Wojna gospodarcza Rosja vs UE - wiadomości

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych po 1991 roku aż do dziś.

Re: Wojna gospodarcza Rosja vs UE - wiadomości

Postprzez mamałyga » 3 sie 2018, o 18:34

welder napisał(a):A czego nie potrafią wyprodukować,tylko tak konkretnie

Samochodu albo komputera użytkowego na światowym poziomie.Za nic nie chcesz spojrzeć prawdziwe w oczy: Rosja tradycyjnie od początków rewolucji przemysłowej jest głównie importerem dóbr masowych będących wytworem przemysłu.
A jeśli coś nawet zaczyna masowo produkować to jako poddostawca zachodniego przemysłu, względnie kooperant.

welder napisał(a):A dlaczego zabraniasz im posyłania dzieci na zachód,jeżdżenia BMW, I używania francuskiego zegarka ? To dla mnie nie pojęte,Skoro ich stać,to dlaczego nie.Podaj jeden logiczny powód

Niezrozumiałą jawi mi się Twoja odpowiedz. Uciekasz od sedna. Ja nikomu niczego nie zabraniam. Zwracam uwagę, że wielcy rosyjscy patrioci nie korzystają z osiągnięć własnej, krajowej techniki i przemysłu.
Ich największym sukcesem jest kupić produkty wrażego zachodu. Serio, robisz niesamowite uniki w tym wątku.
I jeśli nie dostrzegasz wymowy faktu, że ichnia wierchuszka wysyła swoje dzieci na zachód zamiast budować im szczęście u siebie na miejscu w ojczyznie to chyba się nie zrozumiemy.

welder napisał(a):Strasznie emocjonalnie piszesz,ja bym wolał jednak fakty,liczby tego typu rzeczy

Ale jakich liczb chcesz? PKB? QLI? Ilość zakażonych HIV? Długość autostrad? Średnia zarobków? Wydajność pracy? Wszystko to znajdziesz w necie w 15 sekund? Mam wklejać?
mamałyga
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 4 sie 2018, o 10:54

\
mamałyga"
Samochodu albo komputera użytkowego na światowym poziomie.Za nic nie chcesz spojrzeć prawdziwe w oczy:

http://www.interfax.ru/business/596715 Które nie są na światowym poziomie ?
98 procent krajów nie produkuje komputerów tylko je montuje,swoje robią głownie na potrzeby wojska i administracji
Na ile wiarygodny jest ten artykuł https://linux-kde.blogspot.com/2017/06/ ... rosji.html
nie potrafię ocenić .Jednak nie wygląda na to by zrobiły go wsiowe głupki
Rosja tradycyjnie od początków rewolucji przemysłowej jest głównie importerem dóbr masowych będących wytworem przemysłu.

150 lat historii zamykasz w jednym zdaniu ???

A jeśli coś nawet zaczyna masowo produkować to jako poddostawca zachodniego przemysłu, względnie kooperant.

To zdanie akurat bardziej pasuje do Polski,tylko u nas jest to powodem do dumy.W ich przypadku stawiasz to jako zarzut

Niezrozumiałą jawi mi się Twoja odpowiedz. Uciekasz od sedna. Ja nikomu niczego nie zabraniam
.

Skoro podnosisz ten temat to ci jednak coś nie pasuje.Mamy wolny rynek ,globalizacje i inne duperele.Oczekujesz że Rosja pójdzie lub powinna iść w izolacjonizm?

Zwracam uwagę, że wielcy rosyjscy patrioci nie korzystają z osiągnięć własnej, krajowej techniki i przemysłu.
Ich największym sukcesem jest kupić produkty wrażego zachodu.

Mógłbyś to w jakiś sposób udowodnić ,że jest to ich największy sukces.Tworzysz kukiełkę na którą ciężko odpowiedzieć
I jeśli nie dostrzegasz wymowy faktu, że ichnia wierchuszka wysyła swoje dzieci na zachód zamiast budować im szczęście u siebie na miejscu w ojczyznie to chyba się nie zrozumiemy.

Dalej nie rozumiem twego zarzutu,wielcy tego świata robią tak od zarania dziejów.Mam dziwne wrażenie że im zazdrościsz

Ale jakich liczb chcesz? PKB? QLI? Ilość zakażonych HIV? Długość autostrad? Średnia zarobków? Wydajność pracy? Wszystko to znajdziesz w necie w 15 sekund? Mam wklejać?

Wklejaj a ja postaram się je zweryfikować

Nazwa tematu ciut się zdezaktualizowała .Teraz to bardziej wojna USA vs FR
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Człowiek Krzak » 4 sie 2018, o 14:06

Na ile wiarygodny jest ten artykuł https://linux-kde.blogspot.com/2017/06/ ... rosji.html

Ten artykuł został raczej skradziony i w dodatku przerobiony.
Tu jest oryginalny, starszy artykuł, pozbawiony manipulacji: https://www.dobreprogramy.pl/Elbrus-401 ... 78503.html
Człowiek Krzak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jasiol » 4 sie 2018, o 18:01

welder napisał(a):
mamałyga napisał(a):Samochodu albo komputera użytkowego na światowym poziomie.Za nic nie chcesz spojrzeć prawdziwe w oczy:

http://www.interfax.ru/business/596715 Które nie są na światowym poziomie ?
98 procent krajów nie produkuje komputerów tylko je montuje,swoje robią głownie na potrzeby wojska i administracji

Welder, Ty sobie jaja robisz, prawda? Procek zrobiony w litografii 65 nm, czyli takiej którą nawet Intel odpuścił Chińczykom ~10 lat temu. Monitor i wszystkie peryferia z importu - ale jest dumny produkt by ZSR... wróć, by Rossija.
Na poważnie, to jest ewidentnie efekt programu "nie dać się podsłuchać", czyli byle co, byle nasze. Pomysł nie jest zły, ale raz, że Rosji brakuje możliwości do stworzenia całego ekosystemu, dwa, to musi być i jest upiornie drogie. Ergo jedynym klientem będzie wojsko i administracja - też można, ale pod warunkiem, że Władymir akurat nie tnie kasy na te dziedziny. A pracować toto może co najwyżej jako maszyna do pisania i stacja robocza do poważniejszych systemów - ale jakich baz danych zamierzają Rosjanie używać?

To zdanie akurat bardziej pasuje do Polski

bzdura. Jachty, części samochodowe, autobusy, meble, żywność. I szybowce akrobacyjne ;).
Jest u nas trochę samodzielnych branż. W Rosji - prócz pszenicy - cała reszta idąca na eksport to pozostałości po dumie proletariatu. Jedyną markę jaką im się udało przez te prawie 30 lat wypromować właśnie chwacko sobie zarżnęli (o Kasperskym mowa).

Nazwa tematu ciut się zdezaktualizowała .Teraz to bardziej wojna USA vs FR

Nieprawdą jest jakoby. Na razie UE utrzymuje sankcje, jak je zdejmie, będzie można zmieniać tytuł wątku.
jasiol
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 4 sie 2018, o 18:40

jasiol napisał(a):Welder, Ty sobie jaja robisz, prawda? Procek zrobiony w litografii 65 nm, czyli takiej którą nawet Intel odpuścił Chińczykom .10 lat temu.
~

Jesteś pewien że mają tylko procki 65 nm,czy piszesz bo ci tak pasuje?

bzdura. Jachty,

Jest obok mnie taka mieścina jak Augustów.W owej mieścinie jest 6 zakładów produkujących jachty [zatrudniają około 4 tysięcy ludzi] mam tam znajomków od ciecia do właściciela i wiem jedno WSZYSTKIE jachty są projektowane we Francji lub Niemczech,stamtąd także przychodzą pierwsze formy kadłubowe.o osprzęcie nie wspomnę.Jak jest w innych miejscach nie wiem
części samochodowe,

To podaj znaną w europie markę tego producenta

autobusy,

W ubiegłym roku Rosja 28000,my?

meble

Ikea i pochodne
,
żywność.

Rosja nie produkuje ;) ? http://www.agroinvestor.ru/rating/ Poczytaj, porównaj z naszą produkcją,a potem coś napisz.Dokładnie w tej kolejności
I szybowce akrobacyjne ;).

:)

Jest u nas trochę samodzielnych branż. W Rosji - prócz pszenicy - cała reszta idąca na eksport to pozostałości po dumie proletariatu. Jedyną markę jaką im się udało przez te prawie 30 lat wypromować właśnie chwacko sobie zarżnęli (o Kasperskym mowa).

http://www.forbes.ru/rating/350675-200- ... paniy-2017
To że czegoś nie wiesz nic nie zmienia

Nieprawdą jest jakoby. Na razie UE utrzymuje sankcje, jak je zdejmie, będzie można zmieniać tytuł wątku.

Na razie UE utrzymuje sankcje, :)
Ostatnio edytowano 4 sie 2018, o 19:19 przez welder, łącznie edytowano 1 raz
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez futszak » 4 sie 2018, o 19:11

Obecnie to już 28nm, 8cores, 1,5GHz, DDR4, 500Gflops. Produkcja zlecona w TSMC.
Na potrzeby administracji nic więcej nie potrzeba przy dobrze napisanym sofcie.
Wiochy nie ma, ale gamingowy to on nie jest :D
futszak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jasiol » 4 sie 2018, o 19:34

welder napisał(a):
jasiol napisał(a):Welder, Ty sobie jaja robisz, prawda? Procek zrobiony w litografii 65 nm, czyli takiej którą nawet Intel odpuścił Chińczykom ~10 lat temu.

Jesteś pewien że mają tylko procki 65 nm,czy piszesz bo ci tak pasuje?

W artykule jak byk stoi 65 nm. Wydaje Ci się, że Rosjanie specjalnie FABa postawili na technologii sprzed 20 lat, tylko pod Elbrusy?

futszak napisał(a):Obecnie to już 28nm, 8cores, 1,5GHz, DDR4, 500Gflops. Produkcja zlecona w TSMC.
Na potrzeby administracji nic więcej nie potrzeba przy dobrze napisanym sofcie. Wiochy nie ma, ale gamingowy to on nie jest :D

Na takiej zasadzie, to my też sobie możemy sobie zrobić własne kompy, ostatecznie DCD zaprojektuje ci wszystko co zechcesz, a min. partia na Tajwanie to 5 tys. sztuk. Tylko ceny wtedy wychodzą, jak tego "superkomputera": po 15 kawałków robią pudełka, żeby Natasza z sekretariatu miała na czym pasjansa ustawiać. Po ile im wyjdą stacje robocze czy serwery?

welder napisał(a):
autobusy,

W ubiegłym roku Rosja 28000,my?
Masz dziwny zwyczaj: jak czegoś Rosja robi dużo, to porównujesz liczby, jak dobrze, to piszesz o jakości i olewasz wielkość. Ile z tych autobusów Rosjanie sprzedali np. w Niemczech? Bo PL firmy tam i owszem sprzedają.
A generalnie to jest już rozpaczliwiec, wrzucać do gaduły o rosyjskiej gospodarce porównania do PL. PL nie straszy połowy świata rakietami, nie ma ambicji na supermocarstwo i nie opowiada wszystkim wokół - chcą słuchać, czy nie chcą (a jak nie chcą, to się im uprzejmych ludzi przysyła i już chcą) - że jest zwieńczeniem ewolucji i czymś lepszym nawet od kotów w internecie. Tymczasem w dzisiejszym świecie bez gospodarki awansuje się co najwyżej na stację benzynową z rakietami i zmierza dumnym krokiem paradnym do roli "Północnego Obszaru Surowcowego".

http://www.forbes.ru/rating/350675-200- ... paniy-2017
To że czegoś nie wiesz nic nie zmienia

To, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, nic nie zmienia. To są branże powstałe PO upadku Sowietów? Kopanie ropy? Metalurgia? A co takiego rosyjskie telekomy produkują na eksport? A firmy handlowe?
Ja podałem przykłady branż powstałych PL które są w stanie samodzielnie opracowywać i eksportować swoje produkty. Pokaż mi proszę takie w Rosji - bo tego dotyczy gaduła.
jasiol
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 4 sie 2018, o 20:05

jasiol napisał(a):
W artykule jak byk stoi 65 nm. Wydaje Ci się, że Rosjanie specjalnie FABa postawili na technologii sprzed 20 lat, tylko pod Elbrusy?

futszak napisał(a):Obecnie to już 28nm, 8cores, 1,5GHz, DDR4, 500Gflops. Produkcja zlecona w TSMC.
Na potrzeby administracji nic więcej nie potrzeba przy dobrze napisanym sofcie. Wiochy nie ma, ale gamingowy to on nie jest :D

Na takiej zasadzie, to my też sobie możemy sobie zrobić własne kompy, ostatecznie DCD zaprojektuje ci wszystko co zechcesz, a min. partia na Tajwanie to 5 tys. sztuk. Tylko ceny wtedy wychodzą, jak tego "superkomputera": po 15 kawałków robią pudełka, żeby Natasza z sekretariatu miała na czym pasjansa ustawiać. Po ile im wyjdą stacje robocze czy serwery?

To uzgodnijcie to sobie,najlepiej z kimś kto się na tym zna
welder napisał(a):
autobusy,

Masz dziwny zwyczaj: jak czegoś Rosja robi dużo, to porównujesz liczby, jak dobrze, to piszesz o jakości i olewasz wielkość.

Cytat poproszę,a po za tym,ty nie podajesz żadnych......liczb,tylko najmojsze zdanie :)

Ile z tych autobusów Rosjanie sprzedali np. w Niemczech? Bo PL firmy tam i owszem sprzedają.

Uu a co to za nowa miara :) Wyprodukowaliśmy 20 razy mniej,więc wtedy dajesz pytanie :) Вы продавали в Германии? I tak do skutku

firmy produkujące autobusy akurat dosyć mocno ucierpiał na skutek sankcji [może to jakiś miernik ich skuteczności ]
Fajny artykuł http://www.indexbox.ru/news/obiem-proiz ... kratilsya/
cytat
Według badań przeprowadzonych przez IndexBox, negatywna sytuacja na rynku autobusów wynika przede wszystkim z obniżenia kosztów budżetów komunalnych i regionalnych, ze względu na spadek wpływów podatkowych z eksportu ropy.
Coś w tym jest
2012, wyprodukowano 56 tysięcy autobusów,w tym roku będzie ich połowa?
A generalnie to ......Obszaru Surowcowego".

Bełkot

To, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, nic nie zmienia. To są branże powstałe PO upadku Sowietów? Kopanie ropy? Metalurgia? A co takiego rosyjskie telekomy produkują na eksport? A firmy handlowe?

Sprawdź u nas największe firmy ,czym się zajmują :)
Ja podałem przykłady branż powstałych PL które są w stanie samodzielnie opracowywać i eksportować swoje produkty. Pokaż mi proszę takie w Rosji -

To podaj mi jeszcze raz,bo ci odpowiedziałem.Albo skonkretyzuj pytanie

bo tego dotyczy gaduła.

Jakoś mierzi mnie ten zwrot, skąd go wziąłeś?

Ciekawe
https://bcb.su/srednyaya-zarplaty-v-mire.htm
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jurek5551 » 4 sie 2018, o 21:38

Ciekawe jest tutaj porównanie Polski Rosji i Ukrainy krajów kiedyś dosyć zbliżonych pod tym względem. No i nie wiadomo na ile wiarygodne te dane.
jurek5551
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 4 sie 2018, o 21:45

jurek5551 napisał(a):Ciekawe jest tutaj porównanie Polski Rosji i Ukrainy krajów kiedyś dosyć zbliżonych pod tym względem. No i nie wiadomo na ile wiarygodne te dane.

Czort jego wie.Strona ''ruska'' ale to nie ich robota
Aby uzyskać lepsze porównanie wskaźników ekonomicznych na świecie, dochód jest przeliczany w jednej walucie, w większości przypadków jest to dolar amerykański. Niestety, przy takim podejściu nie można w pełni uwzględnić dysproporcji w wielkości płac w danym kraju, a także różnicy siły nabywczej, w związku z tym zarobki są ponownie przeliczane na parytet siły nabywczej.

Ps Cały blog jest bardzo ciekawy, polecam.
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez zubek_redivivus » 5 sie 2018, o 02:12

Witam pasjonatów tematu,
Pewnie dawno temu zostało to już tu powiedziane ale pozwolę sobie przypomnieć, że Rosja co do zasady uważa Zachód za zło w czystej niemal postaci. Idąc dalej ma na to zło taki dosyć zabawny patent, że należy mu odebrać lub podebrać wszystko to co ma wartość praktyczno uzytkową a resztę po prostu wywalić...
Co prawda przez jakiś kilkaset lat jakoś nie udało się w tej taktyce wyjśc poza poziom stricte militarny ale może to jest własnie ów specyficzny samoidentyfiaktor narodowy, który pozwala jednoczyć ludzi wokoło różnych dziwnych haseł czy idei?
I jak dowodzi praktyka ta dosyc prosta strategia się sprawdza choć na pewno nie pozwala na bycie nr 1 w światowej polityce...
Jako nowy nie będę się tu wymądrzał ale często się u nas zdarza, że nie chcemy poświęcić należytej uwagi temu, że Rosja myśli mocno inaczej niż my. Szczególnie gdy ma do czynienia z totalną przewagą, gdzie stara się maksymalnie odwlekać konfrontację czekając na możliwie najlepsze warunki zewnętrzne. To jakby cos nieco innego od naszego zmierzania do możliwie najszybszej konfrontacji aby wykorzystać owe maksimum zgromadzonych sił. Temat możnaby ciagnąć długo i ciekawie ale po co? ;)
Rosja wojnę "ekonomiczną" przetrwa z tego prostego powodu, że jako kraj stosunkowo prosty i niezindywidualizowany może sobie na taki eksperyment pozwolić. Dziwne, że "zachód" udaje, że coś co by go de facto zabiło musi mieć wszędzie taką samą postać ale co poradzisz na propagandę? Roja nie tylko nie chce zachodu ale też nim z pełnym przekonaniem pogardza. I nie zmieniają tego wcale takie "fakty" jak edukacja ichniego potomstwa na zachodzie bo ta jest tylko podstawowym elementem "poznawania wroga" praktykowanym przez azjatycie elity od czasów w sumie trudnych do kwalifikacji. To, że zachód może nie imponować może być trudne do zrozumienia - szczególnie w mocno powierzchonwej naszej nim fascynacji ale też jest to element od bardzo dawna kształtujacy ich politykę i jako taki warty do wzięcia pod uwagę.
zubek_redivivus
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Lumen » 5 sie 2018, o 10:31

W sumie temat komputerów jest ciekawy
"Własne" komputery dla administracji i wojska + oczywiście własne serwerownie..

To może być klucz to cyberbezpieczeństwa...
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez futszak » 5 sie 2018, o 10:35

Tym bardziej po aferze ze sprzętowym backdoorem w Intelach,z którego z pewnością służby korzystały od wielu lat, niezależnie od rodzaju systemu
futszak
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 5 sie 2018, o 11:19

Lumen napisał(a):W sumie temat komputerów jest ciekawy
"Własne" komputery dla administracji i wojska + oczywiście własne serwerownie..

To może być klucz to cyberbezpieczeństwa...

I zrobią to,ale będzie ich to kosztowało majątek .Czy warto? Na pewno.Tak na własnym przykładzie,gdyby ktoś przetrząsnął mi kompa i połączenia sieciowe, tranzakcie,wiedział by o mnie więcej niż ja sam

Swoją drogą Intel ''nieładnie''zrobił.Gdyby to nie była firma z USA, to by ją zniszczono
http://me.bios.io/images/c/ca/Rootkit_i ... laptop.pdf
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mamałyga » 5 sie 2018, o 12:30

welder napisał(a):http://www.interfax.ru/business/596715 Które nie są na światowym poziomie ?

