Rosomak i pojazdy na jego bazie

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Rosomak i pojazdy na jego bazie

Postprzez DBR » 27 gru 2018, o 12:40

Tromp napisał(a):Mozna wiedziec, ktoredy biegly mysli userow uznajacych, ze ta Patria 6x6 to bliski krewniak Rosomaka 6x6?

Bliskim krewniakiem jest z powodu tego samego rodzica. To fakt, podobnie jak zastosowanej półramy - to trochę analogicznie płyty podłogowej samochodu - obecnie nieraz na tej samej płycie montuje się różne karoserie uzyskując inne samochody.

Tutaj oczywistym jest, że pojazdy te są inne i się różnią - choćby nawet rozstawem i rozkładem osi jednak same elementy podwozia ZDAJĄ się mocno zunifikowane co nie powinno dziwić.

O widzę, że Skitarius zamieścił wpis producenta rozstrzygający tę kwestię.
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 27 gru 2018, o 12:52

Tak dla naiwniaków z internetów co łykają każdy marketingowy kit słowa o tych samych komponentach załatwiają temat..

Żuk miał też np/ elementy zawieszenia z Warszawy - czy to oznacza ze był zunifikowany?
Czy tylko komuś coś się "zdawało"
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez DBR » 27 gru 2018, o 12:58

Gdy mam do wyboru słowa producenta znającego dokładnie swoje konstrukcje nie z kilku zdjęć i filmiku, oraz słowa pyszałka i aroganta bez krztyny kultury i ogłady to wybieram tego pierwszego.

Inna rzecz, że w WP moim zdaniem nie powinno się iść w platformę 6x6 nawet dla wozów rozpoznawczych czy to będzie Rosomak 6x6, Patria 6x6 czy reinkarnacja Fuchsa. Prędzej potrzebny byłby odpowiednik Fenneka.
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 27 gru 2018, o 13:06

DBR napisał(a):Gdy mam do wyboru słowa producenta znającego dokładnie swoje konstrukcje nie z kilku zdjęć i filmiku, oraz słowa pyszałka i aroganta bez krztyny kultury i ogłady to wybieram tego pierwszego.
Tiaaa odezwał się "święty"
Może coś na odświeżenie pamięci - np. tekst producenta który mówił ze osiągi amunicji do armaty 105 są "prawie takie same" jak 120mm.

Nawet krótkiego tekstu nie przeczytałeś ze zrozumieniem...
Ale co tam - łykajcie wszystko jak pelikany i nie dziwujta się że was robią jak chcą...
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Skitarius » 27 gru 2018, o 13:10

DBR napisał(a):Inna rzecz, że w WP moim zdaniem nie powinno się iść w platformę 6x6 nawet dla wozów rozpoznawczych czy to będzie Rosomak 6x6, Patria 6x6 czy reinkarnacja Fuchsa. Prędzej potrzebny byłby odpowiednik Fenneka.

Raczej bym widział taki pojazd w rolach pomocniczych jak Fuchs czy Pasi. Nie do wszystkiego podwozie 8x8 Rośka jest potrzebne choćby z powodów ekonomicznych. Ambulans, stanowisko dowodzenia, podwozie pod stację radiolokacyjną (Bystra?), rozpoznanie techniczne, saperskie. ELINT, radiostacja. Może nawet bardziej rozbudowany Poprad z większą ilością wyrzutni czy większymi pociskami? Jest kilka opcji w których tańsze podwozie w tej formie było by bardziej praktyczne.

