Wiosna ludów w świecie arabskim.

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych po 1991 roku aż do dziś.

Re: Wiosna ludów w świecie arabskim.

Postprzez szafran » 11 lut 2011, o 19:32

I po Mubaraku. Ustąpił ze stanowiska.
szafran
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 11 lut 2011, o 21:24

Przewrót wojskowy w białych rękawiczkach. A naiwniacy na placu się cieszą. Czym się różni Tantawi od Mubaraka ? Niczym. Ścisły współpracownik po same uszy uwikłany w systemie. Zobaczymy czy i jak przekaże władze. Tyle, że bez rzeki krwi na ulicach prawdziwa zmiana warty się w Egipcie odbyć nie może, niestety. Zbyt wielu jest uwikłanych w obecny układ i mają interes w tym żeby trwał a zmiany żeby miały charakter kosmetyczny.
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Kirisse » 11 lut 2011, o 21:34

NIe ma co ukrywać. Ten przewrót nie byłby/nie jest na rękę nikomu. Zachodowi, arabom jak i samym Egipcjanom którzy myślą że demokratyczne wybory załatwią im to czego załątwić się nie da. A reformy? W tym kraju jest dużo za późno na reformy gospodarcze. Nikt nie wytrząśnie z rękawa 10 mln miejsc pracy- demokracja też nie- reformy na pewno wspomogłyby wykształconą młodą elitę ale miliony i tak zostaną rozżalone i niechciane- bez reformy stosunków społecznych i edukacji seksualnej nic tu nie pomoże- a na tym skorzystają tylko islamiści- im też nie na rękę byłaby zmiana i "poddanie" się elit. ZA 5-10 lat memłania tego samego starego mięsa w nowym papierku bracia będą gotowi do prawdziwej rewolucji w której będą mogli sięgnąć po pełnię władzy nawet w wyborach i o to im chodzi. Jedynymi którzy sie cieszą to Irańczycy bo kłopoty w Egipcie to darmowy czas dla nich. Jeszcze żeby tak w AS się to rozprzestrzeniło to byliby w 7 niebie.
Najgorszą rzeczą na świecie zaraz po przegranej bitwie jest bitwa wygrana.
Kirisse
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barb » 11 lut 2011, o 22:02

Edukacji seksualna społeczeństwa niewiele da. Konkretne rezultaty dało by stworzenie przez państwo programu propagującego antykoncepcje i kontrola urodzin... Czyli rozwiązania prawne i programy które w Egipcie nie przejdą (w większości krajów by nie przeszły z rożnych powodów).
Barb
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Kirisse » 11 lut 2011, o 22:16

Dlatego napisałem :reforma stosunków społecznych i seksualna. Sama edukacja nic nie da. Zresztą jak raczyłeś zauważyć to utopia. Dlatego będzie tam wesoło nie ważne czy na tronie zasiadać będzie Mubarak, Sulejman, El Baradei czy św. Antoni. Tyle że zaczynając dzisiaj mogliby unormować sytuację za 20 lat na poziomie 100 mln jak zaczną za 20 lat to już im nawet Allach nie pomoże.
Kirisse
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barb » 11 lut 2011, o 22:33

Z dzisiejszej perspektywy wizja Egiptu jako kraju islamskiego zdaje się być nieuchronna. Jedynie bum gospodarczy, bogacenie się społeczeństwa, w efekcie szybkie osiągnięcie poziomu życia na takim pułapie jak w Europie, pozwolił by w sposób "bezbolesny" na zahamowanie przyrostu naturalnego. Na to się jednak nie zanosi. Z naszego punktu widzenia najlepszym gwarantem bezpieczeństwa w regionie są rządy pułkowników. Pytanie na jak długo uda im się utrzymać przy władzy? Póki będą "wspierani" przez USA?
Barb
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez cimas » 14 lut 2011, o 13:08

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/rewolucja-w-swiecie-muzulmanskim/hosni-mubarak-jest-w-spiaczce,1,4173193,wiadomosc.html

Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale to brzydko pachnie na kilometr.
Czy ktos bardziej siedzacy w temacie moze napisac czy wczesniej byly jakies glosy o zlym stanie zdrowia Mubaraka, czy to dopiero teraz sie niektorym przypomina?
Co to jest "antyzbiornikowy pocisk kierowany pedałem"...?

Fagot :-)
cimas
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 14 lut 2011, o 17:08

[quote=""Barb""]Z dzisiejszej perspektywy wizja Egiptu jako kraju islamskiego zdaje się być nieuchronna.[/quote]Czy mógłbyś do swoich tez dopisywać, proszę, że ta wizja jest jedynie Twoja. No nie wiem, dodawaj "tak mi się wydaje", czy "moim zdaniem", wówczas przekaz będzie chociaż trochę prawdziwy. Przypominam, że to Ci się wydaje, a świat rzeczywisty to dwie płaszczyzny, które niekoniecznie się pokrywają.
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Barb » 14 lut 2011, o 17:54

A czy mógłbyś zwrócić uwagę cześć mojej wypowiedzi w której napisałem "z dzisiejszej perspektywy" oraz "zdaje się być". Wypowiedź napisał niejaki użytkownik o nicku "Barb" a nie zbiorowy kanał świadomości wszystkich mieszkańców planety ziemia. Więc moim zdaniem w wystarczający sposób przedstawiłem subiektywność tej oceny.
Barb
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Kirisse » 14 lut 2011, o 18:49

Remov kontratakuje. :lol: Niektórym to się nudzi...
PS: Ziemia z dużej. :wink:
Kirisse
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez REMOV » 14 lut 2011, o 22:06

[quote=""Barb""]A czy mógłbyś zwrócić uwagę cześć mojej wypowiedzi w której napisałem "z dzisiejszej perspektywy" oraz "zdaje się być".[/quote]Hmm... fakt, masz rację. Nie zgadzając się z Twoją opinią przypisałem Ci zbyt wielką kategoryczność sądów i opinię ex cathedra. Mój błąd.
REMOV
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez rpg7 » 16 lut 2011, o 23:29

Nikt nie broni białym w Europie czy USa posiadać gromadki dzieci, to my sami jako społeczeństwa narzuciliśmy sobie wyścig szczurów, hedonizm itp jako model życiowy i kulturowy. Niby jakim prawem mamy teraz dyktować komuś innemu taką wizje świata?

Poza tym w Egipcie ok 15% populacji to chrześcijanie, elity nie są też owładnięte wizją rewolucji islamskiej. Jeżeli już nastąpi zmiana to możliwe, ze na model turecki czy w mniejszym stopniu libański-demokracja ze sporą rolą armii. Islam będzie obecny w życiu politycznym bo w tamtym rejonie świata to naturalne. Jedyne co się może znacznie zmienić to stosunek do Izraela, ale to wcale nie oznacza wojny vide przypadek Turcji.
739 Новоалександрийская Дружина
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Kirisse » 16 lut 2011, o 23:46

Tak jak pisałem niepokoi postawa bractwa. Osobiście nie wierzę w ich "ucywilizowanie" a ich akceptacja dla takiego a nie innego rozwiązania spraw a więc iście na ugodę z władzą świadczy dla mnie o tym iż uznali że jest za wcześnie na przejęcie pełni władzy. Myślę że poczekają aż sytuacja stanie się bardziej krytyczna by zgarnąć całą pulę.
rpg7
Co do przyrostu populacji- a jakie inne rozwiązanie widzisz w tej kwestii niż ograniczenie liczby urodzin? Przy takim tempie podwojenie populacji następuje w przeciągu 30 lat. Wyobrażasz sobie Egipt z taką niewydolną gospodarką jaką mają zasobami i możliwościami rolnictwa i popuklacją 150 mln ludzi ? Są takie kraje- Bangladesz, Nigeria. To ma być droga jaką mają iść? No ja im tego raczej nie życzę.
Kirisse
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Badluck13 » 21 lut 2011, o 21:19

teraz mamy Libię i bardzo niepokojące wiadomości.
Kilka dni temu czytałem, że Kaddafi odwołuje swoją wizytę na szczycie państw arabskich w Iraku (jakby bał się pałacowego przewrotu)
W weekend wedle mediów protesty rozlały się an wschód kraju, w Trypolisie spokój, rząd używa ponoć czarnoskórych najemników (chyba wszyscy widzieli zdjęcia martwych umundurowanych żołnierzy o cechach negroidalnych zatłuczonych przez tłum).
A dziś wedle Al Jazeery Trypolis stał się areną walk z użyciem lotnictwa (ponoć samoloty atakują poszczególne punkty miasta gdzie zbierają się manifestacje. Ponoć, bo łączność z Libią została całkowicie zerwana. Nie działają komórki, sieć, linie naziemne, kraj odcięty od świata). Wojsko wg jednych brata się z tłumem, wg innych źródeł wali w tłum bez najmniejszych ceregieli.
Na Malcie (co już zapewne wiecie) wylądowały niespodziewanie dwa Mirage i dwa śmigłowce (chyba Pumy).

Robi się ciekawie. Bardziej spodziewał bym się po reżimie zduszenia sytuacji w zarodku, ewentualnie krwawą rozprawę (co chyba ma już miejsce), ale sypiącej się dyscypliny w armii, o ile doniesienia są prawdziwe, się nie spodziewałem.
Рабiв до Раю не пускають
Badluck13
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Kirisse » 22 lut 2011, o 00:14

Mowa jest o rozłamie w armii i przechodzeniu oddziałów na stronę protestujących. Pewną wskazówką na podział we włądzach może być rezygnacja ministra sprawiedliwości.
Kirisse
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Współczesne konflikty zbrojne