Wojny Chińsko - Indyjskie , Indyjsko- pakistańskie

Dyskusje na temat sytuacji kryzysowych i konfliktów zbrojnych po 1991 roku aż do dziś.

Re: Wojny Chińsko - Indyjskie , Indyjsko- pakistańskie

Postprzez JaPiszeAWyCzytacie » 27 lut 2019, o 21:16

Chyba?!
JaPiszeAWyCzytacie
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Yogos » 27 lut 2019, o 21:19

JaPiszeAWyCzytacie napisał(a):Czyli co ostatecznie z dzisiejszych, wrzucanych tu informacji jest prawdą? A może nic nie zostało zestrzelone?

Potwierdzone przez rząd Indii jest stracony MIG21 - zestrzelenie przez Pakistan, pilot jest więźniem Pakistanu
Potwierdzone przez rząd Indii jest stracony MI17- oficjalna wersja mówi o awarii technicznej, 6 osób zginęło

Nie potwierdzone:
-Indie mówią, że zestrzeliły 1 samolot, rząd nie stwierdził typu, agencja ANI podała, że F-16, rząd Pakistanu zaprzecza, że użył F16 przy zestrzeleniu MIGa21
-Pakistan utrzymuje, że zestrzelił drugi samolot przy okazji MIG21, rząd Indii tego nie potwierdza

Na mediach społecznościowych wojna propagandowo-informacyjna jakiej od dawna nie widziałem i nie można wierzyć niczemu.
Z ciekawostek niepotwierdzonych to ponoć Karaczi sie szykuje na atak z morza, czołgi już wszędzie jeżdżą, armia Indyjska przejęła kontrole nad jakąś autostradą, a w Kaszmirze zaciemnienie i malują na szpitalach czerwone krzyże żeby nie bombić. Zupełnie jakby wojna się już rozpoczęła. Agencje informacyjne niczego nie potwierdzają, więc pewnie nic się nie dzieje.

edit
Natomiast jedna rzecz jest pewna, cywilny ruch lotniczy nad Pakistanem został wstrzymany, samoloty latają dookoła.
Yogos
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez rpg7 » 27 lut 2019, o 21:25

Pakistan stwierdził, że zestrzelił dwa Migi-21, jeden spadł na terytorium Pakistanu i złapali pilota, drugi spadł po stronie hinduskiej. Ponieważ jako jedyni pokazują wiarygodne dowody dla mnie ich wersja brzmi dość prawdopodobnie. Ten Mi-17 to mógł zlecieć bez ingerencji Pakistanu, katastrofy lotnicze w Indiach zdarzają się stosunkowo często.
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez JaPiszeAWyCzytacie » 27 lut 2019, o 21:27

Zestrzelnie MIGa przez plot czy w po walce powietrznej?
JaPiszeAWyCzytacie
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez rpg7 » 27 lut 2019, o 21:31

Rzecznik pakistańskich sił zbrojnych tweetował o PAF, czyli jak dla mnie wynika, że ustrzeliły coś samoloty, a nie p-lot.

Myślałem, że Mig-21 to będą robić za "rezerwę strategiczną", ale tam widać działa to inaczej.
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Yogos » 27 lut 2019, o 21:35

Hindusi mówią też, że po walce powietrznej.
link do ich konferencji:
https://twitter.com/ANI/status/1100696391620407296
Yogos
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez JaPiszeAWyCzytacie » 27 lut 2019, o 21:37

A swoją drogą jak oceniacie starcie pakistańsko- indyjskie bez broni A? kto wypada lepiej?
JaPiszeAWyCzytacie
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez rpg7 » 27 lut 2019, o 21:46

Gdyby Pakistan miał jak zawsze poparcie Chin to mogli by we dwójkę pokazowo spróbować zgnoić Indie, tym bardziej że Chiny tez sobie roszczą pretensje do kawałka Kaszmiru.

