Wiosna ludów w świecie arabskim.

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych po 1991 roku aż do dziś.

Re: Wiosna ludów w świecie arabskim.

Postprzez Tiburon21 » 29 sty 2011, o 21:40

[quote=""sickboy""]
Obstawiam że rozbiór Polski nastąpi w ciągu dekady (obym się mylił).

A kiedy objawi nam się istota wyższa i powie nam że nadszedł kres czasów? Chętnie bym się dowiedział kiedy i czy w ogóle istnieje, bo to tak proste jak stwierdzenie w twoim wykonaniu o rozbiorze naszego kraju...

A wracając do Egiptu, nawet jeśli obalą Mubaraka, nic im to nie da, albo będą mieli następny reżim w tej samej formie, albo co gorsza, do władzy dojdzie frakcja religijna... choć pewnie dla słabo wyedukowanej tłuszczy wierzącej w takie brednie może to być najlepsza opcja. :?[/quote] :shock: :shock: sicboy dwa lata temu napisałbym to samo co ty.Dzisiaj z przekonaniem stwierdzić muszę że nie nic gorszego niż fanatyczny ateista :? Fajnie jest się dowiedzieć że ludzie wierzący w Boga są "niewykształconym motłochem wierzącym w bzdury". :shock:Dobra koniec nie przybyłem uskuteczniać moich anty ateistycznych przekonań lecz wyrazić mój pogląd na sprawę wiosny ludów.Wiec wracając do sprawy Egiptu i innych państw arabskich pokazuje to że ludzie mają dosyć świeckich satrapów którzy ośmieszają idee demokracji sprawując swoje rządy niemal dożywotnio.Jeśli ludność Egiptu jest wzburzona widać są ku temu powody za piękne oczy nikt nie chciałby jego odwołania. :D Na razie nie będę wydawał sądów i będę się przyglądał rozwojowi sytuacji.Pozdrawiam
Tiburon21
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez sickboy » 29 sty 2011, o 21:46

sicboy dwa lata temu napisałbym to samo co ty.Dzisiaj z przekonaniem stwierdzić muszę że nie nic gorszego niż fanatyczny ateista :? Fajnie jest się dowiedzieć że ludzie wierzący w Boga są "niewykształconym motłochem wierzącym w bzdury".

Religia na każdym kroku udowadnia że jest zwyczajnie głupia, i mówię to po przeczytaniu biblii i tego co widzę. Także biada ludom którymi rządzą ludzie religijni, w religii nie ma miejsca na racjonalne myślenie, pozostaje tylko wiara, nienawiść do inności itp.

I tym optymistycznym akcentem pragnę zakończyć ten fragment dyskusji.

A co do Egiptu, miejmy nadzieję że Egipcjanie jednak zaczną myśleć i zamiast robić za przeproszeniem pierdolnik ze swojego kraju, wezmą się po prostu do pracy. Jednym z głównych filarów ich gospodarki jest turystyka, takimi wybrykami straszną turystów, nie ma turystów, nie ma pieniędzy, nie ma pieniędzy, nie ma jedzenia, można by tak ciągnąć.

No ale skoro wolą bawić się w rewolucje, ciekawe jak bardzo teraz skoczą ceny żywności.
sickboy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Vagenheber » 30 sty 2011, o 00:49

Tylko że z tej turystyki szary człowiek niewiele miał. Protestują głównie młodzi, wykształceni ludzie dla których nie ma pracy (coś mi się obiło o uszy że wśród młodych bezrobocie przekracza tam 50%) a nie każdy będzie sprzątał hotele ;). Turystyka na pewno przeżyje teraz chwilowy kryzys, ale myślę że szybko sytuacja się tam unormuje. Radykalny Islam też raczej nie zagości w Egipcie, społeczeństwo tam nie jest skrajnie religijne.
Vagenheber
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez rpg7 » 30 sty 2011, o 11:24

Gigantyczne bezrobocie, bieda (przeciętny egipcjanin zarabia ok 2 $ dziennie), brak szerszej reprezentacji społeczeństwa bo sitwa Mubaraka kandydatów opozycyjnych albo zawczasu stara sie zastraszyc ( niezwykle popularny noblista Elbaradei) albo zdelegalizować (wpływowe bractwo muzuzłmańskie i inne organizacje ). Taki układ na dłuższą metę jest nie do utrzymania, i albo słuzby siłowe i obecne elity dogadają się z opozycją (w tym z bractwem muzułmańskim) albo skończy się czyms jeszcze gorszym. O ile Mubarak miał kiedyś jakąś tam estymę, o tyle niedawne forsowanie kandydatury jego syna na prezydenta, który to synek podobno leczył się psychiatrycznie i ma nikłe poparcie społeczne (o ile w ogóle by jakieś ma) to juz tragifarsa.
739 Новоалександрийская Дружина
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez harnas » 30 sty 2011, o 13:56

Zastanawia mnie ten przeciek w wikileaks odnośnie wspierania przez amerykanów opozycji. Wie ktoś kiedy dokładnie ten przeciek się pojawił? Czy nie PO tym kiedy już większość polityków Zachodnich była pewna że reżim Mubaraka upadnie? I teraz miło byłoby zacząć dogadywać się z tymi którzy przejmą władzę. Piszę to zakładając, że hipoteza jakoby Wikileaks była wytworem władz USA jest prawdziwa. I teraz używają wikileaks do manipulowania opinią publiczną, co im nieźle wychodzi.

Zastanawiają mnie szanse przeniesienia się tej "wiosny ludów" na Arabię Saudyjską.

Sickboy: Zauważyłeś, że każda z wielkich cywilizacji/kultur opiera się na religii jako jednym z głównych rdzeni? Nie tylko Islamska i Zachodnia, ale również Chińska, Hinduska, Buddyjska... Kim byś był ty, Polska i Europa gdyby nie religia chrześcijańska? Prawdopodobnie kimś zupełnie innym, którego kulturę ukształtowała jakaś inna religia :]
Ale bez nadmiernego OT.

PS. jestem ateistą.
harnas
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez sickboy » 30 sty 2011, o 14:03

Ponoć w Arabii Saudyjskiej już teraz zaczyna się robić "wesoło".
sickboy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mattin » 30 sty 2011, o 14:13

W całej tej sytuacji najbardziej zaskakuje bardzo szybki rozpad policji i sił MSW. Za cenę ledwie 150 ofiar (w 80 milionowym państwie) zniszczono większość posterunków policji, spalono siedziby rządzącej partii, a pośród populacji rozeszło się sporo sztuk broni palnej. Z więzień uciekają przestępcy i skazani za terrozyzm. Oczywiście może to być w jakimś stopniu kalkulacja i celowe działanie ze strony reżimu mająca na celu zastraszenie populacji, pytanie tylko czy sytuacja nie wymknęła się już spod kontroli. Egipska armia nie nadaje się do wykonywania działań policyjnych, a patrząc na sposób użycia wojska i bratanie się z demostrantami przedłużanie się tej sytuacji może doprowadzić do rozkładu sił zbrojnych. Mubarak prawdopodobnie chce przeczekać te niepokoje, demonstracje są coraz mniejsze ludzię będą zmęczeni haosem, brakami w zaopatrzeniu itd. Już zapowiedzieli wykopanie Al Jazeery z Egiptu, za parę dni media znajdą sobie inny breaking news, wtedy policja znów wróci na ulice i zaczną się masowe aresztowania. Oczywiście będzie to zależało od tego kto wykaże więcej determinacji, Mubarak, czy ludzie. Zresztą tu nie chodzi o samego Mubaraka, 30 lat jego rządów stworzyło potężną klientelę i sieć powiązań. Także jeżeli upadnie Mubarak, to pocągnie za sobą większość obecnego egipskiego establishmentu.
mattin
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Kirisse » 30 sty 2011, o 14:19

No a kto to pisał że w AS to wszyscy szczęśliwi a kraj rozwija się kwitnąco i nie ma szans na jakieś perturbacje? :wink:

Wdarli się do Muzeum Egipskiego w Kairze i zniszczyli dwie mumie. Barbarzyńskie, nawet jak na tamtejsze "standardy"..
.No ten tekst to mnie rozwalił kompletnie. Co za brednia.
Babilon
Stanowisko to poważnie ucierpiało z powodu inwazji amerykańskiej na Irak w 2003 roku. Archeologowie mówią, że rabusie, którzy bezkarnie plądrowali zabytki w Iraku, ukradli wówczas wiele przedmiotów z niestrzeżonego muzeum w Babilonie, oraz spalili raporty wykopaliskowe i inne cenne dokumenty.

Irak jako całość:
Skradziono lub zniszczono 170 000 przedmiotów o nie do oszacowania wartości, potłuczono zbiory kulturalne dotyczące Sumerów, a archiwa zawierające tysiącletnie przekazy historyczne podpalono.

asyryjskie rzeźby z północnego Iraku pocięto na kawałki, aby umożliwić wywiezienie ich z kraju, w rejonach, gdzie dotychczas nie prowadzono prac wykopaliskowych, niektóre zabytki zostały splądrowane przez rabusiów, którzy wywozili swoje skarby wywrotkami.
Obecna wojna grozi podobnymi konsekwencjami. W Bagdadzie okradziono Muzeum Irackie, zawartość utraconych gablot jest przeliczana na wielkie pieniądze. Z pewnością włamywacze nie oszacowali jeszcze swych zysków, a kustosze – powstałych strat. To wyjątkowa gratka dla rynku antykwarycznego i kolekcjonerów. Podobnie dzieje się w okolicach Basry i na południu, gdzie każdy pagórek (tell)

Taa nie ma to jak kulturalni ludzie zachodu o ateistycznym podejściu do życia- nie to co "brudna tłuszcza" arabska.
Najgorszą rzeczą na świecie zaraz po przegranej bitwie jest bitwa wygrana.
Kirisse
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez sickboy » 30 sty 2011, o 14:21

A tymczasem do protestów dołącza się lewicowa hołota (wszelakiej maści komuniści i socjaliści), pojawiają się swastyki na "czole" Mubaraka, sierp i młot + fundamentaliści islamscy itd. W Pakistanie również.

Zgadnijcie kto jest obwiniany za wszystko co się dzieje na świecie... czasem uwierzyć nie jestem wstanie że ludzie są tak głupi...
sickboy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez urbanoid » 30 sty 2011, o 15:59

Kirisse, a masz pewność, że ci rabusie byli Amerykanami, a nie po prostu lokalsami, którzy wykorzystali chaos związany z wojną aby nieco się obłowić? Jeśli jacyś ludzie z USA byli zamieszani w niszczenie dzieł sztuki, to również oceniam ich bardzo nisko. Niemniej w tym przypadku to były skarby ich WŁASNEGO kraju, pojmujesz różnicę? W jaki sposób niszczenie własnej historii ma im pomóc obalić Mubaraka? Kradzież w celu sprzedaży byłaby jeszcze możliwa do zrozumienia (aczkolwiek godna potępienia), ale niszczenie? Albo zwykły wandalizm, albo "wandalizm religijny", podobny do wysadzenia w powietrze pewnych pomników przez Talibów.

Ad newsów z Egiptu to z więzień uciekło kilka tysięcy osadzonych, zarówno zamkniętych przez reżim islamistów, jak i "zwykłych" przestępców, wielu z nich zdobyło broń.

Są doniesienia o co najmniej 60 gwałtach, rabowaniu sklepów, wdarciu się do dziecięcego szpitala onkologicznego i ... można by tak mnożyć...
“We’ll see who cracks first, the guests or the hosts, but sooner or later, somebody’s getting loaded into cattlecars, because that’s how things go in Europe.” Instapundit
urbanoid
Moderator
Moderator

Postprzez sickboy » 30 sty 2011, o 16:17

Ponoć do Kairu kierowane są lepiej wyposażone i wyszkolone (a także zapewne i wierne Mubarakowi) jednostki wojskowe, nad Kairem pojawiło się też lotnictwo.
sickboy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez urbanoid » 30 sty 2011, o 18:30

