Obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa SZ RP

Dział poświęcony szeroko pojętemu funkcjonowaniu Sił Zbrojnych RP.

Re: Obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa SZ RP

Postprzez Razparuk » 8 sty 2019, o 19:53

pio napisał(a):
Razparuk napisał(a):więc albo to "przypał" albo ich zaawansowanie w technologiach rakietowych jest większe niż mówią...

A tutaj mam zagadkę do misiekuby, który był (jest) zafascynowany Bursztynem.
Zagadka brzmi: Jaki kaliber ma silnik R-27 i z czego jest on wykonany? :)

Są 2 silniki..1 z kompozytów drugi z tytanu. Kaliber 230...
Coś pomerdałem?
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 8 sty 2019, o 19:54

welder napisał(a):
Razparuk napisał(a):WB wystawia stand i mówi o 3 latach do "gotowości systemu"...więc albo to "przypał" albo ich zaawansowanie w technologiach rakietowych jest większe niż mówią...

Ja bym to czytał
WB wystawia stand i mówi o 3 latach do "gotowości, opracowania systemu

https://youtu.be/sostBjNPyOE?t=680

To nawet nie jest sugestia. To twarde podawanie terminów,pod nazwiskiem i logiem firmy. To rzut na taśmę lub rzucenie rękawicy. Diabli wiedzą..:P
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez welder » 8 sty 2019, o 19:57

mjacenty napisał(a):Też wydaje mi się iż to wystąpienie było lobbingiem WB i próbą rzutu na taśmę , mającego powstrzymać podpisanie załączników blokujących polskie rozwiązania .
Zwłaszcza iż Narwi i tak nie kupimy dziś , więc pośpiechu nie ma . Czas gra na korzyść WB , bo za rok może będą mieli coś latającego, a wtedy jest inna rozmowa .

Czyli sprawa w stylu przedwojennego WiS-a,wtedy nie wyszło za ciekawie
welder
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez misiekuba » 8 sty 2019, o 20:38

Tromp napisał(a):Wiem, że i tak nie przyjmiecie tego do wiadomości, ale to ukraińskie cudo nie ma nic wspólnego z naszymi programami...

Panowie, serio. Interesuję się tematem od jakiegoś czasu. Chyba od roku pisze co nieco o tym na forum i trochę więcej na prv, tym którzy byli zainteresowani. I już powoli tracę cierpliwość. Bo ja nie piszę o magii. Nie każę nikomu w nic wierzyć. Ja po raz enty apeluję. Poświęćcie chwilę czasu, przeczytajcie zawartość linku, który jest poniżej i zawartość tabelki, która się tam znajduje. Zajmie Wam to parę minut, a zaczniemy gadać o konkretach, a nie same pierdu, pierdu.

Link odnosi się do de facto rządowego programu, bo jest finansowany z pieniędzy MON-owskich, via NCBiR. I macie tam jak byk napisane, że w tym roku mają odbyć się poligonowe próby Rakiety Krótkiego Zasięgu. Ja sobie tego nie wymyśliłem. Wymyślił to ktoś, kto dał na ten program 70 milionów złotych. Zaakceptujcie fakty, albo chociaż z nimi polemizujcie, a nie ciągle tylko piszecie własne widzi mi się, które nie odnosi się do żadnych konkretów, ani nawet z nimi nie koresponduje. Macie zbiorowy efekt wyparcia?

De facto sprawa jest prosta. Albo Wicher to rzeczony RKZ, albo w Polsce prowadzony jest równolegle drugi projekt budowy RKZ-ta, np. przez PGZ.
Oczywiście to jest nie możliwe, wiec sprawa jest prosta. Cały polski przemysł, czyli i PGZ i WB budują Wichra (zakładam np., że Mesko zrobi do niego silnik). Jak wczytacie się w wymogi tego projektu, a także tego silnikowego, to zobaczycie, że w obu mowa jest o współpracy z partnerem zagranicznym, mającym należyte know-how. Kto inny jeśli nie Ukraińcy pracuje z nami od dwóch lat przy temacie? Konkrety proszę a nie pierdu, pierdu.

https://www.ncbr.gov.pl/fileadmin/user_ ... _nr_10.pdf

pio napisał(a):
Razparuk napisał(a):więc albo to "przypał" albo ich zaawansowanie w technologiach rakietowych jest większe niż mówią...

A tutaj mam zagadkę do misiekuby, który był (jest) zafascynowany Bursztynem.
Zagadka brzmi: Jaki kaliber ma silnik R-27 i z czego jest on wykonany? :)

Obie rakiety, tj. i Bursztyn i R-27 mają kaliber 230mm. Przynajmniej wedle dostępnych danych. Nie wiem z czego jest wykonany silnik do R-27 i w sumie nie ma to znaczenia, bo pracujemy nad własnym, który "o dziwo" może pasować do potrzeb Wichra. https://www.ncbr.gov.pl/fileadmin/user_ ... u_nr_6.pdf

Jeśli chodzi o Bursztyna, to pierwszy silnik był silnikiem hybrydowym. Ale to nie ma znaczenia, bo Bursztyn to platforma badawcza. Nie ma czegoś takiego jak Bursztyn. Są Bursztyny: 1, 2, 3. Trzeci ma np. aerodynamiczny układ sterowania. Bursztynów będzie prawdopodobnie minimum 5. Jakie będą miały silniki? Nie wiem, ale nie jest powiedziane, że wszystkie będą miały takie same.

Spekulujecie sporo na temat tego jak ma wyglądać Narwa, czyli R-27 ADS. Może zamiast spekulować, warto byłoby odwołać się do źródeł?

"Romanow zaprezentował (...) wiceministrowi Bartoszowi Kownackiemu schemat doprowadzenia do budowy prototypu systemu obrony przeciwlotniczej małego zasięgu, opatrzonego roboczym mianem R-27 ADS (Air Defence System), przygotowany przez biuro rozwojowe Artema (...). W jego skład miałyby wejść następujące polskie komponenty: radar obserwacji powietrznej, radar prowadzenia pocisków, mobilne stanowisko startowe, pasywny optoelektroniczny system obserwacji powietrznej i prowadzenia pocisków, system dowodzenia i kontroli sytuacji bojowej i system komunikacji między elementami zestawu."
Cytowałem za: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=21810

EDIT: Na początku grudnia 2016, Ministrowie Obrony Narodowej Polski i Ukrainy, w obecności Prezydentów obu krajów, podpisują umowę o współpracy przemysłowo-wojskowej. W umowie tej, specjalne miejsce dedykowane jest tematowi rakiet. https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul ... y-obronnej
Jakieś 3 tygodnie później, WB podpisuje umowę z firmami z Ukrainy, dotyczącą zestawów OPL.
Niecały tydzień po umowie WB, NBCiR przyznaje kasę na dwa duże projekty rakietowe, o których pisałem powyżej. W obu jest mowa o współpracy z partnerem zagranicznym, mającym należyte know-how. Jaśniej można to napisać tylko na D24, ale ponoć się brzydzicie tym źródłem.

Miłego wieczoru, Koledzy.
misiekuba
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 8 sty 2019, o 22:17

...tymczasem w realnym świecie mowa jest o zupełnie innym modelu pozyskania zupełnie innego systemu.
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez dawo » 8 sty 2019, o 22:24

Tromp napisał(a):...tymczasem w realnym świecie mowa jest o zupełnie innym modelu pozyskania zupełnie innego systemu.

Na szczęście :)
dawo
Moderator
Moderator

Postprzez Tromp » 8 sty 2019, o 22:30

Trochę tak, trochę nie. Gdyby takie same prace były realizowane dajmy na to 15 lat temu, to byłyby ciekawą alternatywą, bo dziś rozwijalibyśmy już kolejną wersję, być może będącą odpowiednikiem (lub też niewiele ustępującą) temu, co najprawdopodobniej "na szczęście" (jak piszesz) będzie kupione. A dziś bawić się w Iran, cóż... Niby można.
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez Razparuk » 8 sty 2019, o 22:45

Zobaczymy...i "na szczęście" 20 lat temu znaleziono firme Roxel...umowa była cudowna i opływająca w same fajności...i tak teraz dopiero możemy coś zrobić w rakietach. :P
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez misiekuba » 8 sty 2019, o 22:48

Tromp napisał(a):...tymczasem w realnym świecie mowa jest o zupełnie innym modelu pozyskania zupełnie innego systemu.

No i właśnie na tym polega problem. My inaczej postrzegamy realny świat. Ja uważam, że realne jest to co uzgodniono, następnie podpisano, na co poszły co najmniej dziesiątki, a prawdopodobnie setki milionów złotych. Ty z kolei za realne uważasz deklaracje nt. CAMM-a. Deklaracje składane przez ministra, który obiecywał również: śmigłowce, okręty podwodne, pociski manewrujące itp.

Nasze realne światy są od siebie tak różne, że nie damy rady ich pogodzić. Dlatego niech każdy z nas pozostanie przy swoim. Czas pokaże kto miał rację.
Ostatnio edytowano 8 sty 2019, o 22:52 przez misiekuba, łącznie edytowano 1 raz
misiekuba
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 8 sty 2019, o 22:49

Pewnie realizm lobbystów przebije nawet nasze oczekiwania :)
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Tromp » 8 sty 2019, o 22:55

misiekuba napisał(a):No i właśnie na tym polega problem. My inaczej postrzegamy realny świat. Ja uważam, że realne jest to co uzgodniono, następnie podpisano, na co poszły co najmniej dziesiątki, a prawdopodobnie setki milionów złotych. Ty z kolei za realne uważasz deklaracje nt. CAMM-a. Deklaracje składane przez ministra, który obiecywał również: śmigłowce, okręty podwodne, pociski manewrujące itp.

Nasze realne światy są od siebie tak różne, że nie damy rady ich pogodzić. Dlatego niech każdy z nas pozostanie przy swoim. Czas pokaże kto miał rację.

Po prostu wiem, za czym optują i wojsko, i przemysł, i (jak się zdaje) MON. I nie jest to rakieta a la Iran. Ten twój ukochany Wicher spełnia wymagania? Nie spełnia. Ba - nie istnieje. Więc o czym tu rozmawiamy?
Tromp
Moderator
Moderator

Postprzez Lumen » 8 sty 2019, o 22:55

Nie no - jakbyście chcieli tą "zwykłą" R-27 posadzić na jakimś mobilnym nośniku i po prostu "sprzedać" jako następcę OSA-AKM to może to przejdzie

Ryzyko projektu raczej nieduże. (Choć podłubać przy głowicach trzeba coby nie były za bardzo podobne do rosyjskich R-27)
Pytanie tylko czy nie za drogo...
Na pewno większy sens niż to
Obrazek
Lumen
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mjacenty » 8 sty 2019, o 23:02

Tromp napisał(a):Trochę tak, trochę nie. Gdyby takie same prace były realizowane dajmy na to 15 lat temu, to byłyby ciekawą alternatywą, bo dziś rozwijalibyśmy już kolejną wersję, być może będącą odpowiednikiem (lub też niewiele ustępującą) temu, co najprawdopodobniej "na szczęście" (jak piszesz) będzie kupione. A dziś bawić się w Iran, cóż... Niby można.

Niby fajnie , ale jak pokazuje praktyka nie do końca . Nie mam nic przeciw temu aby kupić pociski CAMM ER bez żadnych ograniczeń co do własnych konstrukcji i własnego rozwoju . I na początek postawić te wszystkie baterie z np 1-2 wozami ogniowymi .
A w międzyczasie rozwijać własny pocisk . Jak będzie dobry to dalsze zakupy w krajowym przemyśle , a jak będzie kicha to dokupić CAMM . No ale tak nie będzie bo dostawca pocisków chce cały tort, wraz z piekarnikiem .
A jak mamy kompletnie utracić autonomię nad swoją OPL, to już wolę drogę Iranu .
Podobnie z artylerią .
W tle ciekawa wymiana zdań na Opro ma temat Himarsa . . Ne wiem kim w realu jest pan KD , ale przytoczone przez niego dane na temat Himarsa i ATACMS kompletnie ten system wyrzucają na śmietnik w naszych realiach teatru wojennego .
Nie wiem czy to prawda , ale pocisku ATCAMS nie można wystrzelić bez poprawnego sygnału GPS .
Jeśli tak, to po co nam wyrzutnie ?
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez Razparuk » 8 sty 2019, o 23:05

żeby poszedł przelew i była kontrola z zewnątrz...

@Tromp
To czego chce PGZ to najczęściej nie ma nic wspólnego z tym co dobre dla armii..a co chcą lampasiarze najczęściej to zlepek parametrów z ulotek reklamowych+własne wyobrażenia lub wspominki "tak kiedyś było"...
Będzie CAMM? Super
Będzie SC? Super
Dla mnie jak u Mjacentego jest jeden problem: klauzule i ograniczenia. Jeśli MON pójdzie na coś takiego to serio: wszyscy pod mur i walić seriami..
Razparuk
Użytkownicy
Użytkownicy

Postprzez mjacenty » 8 sty 2019, o 23:11

Razparuk napisał(a):żeby poszedł przelew i była kontrola z zewnątrz...

No wiesz to zaczyna wyglądać jak ze sprzedażą f-16 z Izraela do Chorwacji . Wersji nie murzyńskiej , bez wyłącznika sprzedać sojusznikowi w NATO nie można . Byłby zbyt niezależny i za mało "murzyński" . A dutki nie płynęły by odpowiednim strumieniem .

A co do klauzul i ograniczeń . To wszyscy się przekonaliśmy iż jeden nierozważny podpis zablokował cały rozwój pocisków rakietowych na dekady . I brak rozwoju programów rakietowych to nie tylko nieudolność przemysłu , ale twarde ograniczenia prawne podpisane przez bezmyślnych decydentów . I tego byśmy chcieli uniknąć .
mjacenty
Użytkownicy
Użytkownicy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wojsko Polskie