rosji, antyfaszystów, byłych komunistów i innych sowieckich nostalgików. Ukraina jest jedna i niepodzielna. I taka pozostanie. Nie chcemy mafii Putina, Wielkiej Rosji, komunizmu, NATO ani Unii Europejskiej. Chcemy być niezależni, socjalistyczni (*w rozumieniu solidarystycznym, antymarksistowskim), nacjonalistyczni i chrześcijańscy. Chwała Ukrainie! Za wielką europejską rekonkwistę."

http://www.nacjonalista.pl/2014/09/05/gaston-besson-o-celach-ochotnikow-batalionu-azow/

Praktycznym następstwem takiego podejścia jest właśnie wspomniana przeze mnie wcześniej promocja "Międzymorza" (http://foxx-news.blogspot.com/2016/07/kiewer-gesprache-czy-radisson-kijow.html)

Obrazek
("Międzymorze" - żelazna pięść Europy)

Terytorialny rozkład kadr pułku - % stanu osobowego ze względu na obwód pochodzenia - stan na maj 2015

Obrazek

Terytorialny rozkład ośrodków Korpusu Cywilnego "Azow" - wielkość odznaki adekwatna do wielkości ośrodka - stan na sierpień 2015

Obrazek

Mamy więc i "rasę ukraińską" od IV w. p.n.e. i "jednomyślne poparcie dla NATO i częste dla UE" i "niewielu przedstawicieli obwodów zachodnich". To tyle w temacie "analizy OSW" dotyczącej Biłeckiego i "Azowa".

Aktualności: Niedawna uchwała Sejmu na temat ukraińskiego ludobójstwa z lat '40 wywołała tam burzliwą dyskusję. 31.07. "Azow" na swoich stronach opublikował tekst "Międzymorze - podstawa kompromisu narodowych historiografii Ukrainy i Polski ( http://azov.press/ukr/intermarium-pidstava-kompromisu-nacional-nih-istoriografiy-ukraini-y-pol-schi ). Główne tezy są dwie:

1. Na dzisiaj nie ma żadnej formy kompromisu historycznego, na którą zgodziliby się patrioci/narodowcy polscy i ukraińscy.

2. Sytuacja geopolityczna i interesy obu państw są takie, że należy rozmawiać do skutku, a politycznie pracować nad projektem "Międzymorza" z Polską i Ukrainą jako liderami.

Tekst został zilustrowany grafiką:

Obrazek

Taki obraz rysuje się na dzisiaj... "w telegraficznym skrócie" ;)

PS Zabrakło mi pewnego cytatu z "analizy" OSW, bo to akurat prawda (rzecz, o której sam pisałem)

Fakt, że najlepsza z jednostek ochotniczych tej wojny pułk „Azow” posługuje się tą symboliką i retoryką, przyczynia się do popularyzacji idei głoszonych przez jego kierownictwo (w październiku 2014 roku marsz organizowany przez „Azow” zebrał w Kijowie pięciokrotnie więcej uczestników niż równoległy pochód neobanderowskiej „Swobody”; tego samego dnia Azow zorganizował pochody w Odessie i Charkowie, gdzie Swoboda może organizować co najwyżej pikiety).

I o to chodzi :)

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 8 gru 2016, o 22:48

No to może kolejne podsumowanko - następny wątek, do którego życie dopisuje swój komentarz. Dzisiejsza rekomendacja aktualnych numerów dwóch periodyków od informacyjnej służby "Azowa"

Obrazek

http://azov.press/ukr/azov-prodovzhu-os ... nfoprostir

... w obu materiały o jednostce i ideologii Ruchu Azowskiego.

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 24 gru 2016, o 13:39

Jestem po lekturze tekstu człowieka z zagłębiowskiego RN we wspomnianej wyżej "Polityce Narodowej", Pawła Mazura, pod tytułem "Historia i działalność Ruchu Azowskiego". Polecam wszystkim zarzucającym mi na tej forumce propagandę/powielanie propagandy "Azowa" :)

Publikacja ma formę eseju opatrzonego materiałem źródłowym. Różnimy się w interpretacjach i ocenie niektórych kwestii, ale nie na poziomie przytaczanych faktów oraz ogólnego obrazu zarówno "Azowa" jak i Ruchu Azowskiego.

Tymczasem sami zainteresowani w obszernym tekście zdementowali doniesienia głównych ukraińskich mediów na temat sytuacji w Polsce opierające się na "relacjach" mainstreamu polskiego i zachodnich, głównie niemieckich, największych mediów. Przytoczyli najnowsze polskie sondaże, rozkład elektoratu między metropoliami (szczególnie Warszawą) i "prowincją", opis aktualnej polityki polskich władz prezentowanej jako aktywne zabieganie o polskie interesy m.in. w relacjach z Brukselą i Moskwą. Artykułowana jest przewijająca sie również u nas teza, że aktualna próba destabilizacji ze strony lewicowo-liberalnej jest w interesie/z inspiracji Berlina i Moskwy. "Wojna hybrydowa - tym razem na terytorium Polski". No i lekki śmiech z warszawskiego "ciamajdanu" z perspektywy uczestników "Majdanu".

Obrazek

https://vk.com/batalion.azov?w=wall-72444174_60156

Rzecz wrzucam tu, bo nie dotyczy Ukrainy, nie wnosi nic nowego do dyskusji o sytuacji w Polsce, natomiast nieco, po raz kolejny, uzupełnia obraz "Azowa".

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 1 lip 2017, o 16:41

Myślę, że kolejna pointa tematu - Notatki ukraińskiego nacjonalisty w polskim internecie: http://foxx-news.blogspot.com/2017/07/n ... sty-w.html

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 1 wrz 2017, o 12:28

Nie wiedziałem, gdzie to wrzucić, Niech będzie tu.

Ciekawostka. Od chwili niedawnej parady z okazji ichniego dnia niepodległości zaczyna być widoczne oficjalne nawiązanie tradycji dzisiejszego wojska do sił Ukraińskiej Republiki Ludowej sprzed 100 lat (a nie np. UPA - mimo forsowanej przez władze narracji). Najpierw znalazło to wyraz w odpowiednim umundurowaniu pododdziału kompanii reprezentacyjnej z głównym pocztem sztandarowym otwierającego defiladę. Swoją drogą aż dziwne, że nie przewinął się tu wątek rzekomo planowanego tam odegrania marsza OUN w kontekście obecności Pana Antoniego i udziału w defiladzie polskiej reprezentacji ("podhalańczycy") ze sztandarem. Temat nakręcony przez niezawodne kresy.pl. Oczywiście nic takiego nie miało miejsca - paradę otwierał tzw. "Marsz Zaporoski" znany nam z ekranizacji "Ogniem i Mieczem" (podobnie zresztą jak czerwcową defiladę z okazji wyzwolenia Mariupola).

Przedwczoraj stowarzyszenie kultywujące tradycje "Czarnych Zaporożców" oficjalnie przekazało ich sztandar stacjonującej pod Awdiejewką 72 Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej. Od tej chwili nosi ona nazwę 72 SBZ Czarni Zaporożcy.

Obrazek
Obrazek

O "Czarnych Zaporożcach" pisałem na blogu w kontekście prezentacji największego antybolszewickiego skupiska na Ukrainie w wojnie 1920 i współczesnych odwołań do niego ---> http://foxx-news.blogspot.com/2017/04/1919-1921-ukrainska-walka-w-zimnym-jarze.html

"(...) Po wycofaniu się wojsk ukraińskich z Kijowa poza Zimnym Jarem został utworzony Samodzielny Zagon Zaporoski (ukr. Окремий Запорізький Загін) Ukraińskiej Republiki Ludowej w składzie dwóch kureni (samodzielnych batalionów) piechoty, kurenia jazdy z artylerią oraz pododdziału technicznego. Na jego czele stanął gen. Konstantin Prisowskij. Jednostka z czasem została przeformowana w Konny Pułk Czarnych Zaporożców (ukr. Кінний Полк Чорних Запорожців) pod dowództwem świeżego pułkownika Petro Diaczenki, by wziąć udział w nieudanej próbie marszu jednostek URL na wschód i walkach na tyłach sił bolszewickich. Żołnierze jednostki znani byli z charakterystycznych czarnych mundurów i często używanych szarych płaszczów oraz symboliki - trupiej czaszki z rozetą w barwach Ukrainy na kozackich czapkach (tzw. "mazepkach").

Obrazek

Taki jednolity wygląd pułk uzyskał na początku 1919 r., gdy po zajęciu Kremenczugi w wojskowych magazynach "zaporożcy" przejęli duże zapasy czarnego sukna."

I tak to wygląda. Chociaż z polskiej perspektywy jest jeden problem. To był ten Diaczenko.

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez duszek » 1 wrz 2017, o 15:16

Foxxnews napisał(a):I tak to wygląda. Chociaż z polskiej perspektywy jest jeden problem. To był ten Diaczenko.

Wygląda jak Kaczka kwacze jak Kaczka...doceniam uczciwość ::)
duszek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Foxxnews » 1 wrz 2017, o 17:42

::) Ale zarejestrowałeś, że "Czarni Zaporożcy" byli sojusznikami Polski, trupia główka wtedy na Ukrainie była odznaką... anarchistów, a Diaczenko zanim ponad 20 lat później wziął zaangażowany udział w ludobójstwie na Polakach (Powstanie Warszawskie) "w tzw. międzyczasie" zdążył być np. oficerem kontraktowym Wojska Polskiego?

Foxxnews
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konflikty zbrojne