Egipt robi co może, aby przywrócić blokadę SG. Łamiąc postanowienia traktatu pokojowego z Izraelem (lecz zapewne za jego cichym przyzwoleniem), wysyła jednostki pancerne na półwysep Synaj, gdzie już toczą się walki pomiędzy siłami egipskimi a Hamasnikami, zapewne zachęconymi do włączenia się do rozróby przez Bractwo Muzułmańskie. Ich kontrola nad granicą z Egiptem doprowadziłaby do odbudowy sieci tuneli przemytniczych i wznowienia dostaw uzbrojenia.
“We’ll see who cracks first, the guests or the hosts, but sooner or later, somebody’s getting loaded into cattlecars, because that’s how things go in Europe.” Instapundit
urbanoid
Moderator
Moderator

Postprzez Kirisse » 30 sty 2011, o 18:40

Mam pewność że głównych kradzieży dokonali nie tylko Amerykanie ale i co do tego że były to głównie kradzieże na zlecenie. Było o tym głośno swego czasu. Oczywiście nie wszystkie te przypadki to sprawka amerykan ale nie chodzi o to tylko o to że ktoś tu zasugerował że brudna tłuszcza arabska przeszła w Egipcie samych siebie natomiast jakoś nie boli go gdy hołubieni przez niego przedstawiciele cywilizacji wyższej dokonują aktów wandalizmu 100 krotnie większych. A co do niszczenia. To wybacz ale podczas takich akcji to wandalizm jest według Ciebie wyłączną domeną tłuszczy egipskiej? U nas w kraju nie dochodzi do aktów wandalizmu? W zachodniej Europie? W USA? :lol: No litości. Wyszukiwanie przykładów pod tezę jest proste jak bułka z masłem. Prosze:
http://www.dwumiasto.pl/Wydarzenia/Ustk ... oszukiwany
Skarby Polski niszczone przez tłuszcze - wniosek? Polacy gorsi od brudnej tłuszczy?

http://www.world-adventure.net/show_fot ... oto_id=434
O proszę nie potrzeba zamieszek by się ujawniła tłuszcza ateistyczna. Gorsza od arabskiej bo tam nawet nie było zamieszek.

http://www.bibula.com/?p=25110
CO to? Czyżby ateistyczna brudna tłuszcza made in USA w natarciu? Pomogło im to w krzewieniu ateizmu? Zamieszek też nie było.

Więc przestańcie p[rosze siać tu taką żałosną propagandą.
Najgorszą rzeczą na świecie zaraz po przegranej bitwie jest bitwa wygrana.
Kirisse
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Plum1973 » 30 sty 2011, o 20:06

Byłem trzy lata temu w Egipcie konkretnie na Synaju i ogromnie zaskoczyła mnie ilość umundorowanych z karabinami na ulicach , było ich mnóstwo z długą bronia, jedyne porównanie jakie przychodzi mi do głowy to stan wojenny wtedy u nas w kraju tez się po ulicach mnstwo patroli z bronią długą.
Sami mieszkańcy tego kraju wyglądali na raczej biednych i społecznie upośledzonych <brak kobiet o miejscowej urodzie na ulicach w sklepach czy restauracjach widziałem wyłacznie egipskich mężczyzn czy chłopców >
Wygląd tego kawałaka kraju straszny po wyjechaniu poza obręb pięcio i czterogwaizdkowych hoteli <kilkanaście kilometrów> obraz jak z Mad Max 2, pierdolnik,gruzowata beznadziejna pustynia mimo wysokich gór i mas wody morskiej zupełnie bez życia <poza roślinami pielęgnowanaymi przez ogrodników>
Plum1973
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez televizor » 31 sty 2011, o 18:22

Ok, więc obiecana część dalsza opowieść :)
Na wstępie pragnę podziękować forumowiczom, którzy trzymali kciuki bo się obroniłem i z dniem dzisiejszym stałem się inżynierem :D Teraz spróbuję się zaciągnąć do korpusu podoficerów, ale zobaczymy jak to będzie.

http://www.bibula.com/?p=22014
Tutaj chociażby jest nieco niepokojący artykuł.

Tak tak, wiem, pewnie pojedziecie po mnie jak po przysłowiowej burej świni, ale trudno. Mam dziś przefantastyczny humor i nic mi tego nie zepsuje :)

Serdecznie pozdrawiam!
Zawsze można zbudować większy młotek
televizor
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Współczesne konflikty zbrojne