"Pokaż mi swoją swastykę..."czyli warstwa ideologiczno symboliczna Azowa/reszty

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych.

"Pokaż mi swoją swastykę..."czyli warstwa ideologiczno symboliczna Azowa/reszty

Postprzez militarysta » 16 gru 2014, o 22:49

Zgodnie z życzeniem tworzę osobny wątek.

proszę w nim  I TYLKO W NIM kontynuować dyskusję o tradycji, odwołaniach, toposach kulturowych oraz ideologi ukraińskich batalionów ochotniczych.

@PawelekNieduzy
Może założysz osobny temat - "Pokaż mi swoją swastykę, a powiem Ci kim jesteś..." ?
Bo ja już na to nie mogę patrzeć. Wtedy mógłbym sobie na to nie patrzeć... Proszę, Please !!!
Ludzie dzielą się na tych którzy wiedzą co piszą, i na tych którzy piszą to co wiedzą.
Prosta sprawa: NIE ZNAM SIĘ = NIE PISZĘ O TYM

trupu chrání pancéřová deska :-)
"Czołgi nie potrzebują wiz!" - D. Rogozin
militarysta
Moderator
Moderator

Odp: "Pokaż mi swoją swastykę..."czyli warstwa ideologiczno symboliczna Azowa/reszty

Postprzez wojtop » 16 gru 2014, o 22:50

rpg, szmul, dajcie już spokój tej skrajnie durnej propagandzie.
Ukraińcy mają 320 tyś ludzi po bronią. W wyborach skrajna prawica dostała 2% głosów, takie ma poparcie w społeczeństwie. Statystycznie pod bronią powinno być więc teraz 320 tyś * 2% popierających skrajną prawicę=6400 popaprańców o skrajnie prawicowych poglądach. Wszyscy wiemy że istnieją, nie szokuje to nikogo bo jest to malutka mniejszość która w razie czego może zostać szybiutko rozniesiona przez pozostałe 313 tyś uzbrojonych normalnych ludzi.
Teraz weźmy ich oponentów. Jeśli odzwierciedlają oni średnią rosyjską to 17 procent z nich to komuniści a 6 wspiera psychopatę Żyrynowskiego. Czyli mniej więcej 25 procent kwalifikuje się do leczenia na głowę w/g naszych standardów. 
Mamy 2% politycznych ekstremistów/psycholi po stonie Ukraińskiej przeciw 25% po stronie Rosyjskiej. Hmmm.. nie wiem czy to widzicie, ale trochę się ośmieszacie wyciągając skrajne poglądy polityczne walczących stron jako argument za Rosją.
wojtop
Użytkownicy
Użytkownicy

Odp: "Pokaż mi swoją swastykę..."czyli warstwa ideologiczno symboliczna Azowa/reszty

Postprzez szmul » 16 gru 2014, o 22:55

wojtop - ile razy można ?
Wiadomo, że te swastyki i inne symbole nie nawiązują do faszyzmu i nazizmu, wszystkie partie obecnej koalicji rządowej na Ukrainie (mającej przytłaczającą większość w RN) są antyfaszystowskie i antybanderowskie a te wszystkie zdjęcia to rosyjska propaganda. A tak poza tym to chłopcy zawsze zamawiają po pięć piw.
EOT.
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

y

Postprzez rpg7 » 16 gru 2014, o 23:01

Jest jeden problem, którego chyba niektórzy" nie czają". Otóż ideologia banderowska rozlała się po Ukrainie i w tej chwili wszystkie partie pro-majdanowe łącznie z socjal-liberalnym Blokiem Poroszenki odwołują się do banderyzmu. Kiedyś konflikt z Rosją się skończy, a ci ludzie dalej będą szukać swoich wrogów i mi się to nie podoba z przyczyn oczywistych. Jeżeli taki Bilecki jest powiązany z Awakowem z FL Jaceniuka, jeśli założyciel Swobody i Partii Socjalno-Narodowej (Parubij)  startuje od nich z 4 miejsca na liście ogólnokrajowej i jest jednym z partyjnych liderów, albo jeśli partia oszołoma i bandyty Laszki jest brana do rządu to można się odrobine niepokoić. To nie żadne "2%" tylko partie establishmentu.

