Wojna w Nigerii

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych po 1991 roku aż do dziś.

Wojna w Nigerii

Postprzez Sa'iqa » 29 wrz 2013, o 21:33

Nie ma jeszcze tematu o wydarzeniach w tymże kraju. A to, co tam się dzieje napawa mnie obrzydzeniem
Nigeria: bojówka islamska zaatakowała śpiących studentów. Zabito kilkadziesiąt osób
Napastnicy zaatakowali studentów nigeryjskiej uczelni wczesnym ranem, gdy większość spała. Media informują o 40-50 ofiarach.

O atak podejrzewana jest islamska bojówka Boko Haram. Do napaści na college rolniczy w północnowschodniej Nigerii w stanie Yobe doszło wczesnym rankiem miejscowego czasu.Ewakuowano około 1000 studentów. Według doniesień medialnych, islamiści strzelali do śpiących w większości studentów, podpalili też sale, w których odbywały się zajęcia.

Rośnie bilans ofiar

Świadek wydarzeń powiedział agencji Reutera, że liczba ofiar wzrosła do 40 – tyle ciał znajduje się w szpitalu w stolicy stanu Yobe, Damaturu. Wcześniej mówiono o 26 zabitych. Według stacji Sky News ofiar może być więcej. Brytyjska stacja przytacza doniesienia o 50 ofiarach. Służby bezpieczeństwa nadal przeszukują budynki uczelni i znajdują nowe ofiary.

Wielu studentów jeszcze spało, kiedy na teren uczelni wdarli się uzbrojeni napastnicy – powiedział agencji Reutera Sanusi Rufai z nigeryjskiej policji.

Ataki na szkoły

Bojówka islamska Boko Haram domaga się wprowadzenia w Nigerii szariatu. Jest odpowiedzialna za wiele podobnych ataków.

W północno-wschodniej Nigerii islamistyczni rebelianci już wcześniej atakowali szkoły za szerzenie znienawidzonej przez nich kultury zachodniej. W lipcu w ataku na szkołę średnią niedaleko miasta Potiskum, ok. 50 km od miejsca niedzielnego ataku, zginęło ok. 30 osób, w większości uczniów.
Większość szkół w regionie była od tego czasu zamknięta. Jednak władze Nigerii dwa tygodnie temu zaapelowały o ponowne otwarcie placówek i zapewniły, że będą one chronione przez policję i wojsko. Mimo rządowych obietnic w zaatakowanej w niedzielę szkole nie było służb bezpieczeństwa - powiedział rektor college'u Molima Idi Mato.
W ostatnich tygodniach organizacja Boko Haram nasiliła ataki na cywilów w odwecie za wymierzoną przeciwko nim ofensywę wojskową nigeryjskich władz. Yobe to jeden z trzech stanów, w których prezydent Goodluck Jonathan wprowadził w maju stan wyjątkowy.
Nazwę Boko Haram tłumaczy się jako "zachodnia edukacja to świętokradztwo". Od 2010 roku w atakach tej organizacji zginęło ponad 1,7 tys. ludzi.

Prymityw...
Bzdrężyło. Szłapy maślizgajne
Bujowierciły w gargazonach
Tubylerczykom spełły fajle,
Humpel wyświchnął ponad.
Sa'iqa
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1091
Dołączył(a): 21 sie 2011, o 19:55
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: Wojna w Nigerii

Postprzez Centurion76 » 21 maja 2014, o 10:20

Niedawno bojownicy uprowadzili 200 uczennic które chcę sprzedać.
Centurion76
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 165
Dołączył(a): 6 maja 2012, o 13:11

Re: Wojna w Nigerii

Postprzez Suweren » 21 maja 2014, o 11:23

Nigeria podważa system jako,że systematycznie zwiększa swoje rezerwy w juanach kosztem dolara.Ropą chyba również zaczyna przy użyciu innych środków handlować,co jest bardzo ryzykowne.Generalnie jest dla chińczyków bardzo bliskim partnerem, co nie może się podobać.Widzę to Boko Haram jako użyteczne narzędzie w stylu Al Kaidy-Talibów
Suweren
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 203
Dołączył(a): 21 mar 2014, o 21:33

Re: Wojna w Nigerii

Postprzez bolebor » 21 maja 2014, o 17:54

[quote=""Suweren""]Nigeria podważa system jako,że systematycznie zwiększa swoje rezerwy w juanach kosztem dolara.Ropą chyba również zaczyna przy użyciu innych środków handlować,co jest bardzo ryzykowne.Generalnie jest dla chińczyków bardzo bliskim partnerem, co nie może się podobać.Widzę to Boko Haram jako użyteczne narzędzie w stylu Al Kaidy-Talibów[/quote]
Pisałem już w innym wątku że Nigeria zapłaci wysoka cenę za interesy z chińczykami. Amerykanie zadbają o odpowiednie finansowanie Boco Haram z krajów Zatoki Perskiej. Hillary Clinton nie zakwalifikowała Boco Haram jako organizacji terrorystycznej... znamienne
To że zginie kilka milionów murzynów? Kogo to obchodzi? Ameryka zamienia się w najbardziej zbrodniczy kraj na świecie. W XX wieku celem USA była Ameryka Południowa i środkowa dzisiaj już cały świat. Ciekawe czy władze Nigeria okażą się na tyle silne by rozprawić się z Boco Haram. Jeśli wojna zamieni się w konflikt religijny i plemienny(Nigeria to kraj wielu kultur i języków) to czeka nas podział kraju albo miliony ofiar. Ropa w Nigerii znajduje się w ujściu Nigru mieszkają tam głównie chrześcijanie. Gospodarczo Nigeria nic nie straci na odłączeniu północnych terytoriów. Głównym problemem będą tereny gdzie nie ma wyraźnej większości chrześcijańskiej. Mój scenariusz to destabilizacja Nigerii wraz z atakami terrorystycznymi na chińskie firmy,rząd, itp. Amerykanie pewnie spróbują zrobić jakiś przewrót wojskowy podkopując generałów. CIA zrobi wszystko żeby Nigeria nie sprzedawała ropy w Juanach!
bolebor
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 466
Dołączył(a): 21 mar 2014, o 22:15

Re: Wojna w Nigerii

Postprzez Ronson » 21 maja 2014, o 21:02

[quote=""bolebor""][quote=""Suweren""]Nigeria podważa system jako,że systematycznie zwiększa swoje rezerwy w juanach kosztem dolara.Ropą chyba również zaczyna przy użyciu innych środków handlować,co jest bardzo ryzykowne.Generalnie jest dla chińczyków bardzo bliskim partnerem, co nie może się podobać.Widzę to Boko Haram jako użyteczne narzędzie w stylu Al Kaidy-Talibów[/quote]
Pisałem już w innym wątku że Nigeria zapłaci wysoka cenę za interesy z chińczykami. Amerykanie zadbają o odpowiednie finansowanie Boco Haram z krajów Zatoki Perskiej. Hillary Clinton nie zakwalifikowała Boco Haram jako organizacji terrorystycznej... znamienne
To że zginie kilka milionów murzynów? Kogo to obchodzi? Ameryka zamienia się w najbardziej zbrodniczy kraj na świecie. W XX wieku celem USA była Ameryka Południowa i środkowa dzisiaj już cały świat. Ciekawe czy władze Nigeria okażą się na tyle silne by rozprawić się z Boco Haram. Jeśli wojna zamieni się w konflikt religijny i plemienny(Nigeria to kraj wielu kultur i języków) to czeka nas podział kraju albo miliony ofiar. Ropa w Nigerii znajduje się w ujściu Nigru mieszkają tam głównie chrześcijanie. Gospodarczo Nigeria nic nie straci na odłączeniu północnych terytoriów. Głównym problemem będą tereny gdzie nie ma wyraźnej większości chrześcijańskiej. Mój scenariusz to destabilizacja Nigerii wraz z atakami terrorystycznymi na chińskie firmy,rząd, itp. Amerykanie pewnie spróbują zrobić jakiś przewrót wojskowy podkopując generałów. CIA zrobi wszystko żeby Nigeria nie sprzedawała ropy w Juanach![/quote]

Boko Haram podważa porządek który w Nigerii był utrwalony od dobrych 50 lat, tzn. na przemian wybór muzułmańskiego a potem chrześcijańskiego prezydenta. Obecnie rządzi chrześcijanin, który przyszedł do władzy po szybkiej śmierci prezydenta z ramienia islamistów. Wg. prawa zwyczajowego, kadencja należy się chrześcijaninowi jak psu buda że się tak wyrażę, natomiast boko haram, chciałoby aby prezydentem był islamista, który niejako miałby kontynuować tą skróconą kadencję, która została skrócona z przyczyn naturalnych. Także Boko Haram nie ma po swojej stronie żadnych przekonujących argumentów, dlatego poparcie nawet wśród ludności wyznania muzułmańskiego mają nikłe. Skąd więc ten nagły powrót i zaciekła walka?. Podejrzewam mechanizm libijsko-syryjski, tj. importowani islamiści którzy robią zadymę na zlecenie USA. Wikileaks ma opublikować dane na temat kolejnego państwa w pełni inwigilowanego przez USA, zobaczymy czy będzie nim Nigeria?
Avatar użytkownika
Ronson
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1397
Dołączył(a): 14 gru 2008, o 23:22


Powrót do Współczesne konflikty zbrojne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości