Wojna w Afganistanie

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych po 1991 roku aż do dziś.

Postprzez szmul » 7 sie 2010, o 14:57

Uwaga - będzie OT

Czy administracja forum zamierza dalej tolerować obrazki wstawiane przez użytkownika o nicku Ronson (w tym avatar) ? Interesuje mnie jaka jest polityka administracji forum w tym zakresie ? Mnie to bardzo przeszkadza, ale może muszę się po prostu przyzwyczaić.
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tuniu » 7 sie 2010, o 18:06

[quote=""Ronson""]Pytanie kim dla ciebie jest rebeliant. Czy tylko góral z kałaszem, czy też inne osoby które zapewniają mu prowiant, miejsce do spania, ale nie angażują się w zbrojną walkę. Bo tak szacunkowo to 9/10 Afgańczyków jest nieprzychylna amerykańskiej okupacji.[/quote] Pytając o rebeliantów miałem na myśli tych, którzy bezpośrednio angażują się w walkę.
Tuniu
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Kirisse » 16 sie 2010, o 21:56

Najgorszą rzeczą na świecie zaraz po przegranej bitwie jest bitwa wygrana.
Kirisse
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Axure » 22 sie 2010, o 14:00

Jaka jest liczebność Afgańskiej Armii Narodowej
Obecna liczebność to 134 tysiące, to znaczy lepiej niż planowano, rekrutacja postępuje bardzo dobrze.

Obrazek

Niestety jakość szkolenia jest dosyć żałosna, nastawienie jest raczej na ilość. Nie ma standaryzacji tego, co żołnierze mają umieć, szkoleniem zajmują się często firmy prywatne, na jednego instruktora przypada średnio 80 szkolonych. Znane są przypadki "szkoleń", na których żołnierzom nie pokazano nawet jak skalibrować celownik na karabinie. Niedawna inspekcja przeprowadzona przez organ rządu amerykańskiego wykazała, że tylko 23% afgańskiego wojska jest w stanie działać bez nadzoru obcokrajowców.

Dodatkową atrakcją jest fakt, że tylko 3% rekrutów pochodzi z pasztuńskiego południa. A jak wiemy, Pasztunowie to największa grupa etniczna w Afganistanie i to głównie z nich rekrutują się talibowie. Oczywiście, chętnie widziano by więcej Pasztunów, ale ci się boją represji, których mogą zaznać ich rodziny z rąk talibów za kolaborację z okupantem. W rezultacie oficerowie z północy, mówiący dialektem Dari, potrzebują pomocy tłumaczy, kiedy działają na południu kraju, gdzie toczy się cała akcja. Taki skład etniczny armii może też okazać się receptą na wojnę domową.

[źródło: The Economist]

Czy administracja forum zamierza dalej tolerować obrazki wstawiane przez użytkownika o nicku Ronson (w tym avatar) ? Interesuje mnie jaka jest polityka administracji forum w tym zakresie ? Mnie to bardzo przeszkadza, ale może muszę się po prostu przyzwyczaić.
Nie wiem jaki obrazek wcześniej Ronson wywiesił (może admini już zdjęli), ale do takiego awatara ma pełne prawo. To nie jest forum jednej opcji politycznej, a Komorowski a la Che Guevara nie jest niczym strasznie obraźliwym. Każdy ma prawo wyrazić swoje poglądy, w granicach dobrego smaku.
Arma2 Free - najlepsza gra wojskowa dostępna za darmo!
http://militarium.net/forum/viewtopic.php?f=8&t=5610
Axure
Użytkownicy
Użytkownicy

Re:

Postprzez szmul » 19 lis 2010, o 10:23

CENTCOM podjął decyzję o wysłaniu Abramsów do Afganistanu. Na początek kompania M1A1 USMC (14 wozów z pakietem TUSK w wersji afgańskiej - m.in. jeszcze bardziej wzmocnione dno kadłuba, zmodyfikowane siedziska członków załogi) trafi na południe Afganistanu (Helmand), ale niewykluczone, że kolejne jednostki wyposażone w czołgi Abrams (tym razem już US Army) zostaną wysłane wiosną 2011 r.
Ostatnio edytowano 19 lis 2010, o 20:24 przez szmul, łącznie edytowano 1 raz
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Re: Wojna w Afganistanie

Postprzez sickboy » 19 lis 2010, o 12:35

Uhu, ciekawie się robi. Są dostępne jakieś fotki? Jak wygląda to wzmocnienie kadłuba? A co z ERA? Normalne kasety M19 czy już z dodatkowymi M32?

Aha nie wiesz jak się ma sprawa z integracją ekranów prętowych? Robią coś w tym kierunku?
sickboy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 19 lis 2010, o 12:53

Fotek jeszcze nie widziałem, przypuszczam, że dopiero w grudniu/styczniu coś wypłynie już z Afganistanu. Za to są nowe fotki wozów porażonych przez EFP w Iraku - można sobie dokładniej budowę kaset pancerza reaktywnego pooglądać. Ale pewnie widziałeś.
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez sickboy » 19 lis 2010, o 12:59

No właśnie nie widziałem takich fotek, masz może jakieś? Jeżeli nie możesz umieścić na forum ogólnym wrzuć na PW. :-)

Albo mailem, adres chyba jeszcze masz prawda? :-)
sickboy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 19 lis 2010, o 13:13

Spoko, GI-e się nie martwią OPSEC-iem to ja się mam martwić ?
Zabawna sprawa, bo np. struktura pancerza MEAP z MRAP-ów jest niby tajna a oni wrzucają fotki rozkawałkowanych wozów do sieci i można sobie jak na dłoni wszystko obejrzeć. Ale to nie mój problem. Są różne szkoły - jest brytyjska, jest i amerykańska.
Co by nie mnożyć bytów i żeby nie było, że śmiecę, fotki tych TUSK-ów wrzucę do wątku irackiego.
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez sickboy » 26 lis 2010, o 01:16

Ponoć wypłynęły fotki pierwszego czołgu USMC z Afganistanu, jeszcze bez zestawu TUSK ale, nie mniej interesujące detale:

Obrazek
Obrazek

Widać antenę systemu FBCB2 obok "budy" głównego celownika, choć Armia i Marines mieli opracować rozwiniętą wersję oznaczoną jako JBCP, więc może to być to. Kolejna sprawa, co widać nad skrzynką telefonu do komunikacji z towarzyszącą piechotą? Ano gniazdo na wtyczkę do zewnętrznego zasilania, co prawda nie widać dokładnie kopuły obserwacyjnej dowódcy ale, jest to najprawdopodobniej M1A1FEP a nie M1A1HC. Ciekawe bo pierwszy raz widzę wóz USMC w konfiguracji podobnej do armijnych M1A1SA, więc musi to być wariant FEP.

Zauważyłem coś ciekawego jeszcze a przeoczyłem to wcześniej. Celownik termowizyjny przy kopule obserwacyjnej dowódcy, zatem jest to pewnie zmodernizowana CWS, a więc oprócz celownika termowizyjnego, także nowa kamera/celownik zamiast starego celownika optycznego o 3x zoomie. Ciekawe czy nie poszli dalej i nie jest to najnowsza SCWS z własną stabilizacją, wszakże to tylko będzie 14 maszyn, mogli je już odpicować full wypas. :wink:
sickboy
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez zew » 25 gru 2010, o 17:25

Trochę scen z konfliktu z 2010 roku. RIP wszystkim poległym żołnierzom.
http://www.liveleak.com/view?i=0fc_1283520848
zew
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 25 gru 2010, o 19:24

Z 2010 to akurat za wiele nie ma w tej kompilacji. Ale to tak dla porządku.
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez jarbla » 28 gru 2010, o 15:42

Ciekawe, że na oficjalnych stronach nie zamieszczono tylu zdjęć z tej akcji ile na Kontakt24. :? Nawet jest jakiś film CombatCamera (ale dotyczy innego zdarzenia).
Wykryto skład amunicji moździerzowej
http://kontakt24.tvn.pl/artykul,wykryto ... 57734.html
jarbla
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Kirisse » 9 lut 2011, o 10:48

Najgorszą rzeczą na świecie zaraz po przegranej bitwie jest bitwa wygrana.
Kirisse
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez szmul » 9 lut 2011, o 12:12

Bzdury. Nie zginął ani jeden żołnierz USA/ISAF, dwóch żołnierzy zostało rannych.
szmul
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Współczesne konflikty zbrojne