A poza tym niektórzy mogli by nagminnie próbować przestać robić z innych użytkowników idiotów i ciągle wmawiać, że "Azow jest taki dobry i politycznie neutralny, no może lekko narodowy". Przypadkiem wzięli sobie za symbole etykietę dywizji "Das Raich" i symbol "Szchwarze sonne" z zamku Wewelsburg gdzie Himmler miał swoją kwaterę główną SS.

Gdy w Noworosji walczą : monarchiści, komuniści, narodowi-bolszewicy, poganie-nacjonaliści, euroazjaci, kozacy, Czeczeni itp.  to się to pisze po prostu. Taka jest różnica, że w sumie "Noworosja" nie ma żadnej konkretnej ideologii, a "nowa" Ukraina przyjęła za takową banderyzm.
Ostatnio edytowano 16 gru 2014, o 23:09 przez rpg7, łącznie edytowano 1 raz
739 Новоалександрийская Дружина
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez krzy65siek » 17 gru 2014, o 00:22

A ja zapytam  przewrotnie - i co z tego, że przyjęła banderyzm? (nawet zakładając, że to prawda, w co wątpię). I co z tego, że tam się posługują symbolami neonazistowskimi?
Po drugiej stronie za to posługują się symbolami komunistycznymi. No i co?

Jaki problem?

Pozdrawiam
Krzysiek
krzy65siek
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez natfari » 17 gru 2014, o 00:23

A  można definicje banderyzmu? Tego nowoczesnego co ma panowac na Ukrainie ?
Bo jak na razie to mamy debili którzy odwołują się do symboliki faszystowskiej którzy z własnej woli ida na front bez wielkich zabezpieczeń socjalnych , kombatanckich itp pierdołach ...I zaczynają stawac się bohaterami nie ze względu na rzekomy banderyzm ale ze wzgledu na ryzykowanie za ojczyzne zyciem.
a po drugiej stronie mamy sierpy , młoty czerwone gwiazdki, Smiersze itp odwołania do symboliki "demokratycznej walki z faszystowską hydrą...

Swego czasu była na patelni pod warszawskim metrem demonstracja poparcia dla "republiczek" Tam pani zagrzewająca "lud pracujący" Warszawy w co drugim zdaniu plotła coś o ochotnikach którzy reaktywują zaszczytne tradycje Brygad Miedzynarodowych z Hiszpanii.
I jest niby ok?
  Z drugiej strony nadmiar straszenia banderyzmem pod dyktando Moskwy poniekąd wywołuje we mnie, członku rodziny której jedyne ofiary smiertelne podczas drugiej wojny zginęły z rak banderowców przemożną chęć prostowania tej propagandy...

Bo co innego zabójstwo dziadka Nowaka przez dziadka Kowalskiego a co innego urojone prawo do tłuczenia Kowalskiego przez Iksińskiego tłumaczącego że dziadek Nowaka to morderca. To na tyle gówniarskie tłumaczenie że się nadaje do przedszkola.
natfari

Postprzez Foxx » 17 gru 2014, o 12:28

Temat jest bardzo złożony. Ciekawe ile mi zajmie komentarz ;-)

W wątku o Ukrainie przeczytałem opinie przepisane z runetu określające zbiorczo ochotnicze bataliony jako banderowców, czy też w inny sposób traktujące je zbiorczo. Tymczasem one powstawały w różny sposób, tworzone i finansowane w rozmaity sposób.

Majdanowcy

W pierwszych tygodniach wiosennych walk najliczniejszą grupą ochotników byli przysłowiowi "malarze, studenci i murarze", czyli cywil-banda z "Majdanu", którą po tygodniowym przeszkoleniu na poligonie pod Kijowem rzucano m.in. przeciwko "urlopowanym" rosyjskim specnazowcom. Najlepszym przykładem skutków była czerwcowa masakra "Ajdara" (materiały pod hasłem "pogrom batalionu Ajdar"). "Ajdar" nie miał też przygotowania, ani doświadczenia w sytuacjach skrajnych, gdy np. w powietrzu latają kończyny kolegów. Stąd duży problem z alkoholem w tej jednostce.

Jakimś wyjątkiem są bataliony "Dnipro" z kolejnymi numerami, jako wywodzące się z Samoobrony Majdanu, z ludźmi biorącymi wcześniej udział w walkach z Berkutem oraz częściowo podszkolonymi przez "Afgańców".

Jednostki oligarchów

Zwykle robotnicy z ich fabryk plus najemni byli wojskowi. Flagowym przykładem jest tu "Donbas". Lojalni wobec sponsorów.

Jednostki resortowe

MSW wyraźnie wzmacnia swoje bataliony. Poza "Azowem" są to m.in. "Kijów-1" oraz "Kijów-2". MON podległe sobie ochotnicze bataliony zostawia samym sobie. Oddziały lojalne wobec MSW, a nie państwa jako takiego - istotne rozróżnienie.

Polityka - nacjonaliści: "Azow"

Na początek dwa słowa o komendancie jednostki. Andrej Biłeckij wykładał historię wojskowości w Charkowie. Jest jednym z głównych ideologów młodego ukraińskiego nacjonalizmu. Spośród jego spersonifikowanych tradycji odwołuje się do J. Konowalca. Od ponad dekady z grupą kilkudziesięciu miejscowych nacjonalistów m.in. organizował demonstracje oraz obozy surivalowe w Karpatach, podczas których ganiali z ostrą bronią. To oni w maju pierwsi po stronie ukraińskiej otworzyli efektywny ogień przeciwko "zielonym ludzikom". Biłeckij od początku miał określony koncept. Uroczyste przysięgi oparte o przeredagowany tekst "Modlitwy ukraińskiego nacjonalisty", w którym zostały wycięte odniesienia do postaci związanych z UPA. Jedyna wymieniana w niej persona to "Batko Chmiel", czyli Chmielnicki. Relacje z ich przysiąg obiegły zachodnie media

Obrazek

Jako pierwsza ochotnicza jednostka wystąpili w jednolitych - najpierw drelichach - później mundurach. Na "Majdanie" otworzyli punkt rekrutacyjny oraz... informacyjnej służby jednostki, która zwołuje własne konferencje prasowe. W jednostce obowiązuje pełny zakaz alko na froncie. Jedyny znany przypadek powrotu z miasta na bani skończył się poskładaniem żołnierza przez komendanta na placu apelowym i natychmiastowym wydaleniem. Korzystając z kontaktów z nacjonalistami z różnych państw walczącymi np. na Bałkanach, Biłeckij zaangażował Gastona Bessona na szefa rekrutacji i wyszkolenia na Europę Zachodnią. Nie ma co ukrywać, że rekrutuje on również najemników, jednak głównie o prawicowych poglądach. Po pierwszych sukcesach, przede wszystkim wyzwoleniu Mariupola, na podane w necie konto zaczął płynąć strumień pieniędzy m.in. od ukraińskiej diaspory z Kanady i Hiszpanii. Na Ukrainie rozbudował się wolontariat organizujący materialne wsparcie dla ochotników. Bardzo znaczna jego część trafia do "Azowa".

Łowcom nazioli polecam podróż do Mariupola i uświadomienie miejscowym, że "odwrócony Wilczy Hak" jest... nieodwrócony, a dwójka dżentelmenów podtrzymująca odznakę batalionu na ichniejszej bramie to nie żadni kozacy, tylko żołdaki SS Galizien.

Obrazek

Niżej odznaka międzynarodowych oddziałów "Azowa" nawiązujących do kozackiej tradycji, zgodnie z którą kwestie etniczne schodziły na dalszy plan na rzecz wspólnej sprawy

Obrazek
Obrazek

Stanowią oni drugą co do liczebności grupę w batalionie. Można wśród nich znaleźć Białorusinów, Włochów, skandynawów i kilkudziesięciu Rosjan.