Ale dzisiaj szefowie MSZ Indii, Chin i Rosji wydali wspólne oświadczenie, co prawda bez wskazania winnego ale o dość oczywistej treści" walka z terroryzmem i jego sponsorami". Dla mnie wygląda na to, że tym razem Indie mają poparcie nie tylko Rosji ale i Chin. No ale zobaczymy.

https://scroll.in/latest/914791/india-russia-china-issue-joint-communique-against-those-who-back-extremist-groups
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez JaPiszeAWyCzytacie » 27 lut 2019, o 21:53

Nie wiem czy to prawda, ale wrzucam:

Indyjskie MiGi-21 to mocno zmodernizowana wersja "Bizon". Posiadają nowy radar, celownik nahełmowy, R-77, R-73, fotel K-36 nawet mają zmieniona owiewkę kokpitu w celu poprawy widoczności. Teoretycznie nie sa takie zupełnie bezbronne nawet w stosunku do Yf-17

Z Rosjanami. Większość prac była prowadzona w Niżnym Nowogrodzie. Dostarczane jakoś od 1998 roku. Z ciekawostek po wspólnych ćwiczeniach IAF m. in. z Eurofighterami, F-15 w oficjalnych komunikatach Bizony były najskuteczniejsze (lepsze niż Su30, Mirage2000)

W ćwiczeniach decydowala niska skuteczność odbicia oraz taktyka wspierania Bizonów przez Su-30Mki ktory pomagał lepszym radarem przy pomocy datalinka. Być może samodzielnie nie są takie dobre, albo zadecydowala tutaj taktyczna.
JaPiszeAWyCzytacie
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez wa2 » 27 lut 2019, o 22:01

MiG-21 ma małą SPO? :o
wa2
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez rpg7 » 27 lut 2019, o 22:04

A ja kiedyś czytałem, że "bisony" prowadziły w dog-fight, tylko kto w XXI w. będzie tak walczył w realu?
rpg7
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Yogos » 27 lut 2019, o 22:07

rpg7 napisał(a):A ja kiedyś czytałem, że "bisony" prowadziły w dog-fight, tylko kto w XXI w. będzie tak walczył w realu?

Akurat oni się prężyli blisko siebie latając przy samej granicy, więc w takiej sytuacji jestem to sobie w stanie wyobrazić.
Yogos
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Thorwald » 28 lut 2019, o 00:13

Jeżeli chcecie wiedzieć czym różni się Bison od MiG-21 to posłuchajcie tego gościa https://youtu.be/6KBmv6HBltM?t=280
Możecie być zaskoczeni
Thorwald
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Yogos » 28 lut 2019, o 15:41

SNAFU podlinkowuje tweeta z dowodem, że jednak spadł F-16. Ludzie na sieci czasem mnie miażdżą umiejętnościami i dedykacją.
https://www.snafu-solomon.com/2019/02/i ... -of-f.html

Z innych wieści PM Kasmir deklaruje, że wypuści złapanego pilota w geście dobrej woli.
Yogos
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Yogos » 28 lut 2019, o 17:38

Nie mogę edytować więc nowy.

Jeśli chodzi o szczegóły walki tak jest opisywana w mediach Indyjskich źródło NDTV
Skrócone tłumaczenie:
-Pakistańska formacja liczyła 24 maszyny - 8x F16, 4x Mirage 3, 4x JF-17, pozostałe to towarzysząca eskorta głównie F16
-O 9.45 formacja przekroczyła strefe 10 KM od lini kontroli, samoloty nie powinny tam być
-Kilka z samolotów przekroczyło linie kontroli, lotnictwo indyjskie zaatakowało w formacji 4xSU30s,2xMirage2000s,2xMig21 Bison
-Pakistańskie maszyny zrzuciły bomby naprowadzane laserowo, które chybiły i zawróciły
-Przechwycenie nastąpiła w momencie ich odwrotu, prezenter mówi, że opisano mu to jako "walkę wręcz" w której uczestniczyło kilka samolotów
-Pilot MIG21 który został zestrzelony zignorował rozkaz/uwagi (ang "calls") i kontynuował atak, potem został zestrzelony i spadł po Pakistańskiej stronie, skrzydłowy towarzyszył mu
-Pilot MIG21 miał namiar radarowy na F16D, odpalił R-73
-F16D został trafiony, widziano 2 spadochrony
-Pakistańczycy odpalili pomiędzy innymi 2xAMRAAM , jeden z nich trafił MIG21
-Skrzydłowemu pilota, który zestrzelił F16 i potem spadł, udało się uniknąć rakiety prezenter wierzy, że rakieta ta spadła na terytorium Indii

Tak to opisują w Indyjskiej TV. Przypominam, że wojna propagandowa w pełni.
Yogos
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Współczesne konflikty zbrojne