Od początku rozmawiamy o wytwarzaniu produktów na tzw "światowym poziomie" mogących konkurować na globalnych rynkach.
A Ty wklejasz mi produkt technologicznie będący 15 albo 20 lat za zachodem którego nie chcą kupować np szkoły rosyjskie (jakąś partię ponoć wciśnięto im odgórnie). Niszowy dziwoląg o istnieniu którego wie
wąskie grono zainteresowanych tematem. No, plz...
I ok niech to nie będą komputery. Niech będą pożądane na świecie , nie wiem, buty, komórki albo wyposażenie biurowe.

welder napisał(a):150 lat historii zamykasz w jednym zdaniu ???

Nie 150 lat historii. Po prostu stwierdzam, że Rosja od początków rewolucji przemysłowej eksportuje głównie surowce, produkcję rolną i produkty nieprzetworzone a importuje produkty
wysokoprzetworzone. Po dziś dzień. Zaprzeczysz temu?

welder napisał(a):To zdanie akurat bardziej pasuje do Polski,tylko u nas jest to powodem do dumy.W ich przypadku stawiasz to jako zarzut

To czy to pasuje do Polski czy nie niczego nie zmienia. Temat jest o Rosji. :)

welder napisał(a):Skoro podnosisz ten temat to ci jednak coś nie pasuje.Mamy wolny rynek ,globalizacje i inne duperele.Oczekujesz że Rosja pójdzie lub powinna iść w izolacjonizm?

welder napisał(a):Mógłbyś to w jakiś sposób udowodnić ,że jest to ich największy sukces.Tworzysz kukiełkę na którą ciężko odpowiedzieć

Cały czas uciekasz od sedna, mam wrażenie, że z rozmysłem. Chodzi o to, że ludzie w Rosji, których na to stać uważają produkty zachodnie za atrakcyjniejsze. I je kupują. Nie swoje własne, krajowe
ale zachodnie. Izolacjonizm, wolny rynek nie mają tutaj nic do rzeczy. Wniosek jest prosty. Nie mają własnych produktów na podobnym poziomie albo nie mają ich w ogóle.
Piszę z mobilki więc więc mam utrudnioną sprawę ale wychodzi, że w rosyjskim eksporcie produkty przemysłowe to kilkanaście procent całości. A w ich imporcie 60%-70%.
To już dużo więcej takich produktów eksportuje Polska. To jest miara potęgi współczesnej Rosji.

welder napisał(a):Dalej nie rozumiem twego zarzutu,wielcy tego świata robią tak od zarania dziejów.Mam dziwne wrażenie że im zazdrościsz

Co ma do tego to czego ja komu zazdroszczę? Poza tym, tutaj kulą w płot strzeliłeś podwójnie. Bo ja, widzisz, kształcony, na zachodzie.
Napiszę Ci w ten sposób. Kraje dzielą się na te z których ludzie (np z kasą) wyjeżdżają i te DO których przyjeżdżają. Chyba wyciągniesz z tego jakiś wniosek?
Serio, to, że wielcy patrioci jak obecny wódz Kremla wywożą swoje dzieci na zachód o którym mają takie złe zdanie niczego Ci nie mówi?

welder napisał(a):Wklejaj a ja postaram się je zweryfikować

Sprawdzam sobie PKB nominalne - Rosja zajmuje 68 miejsce na świecie. Pomimo surowcowej dywidendy. (Bez ropy i pochodnych to by było pewnie z 90 albo 100 miejsce)
Sprawdzam sobie indeks jakości życia - Rosja zajmuje 56 miejsce na 66 państw badanych.
Indeks spokoju społęcznego w 2018 Rosja na 154 miejscu na 166 krajów.
Wydatki na opiekę zdrowotną na głowe wg WHO, Rosja 500 dolarów, Polska ma 800, do zachodu szkoda porównywać.
Średnia płaca w Rosji wg Kremla to 36.000 rubli - 550 dolarów. Czytam jednakowoż, że no wg analityków Sbierbanku średnia pensja w Rosji to 433 dolary. W Polsce to ponad 1000 dolców, w Niemczech to 3800 dolarów.
Na liście 500 najlepszych uczelni świata tzw liście szanghajskiej widnieją 3 uczelnie z Rosji. Z 38mln Polski są 2.
W Rosji jest ponoć 1.5mln osób zarażonych HIV. Np we Włoszech 11, 12 RAZY mniej.
mamałyga
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Współczesne konflikty zbrojne