Tylko czy taki pojazd by znalazł miejsce w istniejących strukturach?
Skitarius
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez lobbyś » 27 gru 2018, o 13:17

obiekt172 napisał(a):Tak dla naiwniaków z internetów co łykają każdy marketingowy kit słowa o tych samych komponentach załatwiają temat..
Żuk miał też np/ elementy zawieszenia z Warszawy - czy to oznacza ze był zunifikowany?
Czy tylko komuś coś się "zdawało"
,

Tak, był dzięki temu zunifikowany, miał jeszcze taki sam silnik ( wpierw dolno a, później górnozaworowy ), most napędowy, i skrzynię biegów( trzybiegową później czterobiegową ) nie mówiąc o takich drobiazgach jak klamki i inne duperele:)
Mógłbyś się nie ośmieszać?
Wprowadzenie komunizmu w Polsce byłoby podobne do nałożenia siodła na krowę.
Cytaty: Józef Stalin;
lobbyś
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez DBR » 27 gru 2018, o 13:23

obiekt172 napisał(a):
DBR napisał(a):Gdy mam do wyboru słowa producenta znającego dokładnie swoje konstrukcje nie z kilku zdjęć i filmiku, oraz słowa pyszałka i aroganta bez krztyny kultury i ogłady to wybieram tego pierwszego.
Tiaaa odezwał się "święty"
Może coś na odświeżenie pamięci - np. tekst producenta który mówił ze osiągi amunicji do armaty 105 są "prawie takie same" jak 120mm.

Nawet krótkiego tekstu nie przeczytałeś ze zrozumieniem...
Ale co tam - łykajcie wszystko jak pelikany i nie dziwujta się że was robią jak chcą...

Święty nie jestem, acz potrafię przyznać się do błędu więc do Twojego samouwielbienia mi sporo brakuję. Nie obrażam też tak nagminnie innych ludzi, nawet jeśli się mylą. Można wówczas powiedzieć "gadasz głupoty" a nie od razu "jesteś głupcem" - co jednak jest różnicą - w odróżnieniu od Ciebie.

Co do amunicji 105 a 120 to fizyki nie da się oszukać, lecz niepodważalnym jest fakt, że niektóre modele amunicji 105mm mają zaskakująco wysokie parametry spokojnie porównywalne ze starszą amunicją 120mm (o naszych artefaktach 125 mm nawet nie wspominając) więc jeśli użyto słowo "prawie" nie jest to kłamstwo:

The new M1060A3 APFSDS-T round is able to defeat more than 500 mm of RHA at 2 kms, and provides 120mm like performance for the new generation of LAV based 105mm systems.

za: http://www.mecar.be/content.php?langue= ... 1156856627

Co do pojazdów 6x6 i jego miejsca w WP uważam inaczej niż Skitarius - wiele z podanych miejsc zastosowań można zrealizować na podwoziach o wiele tańszych pojazdów - choćby samochodów ciężarowych wysokiej mobilności. Podobnie Poprad powinien trafić nie na jeszcze większy wóz niż Żubr a na coś pokroju HMMWV czy wręcz Gelendy.
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Skitarius » 27 gru 2018, o 13:34

DBR napisał(a):Co do pojazdów 6x6 i jego miejsca w WP uważam inaczej niż Skitarius - wiele z podanych miejsc zastosowań można zrealizować na podwoziach o wiele tańszych pojazdów - choćby samochodów ciężarowych wysokiej mobilności. Podobnie Poprad powinien trafić nie na jeszcze większy wóz niż Żubr a na coś pokroju HMMWV czy wręcz Gelendy.

Opancerzony ambulans czy rozpoznanie inżynieryjne z opcją pokonywania przeszkód wodnych to już ciężarówki nie wykorzystasz. Wóz ewakuacyjny też by się przydał z grubszą skórą, choć tutaj akurat nie wiem czy by pociągnął w pełni wyposażonego Rośka. Poprada bym raczej rozbudował o dodatkowe dwie pary wyrzutni by podnieść je do 8, jednostka ognia w takim kadłubie też większa by była.

Jednak stoję na pozycji że takie podwozie do ról pomocniczych jak wyżej wymienione, odpowiednik zadań Fuchsa i Pasi, było by przydatne i praktyczne.

No choćby odpowiednik chemicznego Fuchsa, Chemicy chyba nadal rozbijają się w BRDM od dekad?
Skitarius
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez dawo » 27 gru 2018, o 14:01

Szanowni koledzy, darujmy sobie osobiste wycieczki. Szkoda postów.
dawo
Moderator
Moderator

Postprzez pio » 27 gru 2018, o 14:22

Uporządkujmy wszystko po kolei - pełne oznaczenie Patrii 6x6 to jest Patria XA-220.

Skitarius napisał(a):Raczej bym widział taki pojazd w rolach pomocniczych jak Fuchs czy Pasi. Nie do wszystkiego podwozie 8x8 Rośka jest potrzebne choćby z powodów ekonomicznych.

Może przypomnę, że tą rolę w naszej armii ma pełnić Kleszcz.

Skitarius napisał(a):Poprada bym raczej rozbudował o dodatkowe dwie pary wyrzutni by podnieść je do 8

A jakbyś Poprada rozbudował? :) Już na ten temat pisałem...
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez Skitarius » 27 gru 2018, o 14:45

pio napisał(a):Uporządkujmy wszystko po kolei - pełne oznaczenie Patrii 6x6 to jest Patria XA-220.

Bynajmniej, XA-220 to nowa zmodernizowana wersja XA-180 zaprezentowana w 2017. Patria 6x6 to nowy pojazd zaprezentowany na Eurosatory 2018.

pio napisał(a):Może przypomnę, że tą rolę w naszej armii ma pełnić Kleszcz.

Ale Kleszcz to program cytując: Lekki opancerzony transporter rozpoznawczy. Ja w kwestii rozpoznania jedynie pisałem o rozpoznaniu inżynieryjnym, technicznym czy saperskim. Opcjonalnie do takiego można jeszcze zaliczyć ELINT. Ale nic nie pisałem o tym by był to pojazd zastępujący Kleszcza a raczej tańsza opcja Rosomaka WRT itp. Też jestem zdania że do rozpoznania bardziej nadaje się pojazd pokroju Fenneka.

Dlatego wymieniłem konkretne formy "rozpoznania" jak techniczne czy choćby jak ostatnio dodałem chemiczne. Nie pierwsza linia i szpica tylko funkcje pomocnicze.

pio napisał(a):A jakbyś Poprada rozbudował? :) Już na ten temat pisałem...

Przyznam mógł mi umknąć twój wpis. Najprościej, dodać po dodatkowej parze wyrzutni? To chyba nie jest trudne jeżeli mielibyśmy większy nośnik?
Skitarius
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez pio » 27 gru 2018, o 14:50

Ale nic nie pisałem o tym by był to pojazd zastępujący Kleszcza a raczej tańsza opcja Rosomaka WRT itp.

Kleszcz nie będzie wyłącznie pojazdem rozpoznawczym. Wersja rozpoznawcza ma być tylko tą podstawową.

Najprościej, dodać po dodatkowej parze wyrzutni? To chyba nie jest trudne jeżeli mielibyśmy większy nośnik?

Nie, nie jest to możliwe ze względu na konstrukcję wyrzutni.
"Bez zgody ani państwo nie może egzystować, ani rodzina" - Ksenofont
"Honesta fama melior pecunia" - Publiusz Syrus
pio
Moderator
Moderator

Postprzez Skitarius » 27 gru 2018, o 15:00

Czemu skasowałeś część wpisu o tym że to jeden i ten sam pojazd? :)

pio napisał(a):Kleszcz nie będzie wyłącznie pojazdem rozpoznawczym. Wersja rozpoznawcza ma być tylko tą podstawową.

O ile kiedykolwiek zostanie choćby tym pojazdem rozpoznawczym. W formie 4x4 jaką ostatnio zaprezentowali mogę śmiało powiedzieć że jego przydatność w roli rozpoznania technicznego/inżynieryjnego będzie... delikatnie mówiąc, dyskusyjna. Choć zapewne zobaczymy przynajmniej jeszcze jedną inkarnację Kleszcza, wątpię by tak ostatnia była docelowa.

Uważam jednak że jest zwyczajnie za mała do tych ról. Pojazd 6x6 w moim mniemaniu znacznie lepiej nadawałby się do wymienionych ról niż pokraczny Kleszcz z AMZ.

pio napisał(a):Nie, nie jest to możliwe ze względu na konstrukcję wyrzutni.

Czyli nie jest, jedna z ról odpada. Trochę to dziwne ale nie mam powodu by wątpić w tym temacie w prawdziwość tej informacji.
Skitarius
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez obiekt172 » 27 gru 2018, o 15:17

lobbyś napisał(a):Mógłbyś się nie ośmieszać?
Tiaa i myślisz że przytaczając przykład Żuka o tym nie wiedziałem
Może ty masz problemy z językiem i nie rozumiesz różnicy miedzy pojeciem unifikacją konstrukcji a wykorzystaniem elementów...
Jak widać kolejny dał się złapać ze spuszczonymi - na elementarnych brakach w znajomości ojczystego języka...

DBR napisał(a):Co do amunicji 105 a 120 to fizyki nie da się oszukać,
Ale interentowe pelikany mozna i to się robi nagminnie... To jest jaskrawy przykład ordynarnej MANIPULACJI - właśnie skierowanej w celu stworzenia niewłaściwej opinii u odbiorcy.

Tak samo jest z ową urojoną unifikacją. To że Patria 6x6 ma elementy z AMV nie oznacza że nastąpiła unifikacja która wpływa jakiś wymierny sposób na eksploatacje.
Bo np. jednakowe felgi z ogumieniem czy przewody od centralnego systemu pompowania kół, wciągarka to też elementy...
I na tym polega moc niedopowiedzeń na które albo się łapiemy albo nie...
DBR napisał(a):Co do pojazdów 6x6 i jego miejsca w WP uważam inaczej niż Skitarius - wiele z podanych miejsc zastosowań można zrealizować na podwoziach o wiele tańszych pojazdów - choćby samochodów ciężarowych wysokiej mobilności. Podobnie Poprad powinien trafić nie na jeszcze większy wóz niż Żubr a na coś pokroju HMMWV czy wręcz Gelendy.
A aj myśle jeszcze inaczej - wszystko zależy od ceny. Jeśli Poznań byłby w stanie zrobić takiego Irbisa - zupełnie wyzbytego z ograniczeń licencyjnych i oferować do za 2,5 mln PLN / sztuka to brałbym i się nie zastanawiał...
obiekt172
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez DBR » 27 gru 2018, o 15:36

obiekt172 napisał(a):
lobbyś napisał(a):Mógłbyś się nie ośmieszać?
Tiaa i myślisz że przytaczając przykład Żuka o tym nie wiedziałem
Może ty masz problemy z językiem i nie rozumiesz różnicy miedzy pojeciem unifikacją konstrukcji a wykorzystaniem elementów...
Jak widać kolejny dał się złapać ze spuszczonymi - na elementarnych brakach w znajomości ojczystego języka...

Unifikacja w maszynoznawstwie:
Ujednostajnienie w tym przypadku polega na zastosowaniu do różnych konstrukcji takich samych elementów. Przykładem takiego działania jest tworzenie "rodzin" maszyn o różnych mocach, które składają się z tych samych podstaw. Taka unifikacja konstrukcji powoduje zmniejszenie ilości prac projektowych oraz pozwala wykonać je lepiej. Zmniejsza to także ilość potrzebnych narzędzi do skonstruowania maszyny oraz posiada wiele korzyści z punktu widzenia konserwacji i napraw.

za: https://mfiles.pl/pl/index.php/Unifikacja

Przykład Warszawy i Żuka jest tu bardzo dobry i dobrze oddaje istotę unifikacji. Nie wiem na ile zunifikowane są pojazdy Patrii, ale całkiem prawdopodobne i logiczne, że wykorzystano sprawdzone i już opanowane w produkcji elementy z AMV. I tak do tych elementów mogą należeć także drobiazgi jak elementy kół czy wciągarka, pędniki etc. Im więcej elementów tym poziom unifikacji i wynikające z tego korzyści większe.
DBR
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie