Turcja

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych.

Re: Turcja

Postprzez Manga » 24 cze 2018, o 18:48

Piłka jest po stronie USA. Minister spraw zagranicznych Turcji powiedział kilka dni temu że jeśli USA zostawią Kurdów to jest możliwe przywrócenie zaufania między Turcją a USA. 87 % frekwencji w wyborach w Turcja. Widać że zapał demokratyczny w Turcji bije rekordy. Który kraj w Europie może pochwalić się taką frekwencją? Chyba nawet na Krymie była mniejsza frekwencja.

Co ciekawe minister powiedział też że Bałkany 100 lat czekają na Turcję.

Proszę bardzo jak szybko liczą głosy i to z wyborów prezydenckich i parlamentarnych na raz. Już 64 % głosów podliczone.

Obrazek
Manga
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2763
Dołączył(a): 27 gru 2014, o 15:43

Re: Turcja

Postprzez Pismak » 24 cze 2018, o 21:44

To jest problem z przewidywaniem gdy wszystko zależy od jednego kacyka i jego decyzji. ;D Z logicznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem byłoby dla Turcji urywanie się spod kurateli USA i dobijanie deali FR czy Iranem z zachowywaniem pozorów "silnego sojusznika" czyli mówimy jedno a robimy drugie. Związywali by ręce USA przerzucając na nich odpowiedzialność za zaognianie sytuacji i wypychanie Turcji- w rozgrywkach wewnętrznych w USA każde takie "medialne" zdarzenie to broń i wszystkie strony będą musiały się liczyć z wykorzystaniem jej przez przeciwnika- dla Turków czysty zysk i spore pole do manewrów. Pytanie tylko ile tak naprawdę może ugrać Turcja robiąca już bokami ekonomicznie- być może tam na górze już bardziej powinni martwić się nie Kurdami tylko zakładaniem kagańca własnym obywatelom kiedy wszystko się posypie.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2619
Dołączył(a): 7 sie 2014, o 23:01

Re: Turcja

Postprzez kompleks moderatora » 25 cze 2018, o 17:28

I to wszystko przy rekordowej koniunkturze na świecie... To co będzie jak przyjdzie kryzys?
"Baba bez bolca dostaje pierdo*ca"
śp. profesor Władysław Bartoszewski
kompleks moderatora
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1632
Dołączył(a): 28 wrz 2015, o 13:24

Re: Turcja

Postprzez Razparuk » 25 cze 2018, o 17:34

Jest kilka wariantów: atak na wroga zewn, doły z wapnem dla opozycji,hołd lenny wobec sponsora...:P
Avatar użytkownika
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 26 lut 2005, o 21:53

Re: Turcja

Postprzez Manga » 25 cze 2018, o 17:43

Lud w Turcji, zwłaszcza na prowincji zdecydowanie wybiera imperium zamiast masła. Dużo wytrzymają za chwałę imperium i sułtana. Zwłaszcza że lud wierzy w to że problemy gospodarcze są spowodowane spiskiem obcych sił. Problem Erdogan będzie miał z liberalnymi wyborcami ze Stambułu. Tylko że ci wszyscy liberalni socjaldemokraci w każdym państwie to są wymoczki i tchórze, nawet jak się zbiorą w milion to ich Erdogan rozgoni.

W Iranie też jest ostatnio słabo pod względem ekonomicznym, waluta traci, ulica coraz bardziej zła.
Manga
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2763
Dołączył(a): 27 gru 2014, o 15:43

Re: Turcja

Postprzez Pismak » 25 cze 2018, o 20:48

Ale to działa tylko do pierwszego razu jak się ostro łapa poślizgnie co pokazał Afganistan i Wietnam- później zostaje tylko opcja albo ZSRR lata 90 te albo lata 30te. Ciekaw jestem (ale szczerze nie chciałbym sprawdzać) na ile tak naprawdę jest silna pozycja Erdogana. Bo według mojego widzimisię jest to pozycja bardzo chwiejna mimo wszystko. Dopóki jest w miarę to można tej wielkości i proweniencji armię kontrolować służbami ale nie kiedy się wszystko sypie bo wtedy wystarczy jedna dywizja pod charyzmatycznym przywództwem żeby rozpędzić tajniactwo na trzy wiatry. I to w sumie jest najciekawsze bo Erdo o tym wie i w dowództwie ostro poczyścił tyle że wszystkich wyrzucić się nie da a do zdolności Stalina (i możliwości) jeszcze droga daleka.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2619
Dołączył(a): 7 sie 2014, o 23:01

Re: Turcja

Postprzez ZenekHarkotPKS » 26 cze 2018, o 02:58

Manga napisał(a):Lud w Turcji, zwłaszcza na prowincji zdecydowanie wybiera imperium zamiast masła. Dużo wytrzymają za chwałę imperium i sułtana. Zwłaszcza że lud wierzy w to że problemy gospodarcze są spowodowane spiskiem obcych sił.