Najliczniejszy jest Czarny Korpus, wydzielona grupa skupiająca ukraińskich nacjonalistów różnych odcieni, jednak generalnie odrzucających afiliacje z III Rzeszą. Odwołują się do Rusi Kijowskiej i zaporoskiej kozaczyzny.

Obrazek

Charakterystyczne zresztą, że wśród nich jest bardzo wielu ludzi należących wcześniej na "Majdanie" do Prawego Sektora. Dzisiaj nie walczą jednak pod czerwono-czarnym sztandarem Jarosza, a żółto-niebieskim Biłeckiego.

Naziści w wersji przedstawianej przez rosyjską propagandę jako profil całego batalionu, czy też w ogóle oddziałów ochotniczych, tworzą oddzielny niewielki oddział o nazwie "Mizanthropic Division" pochodzącej od jednej z neonazistowskich międzynarodówek. Są wśród nich Rosjanie i Białorusini. Mają zakaz posługiwania się swoją symboliką na froncie - dlatego za symbol przyjęli dwa kałachy, resztę dodają głównie w sieci.

Obrazek
Obrazek

W realu - na demonstracjach. Dzisiaj są już mniej liczni od nowo powstałego w strukturach "Azowa" batalionu "Mariupol" skupiającego po prostu patriotów chcących bronić swojego rodzimego miasta pod dowództwem komendanta, który odbił Mariupol z rąk ruskich, wprowadził porządek i nie nadużywa władzy współpracując z zastanym merem i samorządem (Partia Regionów, aktualnie Blok Opozycyjny). Formacja bez żadnych konotacji politycznych.

https://www.youtube.com/watch?v=P4LWc1lnAR4#t=30

Stoją na głównym placu Mariupola, gdzie rosyjskojęzyczny tłum powtarza "Sława Ukraini!...". Wot, banda naziolków :-)

Tymczasem rosyjska TV przedstawiała mariupolskie demonstracje poparcia dla "Azowa" jako... spęd radośnie oczekujący na czołgi "donieckiej republiki ludowej". Czekają w barwach Ukrainy

Obrazek

Mariupol, powitanie oddziałów Gwardii Narodowej - artyleria MSW na wsparcie "Azowa"
Obrazek

Okrążenie

No i komentarz z anglojęzycznego profilu "Azowa" na fb do rosyjskich wiadomości tv jeszcze przed "rozejmem":
Obrazek
"Only on Russian Lifenews channel.
It is impossible to storm the city, and your soldiers are burning right inside their armor?
Draw a map in which you surrounded and defeated everyone!"

W wolnych chwilach ludzie z "Azowa" m.in. multimedialnie odnoszą się do manipulacji rosyjskich mediów na ich temat. Niżej filmik od "Kreatywnego Studia Zwiadu Azowa". W związku z dość dużym psuciem krwi przez ten pododdział, putinowcy w różnych mediach prezentują zwiad jednostki jako coś w rodzaju Legii Cudzoziemskiej złożonej z zagranicznych najemników. Jednym z ich liderów jest "Greg" - "skąd pochodzi - łatwo sobie dopowiedzieć", jak mówi rosyjski "dziennikarz". Serwis informacyjny informuje o zabiciu "Grega" przez "separatystów". Od 0:36... wśród dymu pojawia się gość z tekstem "to ja, ten sam 'Greg' zabity przez NTW już siódmy raz. Za każdym razem zmartwychwstaję, idę do sklepu z militariami, gdzie dostaję nowy ekwipunek i wysyłają mnie na front bronić naszej ojczyzny Ukrainy. Sława Ukraini!". Dość zabawny montaż.

https://www.youtube.com/watch?v=w8I83ir51E0

Tuż przed bitwą pod Szirokino na początku września cywile w przekonaniu, że poza nimi i ochotnikami nikt Mariupola nie obroni, umacniali już nie tylko trasy dojazdowe - po prostu granice miasta.

https://www.youtube.com/watch?v=Q1x_NZ_4Glc

Niżej filmik poświęcony jednemu z instruktorów "Azowa", który 26.08. zginął pod Nowoazowskiem.

https://www.youtube.com/watch?v=HlJvBMP58_w

Daje pewien pogląd o jakości szkolącej ich kadry. Na koniec tej części - wiele redakcji zjechało do Mariupola - od AFP, przez TVN24, po "Guardiana". Jedyną, której udało się utrwalenie nazistowskich motywów na umundurowaniu "Azowa" była niemiecka ZDF. Reporter lewackiego "Guardiana" napisał uczciwie, że pojechał z tezą o nazistach, usilnie szukał tego typu motywów i wśród kilkuset ganiających w upale w t-shirtach gości wyłapał jeden tatuaż ze swastyką. Oczywiście i tak napisał, że to neonaziści, ale jakoś podcieniował temat. Do fotki "z ukraińskiego MSW" się nie odnoszę. W kontekście tego, że oddelegowany na stanowisko szefa milicji w obwodzie kijowskim - jeden z zastępców Biłeckiego w "Azowie" - Trojan to gość poukładany, a nie idiota. Niezależnie od tego, jakie by miał poglądy, których zresztą nie ujawnia (pomijając fakt, że należał do "pretorian" Biłeckiego z czasów ganianek po górach).

Polityka - nacjonaliści: Prawy Sektor i OUN

Banderowcy w starym stylu, którzy przez pół roku nie potrafili się znaleźć w sytuacji, gdy Biłeckij przemyślaną komendą i sztafażem przyciągnął setki ich dotychczasowych sympatyków. Ostatecznie jedni i drudzy w sile po ok. 100 osób wylądowali na tyłach donieckiego lotniska w miejscowości Pieski, robiąc za zaplecze dla desantowców MON walczących w terminalach.

Zwraca uwagę, że OUN odwiedził w ich "ośrodku" w jakims folwarku Poroszenko, a gdy przyjechał do Mariupola odznaczyć walczących o to miasto, "azowcom" awanse wręczał któryś z generałów. Żołnierzom pozostałych jednostek - sam prezydent...

Z Prawym Sektorem jest śmieszna sprawa. Jarosz o Polakach, 30 sierpnia

https://www.youtube.com/watch?v=YUxSXQCNkrc

Dlaczego można to wyśmiać, kibicując Biłeckiemu? Bo drugi z nich nie wypowiadał się wcześniej o Polakach, czy Polsce źle. A "w potrzebie" nie wypowiada się dobrze. Tyle krótkiego wpisu ;-)
Ostatnio edytowano 17 gru 2014, o 14:11 przez Foxx, łącznie edytowano 1 raz
Foxx
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Teli » 17 gru 2014, o 13:02

Brawo panie Foxx, bardzo merytoryczny i rozjaśniający rosyjską propagandę na tym forum post. Oby takich więcej.

A może panie szmul zamiast tego komentarza wysili się pan na podobne opracowanie i je nam przedstawi? Może otworzy pan wielu oczy na faszystowskie zagrożenie, a może po prostu nie jest pan w stanie przedstawić dowodów na faszyzm/nazizm większości członków ochotniczych batalionów? No dalej, prawda się obroni.
Ostatnio edytowano 17 gru 2014, o 13:06 przez Teli, łącznie edytowano 1 raz
Teli
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez natfari » 17 gru 2014, o 13:37

A ja cały czas proszę o wyjaśnienie jak winy dziadków maja uzasadniać rosyjskie prawo do rozpętania tej zawieruchy... Nie widzę tu ciągłości logicznej( w ujęciu zasad logiki powszechnie akceptowanej na szeroko pojętymZachodzie). Gdyby to nasi  tę rozpętali zawieruchę to już by miało jakieś większe uzasadnienie.
PS ktoś sie orientuje jak idzie śledztwo czy śledztwa w sprawie mordów dokonywanych przez ukraińskich "faszystów" przynajmniej czy wiadomo ile ciał odnaleziono?
natfari

Postprzez Pierwiastek z Czech » 17 gru 2014, o 13:40

Trzeba przyznać Szmulowi rację. Z jakiegoś powodu wiele osób zachwyca się Ukraińskimi faszystami, próbują wmówić że reprezentują oni panslawizm itp. Rosjan nie popierają chyba ze względu na strach. Wiele osób tego zapewne nie potrafi zrozumieć, jednak są rodziny jak moja które doświadczyły pewnych nieprzyjemności w latach 43/44. Dzisiaj spadkobiercy tych ludzi mówią o demokracji.
Większość z nas zapewne nie ma nic przeciwko normalnym Ukraińcom czy Rosjanom. Ludzie piszący o propagandzie Rosyjskiej zapominają o tej płynącej z Ukrainy, USA czy też "stacji mówiącej całą prawdę, całą dobę". O kasujących komentarze "Niezależnej" czy "GW" nie wspomnę. Mam znajomych którzy myślą że Rosja planuje atak atomowy na Ukrainę, a w Rosji panuje głód jak w Korei Północnej w latach 90.
Jak wiadomo większość wartościowych informacji znajduje się w Runecie. Któs napisał że PS dostał 2%. Ok rozumiem, problem jest taki że całą reszta parlamentu uważa UPA i Banderę za Bohaterów, nie wspomnę o zdjęciach z hajlującym Jaceniukiem czy innymi politykami drącymi się "Sława Ukraini". Szuchewycz czy też Jarosz się dostali , chyba że uważacie ich za demokratów.
Szkoda mi tylko samych Ukraińców, fajni ludzie.
Ostatnio edytowano 17 gru 2014, o 22:20 przez Pierwiastek z Czech, łącznie edytowano 1 raz
"Liczby rządzą światem"
Pierwiastek z Czech
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez LooZ^ » 17 gru 2014, o 14:04

szmul: Problem z Foxxem będziesz miał taki, że to osoba która osobiście od lat jest zaangażowana we wspieranie Polaków na Kresach i zrobił razem z kolegami o wiele więcej niż większość polityków. Tak więc, nie jesteś w stanie mu zarzucić ani nieznajomości ukraińskich realiów, ani grę wbrew interesom Polaków na kresach.
Polish Soldier Fight For The Freedom Of Other Nations But Dies Only For Poland
LooZ^
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 17 gru 2014, o 14:08

Nie mam z nim żadnego problemu i nie zamierzam wdawać się z nim w jakieś tasiemcowe dyskusje - znam jego poglądy, podobnie jak i (o ile ma to jakiekolwiek znaczenie, chyba nie) znam jego personalia.
Ostatnio edytowano 17 gru 2014, o 14:11 przez szmul, łącznie edytowano 1 raz
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 17 gru 2014, o 14:13

I nic z tego. Po prostu nie mam z nim żadnego problemu, wiem kim jest.
EOT.
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Badluck13 » 17 gru 2014, o 14:25

[quote="Pierwiastek z Czech"]
innymi politykami drącymi się "Sława Ukraini"
[/quote]
Szukanie konotacji pomiędzy faszyzmem a okrzykiem Sława Urkaini ma tyle wspólnego z prawdą,
co gdakanie w redakcjach TVN i GW o faszystowskich okrzykach "Bóg, Honor i Ojczyzna"

Niektórym trudno zrozumieć (lub po postu nie chcą), że Sława Ukraini to odpwoiednich anszego Niech żyje Polska
Niestety, dzięki min ks Zalewskiemu (który stał się, mam nadzieję że nieświadomie, pudłem rezonansowym rosyjskiej propagandy)
w pewnych środowiskach ten okrzyk ma tylko i wyłącznie wydźwięk banderowski.
Рабiв до Раю не пускають
Badluck13
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez militarysta » 17 gru 2014, o 15:42

OT zostały wywalone, personalne wycieczki i to kto kogo zna też.

Militarysta

Ludzie dzielą się na tych którzy wiedzą co piszą, i na tych którzy piszą to co wiedzą.
Prosta sprawa: NIE ZNAM SIĘ = NIE PISZĘ O TYM

trupu chrání pancéřová deska :-)
"Czołgi nie potrzebują wiz!" - D. Rogozin
militarysta
Moderator
Moderator

Następna strona

Powrót do Konflikty zbrojne