Stopnie mobilizacji państw NATO

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych po 1991 roku aż do dziś.

Stopnie mobilizacji państw NATO

Postprzez Cornel » 13 sie 2011, o 23:07

Czy któryś z forumowiczów jest w stanie posiadania wiedzy dotyczącej stopni mobilizacji państw NATO ?
Szczególnie byłbym wdzięczny za informacje dotyczące Wielkiej Brytanii, Polski, Włoch, Francji i USA.

O ile w przypadku USA znane mi są 4 stopnie mobilizacji, to tak o reszcie żadnych nie znalazłem.
Przy okazji, czy w Stanach Zjednoczonych obowiązuje obecnie stopień mobilizacji wojsk ?

I tak na sam koniec - czy interwencję zbrojną można nazwać wojną, jeżeli państwo zaangażowane w konflikt oficjalnie jej nie wypowiedziało ?

Z góry serdeczne dzięki za pomoc.
Cornel
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Stopnie mobilizacji państw NATO

Postprzez REMOV » 14 sie 2011, o 12:51

[quote=""Cornel""]O ile w przypadku USA znane mi są 4 stopnie mobilizacji[/quote]Co to są - według Ciebie - "stopnie mobilizacji"?
I tak na sam koniec - czy interwencję zbrojną można nazwać wojną, jeżeli państwo zaangażowane w konflikt oficjalnie jej nie wypowiedziało ?
Jeżeli stosujesz język potoczny to możesz nazwać nawet "inwazją na kosmiczną skalę", natomiast gdybyś chciał stosować określenia techniczne, to masz do czynienia z konfliktem (zbrojnym). Wojna jest - w prawie międzynarodowym - bardzo ściśle zdefiniowanym rodzajem konfliktu. Generalnie wszystko zależy od tego, jaką masz wiedzę, jakie wykształcenie i jak bardzo precyzyjnie i do jakiego odbiorcy się zwracasz. Jeżeli chcesz napisać sobie na forum slogan, to określenie "wojna" w stosunku do konfliktów w Iraku czy Afganistanie jest w sam raz ;)
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Vanisher » 14 sie 2011, o 20:13

Pewnikiem chodzi o Amerykański Defcon.
For every hero commemorated, a thousand martyrs die unmourned and unremembered.
Vanisher
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Cornel » 15 sie 2011, o 13:08

[quote=""Vanisher""]Pewnikiem chodzi o Amerykański Defcon.[/quote]

Bynajmniej. No chyba że stopnie mobilizacji w amerykańskiej armii podchodzą pod system Defcon.

Presidential Reserve Call-up
Partial Mobilization
Full Mobilization
Total Mobilization

O to stopnie mobilizacji rezerwy w armii Stanów Zjednoczonych które udało mi się poznać. I wybacz REMOV, błędnie sformułowałem swoje wcześniejsze pytanie. Podsumowując, chodzi mi o stopnie mobilizacji rezerwy w wymienionych przeze mnie państwach NATO.
Cornel
Użytkownicy
Użytkownicy

Powrót do Współczesne konflikty zbrojne