Mylisz się strasznie.
W tym przypadku jest podobnie jak w PL.....głosuje się na partię euro sceptyczną, jednocześnie będąc zwolennikiem EU.
Rozmawialem z kolegami z pracy w ostatnich dniach tj. Niemieccy Turcy.
Z dwunastu, dziesięciu jest za Erdoganem ....tymczasem żaden nie wyobraża sobie życia z Arabami.
Oni wręcz nimi gardza.
Imperium wpływu bardzo chętnie ale wspólne egzystowanie absolutnie nie.
Erdogan nie będzie żyć wiecznie,ale nawet gdyby chciał za życia poszerzać granice państwa to może szybko być zmieciony przez własnych zwolenników.
Nie wszystko jest takie jednoznaczne jak cyferki powyborcze.
ZenekHarkotPKS
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 188
Dołączył(a): 31 mar 2015, o 21:20

Re: Turcja

Postprzez Thorwald » 26 cze 2018, o 04:43

ZenekHarkotPKS napisał(a):tymczasem żaden nie wyobraża sobie życia z Arabami.
Oni wręcz nimi gardza.


A w jakim scenariuszu Turcja miałaby być turecko - arabska ?
Może piszesz o Niemczech. Czyli że są przeciwni migracji do Niemiec sąsiadów z Syrii i Iranu ?
Thorwald
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 367
Dołączył(a): 25 lip 2016, o 19:06

Re: Turcja

Postprzez Manga » 26 cze 2018, o 06:25

Turcja wcale nie musi inkorporować państw arabskich do Turcji tylko zakładać tam marionetkowe rządy. Ewentualnie zakładać tam bazy, zdobywać rynki gospodarcze. USA najlepiej pokazały że bycie imperium to nie inkorporowanie w wewnętrzne granice. Polska zwłaszcza pod obecnymi rządami pis jest w orbicie imperium amerykańskiego a Polacy nie zalali USA bo nie mają tam wstępu bez odstania w kolejce, wyspowiadania się po co jadą i dostania wizy. Myślę że podobnie będzie postępować Turcja bo widać że nawet takiej tureckiej części Cypru nie wchłonęła.

A fakt że po śmierci Erdogana Turcja może mieć problem. Młody już nie jest a jeśli system polityczny się utrzyma to nagle ktoś inny może objąć ogromną władzę i de facto nie będzie przez nikogo kontrolowany.
Manga
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2763
Dołączył(a): 27 gru 2014, o 15:43

Re: Turcja

Postprzez ZenekHarkotPKS » 26 cze 2018, o 15:16

Thorwald napisał(a):A w jakim scenariuszu Turcja miałaby być turecko - arabska ?
Może piszesz o Niemczech. Czyli że są przeciwni migracji do Niemiec sąsiadów z Syrii i Iranu ?


Moze zle definiuje pojecie "Imperium" bo dla mnie to Imperium Osmanskie bylo jednak jako jeden organ.......nimniej to co pisze Manga jest zrozumiale i chyba tylko tak moga budowc swoja strefe wplywow.

Badzo sa przeciwni migracji i wlasciwie z tych smych powodow co autochtoni oraz inne mniejszosci.
-brak wolnych mieszkan na rynku
-obawa o emerytury
-obawa o pogorszenie socjalu
-pogorszenie bezpieczenstwa
-pogorszenie sluzby zdrowia
-spadek wartosci nieruchomosci w poblizu wiekszych skupisk nowo przybylych
itd.
Naprawde ,nie ustepuja niechecia do nowych osadnikow Pegidzie lub AfD, z ta tylko roznica, ze nie lubia ich wszytkich jednoczesnie.
ZenekHarkotPKS
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 188
Dołączył(a): 31 mar 2015, o 21:20

Re: Turcja

Postprzez Pismak » 26 cze 2018, o 16:12

Trudno się dziwić- całe ich państwo to zlepek różnych narodowości i mimo że już imperium zostało okrojone do ochłapa dawnej wielkości to sporo jeszcze można im ująć dzięki Kurdom- w sumie Turcy stanowią niewiele ponad 60 % populacji. Dodatkowo o czym się nie mówi w Turcji istnieje też silny podział religijny. Sekta Alewitów stanowiąca tam ok 20-30% ludności (odłam uznawany za szyicki łączący tradycyjny nurt imamizmu szyickiego i lokalnych wierzeń turkmeńskich a więc w sumie "szyici" stanowią większy procent ludności Turcji niż Alawici w Syrii)zamieszkującej głównie centralną Turcję jest silnie "skłócona" z konserwą islamską- o tym się oficjalnie nie mówi bo jest to niewygodne dla głównego nurtu tureckiego czyli sunnizmu anatolijskiego.
Pismak
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2619
Dołączył(a): 7 sie 2014, o 23:01

Re: Turcja

Postprzez Manga » 10 sie 2018, o 14:37

Obrazek

Recep Tayyip Erdogan zachęcał Turków do wymiany „twardych walut” na lirę. W czasie przemówienia prezydenta Turcji, lira dalej się osłabiała.

- Jeżeli macie dolary, euro albo złoto, wymieńcie je na liry, abyśmy mogli odpowiedzieć jako naród. Musimy wysłać sygnał do Zachodu – powiedział Erdogan w czasie wiecu w mieście Bayburt. Turecki przywódca powiedział także, że jego kraj „nie przegra wojny gospodarczej”.

„Jesteśmy odpowiedzialni przed Ahmetem, a nie Hansem i George’em”, „naród turecki nie przestraszy się nacisków”, „jesteśmy ofiarą ataku ekonomicznego” „będziemy się bronić przed zamachem ze strony stóp procentowych i stóp walutowych”

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Z-ture ... 08505.html

Stany Zjednoczone i Turcja nie osiągnęły postępu w wyniku rozmów, jakie turecka delegacja prowadziła w Waszyngtonie celem zmniejszenia napięcia we wzajemnych stosunkach po ogłoszeniu przez USA sankcji w reakcji na aresztowanie w Turcji amerykańskiego pastora.

Podczas środowych spotkań obie strony uzgodniły jedynie, że "rozmowy będą kontynuowane".

http://forsal.pl/swiat/usa/artykuly/121 ... nikow.html
Manga
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2763
Dołączył(a): 27 gru 2014, o 15:43

Re: Turcja

Postprzez Manga » 10 sie 2018, o 15:46

Trump podwyższa cła na stal i aluminium dla Turcji. Na aluminium do 20 % a na stal do 50 %.

Erdogan zadzwonił do Putina.

USA wywrócą Turcję gospodarczo, jak siedzisz głęboko w kieszeni u lichwiarzy to zapomnij o robieniu suwerennej polityki. Rosja ma rezerwy walutowe,ropę i skupuje w ostatnich latach masowo złoto, będzie wstanie wytrzymać gospodarczo. Iran ma ropę, małe zadłużenie państwa i przedsiębiorstw w walutach obcych, autarkia, przetrzyma sankcje.

Erdogan powinien grzać silniki samolotu i lecieć do Pekinu wyprosić kilkanaście miliardów $ kredytów. Ewentualnie zacząć jakaś grubą rozrubę, napaść na jakieś bogate państwo, wygrać szybko wojnę i przytulić jego majątek.

Jak upadek tureckiej waluty uderza w małe firmy

https://www.middleeasteye.net/news/turk ... -110499454

"Kiedyś sprzedawałem 100 kg mięsa, ale ostatecznie zacząłem sprzedawać 10 kg w tym samym czasie. To dlatego, że cena zwierząt gwałtownie wzrosła, a cena jednego kilograma mięsa wzrosła do 40 liry (7,5 $). W 2006 roku było to osiem lir. W ciągu pięciu lat cena jednej owcy wzrosła z 100 lir do 1000 lir. Kurczaki podrożały 8 razy.
Manga
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2763
Dołączył(a): 27 gru 2014, o 15:43

Re: Turcja

Postprzez mjacenty » 13 sie 2018, o 23:36

No to Turcja dostała kolejny prezent . I F-35 mogą pomarzyć tylko .
https://twitter.com/wszewko/status/1029113532649009155
Rosjanie zacierają ręce . Ich zakłady robiące Su-35 będą chyba robiły w niedzielę aby wyrobić z zamówieniami .
Co ciekawe na tą chwilę to chyba produkcja F-35 stanie , bo trzeba będzie zorganizować dostawy części produkowanych w Turcji .
Odnoszę nieodparte wrażenie iż Trump izoluje Amerykę od świata coraz bardziej . To się dla Ameryki raczej nie skończy dobrze.
Za chwilę Europa też się na niego wypnie .
Ciekawa zagrywka się szykuje.
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 2687
Dołączył(a): 20 mar 2014, o 18:49

Re: Turcja

Postprzez welder » 14 sie 2018, o 09:46

mjacenty napisał(a):No to Turcja dostała kolejny prezent . I F-35 mogą pomarzyć tylko .
https://twitter.com/wszewko/status/1029113532649009155
Rosjanie zacierają ręce . Ich zakłady robiące Su-35 będą chyba robiły w niedzielę aby wyrobić z zamówieniami .
Co ciekawe na tą chwilę to chyba produkcja F-35 stanie , bo trzeba będzie zorganizować dostawy części produkowanych w Turcji .
Odnoszę nieodparte wrażenie iż Trump izoluje Amerykę od świata coraz bardziej . To się dla Ameryki raczej nie skończy dobrze.
Za chwilę Europa też się na niego wypnie .
Ciekawa zagrywka się szykuje.


Jak długo pociągnie ich sprzęt bez serwisu producenckiego ? Pytanie trochę na zapas,ale pana Trumpa, ciężko nazwać przewidywalnym człowiekiem
welder
Użytkownicy
Użytkownicy
 
Posty: 1345
Dołączył(a): 2 maja 2014, o 14:23

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konflikty zbrojne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości